Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωση συστήματος από τη συσκευή και δεν είχα κανένα θέμα, πέρασε κανονικά.

Αλλά δεν το έχω πειράξει, δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader ούτε έχω κάνει Root.

Δεν το θεωρώ απαραίτητο πλέον.

Volte και WIFICALL. σου έχει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως το VoLTE εξαφανίστηκε

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Υπάρχει τρόπος να γυρίσω πίσω; Αλλιώς αύριο το δίνω πίσω στην infoquest γιατί το update δεν έγραφε πουθενά ότι θα αφαιρεθεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στον εαυτό μου... Παραθέτω από xda:

 

*#*#869434#*#* to enable VoWiFi on all MIUI...

 

 

 

Δούλεψε κανονικότητα!

Δε πιάνει στο τελευταίο update, ευχαριστώ για το tip πάντως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Πέρασα την gcam. Πως και που δημιουργώ τον φάκελο?
Άνοιξε την gcam και πάτα 2 φορές στο μαύρο δίπλα από το κουμπί που πατάς για να τραβήξεις φωτογραφία. Θα σε ρωτήσει δώσε όνομα φακέλου. Δώσε ένα όνομα και βγες . Μετά με ένα file explorer κάνε copy paste το αρχείο XML του φίλου εδώ στο φάκελο που πλέον θα υπάρχει και μόλις ξαναμπείς στη gcam και κάνεις πάλι πάτημα δύο φορές στο μαύρο δίπλα από τη λήψη θα φέρνει και τα δύο αρχεία πια

 

Παιδιά υπάρχει τρόπος να περάσω την προηγούμενη 10.3.2 χωρίς ρουτ και τέτοια που δε το έχω; Στης infoquest να δοκιμάσω να περάσω τη 10.3.5 μήπως λυθεί το πρόβλημα ή δεν κάνει για το δικό μας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε πιάνει στο τελευταίο update, ευχαριστώ για το tip πάντως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ έχω 10.3.5.. αυτή νόμιζα ότι είναι η τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 10.3.5.. αυτή νόμιζα ότι είναι η τελευταία
Είναι από infoquest η skroutz και Κίνα;

Εσένα σου έχει με την 10.3.5 επιλογή για VoLTE και WiFi call;

Μόλις είδα ότι έχεις γράψει ότι δεν έχεις δυνατότητα ρύθμισης για volte που σημαίνει ότι το έδιναν μέχρι την 10.3.2 και το έκοψαν νταβατζηλίκι. Πρωί πρωί επιστροφή... Το WIFICALL ήταν λόγος αγοράς για μένα που σε σημεία που δεν έχει σήμα η πράσινη έπαιζα με WiFi

Παράκληση αν κάποιος ξέρει τρόπο να γυρίσω στην 10.3.2 ας ποστάρει. Ελπίζω να μην θέλει ξεκλείδωμα bootloader κλπ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Είναι από infoquest η skroutz και Κίνα;

Εσένα σου έχει με την 10.3.5 επιλογή για VoLTE και WiFi call;

Μόλις είδα ότι έχεις γράψει ότι δεν έχεις δυνατότητα ρύθμισης για volte που σημαίνει ότι το έδιναν μέχρι την 10.3.2 και το έκοψαν νταβατζηλίκι. Πρωί πρωί επιστροφή... Το WIFICALL ήταν λόγος αγοράς για μένα που σε σημεία που δεν έχει σήμα η πράσινη έπαιζα με WiFi

Παράκληση αν κάποιος ξέρει τρόπο να γυρίσω στην 10.3.2 ας ποστάρει. Ελπίζω να μην θέλει ξεκλείδωμα bootloader κλπ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βήμα 1 έκανα την υπηρεσία ενεργή βάζοντας την κάρτα sim σε συμβατή συσκευή (λίστα Cosmote). Έστειλα δηλαδή το μήνυμα WIFICALL

 

Βήμα 2 πάτησα τον κωδικό που έγραψα και ενεργοποιήθηκε το WiFi calling. Το δοκίμασα και σε airplane mode.

 

Είμαι σε 10.3.5.0 αγορασμένο από skroutz

Link to comment
Share on other sites

Βήμα 1 έκανα την υπηρεσία ενεργή βάζοντας την κάρτα sim σε συμβατή συσκευή (λίστα Cosmote). Έστειλα δηλαδή το μήνυμα WIFICALL

 

 

 

Βήμα 2 πάτησα τον κωδικό που έγραψα και ενεργοποιήθηκε το WiFi calling. Το δοκίμασα και σε airplane mode.

 

 

 

Είμαι σε 10.3.5.0 αγορασμένο από skroutz

Και παρόλα αυτά τις ρυθμίσεις δεν τις βλέπεις για το WIFICALL και παίζει;;; Μα εμένα ήταν ήδη ενεργό και έπαιζε στη συσκευή και με το καταραμένο update χάθηκε...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα έχει γκρι όλα... Καλά τι αναβαθμίσεις είναι αυτές, να κόβουν λειτουργίες του τηλεφώνου

 

Αδέρφια η λύση βρέθηκε αν και διέλυσα το νευρικό μου σύστημα. Είχε δίκιο ο φίλος πριν , γράψτε στο dialer τους παρακάτω κωδικούς να γίνουν disable οι επιλογές και θα φανούν όλα όπως πριν

VoLTE *#*#86583#*#*

VoWIFI *#*#869434#*#**

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που λέει wificall enabled, εμένα δε παίζει

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Πρέπει να γράψει wifi call disable αν θυμάμαι καλά

 

Πέρασα και εγώ την 10.3.3,θα ήθελα να ρωτήσω όσοι έχετε περάσει την κάμερα που έδωσε ο Ανδρέας και έχετε Ευρωπαϊκή rom σας δουλεύει το night sight; εμένα κρασαρει κατά την επεξεργασία ενώ στον Ανδρέα που έχει global 10.3.5 δουλεύει κανονικά και λέω μήπως φταίει η έκδοση η Ευρωπαϊκή, επίσης και εγώ βλέπω καλές της ημερήσιες ενώ ο Ανδρέας χάλια μήπως πάλι φταίει η rom

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Όπως το έγραψε ο sgatzo και εμφανίζεται ξανά.

Επίσης για την κάμερα, δεν είναι κακή η στοκ, αλλά πάσχει στις σκιές όπως στο παράδειγμα του Αντρέα. Ειδικά στα δέντρα και διάφορα ανάγλυφα, χάνει πολύ λεπτομέρεια. Υπό το φως του ήλιου τα πράγματα είναι ανεκτάda1ce6c92090a7a56e5d805ba3847f20.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως το έγραψε ο sgatzo και εμφανίζεται ξανά.

Επίσης για την κάμερα, δεν είναι κακή η στοκ, αλλά πάσχει στις σκιές όπως στο παράδειγμα του Αντρέα. Ειδικά στα δέντρα και διάφορα ανάγλυφα, χάνει πολύ λεπτομέρεια. Υπό το φως του ήλιου τα πράγματα είναι ανεκτάda1ce6c92090a7a56e5d805ba3847f20.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Έχεις δώσει την κάμερα με τις ρυθμίσεις του Ανδρέα να μου πεις αν δουλεύει το night sight

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δώσει την κάμερα με τις ρυθμίσεις του Ανδρέα να μου πεις αν δουλεύει το night sight

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγω έχω του bsg και λειτουργεί κανονικά, αν και δεν είναι λειτουργικό καθώς θέλει τρίποδο, αλλιώς θα έχεις blur

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω του bsg και λειτουργεί κανονικά, αν και δεν είναι λειτουργικό καθώς θέλει τρίποδο, αλλιώς θα έχεις blur

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Και εμένα στου bsg λειτουργεί κανονικά, απλά ήθελα να δω αν έχει θέμα η έκδοση λογισμικού που έχω ή η συσκευή μου γι'αυτό σε ρώτησα, πάντως η κάμερα που έχει δώσει ο Ανδρέας δεν έχει αντίπαλο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα για κάποιο λόγο δεν έπαιξε καλά παρά το ότι πέρασα τα πάντα όπως έγραψε ο Ανδρέας. Επειδή τα έκανα βιαστικά θα το προσπαθήσω πάλι μήπως κάπου τα θαλάσσωσα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γράψει wifi call disable αν θυμάμαι καλά

 

Πέρασα και εγώ την 10.3.3,θα ήθελα να ρωτήσω όσοι έχετε περάσει την κάμερα που έδωσε ο Ανδρέας και έχετε Ευρωπαϊκή rom σας δουλεύει το night sight; εμένα κρασαρει κατά την επεξεργασία ενώ στον Ανδρέα που έχει global 10.3.5 δουλεύει κανονικά και λέω μήπως φταίει η έκδοση η Ευρωπαϊκή, επίσης και εγώ βλέπω καλές της ημερήσιες ενώ ο Ανδρέας χάλια μήπως πάλι φταίει η rom

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Night μου κάνει και μένα θέματα τελικά (δεν το χα παρατηρησει γιατί δεν το χρησιμοποιω λόγω ελλειψης ois ενώ γενικά δεν μου αρέσει). Αλλά λόγω του ονόματος της gcam μπορείς να βάλεις και δεύτερη για night όπως του bsg.

 

Όσον αφορά τις ημερήσιες, δεν σου είναι καλυτερες της gcam; Είναι το πρώτο μου κινητό που βγάζει καλυτερες την ημέρα η gcam. Αν θυμάσαι, σε άλλες συσκευές λεμε την ημέρα να τραβάς με στοκ... Ε εδώ είναι η πρώτη συσκευή που τραβαω και την ημέρα. Όπου έχει μικρή λεπτομέρεια (πχ γκαζόν, αγριόχορτα, μωσαϊκό κλπ) σε σκιά το εξαφανίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε μένα για κάποιο λόγο δεν έπαιξε καλά παρά το ότι πέρασα τα πάντα όπως έγραψε ο Ανδρέας. Επειδή τα έκανα βιαστικά θα το προσπαθήσω πάλι μήπως κάπου τα θαλάσσωσα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι εννοείς δεν έπαιξε καλά; Κρασαρει; Αν ναι, καθάρισε πρώτα τα δεδομένα του app και ξαναπερνα μετά τις ρυθμίσεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Night μου κάνει και μένα θέματα τελικά (δεν το χα παρατηρησει γιατί δεν το χρησιμοποιω λόγω ελλειψης ois ενώ γενικά δεν μου αρέσει). Αλλά λόγω του ονόματος της gcam μπορείς να βάλεις και δεύτερη για night όπως του bsg.

 

 

 

Όσον αφορά τις ημερήσιες, δεν σου είναι καλυτερες της gcam; Είναι το πρώτο μου κινητό που βγάζει καλυτερες την ημέρα η gcam. Αν θυμάσαι, σε άλλες συσκευές λεμε την ημέρα να τραβάς με στοκ... Ε εδώ είναι η πρώτη συσκευή που τραβαω και την ημέρα. Όπου έχει μικρή λεπτομέρεια (πχ γκαζόν, αγριόχορτα, μωσαϊκό κλπ) σε σκιά το εξαφανίζει.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Τι εννοείς δεν έπαιξε καλά; Κρασαρει; Αν ναι, καθάρισε πρώτα τα δεδομένα του app και ξαναπερνα μετά τις ρυθμίσεις.

Είναι καλύτερη η gcam αλλά δεν είναι για πέταμα η στοκ νομίζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερη η gcam αλλά δεν είναι για πέταμα η στοκ νομίζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι να σου πω. Οταν το προηγουμενο redmi note 5 είχε καλυτερη λεπτομέρια τη μέρα (ενω προμοτάρουν το 7 για τη καμερα) για μένα είναι για "πέταμα". Πόσο μάλλον όταν ειναι η πρώτη συσκευή που τα πάει καλύτερα η gcam ακόμα και τη μέρα. Οπως και να χει, από τη στιγμή που παίζει αψεγάδιαστα η gcam και χωρις ρουταρίσματα, δεν εχει σημασία. Χρησιμοποιείς εσύ καθόλου τη στοκ; Εγω μόνο στο βιντεο την χρησιμοποιω.

 

Παρεμπιπτοντως, έχει κανονικά 4k video με 3rd party (πχ gcam). Αλλα σε indoor οι 3rd party να ξέρετε ότι χάνουν αρκετά σε σχέση με τη στοκ. Για κάποιο λόγο βάζει το διπλάσιο iso με ιδιο shutter. Ισως στη στοκ δουλεύει το pixel binning? Το ίδιο παρατήρησα και στη στοκ όταν ανεβάζω το fps απο 30 σε 60 (αν και γενικα οι περισσότερες συσκευές έχουν εκπτώσεις όταν ανεβάζεις στα 60)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα αυτή την στιγμή έχω μια του boxer198615 που τη πρότεινε κάποιος εδώ και παίζει χωρίς πειράγματα μια χαρά. Βλέπω δηλαδή ειδικά τη νύχτα τεράστια διαφορά στις λεπτομέρειες. Όταν πέρασα αυτή που έδωσες με το XML σου, δεν είχα καλό αποτέλεσμα στη φωτογραφία.

Μπορεί όμως επειδή είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα gcam, να μην έκανα κάποιο βήμα σωστά ή να μη παίζει πχ σε μένα λόγω ROM. Μπορεί να λέω και βλακεία, θα δοκιμάσω ξανά σήμερα το βράδυ και θα σου πω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα αυτή την στιγμή έχω μια του boxer198615 που τη πρότεινε κάποιος εδώ και παίζει χωρίς πειράγματα μια χαρά. Βλέπω δηλαδή ειδικά τη νύχτα τεράστια διαφορά στις λεπτομέρειες. Όταν πέρασα αυτή που έδωσες με το XML σου, δεν είχα καλό αποτέλεσμα στη φωτογραφία.

Μπορεί όμως επειδή είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα gcam, να μην έκανα κάποιο βήμα σωστά ή να μη παίζει πχ σε μένα λόγω ROM. Μπορεί να λέω και βλακεία, θα δοκιμάσω ξανά σήμερα το βράδυ και θα σου πω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το hdr+ σε ποια επιλογή το είχες; Στη μεσαία ή τέρμα δεξιά; Ανέβασε κανένα δείγμα (πχ απο google photos) να το δουμε ώστε να χει και το exif. Ίσως τραβαγες με zsl (μεσαία επιλογή) ή να έχουν διαφορές στο shutter speed. Μιλάς για μέρα, indoor ή νυχτα; Έχουν διαφορά στο χρονο που θέλει για να ολοκληρώση την λήψη;

 

Αν μου λεγες οτι απλά ειναι καλύτερο η άλλη θα το πίστευα (και θα την βλέπαμε και εμεις :) ). Αλλά να είναι σε βαθμό που να είναι κακό το αποτέλεσμα της; Κάτι έχει παίξει μάλλον.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το hdr+ σε ποια επιλογή το είχες; Στη μεσαία ή τέρμα δεξιά; Ανέβασε κανένα δείγμα (πχ απο google photos) να το δουμε ώστε να χει και το exif. Ίσως τραβαγες με zsl (μεσαία επιλογή) ή να έχουν διαφορές στο shutter speed. Μιλάς για μέρα, indoor ή νυχτα; Έχουν διαφορά στο χρονο που θέλει για να ολοκληρώση την λήψη;

 

 

 

Αν μου λεγες οτι απλά ειναι καλύτερο η άλλη θα το πίστευα (και θα την βλέπαμε και εμεις :) ). Αλλά να είναι σε βαθμό που να είναι κακό το αποτέλεσμα της; Κάτι έχει παίξει μάλλον.

Μιλάω κυρίως για νύχτα Ανδρέα. Θα τραβήξω φωτό να δεις. Στις ρυθμίσεις πειράζω κάτι; Το είχα αφήσει με τις δικές του και απλά έβαλα το xml σου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...