Jump to content

[S9/S9 Plus] Ρυθμίσεις για το Android 9 Pie


s_wind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση από έντονο repression και απεγκαταστάσεις να έχω βγάλει κάτι και να έχει χαλάσει η εμπειρία κλήσεων; πχ volte, hd voice κτλ??
Όχι, αν και αρκετό καιρό εκτός "παιχνιδιού", πιστεύω χωρίς root (ή χρήση γενικότερα package disabling apps) δε μπορείς να επηρεάσεις τέτοιες εφαρμογές συστήματος.

Δοκίμασε μπες/βγες σε λειτουργία πτήσης, κάνε και μια επανεκκίνηση αν χρειάζεται τη συσκευή και λογικά θα είσαι εντάξει.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς γιατί δεν λειτουργεί το nicelock τι πρέπει να κάνω για να αλλάξει εμφάνιση στις καρτέλες, συνέχεια το ίδιο μένει ότι και να πατησω
Link to comment
Share on other sites

S_wind

Θα μπορούσες να μου πεις ποιες εφαρμογές να μην παγώνω στο παρασκήνιο; τις έχω παγωσει όλες αλλά η απόδοση μπαταρίας έχει πέσει σε σχέση με τότε που πρωτοεκανα το repression.

Υγ: κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει να παγώνουν ου εφαρμογές της Google, εγώ τις έχω παγώσει..ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε s_wind, ότι ευχαριστώ και να σου πούμε είναι λίγο!

:)

 

Δυστυχώς δεν τα ήξερα αυτά πριν ενεργοποιήσω το S10e μου, οπότε θα κάνω το hard reset κάποια στιγμή, αλλά καταλαβαίνω απόλυτα πόση διαφορά θα δω, ήδη είδα από τις ρυθμίσεις.

 

Μία ερώτηση μόνο, το παρακάτω, γιατί?

 

Στην πλειοψηφια των κατοχων Δεν γνωριζουν οτι η συσκευη ερχεται με ενεργοποιημενη την "γρηγορη" φορτιση.ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πηγαινετε στην φροντιδα συσκευης/μπαταρια/τρεις τελειες πανω δεξια/ρυθμισεις / πηγαινετε κατω-κατω και βαλτε OFF την λειτουργια γρηγορη ενσυρματη φορτιση.

 

Να σαι καλα!

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, ξέρει κανείς αν μπορώ να απενεργοποιήσω το πληκρολόγιο της Samsung? Έχω ήδη βάλει το Swift.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, ξέρει κανείς αν μπορώ να απενεργοποιήσω το πληκρολόγιο της Samsung? Έχω ήδη βάλει το Swift.

 

Swift αδερφε.. Χρονια το χρησιμοποιώ κ δεν το αλλαζω....

Αλλα δυστυχώς δεν γινεται νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το χρησιμοποιώ και γω χρόνια και το εχω βάλει ήδη, αλλά θα ήθελα να απενεργοποιήσω της Samsung, ιδανίκα. Ψυχαναγκασμός περισσότερο.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φορουμιτες να ενημερωσω για να μη μπερδευεστε οι βασικες ρυθμισεις για μια πολυ καλη εξοικονομηση ενεργειας ειναι οτι γραφει το πρωτο ποστ του νηματος .

 

Το πρωτο ποστ γραφτηκε μετα απο αρκετες μερες γνωσης , παρατηρησης , συμπεριφορας του λειτουργικου .

 

Το πρωτο ποστ ειναι παπαγαλια για αρχαριο η μεσο χρηστη . Δεν χρειαζεται να εχει γνωσεις απλα ακολουθει τις οδηγιες και ειναι μια χαρα . Οσο ασχετος και να ειναι κανοντας τα βηματακια ενα-ενα θα εχει κερδισει τουλαχιστον ενα 2ωρο Sot και πανω αποτι θα το εστηνε τυπικα στα τυφλα οπως δηλαδη το εκανε πριν γνωρισει τον Οδηγο .

 

Μη διαβαζετε τα επομενα ποστ που υπαρχουν παρακατω , η ποστ αλλων φιλων η αλλιως μη προβαινετε σε ενεργειες σε αυτα που γραφονται γιατι αφορα περαιτερω ρυθμισεις , οχι οτι ειναι κατι κακο για να μη παρεξηγηθω αλλα ειναι για καποιον που γνωριζει σε βαθος το android και ξερει , παρατηρει σε περιπτωση που κανει το κατι παραπανω να γνωριζει τι μπορει να φταιει θετικα η αρνητικα .

 

Οι Βετερανοι χρηστες που καποτε φτιαχναμε ρομ γνωριζουμε λογο συνηθειας η παρατηρητικοτητας σχεδον ανα πασα στιγμη τι μπορει να φταιει . Ενας αρχαριος χρηστης δεν μπορει να το πετυχει αυτο γιατι δεν ασχοληθηκε σε βαθος . Παντα θα μπερδευεται γιατι εαν κανει μια ενεργεια με αρνητικο αποτελεσμα δεν θυμαται η δεν γνωριζει τι εκανε και συμβαινει ...Ουτε μπορει ευκολα να του απαντησει καποιος γιατι απλα δεν εχει την συσκευη στην κατοχη του συμφωνα με τις ρυθμισεις που εκανε ο"προβληματισμενος" κατοχος .

 

 

Εννοειται οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι προβληματισμο εχει δεν υπαρχει θεμα Αλλα ειναι δυσκολο να απαντηθει εαν εχει κανει το κατι παραπανω χωρις να γνωριζει ο ιδιος .

Παραμεινατε λοιπον στο Πρωτο ποστ του Νηματος .

 

Για ποιο σιγουρη απαντηση σε ενα πολυ σοβαρο προβληματισμο να διαβαζετε τον Λαζαρο "Sofos_5" η αλλους παλιους χρηστες που ειναι πιο ενημερωμενοι επανω σε σοβαρα ζητηματα .

 

...Τα λεμε:rolleyes:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Φορουμιτες να ενημερωσω για να μη μπερδευεστε οι βασικες ρυθμισεις για μια πολυ καλη εξοικονομηση ενεργειας ειναι οτι γραφει το πρωτο ποστ του νηματος.

Έχεις δίκιο και το τήρησα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η γρήγορη φόρτιση επιβαρύνει το κινητό... Αν μπορούσε να μου το εξηγήσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω ποιες εφαρμογές απαγορεύεται να μπλοκαρω για χρήση στο παρασκήνιο μιας και τις έχω μπλοκάρει όλες και φοβάμαι για αντίστροφα αποτελέσματα
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και το τήρησα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η γρήγορη φόρτιση επιβαρύνει το κινητό... Αν μπορούσε να μου το εξηγήσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.

 

Εγώ την απενεργοποιώ απο την 1η στιγμή, καθώς το φορτίζω κατά την διάρκεια της νύχτας... Αν σου τύχει κάτι επείγον και το ενεργοποιήσεις δεν τρέχει και τίποτα! :)

 

Άλλοι λένε ότι πειράζει την μπαταρία ( https://www.jadabreo.com/?p=1164 )

και άλλοι όχι... ( https://www.thestar.com.my/tech/tech-news/2017/06/19/can-fast-charging-damage-a-smartphone-battery/ )

 

Κάνε την έρευνα σου, διάλλεξε και πάρε...

- Άλλωστε πλεον αλλάζουμε κινητά τόσο συχνά (1-3 έτη) που δεν προλαβαίνει η μπαταρία να τα παίξει...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κάνε την έρευνα σου, διάλλεξε και πάρε...

- Άλλωστε πλεον αλλάζουμε κινητά τόσο συχνά (1-3 έτη) που δεν προλαβαίνει η μπαταρία να τα παίξει...

Δεν έχω λόγο να το κάνω, μιας και εγώ νύχτα το φορτίζω.

Ευχαριστώ, δεν το ήξερα!

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο accubattery μου βγάζει εκτιμώμενη χωρητικότητα μπαταρίας 2900..Υπάρχει πιθανότητα μέσα σε έξι μήνες το κινητό να έχει χάσει όλη αυτή τη δύναμη;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβη ολα αυτα, μην δινεις σημασια. Μονο στη χρηση θα αν δεις μειωση.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

The Dark Side !

Η Ηλεκτρονικη Δικτατορια Αντεπιτιθεται ...

 

 

Ετοιμαστειτε για επιθεση των .... Pop-Up παραθυρων και ...."Εξαναγκασμο" να κανεις Update τις εφαρμογες στην συσκευη σου θες δε θες...με την υπογραφη

..της ...

 

Google Inline Updates: Νέο χαρακτηριστικό που μας αναγκάζει να ενημερώνουμε τις Android εφαρμογές .

 

Τον Νοέμβριο, κατά το Android Developer Summit, η Google ανακοίνωσε ένα νέο εργαλείο για προγραμματιστές, το οποίο θα τους επέτρεπε να αναγκάσουν τους χρήστες να ενημερώνουν τις εφαρμογές τους. Ωστόσο, η εταιρεία περίμενε την Google I/O 2019 για να κάνει διαθέσιμο το εργαλείο.

 

Σύντομα, θα αρχίσουμε να βλέπουμε pop-up προειδοποιήσεις όταν ανοίγουμε συγκεκριμένες εφαρμογές στην Android συσκευή μας. Οι προειδοποιήσεις θα μας εμποδίζουν να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή μέχρι να την ενημερώσουμε.

 

Αυτό το εργαλείο θα βοηθήσει τους προγραμματιστές να διατηρήσουν τις εφαρμογές τους ασφαλής, εξασφαλίζοντας ότι δεν θα χρησιμοποιούνται παλαιότερες εκδόσεις αν αυτές παρουσιάζουν κάποιο γνωστό σφάλμα.

 

Ο επικεφαλής εκπρόσωπος του Android, Chet Haase, δήλωσε πως αυτή τη στιγμή αν μία εφαρμογή έχει ενημέρωση υπάρχουν δύο σενάρια. Αν έχουμε ενεργές τις αυτόματες ενημερώσεις, τότε το Play Store ενημερώνει την εφαρμογή.

 

Τώρα, αν οι αυτόματες ενημερώσεις είναι απενεργοποιημένες τότε πρέπει να επισκεφτούμε το Play Store και να ξεκινήσουμε την αναβάθμιση της εφαρμογής. Σε περίπτωση που δεν ελέγχουμε για νέες ενημερώσεις εφαρμογών το Play Store εμφανίζει σχετικές ειδοποιήσεις, ώστε να γνωρίζουμε πως υπάρχει νέα έκδοση κάποιας εφαρμογής

 

Ωστόσο, με το νέο εργαλείο οι προγραμματιστές θα μπορούν να αναγκάζουν τους χρήστες να πραγματοποιούν τις κρίσιμες ενημερώσεις των εφαρμογών τους. Τέτοιες ενημερώσεις μπορεί να αφορούν κάποιο πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό, την επίλυση ενός ζητήματος ασφαλείας, ίσως κάποιο πρόβλημα στις πληρωμές εντός της εφαρμογής, και άλλα.

 

Η Google ονομάζει αυτό το χαρακτηριστικό Inline Updates και το API που χρειάζεται για να χρησιμοποιηθεί αυτό το χαρακτηριστικό είναι πλέον διαθέσιμο. Οπότε σύντομα θα αρχίσουμε να βλέπουμε αυτά τα αναδυόμενα παράθυρα τα οποία μας εμποδίζουν να χρησιμοποιούμε τις εφαρμογές, εκτός κι αν τις αναβαθμίσουμε.

 

Του Battery Drain το καγκελο:lol:

Ειναι για το καλο σας...:p

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Άκη έχουμε θέμα.Η διεύθυνση που έδωσες για το προσωπικό dns όταν συνδέομαι στο στ ρούτερ του σπιτιού μου κόβει τελείως την σύνδεση.Δλδ: συνδέεται στο ρούτερ το τηλ αλλά δεν έχει ίντερνετ.Μόλις το βάλω στο αυτόματο η σύνδεση στο ίντερνετ επανέρχεται.Τρέχει κάτι με την διεύθυνση του adguard? Το κουλό είναι ότι τόσο καιρό δούλευε απροβλημάτιστα.Είτε σε 4g είτε σε Wi-Fi.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Άκη έχουμε θέμα.Η διεύθυνση που έδωσες για το προσωπικό dns όταν συνδέομαι στο στ ρούτερ του σπιτιού μου κόβει τελείως την σύνδεση.Δλδ: συνδέεται στο ρούτερ το τηλ αλλά δεν έχει ίντερνετ.Μόλις το βάλω στο αυτόματο η σύνδεση στο ίντερνετ επανέρχεται.Τρέχει κάτι με την διεύθυνση του adguard? Το κουλό είναι ότι τόσο καιρό δούλευε απροβλημάτιστα.Είτε σε 4g είτε σε Wi-Fi.

 

Same Sh1t...Different Day

 

Για διαβασε λιγο εδω, απο χθες ξεκινησε το συγκεκριμενο προβλημα..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=470115&page=312

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω βρει τη λύση μόνος μου αλλά έλεγα μήπως έχει καμία πρόταση ο Άκης για να δουλεύει όπως πριν.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Την έχω βρει τη λύση μόνος μου αλλά έλεγα μήπως έχει καμία πρόταση ο Άκης για να δουλεύει όπως πριν.

 

Same Sh1t...Different Day

 

Ναι Jim γραψε dns.adguard.com και αστο να δεις πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Άκη κάπου είχε πάρει το μάτι μου είχες πει αν κάνουμε αναβάθμιση σε γερμανικό πχ τηλ με ελληνική σιμ κάτι μπερδεύει στην έκδοση του λειτουργικού και δεν έρχονται οι ΟΤΑ? Τώρα είμαι DBT/EUR,DBT/DBT.Αν την κάνω με την ελληνική σιμ θα αλλάξει κάτι σε αυτό? Και λύνεται το θέμα αν κάνω αναβάθμιση χωρίς την σιμ ή όχι?

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ποτε αλλαγη λειτουργικου η συσκευη αρκει να ειναι ευρωπαικη.

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι καθε χρηστης σε οποια χωρα της ευρωπης , εαν θα βαλει την σιμ της χωρας που βρισκεται η συσκευη θα δεχεται Ota οταν θα βγαινει για την χωρα προελευσης της Sim .

 

Δηλαδη:

Εαν παρεις ενα S9 το βγαζεις απο το κουτι κοιτας τα στοιχεια του και βλεπεις οτι ειναι πχ.Αγγλικο , εσυ βρισκεσαι στην ισπανια και βαλεις ισπανικη σιμ τοτε το Ota θα ερχεται οταν θα παιρνει Ota η Ισπανια.

 

Ποτε δεν χρειαζεται να αλλαξεις λειτουργικο αυτο γινοταν τα προηγουμενα χρονια .

Ολα τα Ευρωπαικα λειτουργικα ειναι Multi-Csc .

 

60772219_2329955740397682_4133518942767415296_o.jpg?_nc_cat=106&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=98a8b2aa313501f94e12242bc3a92270&oe=5D98455F

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για αλλαγή λειτουργικού.Ρώτησα αν θα αλλάξει κάτι στο DBT/EUR,DBT/DBT αν κάνω την αναβάθμιση με την ελληνική σιμ μέσα στο τηλ.Δλδ αν την κάνω οπως πρωτοεβγαλα το τηλ από το κουτί του πριν βάλω την σιμ , θα συνεχίσω να παίρνω τα ΟΤΑ της Γερμανίας στην προκειμένη περίπτωση ή θα πάρω με την ελληνική σειρά τα ΟΤΑ?

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Το Ota ειναι παντα σωστο να γινεται με την σιμ μεσα και οχι χωρις για πολλους λογους.

Δεν εχει σημασια εαν ερχεται με καθυστερηση για ελλαδα λογο Ελληνικης σιμ και λογο οτι η Ελλαδα ειναι προγραμματισμενη να δεχεται Ota μετα απο 15 μερες περιπου σε σχεση με την γερμανια .

 

Η Γερμανια ειναι βαφτισμενη ως "Πατριδα" του S9 μια και εκει εσπασε ρεκορ πωλησεων σε ολο τον πλανητη , ετσι η Sammy Θετει την πρωτοκαθεδρια εκει με μεγαλη υποστηριξη .Καποιες φορες βγαζει εκει ενδιαμεσα μικρα Ota τα οποια ισως να μη δεχθουν αλλες χωρες .Αυτο θα εχει ως αποτελεσμα να δημιουργηθει " μπλοκ" στο αυτοματοποιημενο συστημα του σερβερ εαν καποιος βγαζει - βαζει την σιμ. Εχει συμβει και παλιοτερα τετοιο φαινομενο με τεραστιο "μπλοκ αποστολης σε μεγαλο αριθμο κατοχων.

 

Δεν συμβαινει στην τελικη κατι κακο σε περιπτωση μπλοκαρισματος Ota απλα αναγκαζεται καποιος να φλασαρει το λειτουργικο "προελευσης" το οποιο πρεπει να ειναι εναρμονισμενο με το λειτουργικο της χωρας που προερχεται η σιμ.

 

Οι κατοχοι που βαζουν Ota χωρις σιμ μεσα τον επομενο μηνα σε επομενο Ota το συστημα θα προσπαθησει να το αναγνωρισει και εαν υπαρχει η δυνατοτητα να το Αλλαξει γιατι πρεπει να εναρμονιστει με την σιμ μεσα και οχι εκτος....Μη βγαζεται λοιπον την σιμ ολη την ωρα....Εκτος και εαν σε καποιον τον αρεσει το ντουρου-ντουρου και οι χειροκινητες αλλαγες με φλασαρισματα κτλ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Ρυθμίσεις για το Android 9 Pie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...