Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλο μείον για εμένα ότι χάθηκε το Ελληνικό αλφαβητικό ευρετήριο. Από όσο κατάλαβα είναι θέμα λογισμικού και όχι θέμα ρύθμισης, ελπίζω για την γρήγορη αποκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μείον για εμένα ότι χάθηκε το Ελληνικό αλφαβητικό ευρετήριο. Από όσο κατάλαβα είναι θέμα λογισμικού και όχι θέμα ρύθμισης, ελπίζω για την γρήγορη αποκατάσταση.
Ναι όντως είναι ένα μείον αυτό αλλά πιστεύω θα το διορθώσουν στις επόμενες εκδόσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει πέσει στην αντίληψή κάποιου κάποιο θέμα πού να μεγαλώνει τα γράμματα και τα σύμβολα στη γραμμή ειδοποιήσεις λίγο παραπάνω από αυτό που είναι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο που με εκνευρίζει με τη 12 είναι και ότι η ρύθμιση με αυτόματο hdr στη φωτογραφία απενεργοποιείται κάθε φορά που κλείνω την εφαρμογή και έτσι όταν την ανοίγω βγάζει χωρίς hdr.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έβαλα κι εγώ την 12 και μέχρι στιγμής όλα καλά ( δεν είμαι απαιτητικό ς χρήστης). Μου έχει κατεβάσει ένα αρχείο στον φάκελο downloaded rom miui-blockota-lavender_eea_global-V11.0.1.0.QFGEUXM-V12.0.2.0.QFGEUXM-7211765893-10.0.zip και δεν ξέρω αν πρέπει και πως να το περάσω!! Καμιά βοήθεια??
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου εντυπώσεις είναι θετικές στις 2 μέρες που την έχω εγκαταστήσει, και βλέπω ότι 1) τα γράμματα και τα εικονίδια έχουν μεγαλώσει λίγο, και είναι πιο ευδιάκριτα, 2) η γραμμή με τα σύμβολα προσαρμόζεται στο περιβάλλον πάνω στο οποίο εμφανίζεται και όταν το background είναι σκούρο τα σύμβολα έχουν άσπρο χρώμα ενώ όταν είναι ανοιχτόχρωμο έχουν μαύρο (αυτό δεν το είχε πριν), και 3) η φωτο που έχω σαν αρχική έγινε πιο σκούρα και δεν ξέρω με πιο τρόπο διορθώνεται.

 

Στην 3η ερώτηση πάς ρυθμίσεις, προβολή, σκοτεινή λειτουργία και ξετικάρεις την προσαρμογή ταπετσαρίας στη Σκοτεινή λειτουργία

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Που τα είδες να μεγάλωσαν τα γράμματα και τα εικονίδια; Πιο μικρά τα βλέπω εγώ ή μάλλον με το ζόρι τα βλέπω

 

Στην 11, τα μεγέθη των γραμμάτων ήταν:

XS, S, M, L, XL, XXL

Τώρα είναι:

XXS, XS, S, L, XL, XXL

 

To παλιό M ήταν μεγαλύτερο από το νέο S και μικρότερο από το νέο L.

Link to comment
Share on other sites

Στην 3η ερώτηση πάς ρυθμίσεις, προβολή, σκοτεινή λειτουργία και ξετικάρεις την προσαρμογή ταπετσαρίας στη Σκοτεινή λειτουργία

 

Ευχαριστώ, λύθηκε το πρόβλημα.

Προσπαθούσα με τη φωτεινότητα, χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ χθες στην 12άρα μπορώ να πω ότι όντως έγινε λίγο πιο smooth το τηλέφωνο. Εκείνο όμως το θέμα που είχα όπως και στην 11αρα είναι ότι μίκρυναν πάρα πολύ τα γράμματα και τα σύμβολα και πάνω στην γραμμή ειδοποίησης. Ένας συμφωρουμητης μου είχε πει παλιότερα για μία ρύθμιση μέσα από τις επιλογές προγραμματιστών αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικασία. Αν το θυμάται κάποιος ας το πει γιατί είναι λίγο δύσκολο να τα διακρίνεις έτσι μικρά που είναι (ας όψεται η ηλικία).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε από τις επιλογές προγραμματιστών την επιλογή μικρότερο πλάτος. Μείωσε το νούμερο να δεις αν βελτιωθεί.

Δεν έχω πλέον το κινητό για να το δοκιμάσω

 

Να έχεις το νου σου ότι ενδεχομένως να αλλάξει τη σειρά των εικονιδίων στην οθόνη σου, το νου σου μη με βρίζεις μετά

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συνέβη και στο 9ς που έχω , έκανα την αλλαγή στην γραμματοσειρά από small σε Xs κι όλα κομπλέ... πολύ ωραίο περιβάλλον και βελούδινη αίσθηση το MIUI 12.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έβαλα κι εγώ την 12 και μέχρι στιγμής όλα καλά ( δεν είμαι απαιτητικό ς χρήστης). Μου έχει κατεβάσει ένα αρχείο στον φάκελο downloaded rom miui-blockota-lavender_eea_global-V11.0.1.0.QFGEUXM-V12.0.2.0.QFGEUXM-7211765893-10.0.zip και δεν ξέρω αν πρέπει και πως να το περάσω!! Καμιά βοήθεια??

είναι το αρχείο της rom, εφ όσον την έβαλες μπορείς και να το σβήσεις αν και καλό είναι να κρατάμε πάντα το αρχείο της τελευταίας για περίπτωση ανάγκης

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης κάτι άλλο που με εκνευρίζει με τη 12 είναι και ότι η ρύθμιση με αυτόματο hdr στη φωτογραφία απενεργοποιείται κάθε φορά που κλείνω την εφαρμογή και έτσι όταν την ανοίγω βγάζει χωρίς hdr.

δεν ισχύει αυτό, μόνο αν διαγράφεις συνέχεια την cache.

δοκίμασε να κλειδώσεις το app στις "πρόσφατες εφαρμογές"

βέβαια αν δουλεύεις με το HDR η gcam είναι έτη μπροστά...

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

είναι το αρχείο της rom, εφ όσον την έβαλες μπορείς και να το σβήσεις αν και καλό είναι να κρατάμε πάντα το αρχείο της τελευταίας για περίπτωση ανάγκης

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φ'ιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μείον για εμένα ότι χάθηκε το Ελληνικό αλφαβητικό ευρετήριο. Από όσο κατάλαβα είναι θέμα λογισμικού και όχι θέμα ρύθμισης, ελπίζω για την γρήγορη αποκατάσταση.

 

τι εννοείς; στα τηλέφωνα;

εμένα κανονικά το κάνει

Link to comment
Share on other sites

είναι το αρχείο της rom, εφ όσον την έβαλες μπορείς και να το σβήσεις αν και καλό είναι να κρατάμε πάντα το αρχείο της τελευταίας για περίπτωση ανάγκης

 

Εγώ γιατί μετά την εγκατάσταση του zip στο κινητό της γυναίκας μου δεν βρίσκω πουθενά το αρχείο για διαγραφή; Ενώ το βρίσκω κανονικά και το εγκαθιστώ, μετά αυτό εξαφανίζεται. Είναι η δεύτερη φορά που πέρασα έτσι κάποιο update. Μήπως απλά δεν μπορώ να το βρω στην εφαρμογή της Xiaomi που το αναζητώ ή απλώς εκεινο διαγράφεται μόνο του μετά την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα χειροκίνητη αναβάθμιση σε MIUI 12 και εντελώς ξαφνικά το κινητό δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή. Απλά φορτίζει. Μπήκα στις επιλογές προγραμματιστών και ρύθμισα να' ναι σε mode μεταφοράς αρχείων, δοκίμασα σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές με 3 διαφορετικά καλώδια, τίποτα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι; Έχετε παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα τώρα. Λειτουργεί κανονικά η σύνδεση. Δεν έχω πρόβλημα. Για δοκίμασε άλλο καλώδιο αν έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα χειροκίνητη αναβάθμιση σε MIUI 12 και εντελώς ξαφνικά το κινητό δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή. Απλά φορτίζει. Μπήκα στις επιλογές προγραμματιστών και ρύθμισα να' ναι σε mode μεταφοράς αρχείων, δοκίμασα σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές με 3 διαφορετικά καλώδια, τίποτα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι; Έχετε παρόμοιο πρόβλημα;

1. δλδ πριν την αναβάθμιση συνδέονταν κανονικά?

2. λες την έκανες χειροκίνητα, κατέβασες σίγουρα το official αρχείο? δοκίμασε να την ξαναπεράσεις από πάνω χωρίς wipe

3. δοκίμασε όταν είναι σε σύνδεση με το usb τον "εντοπισμό σφαλμάτων USB"

4. στην διαχείριση συσκευών των win πώς αναγνωρίζεται η συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα οτι το ξυπνητηρι λειτουργει κανονικα κι οταν το τηλεφωνο ειναι κλειστο.

Χτυπησε χτες το πρωι αλλα δεν ημουν σιγουρος και το εβαλα χτες το βραδυ με κλειστο το τηλεφωνο να το δοκιμασω.Νομιζω οτι πολλοι ενδιαφερονται για αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί και σε λειτουργία πτήσης;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργια πτησης λειτουργουσε ανεκαθεν.Η δυνατοτητα να λειτουργουσε οταν ειναι κλειστο ειχε χαθει με προηγουμενες rom και απ'οτι φαινεται αποκατασταθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό νέο.

Αν και δεν βρίσκω τον λόγο κάποιος να κλείνει το βράδυ το κινητό του εντελώς, από τη στιγμή που μπορεί να το θέσει σε λειτουργία πτήσης.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψαχνω για θήκη λεπτή σιλικόνης που να καλύπτει την κάμερα.αλλα να μην είναι ογκώδης.μαύρο ματ.καμία πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψαχνω για θήκη λεπτή σιλικόνης που να καλύπτει την κάμερα.αλλα να μην είναι ογκώδης.μαύρο ματ.καμία πρόταση;

Καλησπέρα , εγώ έχω αυτή https://www.skroutz.gr/s/18241650/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Redmi-Note-7-7-Pro.html#reviews . Δεν είναι σιλικόνης αλλά είναι μαύρο ματ. Πολύ όμορφη και διακριτική, έχει ωραία αίσθηση και 2 φορές που μου έπεσε έκανε τη δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , εγώ έχω αυτή https://www.skroutz.gr/s/18241650/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Redmi-Note-7-7-Pro.html#reviews . Δεν είναι σιλικόνης αλλά είναι μαύρο ματ. Πολύ όμορφη και διακριτική, έχει ωραία αίσθηση και 2 φορές που μου έπεσε έκανε τη δουλειά της.

έχω μια παρόμοια αλλά όχι της spigen.ειναι πολύ ογκώδης όμως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψαχνω για θήκη λεπτή σιλικόνης που να καλύπτει την κάμερα.αλλα να μην είναι ογκώδης.μαύρο ματ.καμία πρόταση;

έχω διάφορες λεπτές σιλικόνης αλλά καμία δεν προστατεύει την κάμερα, ούτε κι απ την οθόνη εξέχουν έστω λίγο

βέβαια για την κάμερα υπάρχουν και extra καλύμματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...