Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

*#67705646# - removes operator logo on some phones. Δεν είναι κάτι καινούριο αλλα το βρήκα και το βάζω για να υπάρχει!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δε τοπιασα αφτο με το ιμει...

εχω το χ7 (χωρα κατασκευης Κορεα)

04 ειναι το δικο μου το οποιο σιμαινει Φινλανδια...τοπιασα;:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, παιδιά. :)

Προσπάθησα κι εγώ να βάλω το λογότυπο της Κοτέ σ'ένα nokia 3120 classic που έχω, αλλά αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα.

"Κατέβασα" το oxygen phone manager ii για κινητά nokia, επέλεξα ως τρόπο σύνδεσης το usb, αλλά όπως και να συνδέσω το κινητό (nokia pc suite, αποθήκευση δεδομένων κ.α) δεν μου εμφανίζει το κινητό στην εν λόγω εφαρμογή.

Γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί; :(

 

ΥΓ: Έχω φτιάξει το λογότυπο και το αναγνωρίζει κανονικά το τηλέφωνο. Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να κάνει την ίδια δουλειά; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μερικά βήματα που βρήκα για αύξηση της αυτονομίας στα WP7 κινητά:

 

Enable Battery Saver option

Turn on battery saver when battery is low

· Settings->Battery Saver->Select Alway turn on battery saver when battery is low.

 

Lowering the screen timeout

Lowering the screen timeout on mobile device can increase the battery life.

· Settings->lock+wallpapers->screen timeout

 

Kill the apps that you are not using

Kill the apps that aren't actually using, it will drastically reduce device CPU's workload

· Settings->application->background tasks->turn off the application that are running in the background.

OR

· Check multitasking application running in background by tapping the back button and open that app and press back button until the home screen UI appears.

 

Turn off Wireless Connectivity

Turn off Wi-Fi: Turn off Wi-Fi and 3G program because it always searches for network available within the range and also consume the battery power.

· Settings-> WiFi networking> off.

Turn on Bluetooth only when needed otherwise turn it off by selecting the

· Settings > Bluetooth->Status->off

 

Reducing the interval to fetch the email

Reducing the frequency of e-mail accounts update can preserve the battery life.

· Settings -> email +accounts -> Email (eg Outlook)-> Download new content->manually.

 

Use a dark theme

Dark coloured themes with dark wallpaper is preferable, it will reduce battery usage.

· Settings -> System->theme -> Background -> dark.

 

Reduce the screen brightness

Set the brightness as low as possible to maximise battery life. First turn off the automatic feature. Then

· Settings -> brightness -> Level

 

Disable location services

When not needed disable location services, so that phone is not very often find a location in the background.

· Select Settings-> location -> off.

· Settings->Application->Maps->Use my location off.

· Settings->Application->Search->Use my Location off.

 

Avoid using the vibrate mode

The Vibrate function consumes maximum energy of your phone battery as it requires battery to power physical movement of mobile parts.

· Settings->ringtones+sounds->Vibrate->off.

 

Disable Xbox LIVE auto connect service

Changing the setting that allows the device to auto-connect to the Xbox Live service can preserve battery when you don’t require the connection

· Select Xbox LIVE-> Settings -> Connect with Xbox LIVE->off.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχει παραγίνει λίγο το κακό τελευταία ή μου φαίνεται;;

 

θέλω να πώ κυκλοφορεί πολλή ανακατασκευή και πολλά ebay κομμάτια στις αγγελίες:confused:

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είναι τόσα πολλά από την εποχή του 3210 που απλά δεν μπορώ να γράψω.

Από αλλαγή LED σε ότι χρώμα θέλεις μέχρι σε custom ολόγραμμα στην οθόνη.

 

Για επισκευές να μην το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

:worry: - πηγα ανακατασκευασμενο Nokia σε 2 μαγαζια εκ των οποιων ο ενας Ελληνας παλιος γνωστος μου στον χωρο,ο αλλος ηταν ξενος

αμφοτεροι οταν τους ειπα τι προβλημα ειχε μου ειπαν πως δεν επισκευαζεται,ειδικα ο φιλος το κρατησε λιγη ωρα και το ανοιξε,μου ειπε "πολλες πατεντες εχει κανει μεσα ο κινεζος,δεν φτιαχνεται,αστο ετσι" και εκοτε φοβαμαι πολυ να ξαναπαρω απο ebay κινητο refurbished (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

hello, θείος μου ασφαλιστής ψάχνει λύση για να μπορεί να μιλάει στο αυτοκίνητο

η συσκευή του είναι ένα Nokia 7020

Χαραχτηριστικά

 

εγώ δεν ξέρω καθόλου τι μας κάνει, βρήκα πχ κάτι ΤΕΤΟΙΟ αλλά δεν αναγράφει τη συσκευή ως συμβατή (μάλλον επειδή είναι παλιά)

τι προτείνετε για την περίπτωσή του; είμαι άσχετος κι εγώ, μην παραλείψετε κάτι θεωρώντας ότι θα το γνωρίζω

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα.

αγόρασα σήμερα ένα κινητό για τον πατέρα μου, (σήμερα το παρέλαβα βασικά) το nokia 150 dual sim.

το πρόβλημα είναι ότι ένα κινητό του 2017 με υποστήριξη dual sim δεν μπορεί να αποθηκεύσει δεύτερο νούμερο σε μία επαφή.

το αγόρασα ηλεκτρονικά από ένα κατάστημα στο σκρούτζ (δεν ξέρω αν επιτρέπετε να πω ποιο) το οποίο βέβαια δεν έκανε καμία αναφορά στο θέμα τον επαφών δηλαδή το ότι δεν αποθηκεύει δεύτερο αριθμό στην ίδια επαφή.

αύριο κιόλας θα που θα ανοίξουν θα πάρω αμέσως τηλέφωνο για να το επιστρέψω μπορούν κάπως να αρνηθούν την επιστροφή? καθώς δεν βλέπω πως μπορεί να είναι δικό μου σφάλμα.

τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωσή? εν τέλει γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ κάπως να γράψω δεύτερο νούμερο στην επαφή με κάποιο τρόπο?

 

μου φαίνεται δηλαδή πρακτικά απίστευτο το γεγονός ότι το 2017 υπάρχει κινητό το οποίο υποστηρίζει dual sim το οποίο απευθύνεται σαφώς σε άτομα τα οποία έχουν ανάγκη δυο αριθμούς και σίγουρα θα έχουν και πολλά τηλέφωνα στον κατάλογο τους και να μην υποστηρίζει εγγραφή δεύτερου αριθμού.

 

να σημειώσω ότι δεν έχει αλλοιωθεί απολύτως τίποτα πάρα μόνο η χαρτοταινία που σφραγίζει το κουτί της νοκια με ένα μαχαίρι.

 

συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει προεπιλεγμένη τη sim για αποθήκευση, δεν παίρνει δεύτερο νούμερο στις επαφές. Άλλαξε την ρύθμιση να αποθηκεύονται στη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την γρήγορα απάντηση σου,

αλλά όπου και να κάνω προσθήκη νέας επαφής και στην μνήμη του τηλεφώνου και στην sim πάλι μόνο ένα νούμερο και τίποτα άλλο ούτε επιλογές για επιπλέον ούτε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , τελικά το επέστρεψα πίσω το κινητό. σύμφωνα με τον πωλητή τα nokia με κουμπιά εδώ και 1.5 - 2 χρόνια δεν έχουν την δυνατότητα πολλαπλών καταχωρίσεων ενώ πιο παλιά γινόταν... και ότι εγώ αυτό έπρεπε να το γνωρίζω, οτι δηλαδή της ήρθε της nokia να σταματήσει να υποστηρίζει αυτή την επιλογή... αλλά εκείνος ούτε καν να το αναφέρει στα specs του τηλεφώνου... μέχρι και η ίδια η nokia που κοίταξα στο site δεν είχε support για το τηλέφωνο η κάποιο manual...(δεν το βρήκα εγώ? δεν ξέρω...)

 

όπως και να έχει αυτή ήταν η εμπειρία μου με το εν λόγο κινητό τηλέφωνο..

από εδώ και πέρα θα πρέπει να ρωτάμε και αν έχει δυνατότητα πολλαπλών καταχωρίσεων το κάθε τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα παιδες επειδη εψαξα να δω μηπως υπαρχει καποια ενοτητα με αγγελιες και δεν βρηκα κατι ειπα να το πω εδω αν ειμαι λαθος οι μοντ ας το διαγραψουν.....ψαχνω καποιο απο αυτα τα 2 κιν αν καποιος το εχει σε λογικη τιμη εννοειται ας μου στειλει πμ ευχαριστω:) Edited by doggie33
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπαρχει τροπος να παρω backup τις επαφες απο feature phone της nokia?

Καποιο προγραμμα ισως; Συνδεση με υπολογιστη, απο το καλωδιο του φορτιστη micro-usb?

 

Υπαρχει εδω μεσω .... microsoft ενα nokia suite, αλλα δεν ξερω αν κανει πλεον και για τα απλα κινητα ή ειναι μονο για smartphones.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=51237

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βρεθηκε στο συρταρι ενα παλιο Nokia που λειτουργουσε πριν δυο χρονια, το ειχε ατομο μεγαλης ηλικιας και το θελει ξανα επειδη ειναι ευχρηστο. Εχει χασει ομως το φορτιστη. Απο τις φωτογραφιες μπορει καποιος να καταλαβει τι φορτιστη χρειαζεται και να μου πει πως να τον αναζητησω ;

 

https://photos.app.goo.gl/y6s7o3TZJaKhhqQ93

https://photos.app.goo.gl/WSa9RnAddkse3GyD2

https://photos.app.goo.gl/rk6ASbr8SL1PhSGX2

 

για να βοηθησω, το κινητο ειναι το Nokia 1616-2 Tι φορτιστη να αναζητησω ;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητό NOKIA 3510. Πρόσφατα έστελνα μηνύματα σε άλλα κινητά. Παραδίνονταν, αλλά απορρίπτονταν. Για ποιο λόγο απορρίπτονταν; :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Είμαι καινούριος εδώ πέρα!Επιτέλους απόκτησα το κινητό που παρέχει τα ήθελα..Ένα Nokia 6600.Ο έρωτας μου από μικρό παιδάκι.Μηπως θα μπορούσε κανείς που να ξέρει να μου προτείνει καλές εφαρμογές για το συγκεκριμένο όπως Facebook κ.α.Α και κάτι ακόμα...Που μπορώ να βρω κάρτες μνήμης και μέχρι πόσα MB μπορεί να φτάσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη λάθος...Που πάντα ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Ένα λάθος...που πάντα ήθελες.

....

Μάστορα εδώ κρύβεται καλό σουξεδάκι. Για ψαξε το λίγο παραπάνω ; )

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είμαι καινούριος εδώ πέρα!Επιτέλους απόκτησα το κινητό που παρέχει τα ήθελα..Ένα Nokia 6600.Ο έρωτας μου από μικρό παιδάκι.Μηπως θα μπορούσε κανείς που να ξέρει να μου προτείνει καλές εφαρμογές για το συγκεκριμένο όπως Facebook κ.α.Α και κάτι ακόμα...Που μπορώ να βρω κάρτες μνήμης και μέχρι πόσα MB μπορεί να φτάσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη λάθος...Που πάντα ήθελα

 

Aνδρόνικε τι ανασκαφή έκανες πάλι;

15 χρονων κινητό ;Και θες και FB;Μας δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, έχω παραλάβει ένα Nokia 2 και η ερώτηση μου είναι η εξής. Στην εφαρμογή του ραδιοφώνου μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να εναλλάσσω τους σταθμούς που έχω αποθηκεύσει ως αγαπημένους (Δηλαδή να πηγαίνω στον επόμενο αποθηκευμένο) με κάποιο τρόπο χωρίς να το επιλέγω κάθε φορά από την λίστα ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ θα ηθελα να μου πιτε την γνωμη σας στο πιο απο τα δυο κινητα να αγορασω αυτην την στιγμη εχω το nokia 215 ( πρωην κατοχος iphone,android,windows phone) σκεφτομαι ομως να παρω καινουργιο απλως εχω παρατηρησει οτι το νοκια 230 και το 3310 εχουν την ιδια τιμη αλλα το 230 ειναι καπως καλυτερο καθως εχει μεγαλυτερη οθονη καμερα για selfie και ειναι αλουμινιο σε ολα τα αλλα ειναι τα ιδια ( opera mini,opera mobile store) το θεμα ειναι πως φοβαμαι μηπως δεν μου βγει καλο το 230 αν μπορει καπιος να με βοηθησει

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παραλάβει ένα Nokia 2 και η ερώτηση μου είναι η εξής. Στην εφαρμογή του ραδιοφώνου μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να εναλλάσσω τους σταθμούς που έχω αποθηκεύσει ως αγαπημένους (Δηλαδή να πηγαίνω στον επόμενο αποθηκευμένο) με κάποιο τρόπο χωρίς να το επιλέγω κάθε φορά από την λίστα ?

 

Ευχαριστώ

Υπάρχει ήδη ξεχωριστό νήμα για το Nokia 2 εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=457146

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...