Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ θα ηθελα να μου πιτε την γνωμη σας στο πιο απο τα δυο κινητα να αγορασω αυτην την στιγμη εχω το nokia 215 ( πρωην κατοχος iphone,android,windows phone) σκεφτομαι ομως να παρω καινουργιο απλως εχω παρατηρησει οτι το νοκια 230 και το 3310 εχουν την ιδια τιμη αλλα το 230 ειναι καπως καλυτερο καθως εχει μεγαλυτερη οθονη καμερα για selfie και ειναι αλουμινιο σε ολα τα αλλα ειναι τα ιδια ( opera mini,opera mobile store) το θεμα ειναι πως φοβαμαι μηπως δεν μου βγει καλο το 230 αν μπορει καπιος να με βοηθησει

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Αυτό το θέμα μάλλον πρέπει να το δημοσιεύσεις εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Επιλογή συσκευής!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα.Εχω ένα πρόβλημα.Το N70 δεν διαβάζει καμία άλλη κάρτα επειδή είναι κλειδωμένο στο δίκτυο της Vodafone.Υπαρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω δωρεάν ή πρέπει να πληρώσω;
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας.

Θυμίζει κάτι σε κάποιον η φράση του τίτλου ;

Έχει εμφανιστεί 2-3 φορές στην οθόνη του υπερήλικα πατέρα μου και δεν ξέρω αν είναι μέρος μηνύματος από cosmote - wu ή κάτι άλλο.

Μένει στο χωριό και δεν ξέρει να ανοίξει μηνύματα και μέχρι να πάω δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Το πρόγραμμα ομιλίας που του βάζω λήγει σε 15 μέρες και δεν ''παίζει'' να του τελειώνει.

Κατά τα λοιπά δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα σε εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό χρησιμοποιεί; Κανένα κινέζικο;

Μετάφραση από google translate.. :p

Σε απλά ελληνικά νομίζω ότι απλώς ενημερώνει ότι εξαντλείται ο χώρος των μηνυμάτων,

οπότε αν θέλει να συνεχίσει να δέχεται, θα πρέπει να διαγράψει κανένα παλιό SMS.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μια χαρά γνήσια νοκια μορφής slide είναι.

Ίσως υποθέτεις σωστά.Ίδωμεν.

Ευχαριστώ.

Edited by XF_66
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο είναι; Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρόκειται για το lg A200 και μάλλον ήταν μη αποθηκευμένο μήνυμα για υπερφόρτωση εισερχόμενων μηνυμάτων και του έκανα ένα γερό ξεκαθάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν να μπερδεύεις δύο κινητά που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους πέραν του slide;;;

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=1718&idPhone2=4092

Εδώ είναι για Nokia όχι για LG το νήμα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν να μπερδεύεις δύο κινητά που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους πέραν του slide;;;

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=1718&idPhone2=4092

Εδώ είναι για Nokia όχι για LG το νήμα!

 

Αν διάβαζες πιο καλά το μήνυμά μου ίσως να σου λυνόταν η απορία σου :)

 

ΥΓ. Δεν το έβαλα εγώ στο νήμα των nokia.

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συνφορουμίτες γεια σας!!Έχοντας στην κατοχή μου και το Νokia 215 είχα ενεργοποιήσει κάποια ξυπνητήρια σε διάφορες ώρες τα οποία έχω πλέον απενεργοποιήσει.Γιατι δεν μπορώ να τα εξαφανίσω τελείως και φαίνονται καταχωρημένα και απενεργοποιημένα απλώς? Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπερα, εδω και χρονια εχω p8 lite και σκεφτομαι σιγα σιγα να αλλαξω συσκευη. Επειδη δε θελω να μπλεξω με πατεντες σχετικα με τις εφαρμογες της google που μια παιζουν μια δεν παίζουν σκεφτηκα να παω σε νοκια. Ειμαι λοιπον αναμεσα στα 6.2, 5.3 ή 6.3. Αναμεσα στα σχολια που διαβασα ειναι οτι το snapdragon που εχουν πλεον δεν αξιζει τα χρηματα που κοστολογουνται, το ιδιο και για το 6.3 οταν βγει. Επιπλεον τι γνωμη εχετε για το android one; χωρις να θυμαμαι τι συγκεκριμενα, διαβασα για ελλειψεις ρυθμισεων εναντι αλλων εκδόσεων android. Αξιζει λοιπον να κανω κινηση προς νοκια και αν ναι αξιζει να περιμενω το 6.3;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned
  • 4 months later...

Έκανα το λάθος να μη προσέξω ότι το συγκεκριμένο κινητό δεν κυκλοφορεί με ελληνική γλώσσα. Πρόκειται για μια τελείως απλή συσκευή που ήθελα να δώσω στον παππού μου για τα βασικά. Το θέμα προφανώς είναι πως δεν μπορεί να το λειτουργήσει στην αγγλική γλώσσα. Δυνατότητα επιστροφής κλπ δεν υπάρχει δεν θέλω να πάει προς τα εκεί η συζήτηση.

 

Ψάχνω λοιπόν αν υπάρχει τρόπος να αλλάξω το firmware και να περάσω κάποιο που να περιλαμβάνει ελληνικά. Το μοντέλο είναι το Nokia 105/1203. Μιας και το forum φαίνεται πως έχει πολύ κόσμο θεωρώ πως παίζει να υπάρχουν κάποιοι που να ξέρουν κάποια τέτοια λύση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by Tupu
Link to comment
Share on other sites

Θες φλασάρισμα..αν δεν ασχολείσαι το πας σε μαγαζί..υπάρχει βίντεο στο youtube, γράψε nokia ta 1203 firmware στο google και θα στο βγάλει..για κάποιο λόγο δε μπορώ να βάλω το λινκ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/1/2022 at 12:44 ΠΜ, Farsalinos said:

Θες φλασάρισμα..αν δεν ασχολείσαι το πας σε μαγαζί..υπάρχει βίντεο στο youtube, γράψε nokia ta 1203 firmware στο google και θα στο βγάλει..για κάποιο λόγο δε μπορώ να βάλω το λινκ

Σ' ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση! Αν και καθυστέρησα λίγο να το δω.. Το κυρίως που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να βρω αντίστοιχο firmware που να έχει ελληνικά μέσα. Υπάρχει κάπου να μπορέσω να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

http://dl1.infinity-box.com/47/?dir=flashfiles/N-105/

Στην πηγή, ένα βήμα πριν πιεις νερό..αλλά πρέπει να πληρώσεις και δε νομίζω να σε συμφέρει για 1 κινητό..έψαξα παντού, δυστυχώς δε κυκλοφορεί το firmware ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Farsalinos said:

http://dl1.infinity-box.com/47/?dir=flashfiles/N-105/

Στην πηγή, ένα βήμα πριν πιεις νερό..αλλά πρέπει να πληρώσεις και δε νομίζω να σε συμφέρει για 1 κινητό..έψαξα παντού, δυστυχώς δε κυκλοφορεί το firmware ελεύθερα

Ωωωω κρίμα... Σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου πάντως. Πες κάτι μάθαμε, τι παίζει με τα firmware σε μη android/ios.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, ξέθαψα από την αποθήκη μου κινητό Nokia 108 Dual SIM και όταν το ανοίγω βγάζει Κωδικό Ασφαλείας για εισαγωγή, τον οποίον φυσικά και δεν θυμάμαι.

Το κινητό είναι στο κουτί του φυσικά, με την απόδειξη αγοράς (2014!!) και είπα να το δώσω στο μικρό παιδί μου γειά να παίζει.

Όσο κι αν έψαξα στο ίντερνετ, δεν δούλεψε καμία λύση, παρά μόνο με Hard Reset με κάτι καλώδια και κολλητήρι (που δεν μπορώ φυσικά να το κάνω εγώ).

Κάποιος να με βοηθήσει ίσως να το επαναφέρω σε λειτουργική κατάσταση;

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι ο default κωδικός για αυτά είναι ο 12345..τον έχεις δοκιμάσει;
Ναι, εννοείται... Όλους τους πιθανούς.....

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, topmar said:

Ναι, εννοείται... Όλους τους πιθανούς.....

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Δες και αυτό https://www.youtube.com/watch?v=GlAZ4LSA0PA

 

Link to comment
Share on other sites

Α, ωραίο βίντεο... Βέβαια για άλλο μοντέλο ΝΟΚΙΑ αλλά δεν χάνω να το δοκιμάσω κι αυτό, αύριο.... Σε ευχαριστώ πολύ!

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό

 
Μόλις το δοκίμασα, δεν ισχύει στο συγκεκριμένο κινητό Nokia 108, δεν βγάζει την επιλογή Options μετά την κλήση....

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα. Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω ένα παλιό μου Nokia (Ε51) και τα βρίσκω σκούρα με την αυτονομία της μπαταρίας.
Όλα καλά και λειτουργικά όταν το άνοιξα αλλά η παλιά του μπαταρία τελείωνε γρήγορα. Πήρα μια καινούρια για να ξεκινήσω αλλά δυστυχώς και με αυτήν η αυτονομία είναι πολύ λίγη: 2+ μέρες χωρίς χρήση και χωρίς sim μέσα..

Διάβασα πως χρειάζεται μερικούς κύκλους φόρτισης-ξεφόρτισης ώστε να στρώσει. Είμαι στον 4ο και δεν έχει αλλάξει κάτι.
Επίσης διάβασα πως μπαταρίες που μείναν στο ράφι για πολλά χρόνια καταλήγουν έτσι κουτσουρεμένες.

Θα δοκίμαζα να βρω μια καλύτερη μπαταρία αλλά ούτε βέβαιο είναι ότι θα δουλέψει ούτε βέβαιος είμαι πως φταιεί η παραπάνω υπόθεση.

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

img1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που θέλεις είναι μια φρέσκια μπαταρία και οι original μόνο φρέσκιες δεν είναι, αφού έχουν μείνει στο ράφι για πολλά χρόνια, άρα είναι σχεδόν άχρηστες.

Οπότε επιλέγεις μια aftermarket από eshop ebay κτλ, προσωπικά είμαι υπερ-ευχαριστημένος με την Polarcell αλλά και κάποιες Forever καλές ήταν, δε ξέρω αν υπάρχουν ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...