Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

​Καλησπέρα παιδιά ....

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς παρόμοιο πρόβλημα είτε στο redminote 7 , είτε σε άλλο τηλέφωνο γιατί εχω τρελαθεί και δεν βγάζω ακρη.

Το κινητό από μόνο του και ΧΩΡΙΣ να το αγγίξεις....μπαίνει σε facebook....πατάει like....πάει πίσω...μπορεί να μπει στα μηνύματα....ξαναβγαίνει μπαίνει instagram και μου έχει τύχει να πραγματοποιήσει ΚΑΙ κλήση μόνο του χωρίς να το ακουμπήσεις.

Πάει κάπου το μυαλό σας ;

Υπάρχει λύση ; Είναι οθόνη ; digitizer; Πέρασμα Ρομ ; Τι προτείνετε ;​

 

Μήπως σου έχει εγκαταστήσει κανένας κάποια εφαρμογή απομακρυσμένου ελέγχου όπως το TeamViewer;

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ παιδιά , δεν έγινε ποτέ εγκατάσταση του teamviewer....ούτε το βλέπω στις εφαρμογές.

Το μόνο περίεργο που βλέπω και δεν ξέρω τι είναι και βρίσκεται στις εφαρμογές είναι το "mobile device information provider"

το οποίο νομίζω (αλλά δεν ξέρω αν είναι ) κάποια ενσωματωμένη εφαρμογή του λειτουργικού . Στις πληροφορίες βλέπω ότι έγινε εγκατάσταση στις 29/10/20 και δεν μπορώ να το διαγράψω διότι η "απεγκατάσταση εφαρμογής" είναι αχνό....και μπορείς να διαγράψεις μόνο τα δεδομένα της εφαρμογής

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση Reset To Factory Defaults.

Αν συνεχίσει πας για αλλαγή digitizer.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής ΕΠΑΦΕΣ σε Redmi note 7 παρατήρησα ότι ενώ πριν ανοίγοντας τις επαφές στα δεξιά υπήρχε η μπάρα με το Ελληνικό αλφάβητο τώρα εμφανίζεται το αγγλικό και δεν μπορώ να κάνω γρήγορη αναζήτηση. ΄Οποιο γράμμα και να πατήσω από το αγγλικό αλφάβητο με πηγαίνει στην τελευταία επαφή.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής ΕΠΑΦΕΣ σε Redmi note 7 παρατήρησα ότι ενώ πριν ανοίγοντας τις επαφές στα δεξιά υπήρχε η μπάρα με το Ελληνικό αλφάβητο τώρα εμφανίζεται το αγγλικό και δεν μπορώ να κάνω γρήγορη αναζήτηση. ΄Οποιο γράμμα και να πατήσω από το αγγλικό αλφάβητο με πηγαίνει στην τελευταία επαφή.

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Xiaomi rules

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος και φορτίζει το note 7 με ταχυφορτιστή 18W; Γιατί μου φένεται ναί μεν οτι φορτίζει πιο γρήγορα αλλα έχω την ιδέα οτι φεύγει και πιο γρήγορα στην κατανάλωση:confused:
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής ΕΠΑΦΕΣ σε Redmi note 7 παρατήρησα ότι ενώ πριν ανοίγοντας τις επαφές στα δεξιά υπήρχε η μπάρα με το Ελληνικό αλφάβητο τώρα εμφανίζεται το αγγλικό και δεν μπορώ να κάνω γρήγορη αναζήτηση. ΄Οποιο γράμμα και να πατήσω από το αγγλικό αλφάβητο με πηγαίνει στην τελευταία επαφή.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8100516#post8100516

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως έχει κάποιος και φορτίζει το note 7 με ταχυφορτιστή 18W; Γιατί μου φένεται ναί μεν οτι φορτίζει πιο γρήγορα αλλα έχω την ιδέα οτι φεύγει και πιο γρήγορα στην κατανάλωση:confused:
.

έχει αναφερθεί αυτό πολλές φορές φορές για την ταχυφόρτιση γενικά. εγώ δεν βλέπω μετρήσιμη διαφορά, αλλά προτιμώ να το φορτίζω καθημερινά με τον default φορτιστή και μόνο όταν βιάζομαι με τον QC. Σίγουρα παίζει ρόλο κι η ποιότητα του QC φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απαντήσει κάποιος με γνώση στο εάν βγάζουμε τον φορτιστή απο το βυσματάκι του τηλεφώνου στο κάτω μέρος και όχι απο την πρίζα παθαίνει τίποτα ο φορτιστής; δηλαδή να μην βγαίνει ποτέ απο την πρίζα και να βάζουμε-βγάζουμε απο το type C βυσματάκι την φόρτιση..:confused::worry:
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απαντήσει κάποιος με γνώση στο εάν βγάζουμε τον φορτιστή απο το βυσματάκι του τηλεφώνου στο κάτω μέρος και όχι απο την πρίζα παθαίνει τίποτα ο φορτιστής; δηλαδή να μην βγαίνει ποτέ απο την πρίζα και να βάζουμε-βγάζουμε απο το type C βυσματάκι την φόρτιση..:confused::worry:

 

Υποτίθεται ειναο δοκιμασμενη 1000δες φορες,τι να παθει.Καλυτερα να χαλασει ο φορτιστης η το καλωδιο παρα το βυσμα στην συσκευη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απαντήσει κάποιος με γνώση στο εάν βγάζουμε τον φορτιστή απο το βυσματάκι του τηλεφώνου στο κάτω μέρος και όχι απο την πρίζα παθαίνει τίποτα ο φορτιστής; δηλαδή να μην βγαίνει ποτέ απο την πρίζα και να βάζουμε-βγάζουμε απο το type C βυσματάκι την φόρτιση..:confused::worry:

 

Δεν παθαίνει τίποτα. Προφανώς καταναλώνει λίγη ενέργεια και εάν υπάρχει κάποιο ελάττωμα είναι πιθανό να χαλάσει πιο γρήγορα, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να κάνω μία επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων γιατί κολλάει πολύ τώρα τελευταία και ειδικά η φωτογραφική

 

αν θυμάμαι καλά με το backup του google και του Mi Cloud, μετά μπορείς να ξαναέχεις όλες τις εφαρμογές και τον τρόπο που τα είχες στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με τις επαφές όπου πλέον δεν υπάρχουν ελληνικά στην κάθετη μπάρα για αναζήτηση, λύνεται με το google επαφές μέχρι να δεήσει η Xiaomi να το φτιάξει αν και ποτέ και το πράξει που δεν το βλέπω....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχω ενα θεματακι με το messenger ,μου στέλνουν μηνύματα και δεν φαίνεται κάποια ειδοποίηση

Παρα μόνο οταν ανοιξω εγω την εφαρμογή και βλέπω οτι υπάρχουν μηνύματα, ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Παλιότερα δεν είχα τέτοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχω ενα θεματακι με το messenger ,μου στέλνουν μηνύματα και δεν φαίνεται κάποια ειδοποίηση

Παρα μόνο οταν ανοιξω εγω την εφαρμογή και βλέπω οτι υπάρχουν μηνύματα, ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Παλιότερα δεν είχα τέτοιο θέμα...

 

Έχει παρατηρηθεί απο αρκετούς αυτό..μάλλον είναι θέμα του messenger το οποίο δεν το κάνει συνέχεια...ελπίζω να μην έχεις ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας γιατί αν δεν κάνω λάθος απενεργοποιεί τον συγχρονισμό για οικονομία..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με τις επαφές όπου πλέον δεν υπάρχουν ελληνικά στην κάθετη μπάρα για αναζήτηση, λύνεται με το google επαφές μέχρι να δεήσει η Xiaomi να το φτιάξει αν και ποτέ και το πράξει που δεν το βλέπω....

 

Ποια έκδοση της εφαρμογής έχεις;

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλα κινητά Xiaomi παρατηρείται, μετά από το τελευταίο update του Messenger.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να κάνω μία επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων γιατί κολλάει πολύ τώρα τελευταία και ειδικά η φωτογραφική

 

αν θυμάμαι καλά με το backup του google και του Mi Cloud, μετά μπορείς να ξαναέχεις όλες τις εφαρμογές και τον τρόπο που τα είχες στο κινητό;

και ποιο το νόημα? επαναφέροντας από mi cloud (τα data) επαναφέρεις και το όποιο πρόβλημα.

πάρε back up μόνο το "σύστημα" από "τοπικά αντίγραφα" και ξαναβάζεις τα apps

αν κι εγώ θα σου σύστηνα να διαγράψεις απλώς τα δεδομένα των εφαρμογών που "κολλάνε"

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ζήτημα με τις επαφές όπου πλέον δεν υπάρχουν ελληνικά στην κάθετη μπάρα για αναζήτηση, λύνεται με το google επαφές μέχρι να δεήσει η Xiaomi να το φτιάξει αν και ποτέ και το πράξει που δεν το βλέπω....

όπως ξαναέγραψα υπάρχει διορθωμένο apk, χρειάζεται όμως root

https://mega.nz/file/3N00FAaZ#5X-CI5ORAGX00DjVV2iVSeJ2ODmhSU52VnOSGXz0IGs

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχω ενα θεματακι με το messenger ,μου στέλνουν μηνύματα και δεν φαίνεται κάποια ειδοποίηση

Παρα μόνο οταν ανοιξω εγω την εφαρμογή και βλέπω οτι υπάρχουν μηνύματα, ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Παλιότερα δεν είχα τέτοιο θέμα...

θέλει "αυτόματη έναρξη", απενεργοποιημένη την "εξοικονόμηση μπαταρίας"

τσέκαρέ τα γιατί μετά από update μπορεί να γυρίσουν στα default

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

και ποιο το νόημα? επαναφέροντας από mi cloud (τα data) επαναφέρεις και το όποιο πρόβλημα.

πάρε back up μόνο το "σύστημα" από "τοπικά αντίγραφα" και ξαναβάζεις τα apps

αν κι εγώ θα σου σύστηνα να διαγράψεις απλώς τα δεδομένα των εφαρμογών που "κολλάνε"

 

 

οκ! θα το δοκιμάσω με τα δεδομένα μόνο των εφαρμογών (κυρίως η κάμερα είναι)

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί απο αρκετούς αυτό..μάλλον είναι θέμα του messenger το οποίο δεν το κάνει συνέχεια...ελπίζω να μην έχεις ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας γιατί αν δεν κάνω λάθος απενεργοποιεί τον συγχρονισμό για οικονομία..

 

Συμβαίνει και σε άλλες εφαρμογές πχ Viber

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

γνωρίζει μήπως κάποιος πώς γίνεται να έχω στην οθόνη κλειδώματος ημερήσια αλλαγή της ταπετσαρίας; Χρησιμοποιώ τον microsoft launcher κ ενώ στην επιφάνεια εργασίας το έχω ρυθμίσει επιτυχώς ν αλλάζει κάθε ημέρα, στην οθόνη κλειδ. έχει μόνιμα μια συγκεκριμένη εικόνα.

 

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ηταν απενεργοποιημένη η αυτόματη έναρξη, φαίνεται να δουλεύει τώρα..

Ευχαριστώ!!

 

μας λες λίγο πώς το ελέγχεις και το ενεργοποιείς αυτό;

επειδή κ εμένα μετά την πιο πρόσφατη αναβαθμιση, οι ειδοποιήσεις στο messenger μ έρχονται με αρκετή καθυστέρηση.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

γνωρίζει μήπως κάποιος πώς γίνεται να έχω στην οθόνη κλειδώματος ημερήσια αλλαγή της ταπετσαρίας; Χρησιμοποιώ τον microsoft launcher κ ενώ στην επιφάνεια εργασίας το έχω ρυθμίσει επιτυχώς ν αλλάζει κάθε ημέρα, στην οθόνη κλειδ. έχει μόνιμα μια συγκεκριμένη εικόνα.

 

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία.

 

Θέματα, ο λογαριασμός μου, ρυθμίσεις, ταπετσαρία καρουζέλ

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Θέματα, ο λογαριασμός μου, ρυθμίσεις, ταπετσαρία καρουζέλ

 

χμμ, έχω το Miui 12.0.2 stable, 12.0.2.0(QFGEUXM), δεν βρήκα κάπου την "ταπετσαρία καρουζέλ".

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...