Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την 10.3.5 να κατεβάσεις που είναι και η τελευταία. Εκτός αν συντρέχει κάποιος λόγος.

Δεν το έχω το κινητό, επομένως δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω περαιτέρω.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σε κόβω για τον Πάπα !!! Παλιά όμως σε είχα ρωτήσει για κάμερα κινητού όχι τώρα...

Στην προσπάθεια μας να πετύχουμε το καλύτερο κοιτάμε τα πάντα, φυσικά ο καθένας σύμφωνα με τις δικές του απαιτήσεις και προτεραιότητες. Αυτονόητο είναι πως σε αυτήν την κατηγορία κινητών που βρισκόμαστε δεν περιμένουμε επιδόσεις Ρ30 !! Όπως λες κι εσύ η βελτίωση στην κάμερα είναι θεαματική με το 7 άρα ίσως είναι περιτό να δώσει κάποιος πολλαπλάσια χρήματα για να πάρει πολύ πιο ισχυρό επεξεργαστή και ελάχιστα καλύτερη κάμερα, ειδικά αν βγάζει σπυράκια με τα παιχνίδια όπως εγώ και πολλοί άλλοι!!!

Η χρυσή τομή είναι το pro αλλά "άλλες οι βουλές" της μαμάς ΧΙΑΟΜΙ !!!!

Όσο για τον φίλο τον nikos_nia86 που παραξενευτηκε για το kimovil > ΝΑΙ από τον καιρό που το ανακάλυψα -τυχαία- το λαμβάνω σοβαρά υπόψιν...κάνει κάπου - κάπου κόλπα αλλά σε γενικές γραμμές καλα τα λέει. Ειναι και το deviceranking αλλά είναι ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ !!!

Φιλε στο θεμα καμερας ΔΕΝ ειναι τοσο αξοιοπιστο το Κimovil.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ την εεα 10.3.2 κατεβαζω λογικα ε? γιατι εχει κ 10.3.5
Νομίζω η 10.3.5 δεν θα περάσει με κλειδωμένο bootloader γιατί λογικά έχεις 10.3.2 Europe rom

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10.3.2. εβαλα τελικα γιατι ειναι απ ινφοκουεστ ..

Νομίζω οτι αυτή ειναι η κανονική .. ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα όλα αυτα τα βιντεάκια που κυκλοφορούν αλλά ανάμεσα σε 7s και 7pro, οι διαφορές είναι απειροελάχιστες. Αν υπάρχουν.....

Θεωρώ πάντως ότι πολύς ντόρος έγινε γύρω από τις κάμερες των συγκεκριμένων κινητών, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και αξιόπιστα να ήταν τα βίντεο (προσέχτε να ειναι το 7 global), η διαφορά ενδεχομένως να οφείλεται στο ότι έχει πιο πρόσφατο λογισμικό το ένα. Οπότε το άλλο μπορεί με update να το φτάσει.

 

Αλλά παιδιά προσέξτε το εξής. Δεν έχει σημασία πόσο καλά τα πάει η στοκ γιατί πολύ απλά η στοκ είναι για πέταμα (τη μέρα είναι χειρότερο από rn5). Το θέμα είναι τι κάνουν με gcam αφού μέρα νύχτα αυτή θα χρησιμοποιείται. Ως εκ τούτου η απόδοση της gcam είναι που μας νοιάζει να συγκρίνουμε και μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να έχουν σημαντικές διαφορές εκει (ίδιο hw και λογικά παρόμοια Libs).

 

Αλλά και διαφορετικο hw ή libs να είχαν, πόσο πιο ψηλά από την τωρινή του απόδοση (gcam) πιστεύεται ότι μπορεί να φτάσει ένα καμεροκινητο που να αξίζει τοση συζήτηση; Εχω δουλέψει πολλές συσκευές και σας λεω ότι μιλάμε ήδη για πολύ υψηλό πήχη... Θα σας έκανα συγκριση με ναυαρχιδες που έχω δουλέψει αλλά είναι κάτω το flickr. Εδώ ακόμα κα το pro (μην σας πω και Mi9) αμφιβάλλω αν θα τα πηγαίνει καλύτερα... να συζητάμε τώρα αν θα τα πηγαίνει καλύτερα το s που έχει και ίδιο hw? Αν κάτι αξίζει να συζητήσουμε δεν είναι οι φωτογραφίες αλλά το βίντεο που είναι το σημείο που πραγματικά πονάει (χαμηλή λεπτομέρια και θόρυβος) και εκεί δεν βοηθάει ούτε gcam ούτε οποιοδήποτε άλλο app.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και αξιόπιστα να ήταν τα βίντεο (προσέχτε να ειναι το 7 global), η διαφορά ενδεχομένως να οφείλεται στο ότι έχει πιο πρόσφατο λογισμικό το ένα. Οπότε το άλλο μπορεί με update να το φτάσει.

 

Αλλά παιδιά προσέξτε το εξής. Δεν έχει σημασία πόσο καλά τα πάει η στοκ γιατί πολύ απλά η στοκ είναι για πέταμα (τη μέρα είναι χειρότερο από rn5). Το θέμα είναι τι κάνουν με gcam αφού μέρα νύχτα αυτή θα χρησιμοποιείται. Ως εκ τούτου η απόδοση της gcam είναι που μας νοιάζει να συγκρίνουμε και μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να έχουν σημαντικές διαφορές εκει (ίδιο hw και λογικά παρόμοια Libs).

 

Αλλά και διαφορετικο hw ή libs να είχαν, πόσο πιο ψηλά από την τωρινή του απόδοση (gcam) πιστεύεται ότι μπορεί να φτάσει ένα καμεροκινητο; Εχω δουλέψει πολλές συσκευές και σας λεω ότι μιλάμε ήδη για πολύ υψηλό πήχη... Θα σας έκανα συγκριση με ναυαρχιδες που έχω δουλέψει αλλά είναι κάτω το flickr. Εδώ ακόμα κα το pro (μην σας πω και Mi9) αμφιβάλλω αν θα τα πηγαίνει καλύτερα... να συζητάμε τώρα αν θα τα πηγαίνει καλύτερα το s που έχει και ίδιο hw?

Πήρα προχθές ένα για φίλο. Όντως ή στοκ κάμερα πολύ μέτρια. Με gcam βελτιώνεται πάρα πολύ όμως. Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα κάνω συγκριτικο με poco

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για το Note 7 4/64 ας στείλει πμ

 

Βρήκα διαθέσιμο στα 230€ (185,49 με τιμολόγιο) , 2 χρόνια εγγυηση, global version

 

ποιο φθηνό δεν το πουλάνε?

εγώ το πήρα 160 με τιμολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές ένα για φίλο. Όντως ή στοκ κάμερα πολύ μέτρια. Με gcam βελτιώνεται πάρα πολύ όμως. Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα κάνω συγκριτικο με poco

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Βάλτου τη gcam και xml που χω βαλει στη προηγούμενη σελίδα. ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7845479#post7845479

 

Θα το ευχαριστηθει!

 

Να πω οτι τελικά του bsg με ενεργό το remove dots έχει κάποιες παρενεργειες σε μεσαίο φωτισμό. Μπορεί να συνεχίζει ακόμα και εκει να βαζει υψηλότερο iso (πχ shutter 1/250 iso 1300) και να χανει σε ποιοτητα χωρίς λόγο. Οπότε όσους σας ενοχλούν οι μικρές κουκιδες στον ουρανό, να την χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο σε ημερήσια τοπία... οπουδηποτε αλλου χρησιμοποιειστε άλλη ή την ίδια με κλειστο το remove (κάντε xml και ταπ να το επιλεξετε ή κλώνο με κλειστό)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που έχει καλή γνώση από κάμερα να μας βάλει έναν σύντομο οδηγό για το πως πρέπει να βγάζουμε φωτογραφίες και βίντεο?

εννοώ ρυθμίσεις κλπ (πχ τι κάνουμε με τα HDR, AI, iso, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που έχει καλή γνώση από κάμερα να μας βάλει έναν σύντομο οδηγό για το πως πρέπει να βγάζουμε φωτογραφίες και βίντεο?

εννοώ ρυθμίσεις κλπ (πχ τι κάνουμε με τα HDR, AI, iso, κλπ)

 

Ξεκινά εδώ για να καταλάβεις ποτε θες γρήγορο και πότε αργό shutter speed https://photographylife.com/iso-shutter-speed-and-aperture-for-beginners (το aperture προφανως σε μας ειναι σταθερο)

 

AI μην βαζεις ποτέ μιας και μπορει να τύχει να κάνει επεξεργασία που να μην σου αρεσει... άλλωστε ότι κάνει το AI μπορεις να το κάνεις και μόνος σου με επεξεργασια.

 

HDR θα βάζεις αν θες να σώσεις αυτό που καίγεται ή να εμφανίσεις τις σκιές σε φωτογραφία με υψηλή αντίθεση φωτισμού. Προσοχή το να φωτίζεις τα πάντα σε μια φωτογραφία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ειναι ωραίο. Προσέγγισε το καλύτερα με τη λογική που σου είπα (αν σε νοιάζουν οι σκιές ή φωτινά μέρη αυτης της φωτογραφίας).

 

Κατα τα άλλα θα σου λεγα να βάλεις την gcam με τις ρυθμίσεις που προτείνω. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την gcam κάποια άλλη έκδοση που μου είχανε προτείνει MGC_6.2.024_RN7_V14.4Y

αλλά επειδή φαίνεται ότι ξέρεις πολλά για το θέμα θα δοκιμάσω αυτά που λες (αν τα καταφέρω):lol:

 

(για το HDR δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς...πότε δηλ είναι καλό να το βάζεις και πότε όχι)

Link to comment
Share on other sites

Το hdr διευρυνει το dynamic range. Μπορεί πχ να σώσει τον καμμένο ουρανό ή/και να φωτίσει τις σκοτεινές σκιές. Το πρόβλημα όμως είναι οτι συνήθως χάνει σε φυσικότητα χρωμάτων ενώ δεν ειναι ολες οι φωτογραφίες ωραίο να φωτίζεις τις σκιές (μπορει να σου χαλάσει την ατμόσφαιρα) ενώ στις βραδυνές παίζει να ρισκάρεις να βγει κουνημένη ή να εμφανίσει θόρυβο κλπ. Οπότε θα το ενεργοποιείς μονο όταν το χει ανάγκη και κρίνεις ότι οντως θες να φωτίσεις τις σκιές ή να σώσεις τα καμμένα (φωτεινα)

 

Γιώργο τι εννοεις; Δεν σου έχει στο region Ελλάδας; Εμένα έχει κανονικά (είμαι με την 10.3.5.0)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πωπω δε το είχα πάρει χαμπάρι μια βδομάδα που το έχω :)

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά τι γίνεται ποιός γνωρίζει τελικά αν όντως ισχύουν αυτά περί 48αρας κάμερας του νέου note 7s θα έρθει και Ελλάδα;

https://gr.gizchina.com/2019/05/20/xiaomi-redmi-note-7s-episimo-sta-141-eyro/

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά τι γίνεται ποιός γνωρίζει τελικά αν όντως ισχύουν αυτά περί 48αρας κάμερας του νέου note 7s θα έρθει και Ελλάδα;

https://gr.gizchina.com/2019/05/20/xiaomi-redmi-note-7s-episimo-sta-141-eyro/

 

Όπως είπα και μια σελίδα πίσω, ίδιο hw έχουν... οπότε σε mpixel δεν διαφέρουν. Τώρα αν έχει καλύτερο λογισμικό είναι άλλη ιστορία. Όμως ειναι τόσο χάλια η στοκ κάμερα που δεν έχει σημασία η σχετική απόδοση των στοκ. Όλοι gcam δουλεύουμε σε αυτό το κινητό (μέρα-νυχτα). Μόνο για βιντεο ανοίγεις την στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιβεβαιώνω αυτά που γράφει ο Ανδρέας με την gcam που έδωσε xml η απόδοση της κάμερας είναι εντυπωσιακή και δεν ξέρω αν είχα καλύτερα αποτελέσματα από κάποια συσκευή ναυαρχίδα που είχα αρκετές τους τελευταίους μήνες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και μια σελίδα πίσω, ίδιο hw έχουν... οπότε σε mpixel δεν διαφέρουν. Τώρα αν έχει καλύτερο λογισμικό είναι άλλη ιστορία. Όμως ειναι τόσο χάλια η στοκ κάμερα που δεν έχει σημασία η σχετική απόδοση των στοκ. Όλοι gcam δουλεύουμε σε αυτό το κινητό (μέρα-νυχτα). Μόνο για βιντεο ανοίγεις την στοκ.

 

Εδώ λένε για πολύ μεγάλη διαφορά στις κάμερες των δύο κινητών...αβυσσαλέα μάλιστα (!!!) υπέρ του S "The difference is abyssal ...."https://www.gizmochina.com/2019/05/20/redmi-note-7s-vs-redmi-note-7-specs-comparison/

ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΧΙΑΟΜΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λένε για πολύ μεγάλη διαφορά στις κάμερες των δύο κινητών...αβυσσαλέα μάλιστα (!!!) υπέρ του S "The difference is abyssal ...."https://www.gizmochina.com/2019/05/20/redmi-note-7s-vs-redmi-note-7-specs-comparison/

 

ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΧΙΑΟΜΙ !!!

Μη διαβάζετε μόνο αυτά που θέλετε να δείτε. Είπε ο Αντρέας πριν μερικά ποστ ότι η έκδοση του note 7 που συγκρίνουν στην Ινδία είναι με την κάμερα των 12+2mpx. Τώρα ονομασαν 7s την έκδοση που έχουμε ήδη εμείς με τα 48. Το αναφέρει κανονικά στο άρθρο που παρέθεσες

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Έχω βάλει την gcam που έχει πει ο Αντρέας. Όταν τραβάω με την μαμά κάμερα Κ μετά πάω gcam να τραβήξω για να συγκρίνω ,μερικές φορές μου κάνει διακοπή την εφαρμογή της gcam. Όχι όμως πάντα . Το έχει παρατηρήσει κανείς; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μη διαβάζετε μόνο αυτά που θέλετε να δείτε. Είπε ο Αντρέας πριν μερικά ποστ ότι η έκδοση του note 7 που συγκρίνουν στην Ινδία είναι με την κάμερα των 12+2mpx. Τώρα ονομασαν 7s την έκδοση που έχουμε ήδη εμείς με τα 48. Το αναφέρει κανονικά στο άρθρο που παρέθεσες

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Έχεις δίκιο, όπως και ο Αντρέας (το απλό Ινδικό έχει στην κάμερα 5,4 !!! γι΄αυτό βγήκε το S ) και εύγε του που βοηθάει στο θέμα της κάμερας.

Όλα αυτά όμως, με Ινδικά-Κινέζικα και Global, σκαλίσματα της κάμερας με gcam, κάνουν πολύ κόσμο να κοιτάζει αλλού...

Φίλος πριν λίγες μέρες αγόρασε το Xiaomi Redmi Note 6 Pro !!

Μήπως γλύτωσε τα 20 ΕΥΡΩ της διαφοράς ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...