Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
2 minutes ago, mol said:

Κάνοντας τον αριθμό μου (cu) ισιμ, η φυσική σιμ καταργείται?

Και πλέον ισχύει ΜΌΝΟ η ισιμ?

Σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..εγώ πάω να κάνω αντικατάσταση την sim σε esim μέσα από το app..όλα καλά μέχρι ένα σημείο και μόλις φτάσω στην πληρωμή δεν προχωράει..ούτε δέχεται χρεωστική/πιστωτική ούτε PayPal..ότι και να επιλέξεις δεν "κοκκινιζει" το το εικονίδιο "πληρωμή" για να πας παρακάτω!είναι κάποιο bug τις εφαρμογής?

6B7F5F20-6476-4259-B07C-0C6F82E0C251.png

Edited by Alexgold1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..εγώ πάω να κάνω αντικατάσταση την sim σε esim μέσα από το app..όλα καλά μέχρι ένα σημείο και μόλις φτάσω στην πληρωμή δεν προχωράει..ούτε δέχεται χρεωστική/πιστωτική ούτε PayPal..ότι και να επιλέξεις δεν "κοκκινιζει" το το εικονίδιο "πληρωμή" για να πας παρακάτω!είναι κάποιο bug τις εφαρμογής?
6B7F5F20-6476-4259-B07C-0C6F82E0C251.thumb.png.62c042430ca086f85f41b5b0e37a8df2.png

Βάζεις email για να σου στείλουν το QR core?
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Alexgold1 said:

Καλησπέρα παιδιά..εγώ πάω να κάνω αντικατάσταση την sim σε esim μέσα από το app..όλα καλά μέχρι ένα σημείο και μόλις φτάσω στην πληρωμή δεν προχωράει..ούτε δέχεται χρεωστική/πιστωτική ούτε PayPal..ότι και να επιλέξεις δεν "κοκκινιζει" το το εικονίδιο "πληρωμή" για να πας παρακάτω!είναι κάποιο bug τις εφαρμογής?

6B7F5F20-6476-4259-B07C-0C6F82E0C251.png

Ναι, συμπληρώνεις το email? 

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, γίνεται και ονλινε η αντικατάσταση?

Φυσικά! Απλά περιμενεις 12 ώρες αν θυμάμαι καλά. Κάθε 4 ώρες σου στέλνουν μήνυμα ότι θα γίνει η αλλαγή για λόγους ασφαλείας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα δε με αφήνει από το app γιατί έχω Pixel 7 pro και δεν είναι στις συμβατές Samsung/iPhone συσκευές που αναφέρουν; 

Εν τω μεταξύ το eSim profile number που βλέπω, τι είναι; Πατάω το transfer to this device και βγάζει το παρακάτω:

 

 

Screenshot_20230131-150546.png

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως βαζω και email..και έχω δοκιμάσει και διάφορα άλλα ότι και να κάνω κολλάει εκεί..λογικά ειναι θέμα εφαρμογής και με κάποιο update θα στρώσει..

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η επιλογή για esim στο app? Δε βλέπω κάτι 

Πρέπει να κάνεις logout και να συνδεθείς μεσω data.
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cris4524 said:


Πρέπει να κάνεις logout και να συνδεθείς μεσω data.

Μέσω data ειμαι

11 minutes ago, Cris4524 said:


Πρέπει να κάνεις logout και να συνδεθείς μεσω data.

Βασικά πρέπει να είναι τοποθετημένη σε τηλέφωνο που υποστηρίζει ισιμ???? 

Την φυσική Την έχω στο χιαομι τώρα (απ' όπου προσπαθώ να κάνω τη μετατροπή) αλλά για χρήση θα μπει σε iphone

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να είναι τοποθετημένη σε τηλέφωνο που υποστηρίζει ισιμ???? 
Την φυσική Την έχω στο χιαομι τώρα (απ' όπου προσπαθώ να κάνω τη μετατροπή) αλλά για χρήση θα μπει σε iphone

Δεν παίζει ρόλο. Την διαδικασία την κάνεις για να εκδοθεί QR code. Το που θα το ενεργοποιήσεις είναι άλλο θέμα. Απλά θα πρέπει να σιγουρευτεις ότι η συσκευή που θα το βάλεις είναι συμβατή γιατί μετά θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο και θα χρεωθείς τις αλλαγές τζάμπα. Επίσης το QR code είναι επαναχρησημοποιουμενο, οπότε φυλαξε το σε ασφαλές σημείο για μελλοντική χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω στην Vodafone πχ ότι έχω s22 ultra και να μου βγάλουν το qr και να το περάσω στο pixel? Αφού υποτίθεται scannαρεις μετά το qr σε οποιοδήποτε esim συμβατό κινητό... Επειδή μου λένε δεν υποστηρίζουμε το Pixel και δεν μπορείτε να το κάνετε...

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω στην Vodafone πχ ότι έχω s22 ultra και να μου βγάλουν το qr και να το περάσω στο pixel? Αφού υποτίθεται scannαρεις μετά το qr σε οποιοδήποτε esim συμβατό κινητό... Επειδή μου λένε δεν υποστηρίζουμε το Pixel και δεν μπορείτε να το κάνετε...

Ναι ισχύει αυτό. Θα σου βγάλει μήνυμα σφάλματος αν πας να το κάνεις σε μη συμβατή συσκευή. Εκτός αυτού μπορεί να brickαρει και το τηλέφωνο. Θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις. Επίσης μπορείς να ζητήσεις σε κατάστημα να σου δώσουν ένα QR code και να καταργήσει την φυσική σιμ άμα θες να πειραματιστεις. Δεν χρειάζεται να τους πεις που θες να το βάλεις.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cris4524 said:


Ναι ισχύει αυτό. Θα σου βγάλει μήνυμα σφάλματος αν πας να το κάνεις σε μη συμβατή συσκευή. Εκτός αυτού μπορεί να brickαρει και το τηλέφωνο. Θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις. Επίσης μπορείς να ζητήσεις σε κατάστημα να σου δώσουν ένα QR code και να καταργήσει την φυσική σιμ άμα θες να πειραματιστεις. Δεν χρειάζεται να τους πεις που θες να το βάλεις.

Ακούστηκε κάπως η τελευταία πρόταση 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Cris4524 said:


Δεν παίζει ρόλο. Την διαδικασία την κάνεις για να εκδοθεί QR code. Το που θα το ενεργοποιήσεις είναι άλλο θέμα. Απλά θα πρέπει να σιγουρευτεις ότι η συσκευή που θα το βάλεις είναι συμβατή γιατί μετά θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο και θα χρεωθείς τις αλλαγές τζάμπα. Επίσης το QR code είναι επαναχρησημοποιουμενο, οπότε φυλαξε το σε ασφαλές σημείο για μελλοντική χρήση.

Αν χαθεί το qr code τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν χαθεί το qr code τι γίνεται?

Βγάζεις καινούργιο με 9.90€ χωρίς βέβαια να ειμαι σίγουρος. Καλύτερα ρώτα το στο chat της Vodafone ή σε κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mol said:

Αν χαθεί το qr code τι γίνεται?

Γινεται επανέκδοση του ίδιου QR σε ένα κατάστημα χωρίς χρέωση, διαφορετικά κάνεις εγκατάσταση του προφίλ μέσω του my Vodafone. 

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Cris4524 said:


Ναι ισχύει αυτό. Θα σου βγάλει μήνυμα σφάλματος αν πας να το κάνεις σε μη συμβατή συσκευή. Εκτός αυτού μπορεί να brickαρει και το τηλέφωνο. Θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις. Επίσης μπορείς να ζητήσεις σε κατάστημα να σου δώσουν ένα QR code και να καταργήσει την φυσική σιμ άμα θες να πειραματιστεις. Δεν χρειάζεται να τους πεις που θες να το βάλεις.

Πως να μπρικάρει το τηλέφωνο με ένα eSIM QR code? βραβείο χακινγκ 2023;

Link to comment
Share on other sites

Πως / που  μπορούμε να δούμε τις συσκευές που υποστηρίζουν / δέχονται esim; 

Πρέπει να τις υποστηρίζει η εταιρία ή είναι όπως το 5g; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...