Jump to content

Πρόβλημα Cosmote σε κλήσεις μέσω Viber Out


guzel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως καμία σχέση δεν έχει η DT με τη Cosmote σε πακέτα, υπηρεσίες κλπ άλλη τόση δεν έχει σε φιλτραρισματα και παραποντιες της ελληνικής εταιρείας. Οπότε ναι έχουμε να κάνουμε με μπακάλικο. Το ζούμε καθημερινά άλλωστε. Δεν νομίζω να έχει λόγο το Viber να αναφέρει συγκεκριμένα την cosmote χωρίς λόγο!

 

Δεν υπάρχει καμία αυτόνομη COSMOTE. Άρα δεν υφίσταται καμία ελληνική εταιρεία με το όνομα αυτό. Απλά κράτησαν οι Γερμανοί το ονομα. Ανήκει στον ΟΤΕ, που το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών κατέχει η DT.

 

Άρα μιλάμε για έναν κολοσσό. Τουτέστιν η Rakuten πρέπει να ασχοληθεί. Είναι υποχρέωσή της.

 

Όσον αφορά τα πακέτα, τις υπηρεσίες κτλπ που αναφέρεις, είναι άλλη κουβέντα, είναι άλλο θέμα.

 

Σου απαντάμε για το θέμα που αντιμετωπίζεις και ποιες οι ευθύνες των δύο πλευρών.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα όλοι μας, κόψουμε το viber out, να δεις που θα νοιαστεί, λίγο μεν αλλά θα την τσούξει.

Στο κάτω κάτω της γραφής "εμείς" έχουμε εναλλακτική, εκείνη θα χάσει.

Εμένα προσωπικά δε με αφορά καθόλου να σας πω την αλήθεια αλλά βαρέθηκα να τρέχω εγώ σαν καταναλωτής για την παρταρα αλλού, για αυτό και έδειξα την άλλη όψη του ακριβώς ίδιου νομίσματος

Καλό σας βράδυ

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα όλοι μας, κόψουμε το viber out, να δεις που θα νοιαστεί, λίγο μεν αλλά θα την τσούξει.

Στο κάτω κάτω της γραφής "εμείς" έχουμε εναλλακτική, εκείνη θα χάσει.

Εμένα προσωπικά δε με αφορά καθόλου να σας πω την αλήθεια αλλά βαρέθηκα να τρέχω εγώ σαν καταναλωτής για την παρταρα αλλού, για αυτό και έδειξα την άλλη όψη του ακριβώς ίδιου νομίσματος

Καλό σας βράδυ

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Πια είναι η εναλλακτική με την ίδια ποιότητα κλήσης και μόλις 5.99ε/μήνα απεριόριστα κινητά σταθερά ;

Link to comment
Share on other sites

Πια είναι η εναλλακτική με την ίδια ποιότητα κλήσης και μόλις 5.99ε/μήνα απεριόριστα κινητά σταθερά ;
Δεν το έχω ψάξει καθόλου, στον όρο εναλλακτική εννοούσα τις υπηρεσίες. Προσωπικά χρησιμοποιώ Skype Credit για να καλέσω σε εξωτερικό αλλά και από εξωτερικό στη Ελλάδα. Όπου το Roaming είναι ακριβό.

Ένα ευρωλεπτο το λεπτό επικοινωνίας. Και δεν λήγουν ποτέ.

Έχω 10 ευρώ και 2 χρόνια τώρα δεν έχω κάνει ανανέωση.

Αλλά αυτά για τις δικές μου ανάγκες φυσικά.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα την ολοκλήρωση των ελέγχων που έκανε η Cosmote, μου απάντησαν ότι ο συνομιλητής τερματιζει την κλήση (πως να μην την τερματίσει αφού η κλήση είναι βουβή) και ρίχνει το μπαλάκι στο Viber.

 

Έκανα φορητότητα στη Vodafone η οποία ολοκληρώθηκε σήμερα το πρωί και έκτοτε δεν έχω το παραμικρό θέμα στις κλήσεις που κάνω προς αριθμούς Cosmote.

 

Άντε γεια Cosmote! Άδικα ταλαιπωρήθηκα για 2 μήνες ψάχνοντας τι φταίει...

 

Έκανα καταγγελία και στην ΕΕΤΤ και αναμένω γραπτή τους απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως "we assume" σημαίνει υποθέτουμε. Κοινώς σου λέει δεν έχουμε βρει κάτι, μας έχουν κάνει και άλλοι αναφορές ε και υποθέτουμε ότι η cosmote φταίει μιας και δε μας έχουν αναφέρει από άλλα δίκτυα πρόβλημα οπότε ας του πούμε ότι η cosmote μπλοκάρει τις υπηρεσίες μας. Αν τις μπλόκαρε όντως γιατί ανοίγει η γραμμή και μετά κλείνει από τον καλούμενο αφενός και αφετέρου αν τις μπλόκαρε γενικά δεν θα μπορούσε κανείς με cosmote να καλέσει εκτός αν έχει στοχοποιήσει εσένα η cosmote συγκεκριμένα για κάποιο λογο
Link to comment
Share on other sites

Πάντως "we assume" σημαίνει υποθέτουμε. Κοινώς σου λέει δεν έχουμε βρει κάτι, μας έχουν κάνει και άλλοι αναφορές ε και υποθέτουμε ότι η cosmote φταίει μιας και δε μας έχουν αναφέρει από άλλα δίκτυα πρόβλημα οπότε ας του πούμε ότι η cosmote μπλοκάρει τις υπηρεσίες μας. Αν τις μπλόκαρε όντως γιατί ανοίγει η γραμμή και μετά κλείνει από τον καλούμενο αφενός και αφετέρου αν τις μπλόκαρε γενικά δεν θα μπορούσε κανείς με cosmote να καλέσει εκτός αν έχει στοχοποιήσει εσένα η cosmote συγκεκριμένα για κάποιο λογο

 

Να με στοχοποιήσε προσωπικά δύσκολο, να στοχοποιήσε χρήστες που έβαζαν πακέτα ομιλίας και τα έκοψαν όμως παίζει.

 

Με Vodafone εξαφανίστηκε το πρόβλημα. Ακόμα περιμένω τη γραπτή απάντηση της Cosmote....

 

Το Viber ορθά υποθέτει μετά τις ενέργειες που έκανε ότι φταίει η Cosmote.. Το ίδιο υποθέτω και εγώ, μετά την μετάβαση μου σε Vodafone είναι πλέον δεδομένο.

Edited by guzel
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλός ήρθα και εγώ το είδα το θέμα και είπα να κάνω test (δεν κάνω χρήση viber out) και όντος με cosmote το κάνει (με wind όχι) απλα σε μένα δεν είναι μονημο από της 10 η 6 κλήσεις είναι.. Τωρα τι κουλό παίζει δεν έχω ιδέα.

Btw κάθε μήνα ένα 20+ χαλάω για ανανέωση ούτε έχω κόψει κάποιο πακέτο που έβαζα κλπ έτσι στοχευμενω block δεν παίζει, τυχαίο ίσος αλλά ποιο πηθανον για κάποιο δυσλειτουργεια παίζει πάρα κάτι άλλο (χλομό ολόκληρη cosmote να κάνει αυτό αφού ο νόμος δεν την αφινει.. Ακόμη τουλάχιστον δεν αφινει)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Τους ζήτησες να σου στείλουν γραπτώς αυτό που σου απάντησαν προφορικά οι μηχανικοί?

 

Ναι έχω υποβάλει αίτημα για γραπτή απάντηση στο 13888 αλλά και στο customercare@ote.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...