Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο ρολόι θα παίξει μόνο αν η κάρτα ΔΕΝ χρησιμοποιείται στο κινητό. 

Με την υπάρχουσα εφαρμογή πρέπει η κάρτα που θα περασει στο ρολόι να είναι εγκατεστημένη στο κινητό, κάτι που δεν γίνεται. Ίσως να παίξει με παλιότερο apk.

Μονο η Cosmote έχει eSIM αλλά παίζει ο ίδιος περιορισμός 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Το συγκεκριμένο ρολόι θα παίξει μόνο αν η κάρτα ΔΕΝ χρησιμοποιείται στο κινητό. 

Με την υπάρχουσα εφαρμογή πρέπει η κάρτα που θα περασει στο ρολόι να είναι εγκατεστημένη στο κινητό, κάτι που δεν γίνεται. Ίσως να παίξει με παλιότερο apk.

Μονο η Cosmote έχει eSIM αλλά παίζει ο ίδιος περιορισμός 

Δηλαδή για να καταλάβω, θα πρέπει το κινητό να δέχεται και αυτό esim και να είναι και στα δύο το νούμερο; Και στο κινητό και στο ρολόι; Κάπως μπερδεύτηκα. Αλλά καταλαβαίνω ότι είναι μάλλον θέμα της samsung πιο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung θέλει να είναι και στα 2 αλλά η Vodafone μόνο σε μια συσκευή. Για αυτό δεν μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα,
 
Τα pixel 5, 6, 7 δουλεύουν με esim στη vodafone (παρότι θεωρητικά δεν είναι υποστηριζόμενα);
Το έχω δοκιμάσει σε Pixel 6a και δουλεύει κανονικά

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα 

Πιθανότατα έχει απαντηθεί αλλά εκτιμώ οποία απάντηση 

Σε νούμερο καρτοκινητο Vodafone,μπορω να βγάλω μια έξτρα esim και να χρησιμοποιώ μόνο τα δεδομένα του? Αν ναι, Τι κόστος έχει και βγαίνει μια φορά(μπορεί να περαστεί σε άλλο κινητό αν αλλάξω?) ? 

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να βγάλεις εξτρα esim. Μόνο δεύτερη φυσική αλλά κάθε φορά θα λειτουργεί μόνο μια από τις 2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, 

Κατοχος android κινητου χωρις esim (poco) και θελω να παρω το GW6 LTE...αν παω στη voda και ζητησω μια esim πανω στο βασικό μου νούμερο για να τη περασω στο ρολοι θα με κοιτάνε σα χανοι? βασικά δε με πειραζει να κλεινει η μια απο τις 2 σιμ καθε φορά αναλογα με το ποια θελω να λειτουργει , ειδικά αν προκειται να μη χρεωνομαι κατι εξτρα.

(εχω προγραμμα συμβολαιου voda unlimited ultra)

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, casabel said:

Καλησπέρα, 

Κατοχος android κινητου χωρις esim (poco) και θελω να παρω το GW6 LTE...αν παω στη voda και ζητησω μια esim πανω στο βασικό μου νούμερο για να τη περασω στο ρολοι θα με κοιτάνε σα χανοι? βασικά δε με πειραζει να κλεινει η μια απο τις 2 σιμ καθε φορά αναλογα με το ποια θελω να λειτουργει , ειδικά αν προκειται να μη χρεωνομαι κατι εξτρα.

(εχω προγραμμα συμβολαιου voda unlimited ultra)

Αυτό που περιγράφεις είναι Twin SIM, αλλά δεν γνωρίζω να δίνεται από κανέναν πάροχο, με την μία να είναι eSIM (δύο φυσικές γίνεται).
Ιδανικά θέλεις multiSIM για να λειτουργούν ταυτόχρονα, αλλά δεν νομίζω ότι η Vodafone δίνει ακόμα και επιπλέον στον ΟΤΕ έχει μηνιαίο πάγιο ανά επιπλέον κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
7 ώρες πριν, savvas737 said:

Η esim μπορεί να ενεργοποιηθεί από το το app (γράφει προσωρινά μην διαθέσιμο) ή δεν λειτούργησε ποτέ;

λειτούργησε ένα φεγγάρι με bugs κι έκτοτε έχει βγει εκτός. τουλάχιστον από πέρσι το Φλεβάρη είναι εκτός 

αν θες να βγάλεις μία, μόνο σε κατάστημα με 9,90€ 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα esim σε iphone πριν καιρό και σε άσχετες στιγμές εμφάνιζε το μήνυμα welcome to vodafone. Την εκανα φυσική sim και δεν μου το εμφάνισε ξανα. Άλλαξα συσκευή και θέλω να βάλω ξανά esim.  Γνωρίζετε αν συνεχίζει να υφίσταται αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ 

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις sim, είτε είναι φυσική είτε esim, δεν έχει σημασία, τότε η νέα ακυρώνει την προηγούμενη.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Ekotas said:

Καλησπέρα, είχα esim σε iphone πριν καιρό και σε άσχετες στιγμές εμφάνιζε το μήνυμα welcome to vodafone. Την εκανα φυσική sim και δεν μου το εμφάνισε ξανα. Άλλαξα συσκευή και θέλω να βάλω ξανά esim.  Γνωρίζετε αν συνεχίζει να υφίσταται αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ 

Αυτό το Welcome to vodafone που εμφανιζόταν γενικότερα αρκετές φορές την ημέρα έχει τελειώσει αλλά δεν ήταν θέμα sim

Link to comment
Share on other sites

 Τι ηταν; γιατι εμενα κανονικα εμφανιζεται και απ οσο ξερω ηταν encoded στις sim.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2024 at 5:55 ΜΜ, stathis123 said:

 Τι ηταν; γιατι εμενα κανονικα εμφανιζεται και απ οσο ξερω ηταν encoded στις sim.

Το θέμα το είχαμε πέρσι τέτοια εποχή πολλοί και ειχε συζητηθεί αρκετά.

99327757_.thumb.png.863a8c3f0e11ab181e6fb9557e3cb745.png

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο σε iPhone με eSIM το εμφανίζει συνέχεια. Γνωρίζουν για το πρόβλημα και προσφέρουν δωρεάν επιστροφή σε κανονική 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους, μετά από πολλούς μήνες... ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα έκδοσης eSim στην εφαρμογή my VODAFONE σε iPhone...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, damierom said:

Επιτέλους, μετά από πολλούς μήνες... ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα έκδοσης eSim στην εφαρμογή my VODAFONE σε iPhone...

οριακά σαν πρωταπριλιάτικο αστείο..

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, damierom said:

Επιτέλους, μετά από πολλούς μήνες... ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα έκδοσης eSim στην εφαρμογή my VODAFONE σε iPhone...

Καλή τύχη εγω μια φορά το δοκίμασα και το έκανα Παρασκευή και έμεινα χωρίς τηλέφωνο μέχρι δεύτερα.Αν ήμουν σε νησί χωρίς κατάστημα την είχα πιει την πορτοκαλάδα όλη.

Από τότε εκτίμησα πολύ την φυσική sim. 😄 και θα ξαναγυρίσω με την πρώτη ευκαιρία εκεί.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, zerokill said:

Καλή τύχη εγω μια φορά το δοκίμασα και το έκανα Παρασκευή και έμεινα χωρίς τηλέφωνο μέχρι δεύτερα.Αν ήμουν σε νησί χωρίς κατάστημα την είχα πιει την πορτοκαλάδα όλη.

Από τότε εκτίμησα πολύ την φυσική sim. 😄 και θα ξαναγυρίσω με την πρώτη ευκαιρία εκεί.

Τι να σου πω, για τον αριθμό μου έχω κάνει την μετατροπή μέσω του app τρεις φορές και για άλλα δύο συγγενικά πρόσωπα μου στους αριθμούς τους χωρίς κανένα πρόβλημα, όλοι με iPhone. Μακάρι να είδανε που κόλλησε η περίπτωση σου και να διορθώθηκε το πρόβλημα διαπαντός.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, zerokill said:

Καλή τύχη εγω μια φορά το δοκίμασα και το έκανα Παρασκευή και έμεινα χωρίς τηλέφωνο μέχρι δεύτερα.Αν ήμουν σε νησί χωρίς κατάστημα την είχα πιει την πορτοκαλάδα όλη.

Από τότε εκτίμησα πολύ την φυσική sim. 😄 και θα ξαναγυρίσω με την πρώτη ευκαιρία εκεί.

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ , έμεινα χωρίς κινητό ΣΚ κατά την διαδικασία μεταφοράς esim σε άλλο κινητό (και χρεώθηκα αλλαγή esim σε  sim, δηλαδή πλήρωσα αλλαγή sim σε esim και ξανά την μετατροπή esim σε sim γιατίη εφαρμογή είχε πρόβλημα).  Σήμερα ξαναενεργοποίησα την esim γιατί  χρειάζομαι να βάλω 2η κάρτα στο κινητό για data. Βλέπω ότι πλέον δεν δίνουν τη δυνατότητα μεταφοράς esim μέσω της εφαρμογής (σε στέλνουν σε κατάστημα).

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, achillesgk said:

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ , έμεινα χωρίς κινητό ΣΚ κατά την διαδικασία μεταφοράς esim σε άλλο κινητό (και χρεώθηκα αλλαγή esim σε  sim, δηλαδή πλήρωσα αλλαγή sim σε esim και ξανά την μετατροπή esim σε sim γιατίη εφαρμογή είχε πρόβλημα).  Σήμερα ξαναενεργοποίησα την esim γιατί  χρειάζομαι να βάλω 2η κάρτα στο κινητό για data. Βλέπω ότι πλέον δεν δίνουν τη δυνατότητα μεταφοράς esim μέσω της εφαρμογής (σε στέλνουν σε κατάστημα).

Σε iphone την βγάζει κανονικά την επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...