Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Enema μπραβο ρε φιλε που ανοιξες αυτο το thread.

 

Αρα να ξερω οταν παω Ομονοια να κοιταξω να ειναι το /10/ στο ΙΜΕΙ και οχι το /40/ ανεξαρτητως τι "made in" θα λεει.

 

thanks duder

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω που τα λεμε, αυτο γινεται με την παραδοχη οτι αυτα τα 2 ψηφια σημαινουν κατι ετσι? Κατι ιστορες περι 00, 01, 02, 20, original factory, φιλανδιες, εμιρατα, ατζερμπαιτζαν κτλ ειναι urban legend.

Πάτα στο κινητό σου: *#06# Θα σου εμφανιστεί το λεγόμενο ΙΜΕΙ

(international mobile equipment identity)

Κοίτα το 7ο και 8ο ψηφίο:

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 02 ή 20 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στην περιοχή Emirates που είναι πολύ κακή ποιότητα

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 08 ή 80 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Γερμανία που δεν είναι κακό

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 01 ή 10 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Φινλανδία που είναι καλό

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 00 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στο αρχικό εργοστάσιο που είναι η καλύτερη ποιότητα...

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 13 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στο Αζερμπαϊτζάν που είναι πολύ κακή ποιότητα και πολύ επικίνδυνο για την υγεία!!!

 

 

Οπως λεει και ενας mod στο nokia support

 

You are quoting an old spam e-mail that has been circulating for many years, and there is even less truth in it than than in all of the e-mails claiming that you've won a prize and that you have to send your life savings to a man with a 'live.com' e-mail address to pay the DHL charges.

 

Nokia presently has production units in (presented in alphabetical order): Brazil, China, Finland, Great Britain, Hungary, India, Mexico, Romania and South Korea. There was until recently also one in Germany. You can always check the current list of production units at: http://www.nokia.com/about-nokia/company/production-units. For logistical reasons, it is likely that your Nokia device was made in a production unit close to your country, there is no cause to worry about quality based on the location in which your device was manufactured.

και ειναι λογικο αν το σκεφτεις,

1. αφου η νοκια δεν εχει εργοστασια στα εμιρατα κτλ..

2. αυτο που υπογραμμισα. Το ειχα δει και σε ενα αλλο λινκ να αναφερεται, οταν εψαχνα για τα εργοστασια της νοκια. Γι'αυτο και εμεις δεν εχουμε made in china, αλλα φιλανδικα, γερμανικα, και ουγγαριας, αφου ειμαστε κοντα και τα κοστη μεταφορας κτλ μικροτερα....

 

ΠΑΡ'ΟΛΑΥΤΑ

 

Συμφωνα με την wikipedia, σχετικα με το IMEI

Prior to 2002, the TAC was six digits long and was followed by a two-digit Final Assembly Code (FAC), which was a manufacturer-specific code indicating the location of the device's construction. From January 1, 2003 until that April 1, 2004, the FAC for all phones was 00. After April 1, 2004, the Final Assembly Code ceased to exist and the Type Approval Code increased to eight digits in length.
Aρα το 7 και 8ο ψηφιο για τις παλιες τουλαχιστον συσκευς, ΙΣΧΥΕΙ.....

αλλα δεν ξερουμε ΤΙ σημαινουν τα ψηφια αυτα... δεν υπαρχει κατι επισημο, οποτε μας μενει μονο εμπειρικα να το ψαξουμε

 

Για τις δικες μου συσκευες:

Το 8210 μου που ειναι 3ος 2001 κατασκευη, made in finland, εχει 01...

Το 8310 που ειναι κατασκευη 2002 (αλλα μοντελο 2001) ειναι ΠΑΛΙ 01 και finland...

 

Το 7230 της μανας μου ομως που ειναι hungary ειναι 40... αλλα ειναι και καινουριο, οποτε το 40 σημαινει κατι ΑΛΛΟ, αφου δεν εχει FAC....

 

Και αποσο ειδα στις δικες σας

Το 8850 σου ειναι παλι 10αρι In finland...

Του kid το ΙΔΙΟ...

 

Η μονη περιπτωση legitimate κινητων να εχουν ΙΔΙΟ 7ο κ 8ο ψηφιο που να εχω πετυχει (00 δλδ), ειναι στο 6600 μου (finland) και ενα 6020 που βοσκει εδω (germany)

...αλλα ειναι παραγωγης 2003 και 2004, που σημαινει οτι επεσαν πανω στην κατηργηση του FAC οποτε ειναι ΛΟΓΙΚΟ.

 

Οποτε, καταληγω σε αυτα τα 2

1. Ειτε αποδεχομαστε οτι -40-ρια 'made in finland' ΟΝΤΩΣ υπαρχουν... κατι που δεν εχουμε δει ακομα απο δικες ΜΑΣ εξακριβωμενες συσκευες (πρωτο προβλημα), και αυτοματα τα 8850 απο Κινα ειναι ΓΝΗΣΙΑ (προβλημα δευτερο: ΑΤΟΠΟ αφου ισχυει ο κανονας της κοντινης παραγωγης)

2. Δεν το αποδεχομαστε, 40αρια απο Κινα Φινλανδικα ΔΕΝ υπαρχουν, και οι κυριοι στο ebay πουλανε αν οχι πλαστα, τουλαχιστον κινητα με ΜΕΤΑΠΟΙΗΜΕΝΑ στοιχεια...

 

take your pick...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

δε ξερω που να κανω την ερωτηση μου και για να μην ανοιγω θεμα την κανω εδω, μιας και εχει να κανει με φορτιστη.

 

εψαξα στα συρταρια μου και βρηκα ενα φορτιστη acp 9e. ποια διαφορα εχει με τον κλασικο acp 7e?

 

μπορω να φορτιζω τις (παλιες) συσκευες μου με τον acp 9e ή δεν κανει για ολα τα κινητα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εφόσον το βύσμα είναι το ίδιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η νοκια έβγαζε παλίοτερα ταχυφορτιστές ή βελτιωνε το φορτιστή στα νεότερα μοντέλα, και μάλλον απο αυτούς είναι και ο 9e.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πω πω, τρελαίνομαι για τέτοια θέματα!!!:):).

Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά, το πιο παλιό κινητό που έχω, ένα νόκια 2110 κατασκευασμένο στη Φιλανδία, (μοντέλο 1996 ή μπορεί και 97 )έχει ιμει "10" (το έβδομο και όγδοο ψηφίο).

Ένα 3310 έχει "80" αλλά δεν λέει χώρα κατασκευής. Μόνο made by nokia.

Επίσης, νόκια 6110 φιλανδικό, με αριθμό "70".

 

Να σημειώσω ότι σε αυτά τα παλιά τηλέφωνα, το 7ο και 8ο ψηφίο του ιμει ξεχωρίσουν από τα υπόλοιπα ψηφία με κάθετες παύλες ( / ) δηλαδή είναι τύπου χχχχχχ/70/χχχχχ. Μάλλον για ναμπορεί κάποιος να ξεχωρίζει εύκολα το 7ο και 8ο ψηφίο. Άρα κάτι σημαίνουν τα 2 αυτά ψηφία. Αλλά τι??:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ddr2 τα στοιχεια που παραθετεις ταιριαζουν μεχρι στιγμης στα οσα εχουμε βρει.;)

 

Με λιγα λογια για λογους logistics, ευρωπη και ασια λαμβανουν συσκευες κατασκευασμενες απο διαφορετικα εργοστασια.

Οι διαφορες δεν εντοπιζονται μονο σε ποιοτητα κατασκευης, αλλα και σε αλλα μικροπραγματα οπως στα αξεσουαρ, στο κουτι κτλ κτλ.

(γι'αυτο αλλωστε και η nokia αναφερει στο μανουαλ στην λιστα των αξεσουαρ, οτι μπορει να διαφερει απο χωρα σε χωρα).

 

Απο κει και περα,

τα ψηφια αυτα, τουλαχιστον μεχρι το 2002, οντως προσδιοριζαν την χωρα προελευσης. Μετα αλλαξε η κωδικοποιηση και επισημα δεν σημαινουν τιποτα.

 

Προσωπικα παντως και μενα ολα μου τα παλια φινλανδικα νοκια, ειναι '10ρια'...

 

Αλλου ειχα διαβασει οτι τα made by nokia ειναι αυτα που κατασκευαζονται ασια, ισως δεν βαζουν made in china/india για λογους πρεστιζ, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει legit 10αρι, made by nokia....

 

Τωρα το 70αρι finland 6110 σου, δεν εχω ιδεα γιατι ειναι 70αρι :p

 

Οσο για τα ανακατασκευασμενα παλια, πιστευω οτι ειναι ΡΕΠΛΙΚΕΣ, καθως δεν νομιζω να υπαρχει επισημο εργοστασιο της nokia που να κατασκευαζει ακομα παλια parts, ποσο μαλλον να ανακατασκευαζει κινητα. Ετσι και αλλιως ας μην κοροιδευομαστε, η κινα για ΕΝΑ πραγμα ειναι γνωστη πλεον, μαιμουδες, fake κτλ κτλ, αυτα γιατι να ειναι διαφορετικα? Το πιο πιθανο ειναι αυτα τα κινητα να εχουν κατασκευαστει σε κανενα sweatshop απο ανηλικους εργατες. ;)

 

Ξανα προσωπικα, πιστευω οτι εν τελη, αυτο που θα πρεπει να νοιαζει εμας, ειναι το αν το κινητο ειναι ποιοτικο, απο κει και περα αν την βιδα την βιδωσε ο κινεζος ή ο φινλανδος λιγη σημασια εχει αν το κινητο ειναι ΣΩΣΤΟ (που στην πλειοψηφια τους ΔΕΝ ειναι).

 

My 2 cents.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ddr2 τα στοιχεια που παραθετεις ταιριαζουν μεχρι στιγμης στα οσα εχουμε βρει.;)

 

Με λιγα λογια για λογους logistics, ευρωπη και ασια λαμβανουν συσκευες κατασκευασμενες απο διαφορετικα εργοστασια.

Οι διαφορες δεν εντοπιζονται μονο σε ποιοτητα κατασκευης, αλλα και σε αλλα μικροπραγματα οπως στα αξεσουαρ, στο κουτι κτλ κτλ.

(γι'αυτο αλλωστε και η nokia αναφερει στο μανουαλ στην λιστα των αξεσουαρ, οτι μπορει να διαφερει απο χωρα σε χωρα).

 

Απο κει και περα,

τα ψηφια αυτα, τουλαχιστον μεχρι το 2002, οντως προσδιοριζαν την χωρα προελευσης. Μετα αλλαξε η κωδικοποιηση και επισημα δεν σημαινουν τιποτα.

 

Προσωπικα παντως και μενα ολα μου τα παλια φινλανδικα νοκια, ειναι '10ρια'...

 

Αλλου ειχα διαβασει οτι τα made by nokia ειναι αυτα που κατασκευαζονται ασια, ισως δεν βαζουν made in china/india για λογους πρεστιζ, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει legit 10αρι, made by nokia....

 

Τωρα το 70αρι finland 6110 σου, δεν εχω ιδεα γιατι ειναι 70αρι :p

 

Οσο για τα ανακατασκευασμενα παλια, πιστευω οτι ειναι ΡΕΠΛΙΚΕΣ, καθως δεν νομιζω να υπαρχει επισημο εργοστασιο της nokia που να κατασκευαζει ακομα παλια parts, ποσο μαλλον να ανακατασκευαζει κινητα. Ετσι και αλλιως ας μην κοροιδευομαστε, η κινα για ΕΝΑ πραγμα ειναι γνωστη πλεον, μαιμουδες, fake κτλ κτλ, αυτα γιατι να ειναι διαφορετικα? Το πιο πιθανο ειναι αυτα τα κινητα να εχουν κατασκευαστει σε κανενα sweatshop απο ανηλικους εργατες. ;)

 

Ξανα προσωπικα, πιστευω οτι εν τελη, αυτο που θα πρεπει να νοιαζει εμας, ειναι το αν το κινητο ειναι ποιοτικο, απο κει και περα αν την βιδα την βιδωσε ο κινεζος ή ο φινλανδος λιγη σημασια εχει αν το κινητο ειναι ΣΩΣΤΟ (που στην πλειοψηφια τους ΔΕΝ ειναι).

 

My 2 cents.

 

Επίσης έχω και δυο 8210 φιλανδικά και τα 2 , αλλά έχουν διαφορετικό αριθμό. (δεν θυμάμαι ακριβώς, θα τα δώ μόλις πάω σπίτι).

Άρα, η θεωρία της χώρας κατασκευής δεν παίζει κατά τη γνώμη μου, ούτε για τα πρό του 2002 μοντέλα.

 

ΥΓ Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί γελάει ο άλλος...:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

E ναι, βασικα τα ψηφια αυτα δεν ειναι ευαγγελιο :p Αλλα σε γενικες γραμμες....

 

Ρε συ, ή σημαινουν την χωρα προελευσης ή οχι.

Δεν μπορει να ειναι στο περιπου. Παντως το γεγονος οτι ξεχωριζουν απο το υπολοιπο ιμει με τις καθετες παυλες, δειχνει οτι κατι σημαινουν

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα να το αναφερετε αλλα τα νοκια ειχα διαβασει οτι εχουν εφεδρικη μπαταρια..οταν τελειωνει η μπαταρια του κινητου με καποιο τροπο η μιση ξαναγεμιζει..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα να το αναφερετε αλλα τα νοκια ειχα διαβασει οτι εχουν εφεδρικη μπαταρια..οταν τελειωνει η μπαταρια του κινητου με καποιο τροπο η μιση ξαναγεμιζει..

 

απο τα μεγαλυτερα ψεμματα... το χω δοκιμασει σε απειρα κινητα του πατερα μου τιποτα δεν κανει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα να το αναφερετε αλλα τα νοκια ειχα διαβασει οτι εχουν εφεδρικη μπαταρια..οταν τελειωνει η μπαταρια του κινητου με καποιο τροπο η μιση ξαναγεμιζει..

 

δεν ισχυει.;)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΕΙΧΑ ΕΝΑ C6 K EIXA ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΟ PC SUITE...

Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ Μ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΠΟΡΩ....ΟΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΔΝ Μ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ...HELP???? ΤΙ ΚΑΝΩ???:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Oποτε απο αυτα που διαβασα στο πολυ ενδιαφερον αυτο thread και απο αυτα που ειδα μεσα στο κινητο... το 8910i που πηρα ειναι σιγουρα της τοτε εποχης :D :D :D

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έπιασε και το διάβασα ολόκληρο. Εγώ το Nokia 6600 που είχα πάρει το καλοκαίρι (γιατί το δικό μου είχε χαλάσει) είναι σίγουρα της τότε εποχής αφού το ΙΜΕΙ του είναι του τύπου ******/00/******/* και είναι και Made in Finland. Βέβαια του άλλαξα τα πάντα να είναι σαν καινούριο, αλλά δεν παύει ο "κορμός" του κινητού (πλακέτα, οθόνη, κλπ) είναι όλα της μαμάς Nokia :p...

 

Edit: Ακόμη όμως δεν κατάλαβα πως μπορούμε εύκολα, χωρίς κόπο και ΙΜΕΙ να βρίσκουμε το αν το κινητό είναι ανακατασκευασμένο ή όχι.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

A, αυτο ειναι πολυ ευκολο.

Εστω οτι εχεις το κινητο στα χερια σου ετσι?

 

Αν δεν λειτουργει το μικροφωνο/ακουστικο/πληκτρα δεν εχει σημα/ειναι κλειδωμενο, το μενου φαινεται παραξενο, τριζει σαν σακαρακα 30ετιας, τα πλαστικα εχουν ενα δαχτυλο τζογο/κενο μεταξυ τους, ενω πεφτουν διαφορα parts καθως το κρατας (πορτακια, καπακια, γυαλια κτλ) τοτε ειναι ανακατασκευασμενο.

 

Αν οχι, τοτε δεν θα'πρεπε να σε νοιαζει :p;). Αφου λειτουργει :p

 

disclaimer

Η περιγραφη του ανακατασκευασμενου ειναι εμπνευσμενη απο ενα ανακατασκευασμενο 7110 του theProdigy, και ενα 8850 που αγορασε ενα παιδι απο εδω.:p:p:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι κάτι αντίστοιχο με την απομίμηση του N95-8GB που κυκλοφορεί και έχει αυθεντική μπαταρία Nokia, αξεσουάρ κλπ. αλλά στο μενού του φαίνεται σαν κάτι να μην πάει καλά. Ενώ εξωτερικά είναι ίδιο.

 

ΟΚ πιστεύω να μην είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις, έτσι όπως τα λες και απο μακριά βλέπεις κάποιον με ανακατασκευασμένο τηλέφωνο. Τον βλέπεις που σκύβει κάθε δύο μέτρα να πάρει τα κομμάτια που του έπεσαν ενώ προσπαθούσε να στείλει μήνυμα :p...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει, σε ανακατασκευασμενο η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πετυχει ποτε διαφορετικο OS :)

 

Ισως λογω παλαιοτητας το reverse engineering να ειναι ευκολο και να αντεγραψαν το λειτουργικο, ισως οντως αγοραζουν μαζικα πλακετες της νοκια και τις τοποθετουν σε δικης τους κατασκευης πλαστικα, who knows.

 

Νομιζω οτι του prodigy το 7110 πηγε να ανοιξει το πορτακι και εφυγε το πορτακι ή το μικροφωνο απο το πορτακι :p Κατι εξωφρενικο παντως.

Και το 8850 (δεν θυμαμαι πιανου, σορρυ :O ) ειχε προβληματα συναρμογης afaic.

 

Προσωπικα, νομιζω το εχω ξαναπει,

αν το κινητο ειναι ΣΩΣΤΟ, δεν με ενδιαφερει που κατασκευαστηκε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχε προβλημα η πλακετα του Ν78 μου και το πηραν για 3 βδομαδες... το αλλαξαν με καινουργιο τελικα αλλα παρατηρω πως δεν εχει "κλεισει καλα" π.χ. αφηνει λιγο καινο και φαινονται τα φωτακια απο κατω η κατι σιδερακια...και στην αρχη το πληκτρο του σβησιματος και το κοκκινο δεν πατιοντουσαν καλα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι του prodigy το 7110 πηγε να ανοιξει το πορτακι και εφυγε το πορτακι ή το μικροφωνο απο το πορτακι :p Κατι εξωφρενικο παντως.

 

Ειχε φυγει το μικροφωνο απο το πορτακι και εκτος αυτου, σε 2 βδομαδες ειχε ασπρισει η οθονη.

 

made in Singapore ηταν το κινητο (δεν το εχω ξαναδει σε αλλο 7110 η Νοκια γενικα ποτε)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταιες μερες προσεξα εναν νεο 'τζερυ' στο ebay.

Ποσταρει αρκετες και δικες του φωτογραφιες απο τα κινητα, οποτε εικαζω οτι δεν ανηκει στην κατηγορια των τελειωμενων κινεζων, αλλα σε αυτων που ειναι λιγο πιο σοβαροι (τζερυ, ιμα-σοπ κτλ)

Φυσικα δηλωνει οριτζιναλ φιλανδικα, απλα refurb.

ΔΕΝ στελνει Ελλαδα, απλα το ποσταρω γιατι μου εκανε εντυπωση: Ειναι ο μοναδικος που εχει N-gage refurb! Κανενας αλλος δεν εχει μεχρι στιγμης.

Αμα θελετε να παρετε λιγο ματι οριστε το λινκ

http://myworld.ebay.co.uk/r-phone/?_trksid=p4340.l2559

Φυσικα εκτος απο νοκια, εχει και ερικσον και αλλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε ολους.Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και ψαχνω την λυση του.Αγορασα απο φιλο ενα μεταχειρισμενο Nokia e71-1.Δεν εχει gps δεν εχει βυσμα ακουστικων δεν δεν δεν.Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι η συσκευη ειναι πρωην εταιρικη (αγορασμενη απο μεγαλη εταιρεια για τα υψηλοβαθμα στελεχη κλπ κλπ.)Εχει καποιος αποψη για το τι μπορει να συμβαινει??Το imei η Nokia το δεχεται χωρις να το καλυπτει σε εγγυηση λογω παλαιοτητος.Ξερει κανεις τι παιζει????
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...