Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, όπως και ο Αντρέας (το απλό Ινδικό έχει στην κάμερα 5,4 !!! γι΄αυτό βγήκε το S ) και εύγε του που βοηθάει στο θέμα της κάμερας.

Όλα αυτά όμως, με Ινδικά-Κινέζικα και Global, σκαλίσματα της κάμερας με gcam, κάνουν πολύ κόσμο να κοιτάζει αλλού...

Φίλος πριν λίγες μέρες αγόρασε το Xiaomi Redmi Note 6 Pro !!

Μήπως γλύτωσε τα 20 ΕΥΡΩ της διαφοράς ?

Μαλλον κακως δεν πηρε το 7 θα ελεγα.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, όπως και ο Αντρέας (το απλό Ινδικό έχει στην κάμερα 5,4 !!! γι΄αυτό βγήκε το S ) και εύγε του που βοηθάει στο θέμα της κάμερας.

Όλα αυτά όμως, με Ινδικά-Κινέζικα και Global, σκαλίσματα της κάμερας με gcam, κάνουν πολύ κόσμο να κοιτάζει αλλού...

Φίλος πριν λίγες μέρες αγόρασε το Xiaomi Redmi Note 6 Pro !!

Μήπως γλύτωσε τα 20 ΕΥΡΩ της διαφοράς ?

 

Πάντως για να λέμε αλήθειες, επαναλαμβάνω ότι η στοκ κάμερα είναι σκουπίδι! Δεν είναι δύσκολο σε ένα συγκριτικό να βγεί καλύτερο κάποιο άλλο. Ακόμα και το rn4x τολμώ να πω ότι έβγαζε καλύτερες ημερήσιες. Το θέμα όμως είναι τι κάνει η gcam. Γιατι η gcam του είναι σε επίπεδο ναυαρχίδας (χωρίς υπερβολή). Και αυτό σας το λεω έχοντας δουλέψει αρκετές από αυτές το τελευταίο χρόνο (πχ htc u11+, lg v30, lg g7, mix 2s, oneplus 6t, samsung s9+ κλπ).

 

Όταν λοιπόν βρεθεί συγκριτικό gcam (hdr+ enhanced... όχι Night) τότε το συζητάμε. :)

 

Όσον αφορά το 6... συμφωνώ με το Κώστα. Έχει κατώτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερο νοτς και κατώτερη κάμερα (με gcam) ενώ για να παρει gcam θέλει ξεκλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην Παρεα.καπου διαβασα οτι το redmi 7s ειναι το ευρωπαικο NOte 7 Pro.επισης φοραει καμερα της sony οπως το 7 Pro.δειτε αυτο το βιντεο που συγκρινει τις καμερες των 2 κινητων..και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο με την stock camera.με gcam θα το απογειωσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Έχω βάλει την gcam που έχει πει ο Αντρέας. Όταν τραβάω με την μαμά κάμερα Κ μετά πάω gcam να τραβήξω για να συγκρίνω ,μερικές φορές μου κάνει διακοπή την εφαρμογή της gcam. Όχι όμως πάντα . Το έχει παρατηρήσει κανείς; ευχαριστώ

 

Καλησπέρα. Στο κάνει μονο όταν εναλλασεσαι μεταξύ των 2 καμερών; Δοκίμασες μια εκκαθαριση του data της gcam πρώτα (θα χρειαστεί μετά να ξαναπεράσεις τις ρυθμίσεις)

 

Κρίμα που δεν τραβάει βίντεο 4Κ.

Αλήθεια είναι καλό το βίντεο του;

 

Νομίζω τραβάει με την open camera. Δεν το χω δοκιμάσει ακόμα.

 

Κοίτα τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Από τη μια έχει το καλύτερο eis που χω δει. Πρώτη φορά το αφήνω ενεργό. Συνήθως έχουν θολούρες και σπασίματα. Εδώ όμως είναι εξαιρετικό. Επιπλέον εχει αρκετά καλά χρώματα και σωστή έκθεση.

 

Από την άλλη έχει αρκετό θόρυβο και όχι και την καλύτερη λεπτομέρια (σε indoor). Βέβαια ίσως είμαι παραπάνω αυστηρός μιας και έχω συνηθίσει επίπεδο htc. Η redmi σειρά γενικά δεν ενδείκνεται για βίντεο. Συνηθως η xiaomi βάζει κόφτες στο βίντεο των redmi. Πιο παλιά μάλιστα με το που ξεπέρναγε το 800 iso έπεφτε το fps στα 12 (μέχρι και το redmi note 4x το έκανε) ενώ βάζαν και πολύ χαμηλό bit rate στον ήχο (πολύ κακός). Τώρα τουλάχιστον αυτά δεν υπάρχουν. Μπορείς να βγάλεις ανθρωπινό βίντεο που απλά όμως χάνει σε σχέση με πραγματική ναυαρχίδα.

 

Ποια ήταν η προηγούμενή σου συσκευή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο με την stock camera.με gcam θα το απογειωσει.

 

Καλημέρα. Όπως έχω γράψει επαναλαμβανόμενα στις τελευταίες 2 σελίδες, το ότι μπορεί μια συσκευή να βγάζει καλύτερες με στοκ δεν σημαίνει ότι θα βγάζει καλύτερα και με gcam... Η στοκ του είναι απλά κακή. Σκόπιμος κόφτης από xiaomi μάλλον. Με την gcam όμως φτάνουμε την πραγματική δύναμη της συσκευης.

 

Πάμε ένα γρήγορο συγκριτικό gcam lg g7 vs redmi note 7 (πρώτα g7). Εννοείται πως η στοκ του lg g7 είναι ανώτερη από του redmi note 7. Δείτε όμως τι γίνεται όταν πάμε σε gcam. Και προσέξτε, εδώ σας βάζω πραγματική φωτογραφία που μπορείτε να ζουμάρετε όσο θέλετε και να δείτε και τα στοιχεία της στο exif. Όχι youtube ;)

 

Και στις δυο είχε βραδιάσει καλά. Απλά έχει ανώτερο dynamic range στο rn7. Επιπλέον διαφέρουν και σε λεπτομέρια (πχ στο πάνω όροφο)

 

33774980078_0ffdd53df8_z.jpggcam by Andreas L., on Flickr

 

47819692491_e424a7dbf1_z.jpgIMG_20190510_211624 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η gcam που δουλεύω είναι αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_4lens_V1.3.030119.0645-02j.apk

Και εδώ οι ρυθμίσεις μου σε xml https://1drv.ms/f/s!ArBDeVoC0Z5egr81JuT_R05A3Z931w

Για οσους δεν γνωριζουν πως περναμε xml δείτε εδώ (ειναι πολύ εύκολο) https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

 

Τη μέρα στον ουρανό ίσως δείτε κάποιες μικρές κουκίδες (κάποιοι μπορεί να μην τις παρατηρήσετε καν). Αν ενοχλούν τότε τη μέρα σε τοπία τραβάτε με του bsg που έβαλα παραπάνω (δηλαδη https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1plusplus_FINAL.apk ) με ενεργό το remove dots.

 

Night sight δεν χρησιμοποιω ποτε! Αν τυχόν θελήσω πιο αργό κλείστρο πατάω (στη gcam που έδωσα ρυθμίσεις) παρατεταμένα την αλλαγη σε selfie και στο μενού που εμφανίζει, βάζω στο autoexposure correction το χρόνο που πιστευω ότι μπορώ να διαχειριστώ.

 

Προσπάθησα να περάσω το xml αλλά λέει πρέπει να το βάλεις στο /GCam/Configs/

αλλά δεν βρίσκω τέτοιο φάκελο στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω το xml αλλά λέει πρέπει να το βάλεις στο /GCam/Configs/

αλλά δεν βρίσκω τέτοιο φάκελο στο κινητό

 

Τον δημιουργείς... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, όπως και ο Αντρέας (το απλό Ινδικό έχει στην κάμερα 5,4 !!! γι΄αυτό βγήκε το S ) και εύγε του που βοηθάει στο θέμα της κάμερας.

 

Όλα αυτά όμως, με Ινδικά-Κινέζικα και Global, σκαλίσματα της κάμερας με gcam, κάνουν πολύ κόσμο να κοιτάζει αλλού...

 

Φίλος πριν λίγες μέρες αγόρασε το Xiaomi Redmi Note 6 Pro !!

 

Μήπως γλύτωσε τα 20 ΕΥΡΩ της διαφοράς ?

Πολύ κακώς θα έλεγα μιας και πήρα το redmi note 6 pro στον γιό μου και χάνει σε πάρα πολλά σημεία από το 7, νομίζω για 20 ευρώ άξιζε το 7αρι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακώς θα έλεγα μιας και πήρα το redmi note 6 pro στον γιό μου και χάνει σε πάρα πολλά σημεία από το 7, νομίζω για 20 ευρώ άξιζε το 7αρι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στη τελική ποιος είπε οτι στο note 6 pro δεν θα χρειαστεί gcam? Μονο που σε αυτό ο φίλος θα χρειαστεί και ξεκλειδώματα/ρουτ....

 

Αντίθετα στο rn7 ειναι όλα έτοιμα και κάνετε απλή εγκατάσταση apk. Μην κοιτάτε που σας δίνω συγκεκριμένη έκδοση και ρυθμίσεις. Αυτά ειναι για να εχετε μια κάποια καλύτερη απόδοση. Διαφορετικά βάζετε του bsg που δεν έχει καν ρυθμισεις και τέλος ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα ή σε άλλους τομείς ανάμεσα στην έκδοση του note 7 32gb/3gb ram και στην 64gb/4gb ram. Η διαφορά στα χρήματα είναι σημαντική (για το κόστος της συσκευής) και για απλή χρίση δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά.

 

Ευχαριστούμε Antretng για την βοήθεια όσον αφορά την κάμερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα ή σε άλλους τομείς ανάμεσα στην έκδοση του note 7 32gb/3gb ram και στην 64gb/4gb ram. Η διαφορά στα χρήματα είναι σημαντική (για το κόστος της συσκευής) και για απλή χρίση δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά.

 

Ευχαριστούμε Antretng για την βοήθεια όσον αφορά την κάμερα!!!

 

Να σαι καλά. :)

Όποτε βρίσκω χρόνο θα πειραματίζομαι και θα σας λεω αν αξιζει κάποια αλλαγή.

 

Για μενα ναι αξιζει να πας στη μεγαλυτερη εκδοση. Ειτε γιατι μπορει κάποια στιγμη να το δουλεψεις ως δικαρτο (οπότε δεν θα μπορεις να βαλεις sd) είτε γιατι σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες σε multitasking. Σκέψου ότι μονο η gcam να φτάσει τα 800αρη mb χρηση ram καθως κανει το stacking (μετα την ελευθερωνει). Οπότε αν προτιθεσαι να το κρατησεις καιρο (που σιγα σιγα γινονται και πιο βαριες οι εφαρμογες) θεωρώ πως η διαφορά χρημάτων είναι μικρή σε σχέση με αυτά που κερδίζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Η gcam που δουλεύω είναι αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_4lens_V1.3.030119.0645-02j.apk

Και εδώ οι ρυθμίσεις μου σε xml https://1drv.ms/f/s!ArBDeVoC0Z5egr81JuT_R05A3Z931w

Για οσους δεν γνωριζουν πως περναμε xml δείτε εδώ (ειναι πολύ εύκολο) https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

 

Τη μέρα στον ουρανό ίσως δείτε κάποιες μικρές κουκίδες (κάποιοι μπορεί να μην τις παρατηρήσετε καν). Αν ενοχλούν τότε τη μέρα σε τοπία τραβάτε με του bsg που έβαλα παραπάνω (δηλαδη https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1plusplus_FINAL.apk ) με ενεργό το remove dots.

 

Night sight δεν χρησιμοποιω ποτε! Αν τυχόν θελήσω πιο αργό κλείστρο πατάω (στη gcam που έδωσα ρυθμίσεις) παρατεταμένα την αλλαγη σε selfie και στο μενού που εμφανίζει, βάζω στο autoexposure correction το χρόνο που πιστευω ότι μπορώ να διαχειριστώ.

 

Καλησπέρα. Μόλις παρέλαβα το κινητό. Σε παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη βοήθειά σου να εγκαταστήσω την gcam όπως και να τη ρυθμισω. Επειδή δεν το έχω θα μπορούσες βήμα βήμα να με βοηθήσεις? Προσπάθησα να την εγκαταστήσω πατώντας πάνω στο link αλλά δεν έγινε τίποτα... Για να μην κουράσω ίσως τους υπόλοιπους μπορείς να στείλεις και pm. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θερμή παράκληση. Μην μου στέλνετε pm (personal message) αν δεν αφορά κάτι personal ;)

Για ερωτήσεις σχετικά με τη συσκευή, που μπορεί να ενδιαφέρουν και άλλους, να ρωτατε μονο μέσα από το thread. Μην απαντώ 100 φορές την ίδια ερώτηση :)

 

@jpk_chios τι εννοείς οδηγίες; Απλή εγκατάσταση apk είναι. Το κατεβάζεις, το τρέχεις και κάνεις εγκατάσταση. Αν δεν εχεις κάνει ποτε εγκατάσταση εκτός google τότε θα σε παραπεμψει το ίδιο το λογισμικό κατα την εγκατάσταση να ενεργοποιήσεις την "εγκατάσταση εφαρμογών από αγνωστες πηγές" ή "τριτους" (δεν θυμαμαι ακριβως). Θα σε πάει μονο του στις ρυθμισεις

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα κατεβάζεις από το πρώτο λινκ την εφαρμογή και την κάνεις εγκατάσταση, απλά πράγματα είναι, για το πέρασμα τον ρυθμίσεων θα σε βοηθήσει ο Ανδρέας

 

 

Τώρα που βρήκαμε παπά Ανδρέα να θάψουμε δύο τρις.

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω το xml αλλά λέει πρέπει να το βάλεις στο /GCam/Configs/

αλλά δεν βρίσκω τέτοιο φάκελο στο κινητό

Παιδιά ειλικρινά συγγνώμη αλλά με όλα αυτά που διαβάζω έχω μπερδευτεί, τελικά αξίζει η αγορά του ή να κοιτάξω αλλού;

Πριν λίγο καιρό η Xiaomi το διαφήμιζε για την φοβερή 42αρα κάμερά του και για τις νυχτερινές λήψεις του!!! Τώρα διαβάζω από εσάς που σας θεωρώ και ως πιο αξιόπιστους πως η στοκ είναι για τα μπάζα και χρειάζεται gcam κ.λ.π. τι κάνω τελικά διότι πιο πολύ από όλα με ενδιαφέρει η φωτογραφία, το αγοράζω ή προτείνεται κάποιο άλλο; Έχοντας ιδία γνώμη ως χρήστες και πάντα με πρώτη σκέψη την καλή έως τέλεια φωτογραφία όσο δύναται βέβαια από ένα κινητό!!!

Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά συγγνώμη αλλά με όλα αυτά που διαβάζω έχω μπερδευτεί, τελικά αξίζει η αγορά του ή να κοιτάξω αλλού;

Πριν λίγο καιρό η Xiaomi το διαφήμιζε για την φοβερή 42αρα κάμερά του και για τις νυχτερινές λήψεις του!!! Τώρα διαβάζω από εσάς που σας θεωρώ και ως πιο αξιόπιστους πως η στοκ είναι για τα μπάζα και χρειάζεται gcam κ.λ.π. τι κάνω τελικά διότι πιο πολύ από όλα με ενδιαφέρει η φωτογραφία, το αγοράζω ή προτείνεται κάποιο άλλο; Έχοντας ιδία γνώμη ως χρήστες και πάντα με πρώτη σκέψη την καλή έως τέλεια φωτογραφία όσο δύναται βέβαια από ένα κινητό!!!

Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!

 

Νομιζω ότι το χουμε κάνει ξεκάθαρο. Η στοκ είναι για τα μπάζα (νυχτα δεν ειναι ασχημη αλλα μέρα ειναι κακή). Ομως με gcam (που ειναι πολύ απλή υπόθεση να την βάλεις) σκίζει και τα βάζει με ναυαρχίδες. Εδώ και 3 σελίδες μόνο αυτό λεμε. :lol:

 

Αν σε αγχώνει η ιδέα της gcam και θες καλή στοκ κάμερα, τσέκαρε κανένα htc u11, mix 2s, v30, s9+ κλπ... Δηλαδή ανέβα κανα 200αρη ευρώ ;)

 

Και ναι, αν σε νοιαζει η φωτογραφια αξίζει με το παραπάνω τα χρήματα. Δεν νομιζω να εχω δει καλύτερη απόδοση της gcam σε κινητό (και εχω δοκιμάσει πάρα πολλα! )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγάλο προτέρημα της gcam στο κινητό, εκτός βέβαια από την βελτίωση ποιότητας, είναι το shutter lag το οποίο είναι μηδενικό σε σχέση με τη στοκ. Επίσης Ανδρέα, εγώ δε θεωρώ και τόσο κακή τη στοκ την ημέρα. Διάβαζα για "περίσσιο"softness σε διάφορα reviews, εγώ πάλι δε το βλέπω. Εν αντιθέσει εγώ παρατηρώ ότι η σελφι που με τη στοκ είναι λίγο πανηγυρτζίδικη, με τη gcam ανεβαίνει επίπεδο κατά πολύ

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο για μένα η στοκ χάνει παρα πολυ λεπτομέρια την ημέρα. Ειλικρινα η στοκ του redmi note 5 ήταν καλύτερη στις ημερήσιες (βέβαια τη νυχτα αλλάζουν τα πράγματα)

 

Δες εδω διαφορά. Πρώτα στοκ και μετα gcam. Το γκαζόν και τα φύλλα του φοίνικα τα έχει εξαφανίσει η στοκ. Το ίδιο ισχύει και για το μάρμαρο ανάμεσα στις κολώνες. Οπότε η gcam είναι μονόδρομος σε αυτή τη συσκευή.

 

Όσον αφορά τη σελφι... και που να το δεις με τα denoise που χω βάλει (δεν ξερω αν χρησιμοποιεις αυτή που προτεινω ή αλλη) :)

 

47825114571_954a09e5e5_z.jpgstock auto - hdr off by Andreas L., on Flickr

 

47035577834_622a70a7ea_z.jpggcam - hdr+ enhanced by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε ενημέρωση.

MIUI Global 10.3.3.0 (PFGEUXM)

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η 10.3.3.0.

Την κατεβάζω 184 mb αλλά δεν περνάει από το twrp.

Με βγάζει μετά να κατεβάσω όλη την rom 1.7 gb αλλά στο twrp με λέει χαλασμένο zip..

Την κατέβασα 3 φορές και πάλι τα ιδια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που ενεργοποιήσατε wifi calling πως το κάνατε; Είμαι με miui global 10.3.5.0 Έβαλα την κάρτα σε συμβατό κινητό και έχω ενεργή την υπηρεσία από Cosmote αλλά ρύθμιση δεν βλέπω κάπου
Link to comment
Share on other sites

Μην το βάλετε το update, μόλις πήγε το volte και το WiFi call περίπατο με την αναβάθμιση τους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η 10.3.3.0.

Την κατεβάζω 184 mb αλλά δεν περνάει από το twrp.

Με βγάζει μετά να κατεβάσω όλη την rom 1.7 gb αλλά στο twrp με λέει χαλασμένο zip..

Την κατέβασα 3 φορές και πάλι τα ιδια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ενημέρωση συστήματος από τη συσκευή και δεν είχα κανένα θέμα, πέρασε κανονικά.

Αλλά δεν το έχω πειράξει, δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader ούτε έχω κάνει Root.

Δεν το θεωρώ απαραίτητο πλέον.

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...