Jump to content

[S9/S9 Plus] Ρυθμίσεις για το Android 9 Pie


s_wind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι απενεργοποιησετα ολα .Οπως βλεπεις παρακατω τις ημερομηνιες απο τις 6 απριλιου που εκανα hard-reset κανενα προβλημα αντιθετα σταθερο σοτ σε καθε φορτιση με προσωπικη απωλεια +/- 30 λεπτα σοτ συμφωνα με την δικη μου καθημερινη χρηση.

 

60716076_2227027897561271_5236017750362554368_o.jpg?_nc_cat=106&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=99dbdaecb5a9c1b79aa4563f91604c9b&oe=5D9D7DB8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα κι εγώ κάποια από την λίστα σού φίλτατε μιας και βλέπω οτι πολλά παιδιά γράφουν για διαφορά απόδοσής της μπαταρίας έπειτα από όλα αυτά.

Το θέμα είναι οτι το εκανα με την συσκευή ήδη στημένη,συγκεκριμένα s10+. Θα δουλέψει η να κάνω format?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγώ κάποια από την λίστα σού φίλτατε μιας και βλέπω οτι πολλά παιδιά γράφουν για διαφορά απόδοσής της μπαταρίας έπειτα από όλα αυτά.

Το θέμα είναι οτι το εκανα με την συσκευή ήδη στημένη,συγκεκριμένα s10+. Θα δουλέψει η να κάνω format?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και γω έτσι τα έκανα. Είδα μια διαφορά της τάξης του 10% με 15%, όχι και αμελητέο, αλλά θα κάνω σύντομα hard reset

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι τα έκανα. Είδα μια διαφορά της τάξης του 10% με 15%, όχι και αμελητέο, αλλά θα κάνω σύντομα hard reset
Μόλις πάρω καμία μεγάλη αναβάθμιση ίσως κάνω.

Ακόμα κι ενα 10% είναι σίγουρα ένα καλό αποτέλεσμά.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

(...) και θα μπουμε σε 'Ασφαλη Λειτουργια" . Θα ξαναρθουμε στην λευκη οθονη με το χαιρετισμο .

Ετσι τωρα δεν επιτρεπουμε στo λειτουργικο να βαλει τις προκαθορισμενες ρυθμισεις και να τρεξει επισης τα προκαθορισμενα service .

 

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Αρχικά σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις αυτόν τον οδηγό, πραγματικά πολύ χρήσιμος και διαφωτιστικός.

Έχω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις πάνω σε αυτό:

 

1. εάν παραβλέψουμε την είσοδο σε Ασφαλή Λειτουργία, και ακολουθήσουμε τα βήματα σε Normal Mode >>

εκτός του ότι δεν θα μπορέσουμε να απεγκαταστήσουμε κάποιες εφαρμογές, "χάνουμε" κάτι άλλο σε αποτέλεσμα;

 

2. σύμφωνα με την ροή του οδηγού σου, κάποια στιγμή επιστρέφουμε σε Normal Mode, αλλά μετά συνεχίζεις με επόμενα βήματα ("Απαραίτητο 1" , "2" κτλ).

Αυτά όντως προτείνεις να τα κάνουμε σε Normal Mode ή όλα σε Safe;

 

3. Σε Safe mode, έχουμε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε το Google Play , έτσι ώστε να κάνουμε πλήρες στήσιμο της συσκευής (κατεβάζοντας και τις εφαρμογές που θέλουμε); Εάν ναι, είναι καλύτερο έτσι ή σε Safe μόνο η συρρίκνωση πόρων και σε Normal το υπόλιπο στήσιμο;

 

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγησω :

Η samsung οταν βγαζεις την συσκευη απο το κουτι , την αναβεις και ξεκινας το στησιμο εχει ετοιμες προκαθορισμενες τιμες να πατησεις και να δεχθεις αυτα που θελει αυτη. Δηλαδη σου εχει ενεργη την καθε επιλογη τικαρισμενη .Αυτα ολα που βλεπει ενας κατοχος ειναι μεσα στα xml των εφαρμογων .Ετοιμα-ενεργα .Ακομα και στο νορμαλ-mode εαν δεν τα επιλεξεις αυτα τρεχουν και αναζητουν συνεχεια-περιοδικα να ενεργοποιηθουν.

 

Μπαινοντας απο την αρχη του στησιματος σε Safe-mode κατι που η samsung πιστευει οτι δεν το ξερεις , δεν θα το κανεις ,αποτρεπεις απο την πρωτη φορα να ενεργοποιηθουν οι στανταρ τιμες τον εφαρμογων.Ετσι αποκτας μεγαλυτερο κοντρολ και μειωνεις τον μονιμα ενεργοποιημενο ελεγκτικο μηχανισμο του συστηματος συμφωνα με τις προκαθορισμενες ρυθμισεις της samsung.

 

Ετσι εχουμε συμφωνα με τον οδηγο :

 

Στησιμο σε Normal - Mode

Μειωση καταναλωσης προκαθορισμενων τιμων απο 20% εως 40% αναλογα τι θα απενεργοποιησει ο καθενας.

 

Στησιμο αε Safe - mode :

Απο 40% εως 80% αναλογα τι θα απενεργοποιησει ο καθενας.

 

Καποιος που θελει να κανει στησιμο σε safe mode το κανει ολο οπως θα το εκανε πριν...

Οταν θα πει οτι τελειωσα ετσι θα το δουλευω τοτε θα γυρισει σε νορμαλ-mode.

Εγω προσωπικα μετα απο 6 μηνες χρησης σε s9 το κανονικο οχι plus εχω απο 6 εως 7μιση ωρες σοτ.

 

Ενας κατοχος την διαφορα καταναλωσης την καταλαβαινει οταν :

 

Σεταρει την συσκευη του οπως θελει η samsung και την λειτουργησει ετσι για κανα μηνα.

Μετα θα ερθει και ακολουθησει τα βηματα του οδηγου τοτε θα δει μεγαλη διαφορα στην μπαταρια.

 

Δικο μου σοτ S9 το κανονικο οχι plus με 3000mAh μπαταρια.

 

61094450_1149094258596051_5155535053987512320_o.jpg?_nc_cat=111&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=932f2ce5fa5489c3c641b397a5f72d25&oe=5D51BC55

 

Εδω παει για φορτιση :

 

61220426_1149208171917993_2889891160547917824_o.jpg?_nc_cat=109&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=1bb4d253ba0594b700f8120b5fdbc737&oe=5D9A06E6

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγησω :

Η samsung οταν βγαζεις την συσκευη απο το κουτι , την αναβεις και ξεκινας το στησιμο εχει ετοιμες προκαθορισμενες τιμες να πατησεις και να δεχθεις αυτα που θελει αυτη. Δηλαδη σου εχει ενεργη την καθε επιλογη τικαρισμενη .Αυτα ολα που βλεπει ενας κατοχος ειναι μεσα στα xml των εφαρμογων .Ετοιμα-ενεργα .Ακομα και στο νορμαλ-mode εαν δεν τα επιλεξεις αυτα τρεχουν και αναζητουν συνεχεια-περιοδικα να ενεργοποιηθουν.

 

Μπαινοντας απο την αρχη του στησιματος σε Safe-mode κατι που η samsung πιστευει οτι δεν το ξερεις , δεν θα το κανεις ,αποτρεπεις απο την πρωτη φορα να ενεργοποιηθουν οι στανταρ τιμες τον εφαρμογων.Ετσι αποκτας μεγαλυτερο κοντρολ και μειωνεις τον μονιμα ενεργοποιημενο ελεγκτικο μηχανισμο του συστηματος συμφωνα με τις προκαθορισμενες ρυθμισεις της samsung.

 

Ετσι εχουμε συμφωνα με τον οδηγο :

 

Στησιμο σε Normal - Mode

Μειωση καταναλωσης προκαθορισμενων τιμων απο 20% εως 40% αναλογα τι θα απενεργοποιησει ο καθενας.

 

Στησιμο αε Safe - mode :

Απο 40% εως 80% αναλογα τι θα απενεργοποιησει ο καθενας.

 

Καποιος που θελει να κανει στησιμο σε safe mode το κανει ολο οπως θα το εκανε πριν...

Οταν θα πει οτι τελειωσα ετσι θα το δουλευω τοτε θα γυρισει σε νορμαλ-mode.

Εγω προσωπικα μετα απο 6 μηνες χρησης σε s9 το κανονικο οχι plus εχω απο 6 εως 7μιση ωρες σοτ.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

ξεκίνησα ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού πιστά, αλλά έχω φτάσει στο εξής πρόβλημα: δεν συνδέεται με τίποτα στο Internet μέσω του WiFi.

Συνδέομαι δλδ. με το router μου αλλά όχι με το δίκτυο.

 

Έκανα επανεκκίνηση για να βγω από safe mode (μήπως κι έφταιγε αυτό) αλλά και πάλι τίποτα.

 

Εάν υπάρχει κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, ευπρόσδεκτη.

Αλλιώς με βλέπω άμεσαγια Hard Reset πάλι και οι όποιες ρυθμίσεις θα γίνουν σε normal mode.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις - Συνδεσεις - Προσθετες Ρυθμισεις κ βαλε προσωπικό DNS ανενεργο...

 

Ελπιζω να ειναι αυτο....

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έφτιαξε τελικά με restart του ρούτερ, παρότι οι υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού συνδέονταν κανονικά.

Μυστήριο...

Link to comment
Share on other sites

:!:S wind σου βγάζω το καπέλο. Πρώτη φορά τέτοια νούμερα.

 

https://app.box.com/s/fmszmwv5g8j8ss9ltaggc7irqls7vb2y

 

https://app.box.com/s/t8dbfhcdfj4m1u0f6i2js476tseo3au2

 

Όλη μέρα σε Αυτόματο 4g, και συνδεδεμένο μεσω bluetooth με το gear s3 frontier

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

:!:S wind σου βγάζω το καπέλο. Πρώτη φορά τέτοια νούμερα.

 

https://app.box.com/s/fmszmwv5g8j8ss9ltaggc7irqls7vb2y

 

https://app.box.com/s/t8dbfhcdfj4m1u0f6i2js476tseo3au2

 

Όλη μέρα σε Αυτόματο 4g, και συνδεδεμένο μεσω bluetooth με το gear s3 frontier

 

 

 

 

.........:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έφτιαξε τελικά με restart του ρούτερ, παρότι οι υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού συνδέονταν κανονικά.

Μυστήριο...

 

Το έγραψα γτ ειδα οτι εχεις κανει τις ρυθμισεις του ποστ, οποτε επειδη ειναι φαινόμενο που συμβαίνει συχνά, ειπα να το πω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έκανα σήμερα το βράδυ την αναβάθμιση, μοιάζει να πηγαίνει καλύτερα το κινητό.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό που η μπαταρία από 10% μέχρι 0% πέφτει μέσα σε ούτε πέντε λεπτά χρήσης? Ειδικά από 5% και κάτω δεν προλαβαίνω να συνδέσω το φορτιστή, πέφτει 1%/second.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα σοβαρο συμβαινει καποιες φορες μετα απο Ota . Οταν θα ξαναπεσει καπου στο 8-10% μπες recovery mode κανε μονο clear cache partition μετα αναψετο , παρε μονο το καλωδιο χωρις τον ανταπτορα κατσε διπλα στο pc και μολις φτασει καπου στο 1% βαλτο να φορτιζει απο το pc ολη νυχτα αναμμενο οχι σβηστο και εαν δεν θελεις να σε ενοχλησει καποια κληση βαλτο στη λειτουργια πτησης . Επιλεγμενη η αργη φορτιση παντα μετα τις επομενες μερες για τουλαχιστον 2-3 φορτισεις στο αργο με τον ανταπτορα στην μπριζα κανονικα . Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα reset πριν 2-3 βδομάδες.Ξανα έτρεξα τον οδηγό της πρώτης σελίδας αλλά κυρίως χαλί.Μια στο τόσο σααααν να έστρωνε αλλά μάλλον ιδέα μου. Έχει κάνα 2 μέρες που δεν παλεύεται.Τι μπορεί να φταίει γμτ. Δεν μπαίνει σε αδράνεια για κανένα λογο. Θα το ξανακάνω ρεσετ αύριο αλλά έλεγα μήπως παίζει καμία ιδέα

https://postimg.cc/2qN067qZ

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 2-3 screenshot απ την φροντιδα.

Να δούμε ποσοστο, τι καταναλωνει κ ποσο το καθε προγραμμα, ποσο η οθόνη κτλ.

Μήπως καποιο πρόγραμμα που βαζεις εσυ σου προκαλει battery drain?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για θεματα θεασης και προσαρμογης γραμματοσειρων το καλυτερο ειναι ο Opera.Κρατωντας την συσκευη με ενα χερι κανεις διπλο χτυπημα στην οθονη και εισαι ετοιμος .Δεν χρειαζεται να πηγαινεις δεξια και αριστερα για να διαβαζεις .Απο κει και περα υπαρχουν και αλλοι οι γνωστοι chrome , Samsung κτλ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Ρυθμίσεις για το Android 9 Pie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...