Jump to content

Πρόβλημα Cosmote σε κλήσεις μέσω Viber Out


guzel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα το Viber out για Unlimited επικοινωνία σε κινητά και σταθερα. Τον τελευταίο μήνα όμως όταν πάω να κάνω κλήση όταν ο συνομιλητής σηκώνει το τηλέφωνο χάνεται η σύνδεση και κάνει reconnect. Το είπα στο Viber και αφού τσεκαρε τα πάντα μου έστειλαν ακόμη και άλλο .apk μου απάντησαν σήμερα ότι ο provider (Cosmote) περιορίζει υπηρεσίες τους και μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω VPN. Πράγματι με VPN δεν έχω θέμα....

 

Screenshot-20190102-183706.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα μια χαρά μίλησα με cosmote και Viber out με την Μάλτα ,

άρα δεν επιβεβαιώνω τίποτα από όσα γράφονται παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα μια χαρά μίλησα με cosmote και Viber out με την Μάλτα ,

άρα δεν επιβεβαιώνω τίποτα από όσα γράφονται παραπανω.

 

Δεν έχει σημασία το επιβεβαιώνει το viber...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Το θέμα για να είμαστε σίγουροι πιστεύω οτι πρέπει να το επιβεβαιώσει η ίδια η κοσμοτε. Φαντάζομαι οτι δεν έχει σημασία αν έχεις το απεριόριστο πακέτο ή απλές μονάδες στο viber out. Η κοσμοτε αν έκοβε θα έκοβε γενικώς την κλήση. Η δική μου δοκιμή λοιπόν με μονάδες viber out,ήταν επιτυχής. Κάλεσα π.χ. δικό μου κινητό και η κλήση βγήκε κανονικά. Κάλεσα και σταθερό (τηλεφωνικό κέντρο τράπεζας), επίσης δούλεψε. Δεν ξέρω αν στο viber έχουν συγκεκριμένες αναφορές κι από άλλους,δεν αποκλείεται να δοκιμάζουν κάτι σε μερίδα χρηστών ή απλά να υπάρχει πρόβλημα δρομολόγησης κλήσεων. Η δική μου δοκιμή έγινε με 4g.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βέβαια γράφεις οτι πέφτει η γραμμή όταν ο άλλος σηκώνει το τηλέφωνο. Άρα η κλήση βγαίνει κανονικά και κόβεται μετά. Πιο πολυ για πρόβλημα του viber μου κάνει ανεξάρτητα του τι λένε οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω wifi, λειτουργεί κανονικά;

 

Έχεις cosmokarta, whatsup ή frog;

 

Μήπως χρησιμοποιείς "bonus" δεδομένα;

Ποιο πακέτο δεδομένων χρησιμοποιείς;

 

Αν γίνεται, δοκίμασε να καλέσεις αριθμούς σε όλες τις εταιρίες (cosmote/ vodafone/ wind).

Το πρόβλημα μπορεί να υφίσταται στις εισερχόμενες από viber, όχι στις εξερχόμενες.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Μέσω wifi, λειτουργεί κανονικά;

 

Έχεις cosmokarta, whatsapp ή frog;

 

Μήπως χρησιμοποιείς "bonus" δεδομένα;

Ποιο πακέτο δεδομένων χρησιμοποιείς;

 

Αν γίνεται, δοκίμασε να καλέσεις αριθμούς σε όλες τις εταιρίες (cosmote/ vodafone/ wind).

Το πρόβλημα μπορεί να υφίσταται στις εισερχόμενες από viber, όχι στις εξερχόμενες.

 

Με wifi λειτουργεί κανονικά, όπως επίσης και με VPN μέσω του 4g της Cosmote.. Χρησιμοποιώ πακέτο δεδομένων με κάρτα frog (2gb / 25 ημερες). Κυρίως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν καλείς αριθμούς Cosmote. Όταν γίνεται η κλήση χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο του συνομιλητή και μόλις το σηκώσει κάνει reconnect με αποτέλεσμα να χάνεται η σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Μην αποκλείεις το γεγονός να σου έδωσαν την "ευκολότερη" των απαντήσεων αφού δεν βρήκαν κάτι άλλο.

Και εγώ cosmote έχω και το χρησιμοποιώ και δεν έχω το ίδιο πρόβλημα.

Είτε από viber σε viber είτε από viber out με χρήση δεδομένων.

Επίσης μην αποκλείεις την περίπτωση της περιστασιακής προβληματική κατάστασης όταν το δοκίμαζες.

Είχα και αυτά τα προβλήματα με cosmote κάποια στιγμή και κατηγορούσαν το κινητό

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με wifi λειτουργεί κανονικά, όπως επίσης και με VPN μέσω του 4g της Cosmote.. Χρησιμοποιώ πακέτο δεδομένων με κάρτα frog (2gb / 25 ημερες). Κυρίως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν καλείς αριθμούς Cosmote. Όταν γίνεται η κλήση χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο του συνομιλητή και μόλις το σηκώσει κάνει reconnect με αποτέλεσμα να χάνεται η σύνδεση.

 

Ακούγεται σαν πρόβλημα στο routing των κλήσεων, όχι σε φιλτράρισμα του IP δικτύου.

Μήπως κάνουν anti-fraud detection και βλέπουν ότι δικός τους αριθμός έρχεται εκτός του δικού τους δικτύου και τερματίζουν την κλήση;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μιας και δεν έχει γίνει επικοινωνία από ότι φαίνεται με τον πάροχο, και δεν έχει εποκλειστεί το ενδεχόμενο να πρόκειται για κάποιο τεχνικό ζήτημα, αλλάζει ο τίτλος.
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστή κίνηση. Πρέπει να ακούσουμε και τις δύο απόψεις πριν αποδεχτούμε άκριτα την άποψη κάποιου παρόχου και συγκεκριμένα του Viber. Εξάλου και η έκφραση ότι το viber διερευνά την υπόθεση (investigate) συμαίνει ότι δεν είναι σίγουρο για την αρχική του κρίση (it seems δεν σημαίνει βεβαιότητα).
Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή έχεις;

Υπάρχει η δυνατότητα να κλειδώσεις το σήμα σε 2G μόνο, 3G μόνο, 4G μόνο και να εξετάσεις κάθε μία περίπτωση ξεχωριστά;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστή κίνηση. Πρέπει να ακούσουμε και τις δύο απόψεις πριν αποδεχτούμε άκριτα την άποψη κάποιου παρόχου και συγκεκριμένα του Viber. Εξάλου και η έκφραση ότι το viber διερευνά την υπόθεση (investigate) συμαίνει ότι δεν είναι σίγουρο για την αρχική του κρίση (it seems δεν σημαίνει βεβαιότητα).

 

Ο υπάλληλος της Cosmote ούτε καν κατάλαβε το πρόβλημα. Μου έλεγε μα δεν μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο σε όποιον δεν έχει Viber. Αυτή είναι η άποψη από εκπρόσωπο της Cosmote.

Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει από το πρωί 5 κλήσεις, 3 σε cosmote και 2 σε άλλο πάροχο και σταθερό, και έχοντας κλειστό το wi-fi μόνο με mobile data και δεν μου κόβει καθόλου το viber out. Μια χαρά καλεί και απαντάνε.

what's up το δικό μου νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει νομίζω είναι να γίνει ανάλογη δοκιμή απο φρογκ.
Link to comment
Share on other sites

Στο viber υπάρχουν και άλλες αναφορές από χρηστες Cosmote για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, είναι αυτονόητο ότι είναι θέμα cosmote, ίσως να μην επηρεάζονται όλοι, ίσως επηρεαστούν μελόντικα όμως το πρόβλημα είναι στο δίκτυο της cosmote. Χρησιμοποιώ frog, με secure vpn λειτουργεί άψογα ενώ χωρίς βγαίνουν σωστά μια στις τρεις κλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν πρόβλημα στο routing των κλήσεων, όχι σε φιλτράρισμα του IP δικτύου.

Μήπως κάνουν anti-fraud detection και βλέπουν ότι δικός τους αριθμός έρχεται εκτός του δικού τους δικτύου και τερματίζουν την κλήση;

 

κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει γιατί κλήσεις προς αριθμούς άλλων εταιρειών αλλά και σταθερών δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ακούγεται σαν πρόβλημα στο routing των κλήσεων, όχι σε φιλτράρισμα του IP δικτύου.

Μήπως κάνουν anti-fraud detection και βλέπουν ότι δικός τους αριθμός έρχεται εκτός του δικού τους δικτύου και τερματίζουν την κλήση;

 

Με πήρε τηλέφωνο ένας μηχανικός δικτύου της cosmote και μου είπε ότι δεν ισχύει το παραπάνω. Το πρόβλημα εννοείτε συνεχίζεται, σε αριθμούς cosmote μετά από 3 δευτερόλεπτα κάνει reconnect και για να καταφέρω να μιλήσω πρέπει να καλέσω 3 φορές :X

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως δεν έχω θέμα με το Viber Out παρόλο που έχω frog. Μπορούσα να βγάλω κλήσεις κανονικά και να μιλήσω με τον άλλον
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως δεν έχω θέμα με το Viber Out παρόλο που έχω frog. Μπορούσα να βγάλω κλήσεις κανονικά και να μιλήσω με τον άλλον

 

δε το κάνει συνεχεια, αλλα στο 80% των περιπτώσεων κάνει reconnect

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το Viber τους δινει κανονικά. Αναφέρει ότι υπάρχουν προβλήματα και από άλλους συνδρομητές cosmote

Screen-Shot-2019-03-14-at-5-04-09-PM.png

 

According to the complaints received from different users in Greece, we assume that mobile carrier Cosmote is blocking Viber services.

 

I am afraid that we will not be able to assist you with this issue currently.

 

We sincerely apologize for the inconvenience and appreciate your understanding.

 

Best regards,

 

 

Πραγματικά ντροπή στην cosmote!!!! :mad:

Edited by guzel
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το Viber τους δινει κανονικά. Αναφέρει ότι υπάρχουν προβλήματα και από άλλους συνδρομητές cosmote

 

Screen-Shot-2019-03-14-at-5-04-09-PM.png

 

 

 

According to the complaints received from different users in Greece, we assume that mobile carrier Cosmote is blocking Viber services.

 

 

 

I am afraid that we will not be able to assist you with this issue currently.

 

 

 

We sincerely apologize for the inconvenience and appreciate your understanding.

 

 

 

Best regards,

 

 

 

 

 

Πραγματικά ντροπή στην cosmote!!!! :mad:

Γιατί όχι ντροπή στην viber;

Αν είναι νομικά κατωχυρωμενοι ας κινηθούν νομικά.

Στην Αίγυπτο το whatsapp είναι δια νομοθεσίας κομμένο (η φωνή), εκεί να το καταλάβω αφού υπάρχει νόμος από πίσω.

Εδώ αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί δεν κάνει κάτι ή viber;

Πάλι εμείς πρέπει να τσακωθούμε με τον παρόχο για να πουλάει η viber;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ντροπή στην viber;

Αν είναι νομικά κατωχυρωμενοι ας κινηθούν νομικά.

Στην Αίγυπτο το whatsapp είναι δια νομοθεσίας κομμένο (η φωνή), εκεί να το καταλάβω αφού υπάρχει νόμος από πίσω.

Εδώ αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί δεν κάνει κάτι ή viber;

Πάλι εμείς πρέπει να τσακωθούμε με τον παρόχο για να πουλάει η viber;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Σιγά μην ασχοληθεί το Viber με μια κόσμοτε ρε φίλε. Όπως καταλαβαίνεις εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα..

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ασχοληθεί το Viber με μια κόσμοτε ρε φίλε. Όπως καταλαβαίνεις εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα..

 

Γιατί να μην ασχοληθεί φίλε; Η "μια COSMOTE" είναι η Deutsche Telekom και συγκεκριμένα η κεφαλαιοποίηση της COSMOTE ξεπερνάει όλες των ελληνικών τραπεζών μαζί! Μιλάμε για 7δις περίπου.

 

Για να μην το κουράζω, δεν πρόκειται για το μπακάλικο της γειτονιάς. Άρα η Rakuten πρέπει να το διερευνήσει.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην ασχοληθεί φίλε; Η "μια COSMOTE" είναι η Deutsche Telekom και συγκεκριμένα η κεφαλαιοποίηση της COSMOTE ξεπερνάει όλες των ελληνικών τραπεζών μαζί! Μιλάμε για 7δις περίπου.

 

Για να μην το κουράζω, δεν πρόκειται για το μπακάλικο της γειτονιάς. Άρα η Rakuten πρέπει να το διερευνήσει.

 

Όπως καμία σχέση δεν έχει η DT με τη Cosmote σε πακέτα, υπηρεσίες κλπ άλλη τόση δεν έχει σε φιλτραρισματα και παραποντιες της ελληνικής εταιρείας. Οπότε ναι έχουμε να κάνουμε με μπακάλικο. Το ζούμε καθημερινά άλλωστε. Δεν νομίζω να έχει λόγο το Viber να αναφέρει συγκεκριμένα την cosmote χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...