Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη κλωνος και οχι ανακατασκευη.

Καποιες φωτογραφιες απο την συσκευη (βασικα το αυτοκολλητο κατω απο την μπαταρια που λεει imei και rm-xxx) θα βοηθουσαν. Στειλτου μια .sis εφαρμογη να δεις αν την δεχεται. Αν οχι, τοτε ειναι κλωνος 100%.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω!!!φυσικα το αυτοκολητο ειναι καπως.Χωρις πολλα στοιχεια.Ιμει και made in finland.Μου δεινει κανονικα ιμει κλπ κλπ.Οταν το συνδεω στον υπολογιστη το αναγνωριζει σαν mt6225.Θα το ψαξω και ετσι και Ο θεος βοηθος!!
Link to comment
Share on other sites

To mt6225 πρεπει να ειναι κατι σαν 'βαση κλωνου' γιατι μολις εψαξα για mt6225 nokia clone βγηκαν αποτελεσματα απο ν95 μεχρι ν8.... και οτιδηποτε ενδιαμεσο! Κλωνος, σιγουρα....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλωνος πλεον σιγουρα αλλα καλος η κακος κλωνος??Ελατε ρε παιδια πεστε εναν καλο λογο.Κερασα κιολας παναθεμα με!!! :wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι ετσι κιολας?

http://img391.imageshack.us/img391/6364/dsc00028r.jpg

Το συγκεκριμενο ειναι ενας mt6225 based κλωνος...

 

Καλος-κακος, τι σημασια εχει? Dumbphone ειναι.:what:

Ελπιζω τουλαχιστον να μην το πληρωσες ακριβα :knife:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/NOKIA-N91-4GB-3G-GSM-WIFI-MP3-Camera-Mobile-Cell-Phone-/260790738228?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb856dd34

 

Πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που βλεπω Ν91 refurb :lol:

To αστειο της υποθεσης ειναι οτι το ασημι Ν91 (για το μαυρο δεν εχω αποψη) ειναι ΣΩΣΤΟ, χρωματικα τουλαχιστον!!:wacko:

Χωρις να αποκλειω βεβαια οτι εβαλαν ενα καλο για λογους 'διαφημησης' και να σου ερθει κανενα με κλασσικη κινεζικη τσιπικη προσοψη.

Κριμα που δν στελνει Ελλαδα!

 

Εχει και 8GB!!!

http://cgi.ebay.co.uk/New-NOKIA-N91-8GB-Unlock-WIFI-Cell-Phone-Smartphone-Mp3-/400218669079?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d2ee44017

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο βλέπω τα στέλνει από Κίνα... Εγώ δεν θα το τολμούσα λόγω χώρας (κλώνοι κτλ. ):)
Link to comment
Share on other sites

call me Ζήσης...;)Κοίτα, δεν έχω κάνει κάποια αγορά, αλλά καλό θα ήταν να κοιτάξεις την βαθμολόγηση του πωλητή (το ποσοστό σε % που έχει δεξιά) και τα παράπονα αυτών που το αγόρασαν... Επισης δες απο που ειναι ο πωλητης και αν στελνει Ελλαδα... Αν ειναι πχ. απο ΗΠΑ θα χρεωθεις παρα πολλα ευρω στα μεταφορικα... Ελπιζω να βοηθησα...;)
Link to comment
Share on other sites

ειναι πιθανο αντικατασταση Ν78 απο την νοκια να ειναι ανακατασκευασμενο? μου δινει αυτη την εντυπωση η κατασκευη πχ με μια τουμπα ψιλοβγηκε το τζαμακι, τα πληκτρα πατιοντουσαν ειδικα στην αρχη περιεργα, εχει σημαδια σε καποια σημεια σαν να το ανοιξε καποιος...:confused::ninja::worry::blink:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Εδώ παίρνουν τα ''νεκρά'' κινητά και τα διορθώνουν για να τα πουλήσουν... Πότε αντικατέστησες το Ν78; Τι σου είχε βγάλει;:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Εδώ παίρνουν τα ''νεκρά'' κινητά και τα διορθώνουν για να τα πουλήσουν... Πότε αντικατέστησες το Ν78; Τι σου είχε βγάλει;:)

 

καποια στιγμη πεθανε και για 2 μερες δεν μπορουσα να το ανοιξω οτι και να δοκιμασα... το παω το πρωι και της λεω δεν ανοιγει με τιποτα, το παιρνει, πατα το κουμπι και ανοιξε :mad: εγινα ρεζιλι... αλλα επι 2 μηνες πιο πριν, οποτε αλλαζα προγιλ και αντι για γενικο εβαζα πχ αθορυβο και αφηνα το κινητο με κλειστη οθονη, μετα απο λιγο (επαιζε, μπορει να το κανε αμεσως, μπορει και καθολου) το κινητο εκλεινε εκτος και αν ετρεχε εφαρμογη απο πισω πχ η μουσικη (οχι να παιζει, απλα να τρεχει)

 

για να το ξανανοιξω επρεπε να βγαλω μπαταρια, να βαλω να πατησω το on/off να την ξαναβγαλω και να την ξαναβαλω και μονο τοτε ανοιγε... και σκεψου αυτο 2-3 φορες την μερα επι 2 μηνες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το παω το πρωι και της λεω δεν ανοιγει με τιποτα, το παιρνει, πατα το κουμπι και ανοιξε :mad: εγινα ρεζιλι...

 

Κλασσικο συνδρομο γκαντεμιας, φανταζομαι το εχουμε παθει ολοι :lol:

 

ειναι πιθανο αντικατασταση Ν78 απο την νοκια να ειναι ανακατασκευασμενο? μου δινει αυτη την εντυπωση η κατασκευη πχ με μια τουμπα ψιλοβγηκε το τζαμακι, τα πληκτρα πατιοντουσαν ειδικα στην αρχη περιεργα, εχει σημαδια σε καποια σημεια σαν να το ανοιξε καποιος...:confused::ninja::worry::blink:

 

Το πηγες δηλαδη για επισκευη και ειναι ετσι? Ειναι σιγουρα το δικο σου? Τσεκαρες imei? Το μονο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να σου αλλαξουν την προσοψη, και πολυ πιθανο να σου εβαλαν used parts...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικο συνδρομο γκαντεμιας, φανταζομαι το εχουμε παθει ολοι :lol:

 

Το πηγες δηλαδη για επισκευη και ειναι ετσι? Ειναι σιγουρα το δικο σου? Τσεκαρες imei? Το μονο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να σου αλλαξουν την προσοψη, και πολυ πιθανο να σου εβαλαν used parts...:worry:

 

και με κοιταγε η κοπελα καλα καλα...

 

ειχε προβλημα η πλακετα και το αλλαξαν ολοκληρο, εχει αλλο imei... και λεει και made in finland, το παλιο ηταν ουγγρικο... πριν ειχα και ενα σημαδι στην προσοψη... απλα τωρα εχει σημαδακια σαν να βαλε καποιος κατσαβιδι να το ανοιξει... και τα κουμπια ειδικα στην αρχη το C πατιοταν πολυ καπως...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ουγγρικό;:blink:Νόμιζα ότι τα Ν φτιάχνονται αποκλειστικά στην Φινλανδία!:(Τωρα λογικα δεν πιστευω να εχουν ανταλλακτικα, εκτος κι αν εχει μεινει τιποτα στοκ...Αλλιως e-bay για προσοψη!:)

Εδιτ: Σημαδια;;;Καλα ποσο αμπαλοι ειναι; Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι τα Ν φτιάχνονται αποκλειστικά στην Φινλανδία!:.

 

N900 = Made in Korea

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

N900 = Made in Korea

 

Ν73me=made in germany

αν και νομιζω οτι τελευταια τα πιο πολλα εκει φτιαχνονται, πχ και το Ν8 μου και ενα C7 που ειδα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια εχω ενα νοκια 1600 με κωδικο ασφαλειας που δεν θυμαμαι :( υπάρχουν κωδικοί για εμφανιση του κωδικού ασφαλειας είτε για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων η για hard reset για το μοντέλο αυτο?δοκίμασα αυτους στο αρχικό ποστ αλλα δεν πιανουν :(
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Δεν ειδα να το αναφερετε αλλα τα νοκια ειχα διαβασει οτι εχουν εφεδρικη μπαταρια..οταν τελειωνει η μπαταρια του κινητου με καποιο τροπο η μιση ξαναγεμιζει..

Ισχύει.

 

Είχα ένα νόκια (δεν θυμάμαι μοντέλο) το οποίο όταν έκλεινε από πεσμένη μπαταρία, μπορούσα να το ανοίξω μετά από κάνα 45λεπτο. Βέβαια δεν άντεχε για πολύ ώρα, και κάποια στιγμή έκλεινε οριστικά αν δεν το φόρτιζα.

 

Πραγματικά δεν ξέρω αν γέμιζε η μπαταρία από μόνη της ή αν αποθηκευόταν ένα μέρος ενέργειας για χρήση μετά..

 

*και δεν γέμιζε η μισή, μόνο ένα 4-5%

Link to comment
Share on other sites

οταν κλεινουν παντα εχουν λιγο παραπανω μπαταρια, ειδικα τα πιο παλια και χρησιμευει ισα ισα να κρατα ημερομηνια/ωρα και να χτυπησει καποιο ξυπνητηρι... ο στεφανος αναφερεται σε εναν γελοιο μυθο που λεει οτι πατας κατι κουμπακια και γεμιζει η μιση μπαταρια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αλήθεια, πόσοι από εμάς τους κατόχους Nokia συσκευών δεν έχουμε κάνει κάποια «πατεντούλα», κάτι DIY ή μια επισκευή στο σπίτι μας στη συσκευή μας; Προσωπικά, σαν συλλέκτης, έχω τιμήσει την Ελληνική, αθάνατη «πατέντα», κάνοντας κατά καιρούς διάφορα πράγματα για να δουλέψουν σωστά και απροβλημάτιστα. Σε αυτό το θέμα μπορείτε να παρουσιάζετε ο,τι έχετε κάνει στην συσκευή σας, το οποίο φυσικά διαφέρει από την κανονική της μορφή και κυρίως, έγινε από εσάς!

 

:!:Θερμή παράκληση: Μόνο Nokia συσκευές!!!Άλλες συσκευές δεν είναι δεκτές στο παρόν θέμα, τουλάχιστον.

 

Αυτά που έχω κάνει εγώ:

 

Το πιο σημαντικό ως τώρα, είναι η μετατροπή της γέφυρας της μπαταρίας σε Nokia 2100, η οποία δεν είχε το ένα από τα 4 κλίπ...Με λίγο καλώδιο λοιπόν, το κινητό πλέον λειτουργεί κανονικά!

 

http://img39.imageshack.us/img39/367/12042012069.jpg

 

Και κάτι που παλαιότερα γινόταν μόνο με αλλαγή led στα πλήκτρα. Αν η συσκευή σας ανοίγει σχετικά εύκολα και έχει λευκά πλήκτρα, με ένα post-it μπορείτε να δώσετε... χρώμα στην συσκευή σας! Δοκιμασμένο σε 2100, αλλά και 6303i Classic.

 

6303i Classic...

 

http://img36.imageshack.us/img36/9028/12042012073.jpg

 

http://img716.imageshack.us/img716/29/12042012072.jpg

 

http://img585.imageshack.us/img585/2748/12042012071.jpg

 

Και στο 2100...

 

http://img191.imageshack.us/img191/3230/12042012074.jpg

 

http://img859.imageshack.us/img859/6535/12042012076.jpg

 

http://img100.imageshack.us/img100/6170/12042012075.jpg

 

Εσείς; Τι πατέντες έχετε κάνει; Μοιραστείτε μαζί μας τα... κατορθώματά σας!

Edited by impreza_sti

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

 

Και κάτι που παλαιότερα γινόταν μόνο με αλλαγή led στα πλήκτρα. Αν η συσκευή σας ανοίγει σχετικά εύκολα και έχει λευκά πλήκτρα, με ένα post-it μπορείτε να δώσετε... χρώμα στην συσκευή σας! Δοκιμασμένο σε 2100, αλλά και 6303i Classic.

 

σε 3250 έκανα κόκκινο τον φωτισμό, προσθέτωντας ένα κόκκινο φύλο χαρτιου (πρέπει να ήταν διαφημηστικό από κωτσόβολο:lol:)

φωτό δυστυχως δεν έχω:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα να το αναφερετε αλλα τα νοκια ειχα διαβασει οτι εχουν εφεδρικη μπαταρια..οταν τελειωνει η μπαταρια του κινητου με καποιο τροπο η μιση ξαναγεμιζει..

 

εμενα το sony ericsson w660 και το sony ericsson w595 που ειχα οταν το τηλεφωνο ηταν κλειστο φορτιζε. σε οποιο επιπεδο και να ηταν η μπαταρια. 70%, 95%, 15%, 40% κτλ. ΠΑΝΤΑ.απο 30% το εκλεινα, εμενε καποια ωρα και πηγαινε 55-60%.

Edited by uiopqwer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...