Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...

Αλλαγή λογότυπου φορέα για Nokia s40

 

Επισκεφθείτε αυτό το site μέσω του κινητού

http://ea.mobile.nokia.com/content/spin/ap/6610/en/graph/index.wml

Πηγαίνετε στο link που λέει Color logos

 

Από εκεί κατεβάστε οποιοδήποτε logo (εγώ κατέβασα αυτο με τη μηχανή)

 

Μόλις το κατεβάσετε ενεργοποιείται το λογότυπο φορέα (Αλλιώς το ενεργοποιείτε από τις ρυθμίσεις οθόνης)

 

Κατεβάστε και εγκαταστήστε την δοκιμαστική έκδοση του Oxycube της Oxygen

 

Πηγαίνετε στον file browser του Oxycube

 

Πηγαίνετε στο φάκελο c:\hiddenfolder\

 

Εκεί θα βρείτε ένα αρχείο με το όνομα "OPLOGO.oplc"

 

Δημιουργήστε ένα λογότυπο φορέα στο PC σας με διαστάσεις 100x50 τύπου png (μπορεί να έχει και transparency) και μετονομάστε το σε "OPLOGO.oplc"

 

Διαγράψτε το αρχείο "OPLOGO.oplc" από τον φάκελο c:\hiddenfolder\ του τηλεφώνου και κάντε upload το αρχείο από το PC σας (γίνεται με δεξί κλικ -> New -> File..)

 

Τώρα πηγαίνετε στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου απενεργοπιήστε το λογότυπο φορέα και μετά επανενεργοποιήστε το..

 

Αυτό ήταν.....

 

Εγώ το δοκίμασα σε Nokia 6700 classic καθώς και στο 6267

 

Παραθέτω και 3 λογότυπα των εταιριών που επιμελήθηκα..

 

Πηγή ************************

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται η αναφορά και η ανάρτηση συνδέσμων προς ιστοσελίδες που διακινούν παράνομο υλικό!Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr

Edited by impreza_sti

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

έχω 3 ερωτήσεις σχετικά με το παραπάνω post.

 

1) Το link που δίνεις για να κατεβάσουμε ένα logo της αρεσκείας μας, το κάνουμε μόνο και μόνο για να ενεργοποιηθεί η επιλογή του λογότυπου φορέα στις ρυθμίσεις? Διότι αυτή τη στιγμή στο 6300 μου η ρύθμιση για το λογότυπο φορέα είναι αν-ενεργή.

 

2) Παρόλο που η εικόνα είναι PNG έμεις θα ονομάσουμε το αρχείο .PNG σε .oplc με ονομασία OPLOGO?

 

3) ο file explorer Oxycube λειτουργεί σε 6300?

 

ΥΓ. Είναι εύκολο να ανεβάσεις ένα screenshot να δούμε πώς φαίνεται η οθόνη αναμονής με ένα από τα λογότυπα των 3 εταιριών καρτοκινητής?

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

1) Σωστά μόνο έτσι ενεργοποιείται το λογότυπο φορέα

 

2) Ακριβώς. το αρχείο png θα το μετονομάσετε σε OPLOGO.oplc

 

3) Νομίζω αλλά καλύτερα τσέκαρέ το εδώ http://www.oxygensoftware.com/en/products/oxycube/

 

Αν ξέρεις κάποια εφαρμογή για S40 που να βγάζει screenshot από το κινητό πέστη μου να την εγκαταστήσω και να ανεβάσω. Αλλά η διαδικασία είναι τόσο απλή που μάλλον πρέπει να το δεις με τα μάτια σου..

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

To Oxycube σαν εφαρμογή εγκαθίσταται στον υπολογιστή ή μέσα στο κινητό?:worry:

 

Αυτό που κατέβασα λέγεται oxycube_setup.exe και είναι η έκδοση v1.4.1.3

 

Προφανώς πρέπει να έχω συνδεδεμένο το κινητό ώστε να συνδεθεί το oxycube με τα αρχεία του κινητού?

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το Oxyvube είναι εφαρμογή για το PC και προφανώς πρέπει να συνδέσεις το κινητό με το PC είτε μέσω USB είτε με Bluetooth :D

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να έχουμε και τα 3 λογότυπα στο κινητό και να διαλέγουμε κάθε φορά μέσα από κάποιο folder? Ή θα πρέπει κάθε φορά που θέλουμε να αλλάξουμε λογότυπο φορέα να ακολουθούμε την εν λόγω διαδικασία?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάποιο τρόπο να το κάνεις αυτό.

 

Μόνο με την επανάληψη της διαδικασίας με άλλο αρχείο png.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μετονομάζω το αρχείο σε OPLOGO.oplc και το ανεβάζω μέσα στο κινητό, στον file browser μου το βγάζει ως OPLOGO.oplc.png με αποτέλεσμα να μου βγάζει ένα ερωτηματικό στην περιοχή του logo:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν μετονομάζεις σωστά το αρχείο.

 

Ρύθμισε τα Windows να δείχνουν τις επεκτάσεις των αρχείων από τις επιλογές φακέλων και ξετσέκαρε το "Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων" ή "Hide extensions for known file types" γιατί αλλιώς δεν μπορείς να αλλάξεις την επέκταση του αρχείου από png σε oplc.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που είπες αλλά βάζοντας το μέσα πάλι μου βγάζει το κουτάκι με το ερωτηματικό στη θέση του logo:X

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Aπενεργοποίησες και μετά επανενεργοποιήσες το λογότυπο φορέα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου ?

 

Τι μέγεθος αρχείου png ανέβασες ? Κάποιο από τα attachments παραπάνω ή κάποιο δικό σου ?

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Aπενεργοποίησες και μετά επανενεργοποιήσες το λογότυπο φορέα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου ?

 

Τι μέγεθος αρχείου png ανέβασες ? Κάποιο από τα attachments παραπάνω ή κάποιο δικό σου ?

το δικό σου τα κατέβασα και τα 3

εκανα το cosmote OPLOGO.oplc ξε-τσεκάροντας την επιλογή απόκρυψη γνωστών τύπων αρχείων

και το έβαλα στο κινητό.

 

πάντως στη μετονομασία μου πέταξε παραθυράκι ότι αν αλλάξω την ονομασία σε αυτή που θέλω εγώ, ίσως το αρχείο να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πατούσα Ναι ότι θέλω να συνεχίσω τη μετονομασία.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις κάνει λάθος.

 

Πήγαινε στο oxycube σβήσε το αρχείο και ξανακάνε upload το OPLOGO.oplc από την αρχή.

 

ΥΓ Σε τι τηλέφωνο το προσπαθείς ?

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις κάνει λάθος.

 

Πήγαινε στο oxycube σβήσε το αρχείο και ξανακάνε upload το OPLOGO.oplc από την αρχή.

 

ΥΓ Σε τι τηλέφωνο το προσπαθείς ?

Nokia 6300

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1) Σωστά μόνο έτσι ενεργοποιείται το λογότυπο φορέα

 

2) Ακριβώς. το αρχείο png θα το μετονομάσετε σε OPLOGO.oplc

 

3) Νομίζω αλλά καλύτερα τσέκαρέ το εδώ http://www.oxygensoftware.com/en/products/oxycube/

 

Αν ξέρεις κάποια εφαρμογή για S40 που να βγάζει screenshot από το κινητό πέστη μου να την εγκαταστήσω και να ανεβάσω. Αλλά η διαδικασία είναι τόσο απλή που μάλλον πρέπει να το δεις με τα μάτια σου..

 

Λοιπόν βρήκα εφαρμογή που βγάζει screenshots του κινητού και έβγαλα ένα screenshot με κάθε λογότυπο φορέα για του λόγου το αληθές..

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Παιδια θελω να συνδεθω κ γω ετσι, μηπως ξερει καποιος να μου πει τη διαδικασια?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε όλα τα κινητά DCT-2 μαίνει με το pclocal , σε όλα τα DCT-3 μπαίνει με το γνωστό logomanager , σε όλα τα DCT-4 μπαίνει με αναβάθμηση και σε Symbian BB5 με μία ειδική διαδικασία .

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνήσαμε παλιό post.

Υποθέτω οτι η ειδική διαδικασία είναι με ξεκλείδωμα του μενού του τηλεφώνου κλπ κλπ ωστε να τρέξει sis αρχείο.

Anyway ο σωστός τρόπος είναι με NOKIA NTM device (nemo analyzer) ή κάποια συσκευή που υποστηρίζει TEMS όπως Κ800, W995, Nokia 6270, HTC Touch pro, Touch pro2

 

Τί να το κάνεις το DCT-3 όταν πλέον έχουμε WCDMA κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη βλεπω οτι εχει ψωμι το θεμα, λεω να ξεκινησουμε σε ενα νεο thread. :)

 

Aποψεις, εντυπωσεις, αποριες, απαντησεις και γενικη συζητηση περι refurbished, κινεζικων, αυθεντικοτητα, νομιμοτητα κτλ.

 

Θα ηθελα για αρχη, να γραψουν τις εντυπωσεις τους οσοι αγορασαν refurbished κινητο, τι προβληματα αντιμετωπισαν κτλ, ωστε να παιρνουμε μια γενικη ιδεα. Προς το παρον δεν θυμαμαι να εχω δει εστω και εναν να εχει κανει καποιο καλο σχολιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mεταφορα απο αλλο θρεντ

 

ο jerry έχει γνησια??Τον εχω χάσει δέν ξέρω..

 

Εμένα η αποψή μου είναι μπερδεμένη γιατί είπα και πιο πάνω ότι η ανακατασκευή γίνεται μέσα σε εργοστάσιο της ΝΟΚΙΑ,τουλάχιστον με τα οσα ισχυριζονταν μερικοί..Οπότε δέν ξέρω καταπόσο παίζει να είναι fake το ΙΜΕΙ και η πλακέτα άν τα υπόλοιπα απο έξω είναι fake..

 

O jerry ετσι λεει, οποιος θελει τον πιστευει..... 100 λιρες τα δινει...

 

Το δευτερο σκελος, ειναι αληθεια οτι με προβληματισε.

Θα πρεπει πρωτα απ'ολα να απαντηθουν καποια ερωτηματα.

 

1. Που κατασκευαζονται αυτα τα κινητα. (δηλαδη οι προσοψεις τους)

Η απαντηση σε αυτο νομιζω ειναι προφανης λιγο-πολυ, Κινα.

 

2.Εχει η νοκια εργοστασια στην Κινα???

 

Αυτο με προβληματισε λιγο, και εψαξα καπως, και βρηκα αυτα...

http://www.lehighvalleylive.com/allentown/index.ssf/2008/12/air_product_to_supply_nitrogen.html

http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1004217/nokia-factories-in-china-come-under-microscope

http://www.silicon.com/legacy/research/specialreports/china/0,3800011742,39159608,00.htm

 

Welcome to Nokia's Beijing mobile phone factory - one of four plants the company runs in China.
According to Nokia, the factory made 200 million phones last year. Fifty per cent were sold in China and the rest went out to other parts of the world.
Nokia has three other factories in China - Suzhou, Dongguan and another in Beijing.
Aκομα και στο youtube να ψαξεις εχει βιντεο απο το εργοστασιο, επισημα promos της nokia

http://www.youtube.com/watch?v=GkfcRXwdba8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=l9twkkUgIoY&feature=related

 

και τα made by nokia, ειναι τα made in china....

 

το (υπο)ερωτημα που προκυπτει τωρα ομως ειναι

 

3. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΡΑΓΟΥΝ αυτα τα εργοστασια?

 

Κινητα, σιγουρα. ΠΟΙΑ κινητα? Πραγματικα δεν ξερω, μεχρι και το φτηνο 7230 της μανας μου λεει made in hungary. Οποιος ξερει παρακαλω ας πει, εχω απορια. Και ΠΟΥ ακριβως πωλουνται αυτα? Πχ εδω, εχουμε 2 νοκια n95 ενα απο φιλανδια, και ενα κινεζικο made by nokia. Εχουμε πετυχει εδω Ν95 αυθεντικο made by nokia?

http://darlamack.blogs.com/darlamack/2007/06/nokia_made_in_f.html

Μηπως παραγουν παλι ολα τα μοντελα που βλεπουμε εμεις, και απλα δεν φτανουν στα χερια μας? Πωληση μεσα στην κινα? Μηπως κατασκευη κινα και μετα μια σταση φιλανδια/ουγγαρια για αυτοκολλητακι made in και ξενοιασαμε? Made by nokia μονο εδω απο ebay εχω ακουσει!

 

και το ερωτημα που καιει εμας φυσικα

 

4. ΚΑΝΕΙ REFURBS ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ -ΕΠΙΣΗΜΑ- ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ?

Αν ναι, ΓΙΑΤΙ? Εχουν περισσοτερο κερδος απο το να παραγουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΙΝΗΤΑ?

Μηπως απλα ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ για να βγαλουν εξτρα χαρτζιλικι? Συντηρηση αυτος ο εξοπλισμος δεν θελει? Ακομα και ετσι εχουν κερδος?

Αν ναι, τοτε γιατι η ποιοτητα των κινεζικων ειναι ΧΑΛΙΑ? Μηπως κυκλοφορουν καλης ποιοτητας κινεζικα οπως του κυριου αυτου

που ειναι ΚΑΙ καινουριο ΚΑΙ φαινεται να ειναι ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ (0 κενα) σε αντιθεση με κατι 8810 με πλαστικες πλατες που ειναι ΧΑΡΧΑΛΑ με 1 δαχτυλο κενα ΠΑΝΤΟΥ?

 

Και σε ΠΟΙΟΥΣ τα πουλανε? Wholesale sellers που με την σειρα τους τα πουλανε σε μικροπωλητες στο ebay τυπου jerry και σε μικροεπιχειρησεις τυπου http://www.nokia6310i.co.uk/, οπου τελικα τα αγοραζουμε εμεις?

 

5. Το εργοστασιο που παραγει τα refurbs, new κτλ, ειναι ΟΝΤΩΣ της ΝΟΚΙΑ?

Ή πραγματικα παιζει αυτο που εγραψα πιο πανω, εργοστασιακι στου διαολου την μανα, παρανομα και ποιος χ3στικε αφου δεν τους κοβουμε πωλησεις, και δεν μπορουν να μας κανουν τιποτα? Οπως γινεται με ενα σωρο αλλα προϊοντα τυπου ρολεξ, Louis Vuitton, Gibson, κτλ?

 

Οποιος εχει καποια θεωρια, στοιχεια κτλ, ευπροσδεκτος :confused:

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λέω και εγώ γιατί αργησες να απαντήσεις:lol:

 

Σωστή η ερευνά σου μια και τα συγκέντρωσες όλα μαζί..

 

Τώρα για την περίπτωσή μου τα έχουμε ξαναπεί!

 

8810 απο ebay ψιλοψεύτικο,αναζητώντας για αρχή άν η συσκευή ώς αυθεντική ήταν μεταλλική ή πλαστικούρα..

 

Δέν θυμάμαι να σου πώ αγοραστή από ebay γιατί τότε δέν ασχολιόμουν και είχα βάλει συγγενικό μου πρόσωπο να κάνει την αγορά..

 

Κάποτε είχα διαβάσει σε description στο ebay ότι η ανακατασκευή έγινε σε εργοστάσιο της Νοκια για ένα refurb που παρακολουθούσα και ομολογώ ότι με είχε βάλει σε σκέψεις..

 

Δέν ξέρω τί μπορεί να συμβαίνει αλλά πιστεύω ότι το πιό απλό είναι να ρωτήσουμε έναν ή και όλους με τη σειρά τους πωλητές από ebay να μας πούν επακριβώς τί πουλάνε.;)Άν και συνήθως-πλαγίως αποφεύγουν την απαντηση ή απαντάνε σάν να ρωτάμε στο Μαντείο Δελφών..

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω τί μπορεί να συμβαίνει αλλά πιστεύω ότι το πιό απλό είναι να ρωτήσουμε έναν ή και όλους με τη σειρά τους πωλητές από ebay να μας πούν επακριβώς τί πουλάνε.;)

 

E, φανταζεσαι, φαση?:lol:

 

ρωτησα τον πωλητη που κατασκευαστηκε το κινητο και αυτη ηταν η απαντηση

รุ่นคลาสิค หายาก ออกใหม่เมื่อสิบปีก่อน ราคาสี่หมื่นกว่า อุปกรณ์มีตัวเครื่อง แบตเตอรี่และสายชาร์ต สภาพ

:lol::lol::lol::lol:

 

Προς το παρων, τσιμπιστε μια επισημη λιστα για τα εργοστασια της nokia

http://www.nokia.com/about-nokia/company/production-units

ειναι ενα χρονο παλια, αλλα εργοστασια δεν χτιζονται καθε μερα :p

 

Πρεπει να συγκεντρωθουν πληροφοριες... ουφ.... θα ερθουν εν καιρω φανταζομαι.

Θελω να πιστευω οτι θα επιστρεψω δριμυτερος:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω στα σιγουρα ειναι οτι τα κινητα της νοκια κατασκευης στην Κινα δεν προοριζονται για τις ευρωπαικες αγορες! θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν κυκλοφορησε το Ν8 που εδειχναν βιντεο απο το πακεταρισμα και την αποστολη του και το μερος εκανε ΜΠΑΜ οτι ειναι στην Κινα!!! Επισης παλι, ειχα δει unboxing παλι απο το ιδιο κινητο απο ενα τυπο στην Αμερικη και η συσκευη ηταν made in China . . .
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...