Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθόλου φθηνές συσκευές . Δύο android είχα πριν πάρω το iPhone και αξίας 500 άρικου η κάθε μία.Στο τέλος την πρώτη την χάρισα και την δεύτερη την έχω για ώρα ανάγκης

 

Δυστυχώς κάποιες αλήθειες δεν κρύβονται.

Ήδη έχουμε βγει όμως εκτός θέματος.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το εχω πει και θα το ξαναπω...η εξαρτηση του ιος με το ιτυνες και η απουσια βασικων πραγματων (εικονιδιο σιγασης πχ.) να χρειαζεται σιμ και ιντερνετ για να παιξει σαν τηλεφωνικη συσσκευη απο τη στιγμη που ξεπακεταρεις.... Και αλλα πολλα δεν βοηθουν να απογειωθει...ενταξει ειναι αστειο οτι τα αντροιντ με ιδια τιμη και αξια οτι ειναι δυσχρηστα...απλα οπως μαθει κανεις....το σαφαρι ναι ειναι οκτο παραδεχομαι αλλα σε οποαδηποτε αλλαγη ολα δεν ειναι ευκολα αποδεκτα μπορει και να μη γινουν ποτε αρεστα...εγω κολλησα αναγκαστηκα με 6σ και πρεπει να ζησω για 2 χρονια τουλαχιστον...οποτε....αν δε παιζει χρημα οτι και να λεμε ..βολευομαστε...χα χα χα

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και θα το ξαναπω...η εξαρτηση του ιος με το ιτυνες και η απουσια βασικων πραγματων (εικονιδιο σιγασης πχ.) να χρειαζεται σιμ και ιντερνετ για να παιξει σαν τηλεφωνικη συσσκευη απο τη στιγμη που ξεπακεταρεις.... Και αλλα πολλα δεν βοηθουν να απογειωθει...ενταξει ειναι αστειο οτι τα αντροιντ με ιδια τιμη και αξια οτι ειναι δυσχρηστα...απλα οπως μαθει κανεις....το σαφαρι ναι ειναι οκτο παραδεχομαι αλλα σε οποαδηποτε αλλαγη ολα δεν ειναι ευκολα αποδεκτα μπορει και να μη γινουν ποτε αρεστα...εγω κολλησα αναγκαστηκα με 6σ και πρεπει να ζησω για 2 χρονια τουλαχιστον...οποτε....αν δε παιζει χρημα οτι και να λεμε ..βολευομαστε...χα χα χα

 

Σου ζητάει για λίγο την πρώτη φορά sim και Ίντερνετ για να γίνει η πρώτη ενεργοποίηση

Που είναι το πρόβλημα;

Για να το παίρνει κάποιος πάει να πει θα βάλει sim αλλιώς παίρνει iPod η iPad

 

Δυστυχώς δεν είναι όπως μάθει κανείς

Σε κάποια σημεία όπως στην χρήση του safari είναι αρκετά βολικά όπως τα έχει τα κουμπιά

Οι αλήθειες να λέγονται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και θα το ξαναπω...η εξαρτηση του ιος με το ιτυνες και η απουσια βασικων πραγματων (εικονιδιο σιγασης πχ.) να χρειαζεται σιμ και ιντερνετ για να παιξει σαν τηλεφωνικη συσσκευη απο τη στιγμη που ξεπακεταρεις.... Και αλλα πολλα δεν βοηθουν να απογειωθει...ενταξει ειναι αστειο οτι τα αντροιντ με ιδια τιμη και αξια οτι ειναι δυσχρηστα...απλα οπως μαθει κανεις....το σαφαρι ναι ειναι οκτο παραδεχομαι αλλα σε οποαδηποτε αλλαγη ολα δεν ειναι ευκολα αποδεκτα μπορει και να μη γινουν ποτε αρεστα...εγω κολλησα αναγκαστηκα με 6σ και πρεπει να ζησω για 2 χρονια τουλαχιστον...οποτε....αν δε παιζει χρημα οτι και να λεμε ..βολευομαστε...χα χα χα

 

Ποια εξάρτηση με το iTunes;

Που μεταφέρεις πλέον φωτό και βίντεο μέσω USB σαν φλασάκι;

Που κανεις όλα τα updates OTA;

Που κανεις backup στο iCloud;

 

Εικονίδιο σιγασης; αλήθεια τώρα;

Ενώ έχεις hardware διακόπτη;

 

Το ότι "κόλλησες" με 6s δεν το κατανοώ επίσης. Έχει πολύ καλή μεταπωλητική αξία για να πάρεις μια αξιοπρεπέστατη android συσκευή με τα λεφτά που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και θα το ξαναπω...η εξαρτηση του ιος με το ιτυνες και η απουσια βασικων πραγματων (εικονιδιο σιγασης πχ.) να χρειαζεται σιμ και ιντερνετ για να παιξει σαν τηλεφωνικη συσσκευη απο τη στιγμη που ξεπακεταρεις.... Και αλλα πολλα δεν βοηθουν να απογειωθει...ενταξει ειναι αστειο οτι τα αντροιντ με ιδια τιμη και αξια οτι ειναι δυσχρηστα...απλα οπως μαθει κανεις....το σαφαρι ναι ειναι οκτο παραδεχομαι αλλα σε οποαδηποτε αλλαγη ολα δεν ειναι ευκολα αποδεκτα μπορει και να μη γινουν ποτε αρεστα...εγω κολλησα αναγκαστηκα με 6σ και πρεπει να ζησω για 2 χρονια τουλαχιστον...οποτε....αν δε παιζει χρημα οτι και να λεμε ..βολευομαστε...χα χα χα

 

Σοβαρα τωρα μπηκες για τρολαρισμα και εκατσες και εγραψες οτι ειχες προχειρο; Ελεος :X

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Κακώς μπαίνουμε στη διαδικασία του versus.

Το κάθε λειτουργικό έχει τα συν και τα πλην του.

... και εκτός αυτού, κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά αλλά και θέμα γούστου.

 

Στάλθηκε - Oukitel U7 Plus

Link to comment
Share on other sites

Κακώς μπαίνουμε στη διαδικασία του versus.

Το κάθε λειτουργικό έχει τα συν και τα πλην του.

... και εκτός αυτού, κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά αλλά και θέμα γούστου.

 

Στάλθηκε - Oukitel U7 Plus

 

νομίζω οτι η λειτουργία του safari δεν είναι θέμα υποκειμενικό. Εχει τα περισσότερα στο κατάλληλο σημείο και λιγοστεύει τα περιττά κλικ για να κάνεις την δουλειά σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι η λειτουργία του safari δεν είναι θέμα υποκειμενικό. Εχει τα περισσότερα στο κατάλληλο σημείο και λιγοστεύει τα περιττά κλικ για να κάνεις την δουλειά σου

 

 

 

Τάσο, έκατσες να ψάξεις κάποιον άλλον πλοηγό στο Android ή απλά κάνουμε σύγκριση safari και Chrome;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, έκατσες να ψάξεις κάποιον άλλον πλοηγό στο Android ή απλά κάνουμε σύγκριση safari και Chrome;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι πάντα με τους επίσημους περιηγητές συγκρίνω.

Ο dolphin πχ έχει παραμετροποίηση και μπορείς να τον φέρεις βόλτα

 

Να τονίσω ότι συγκρίνω chrome με safari που είναι οι μαμά browser και εν μέρη αντιπροσωπεύουν και κομμάτι του λειτουργικού

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντα με τους επίσημους περιηγητές συγκρίνω.

 

Ο dolphin πχ έχει παραμετροποίηση και μπορείς να τον φέρεις βόλτα

 

 

 

Να τονίσω ότι συγκρίνω chrome με safari που είναι οι μαμά browser και εν μέρη αντιπροσωπεύουν και κομμάτι του λειτουργικού

 

 

Επίσης μία πάρα πολύ καλή πρόταση είναι ο Boat Browser.

Το πληκτρολόγιο του ios που ανέφερες παραπάνω, εσένα μπορεί να σε βολεύει, προσωπικά του έχω δώσει χρόνο αλλά δε μ έπεισε. Είμαι με SwiftKey.

Το ios είναι πιο user friendly, ναι. Παρ όλα αυτά, η παραμετροποιήση που έχει το Android λόγω της 'ελεύθερης' φιλοσοφίας του, φτιάχνεις τη συσκευή σου όπως σε βολεύει.

Εκαστος στο είδος του.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μία πάρα πολύ καλή πρόταση είναι ο Boat Browser.

Το πληκτρολόγιο του ios που ανέφερες παραπάνω, εσένα μπορεί να σε βολεύει, προσωπικά του έχω δώσει χρόνο αλλά δε μ έπεισε. Είμαι με SwiftKey.

Το ios είναι πιο user friendly, ναι. Παρ όλα αυτά, η παραμετροποιήση που έχει το Android λόγω της 'ελεύθερης' φιλοσοφίας του, φτιάχνεις τη συσκευή σου όπως σε βολεύει.

Εκαστος στο είδος του.

 

Φυσικά ότι και να λέμε όλα είναι στο θέμα του κάθε χρήστη.

Εμένα μπορεί να με βολεύουν αλλά όλους τους άλλους όχι.

Απόψεις καταθέτουμε παντα. Γι αυτό υπάρχουν και τόσα τηλέφωνα και διαλέγουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το ποσό βολικός ειναι ο σαφάρι στο τηλ, μιας και έχω μόνο ταμπλετ με ιος αλλά μπορω να πω σα λειτουργικό ειναι το καλύτερο απολα. Καλό και σταθερό το win phone μου αλλά με αρκετά αλλά θέματα που δεν ειναι της παρούσης. Για android δε λέω κατι μιας και απλά δεν το μπορω. Αγκομαχώ να κάνω κάποια ρύθμιση σε τηλεφωνο φίλων.

Το ταμπλετ που δουλεύω 3ο χρόνο τώρα απλά το ευχαριστιέμαι. Απροβλημάτιστες ενημερώσεις, ομαλότητα,όλα λειτουργούν απλά τέλεια.

Κάποιοι εκεί έξω κάνουν καλά τη δουλειά τους :)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το ποσό βολικός ειναι ο σαφάρι στο τηλ, μιας και έχω μόνο ταμπλετ με ιος αλλά μπορω να πω σα λειτουργικό ειναι το καλύτερο απολα. Καλό και σταθερό το win phone μου αλλά με αρκετά αλλά θέματα που δεν ειναι της παρούσης. Για android δε λέω κατι μιας και απλά δεν το μπορω. Αγκομαχώ να κάνω κάποια ρύθμιση σε τηλεφωνο φίλων.

Το ταμπλετ που δουλεύω 3ο χρόνο τώρα απλά το ευχαριστιέμαι. Απροβλημάτιστες ενημερώσεις, ομαλότητα,όλα λειτουργούν απλά τέλεια.

Κάποιοι εκεί έξω κάνουν καλά τη δουλειά τους :)

Σκέψου ότι ο σαφάρι είναι ακόμα πιο εύχρηστος σε μικρές ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι ο σαφάρι είναι ακόμα πιο εύχρηστος σε μικρές ίντσες.

 

Όντως ισχύει

Ειδικά στο iPhone λες και αυτά που χρειάζεσαι είναι κάτω από το δάχτυλο σου

 

Στο iPad να πω την αλήθεια δεν με πολύ βόλευε αλλά εκεί είναι για να δουλεύεις με δυο χέρια και έχει άλλη φιλοσοφία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

μα ρωτησω κατι ασχετο...με τη συσκευη;

1.οτι επαφη αποθηκευω που τη σωζει το ιος; στη σιμ; ή στη συσκευη;

2.αν βγαλω τη σιμ θα χασω ολες τις επαφες που ειχα; αν βγαλω τη σιμ οι επαφεσς θα μεινουν στο τηλεφωνο ή στη σιμ;

3.αν βγαλω τη σιμ θα χαθει η ενεργοποιηση του imesage/facetime; ΑΝ βάλω άλλη σιμ στη συσκευη τι θα γινουν οι επαφες αν ειναι ακομα εκει;

καταλαβατε ε; δε τη παλευω καλα με το ιος και σκεφτομαι σοβαρα να επιστρεψω στο ανδροιντ!...3 μηνες και ακομα δεν...λυση αναγκης το 6ς αλλά....αλλά...δε ξερω ποσο θα αντεξω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

μα ρωτησω κατι ασχετο...με τη συσκευη;

1.οτι επαφη αποθηκευω που τη σωζει το ιος; στη σιμ; ή στη συσκευη;

2.αν βγαλω τη σιμ θα χασω ολες τις επαφες που ειχα; αν βγαλω τη σιμ οι επαφεσς θα μεινουν στο τηλεφωνο ή στη σιμ;

3.αν βγαλω τη σιμ θα χαθει η ενεργοποιηση του imesage/facetime; ΑΝ βάλω άλλη σιμ στη συσκευη τι θα γινουν οι επαφες αν ειναι ακομα εκει;

καταλαβατε ε; δε τη παλευω καλα με το ιος και σκεφτομαι σοβαρα να επιστρεψω στο ανδροιντ!...3 μηνες και ακομα δεν...λυση αναγκης το 6ς αλλά....αλλά...δε ξερω ποσο θα αντεξω

 

Οι επαφές σου αποθηκεύονται στον λογαριασμό σου icloud και παράλληλα στην συσκευή

Αν βγάλεις την SIM δεν χάνεις καμία επαφή από την συσκευή.

Το imessage κλείνει αν βγαλεις την SIM

Τι άλλο θέλεις να κάνεις με το iPhone και δεν μπορείς;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η σιμ αν μπει σε αντροιντ, θα ειναι κενη;εχω απενεργοποισει τον συχρονισμο των επαφων με το cloud...γενικη ειναι η ερωτησηαν βγαλω το σιμ απο τη συσκευη θα εχει επαφες ή οχι; και αν εχει θα ειναι όλες ή μονο οσες είχε πριν μπει στο ιος; επίσης αν βγαλω το σιμ και αφου δεν εχω σωσει στο cloud....θα χασω ολες τις επαφες;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η σιμ αν μπει σε αντροιντ, θα ειναι κενη;εχω απενεργοποισει τον συχρονισμο των επαφων με το cloud...γενικη ειναι η ερωτησηαν βγαλω το σιμ απο τη συσκευη θα εχει επαφες ή οχι; και αν εχει θα ειναι όλες ή μονο οσες είχε πριν μπει στο ιος; επίσης αν βγαλω το σιμ και αφου δεν εχω σωσει στο cloud....θα χασω ολες τις επαφες;

 

Στην SIM δεν αποθηκεύει το iPhone

Όσες επαφές είχε μέσα πριν την βάλεις στο iPhone θα έχει και πάλι

Κακώς δεν συγχρονίζει με icloud

Αν πάθει κάτι η συσκευή σου θα χάσεις τις επαφές

Αν βγαλεις τώρα την SIM δεν θα αλλάξει τίποτα στην συσκευή σου παρά μόνο ότι θα κλείσει το imessage.

Καλά είναι όμως να συγχρονίσει τις έφαγες στο icloud γιατί θα γίνει τίποτα και θα τις χάσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στην SIM δεν αποθηκεύει το iPhone

Όσες επαφές είχε μέσα πριν την βάλεις στο iPhone θα έχει και πάλι

Κακώς δεν συγχρονίζει με icloud

Αν πάθει κάτι η συσκευή σου θα χάσεις τις επαφές

Αν βγαλεις τώρα την SIM δεν θα αλλάξει τίποτα στην συσκευή σου παρά μόνο ότι θα κλείσει το imessage.

Καλά είναι όμως να συγχρονίσει τις έφαγες στο icloud γιατί θα γίνει τίποτα και θα τις χάσεις

 

Εναλλακτικά , μπορεί ο φίλος να συγχρονίσει τις επαφές και με το gmail του.

Αν μεταβεί σε νέα συσκευή ( Android ή και νέο iphone ) , θα μπορεί να τις έχει ( από το gmail του ) πάλι στην νέα συσκευή.

Edited by Montoya_f1
Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Ενναλακτικά , μπορεί ο φίλος να συγχρονίσει τις επαφές και με το gmail του.

Αν μεταβεί σε νέα συσκευή ( Android ή και νέο iphone ) , θα μπορεί να τις έχει ( από το gmail του ) πάλι στην νέα συσκευή.

Αυτό κάνω κι εγώ αλλά υπάρχει κόσμος που δε θέλει να μοιράζεται τις επαφές του με κάποια υπηρεσία - cloud - mail.

Τώρα θα μου πεις... Με διάφορες άλλες εφαρμογές τύπου viber κτλ, όλα φαίνονται στη φόρα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω κι εγώ αλλά υπάρχει κόσμος που δε θέλει να μοιράζεται τις επαφές του με κάποια υπηρεσία - cloud - mail.

Τώρα θα μου πεις... Με διάφορες άλλες εφαρμογές τύπου viber κτλ, όλα φαίνονται στη φόρα...

 

Δεν τίθεται θέμα παιδιά με το cloud

Αν είναι έτσι να σκεφτόμαστε δεν μπορούμε να έχουμε συσκευή στα χέρια μας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε πως, για όποιον δεν επιθυμεί να συγχρονίζει τα δεδομένα του με κάποια cloud υπηρεσία, μπορεί να το κάνει τοπικά, στον προσωπικό του Η/Υ.

Το iTunes σε συνδυασμό με κάποιο πρόγραμμα όπως το Microsoft Outlook, παρέχει τη δυνατότητα συγχρονισμού των επαφών/ημερολογίου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε πως, για όποιον δεν επιθυμεί να συγχρονίζει τα δεδομένα του με κάποια cloud υπηρεσία, μπορεί να το κάνει τοπικά, στον προσωπικό του Η/Υ.

Το iTunes σε συνδυασμό με κάποιο πρόγραμμα όπως το Microsoft Outlook, παρέχει τη δυνατότητα συγχρονισμού των επαφών/ημερολογίου κλπ.

 

Κάθε φορά που ανοίγεις το ιντερνέτ όμως το iTunes επικοινωνεί με τους servers της apple και τους στέλνει διάφορα δεδομένα

Οπότε τι να λέμε δεν έχει νόημα αν κάποιος σκέφτεται ότι θέλει να προστατέψει τα προσωπικά του και παράλληλα έχει συσκευή με πρόσβαση στο ιντερνέτ. Αυτά δεν πάνε μαζί

 

 

iOS 10.3.1 διαθέσιμο με μικρό διορθώσεις κυρίως για ένα κρίσιμο bug που έχει σχέση με το WiFi.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να τα σουμάρω...

1.βγαζω σιμ και η σιμ εχει πανω της οτι ειχε πριν τη βαλω στο ιος

2.οτι νεα επαφη σωζω θα τη χασω αφου δεν βρισκετε στη σιμ αλλα στη συσκευη....

Μπορω να περασω καπως τις επαφες ΟΛΕΣ απο τη συσκευη στο σιμ?Αν ναι πως?

Δε χρησιμοποιω γενικα cloud... και ουτε προκειται , οσο κανω τη δουλεια μου εκτος.. το οτι το μηλο θεωρει οτι πρεπει να ειμαι και να κανω τα παντα μεσω ινερνετ...ειανι ο πρωτος λογος που θελω να το παρατησω...προς το παρον το βλεπω σαν επιβολη και οχι σαν επιλογη..οποτε το αποφευγω όσο φυσικα μπορω! μου τη δινει οτι προσπαθει εκβιαστικα να με κρατησει και να με πεισει να μοιραστω τα παντα με αυτη την εταιρια!Ελεος!ΠΙΑ!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγεις το ιντερνέτ όμως το iTunes επικοινωνεί με τους servers της apple και τους στέλνει διάφορα δεδομένα

Οπότε τι να λέμε δεν έχει νόημα αν κάποιος σκέφτεται ότι θέλει να προστατέψει τα προσωπικά του και παράλληλα έχει συσκευή με πρόσβαση στο ιντερνέτ. Αυτά δεν πάνε μαζί

 

 

iOS 10.3.1 διαθέσιμο με μικρό διορθώσεις κυρίως για ένα κρίσιμο bug που έχει σχέση με το WiFi.

Συμφωνώ, πως το iTunes στέλνει δεδομένα στους servers της Apple.

Ωστόσο, πως είσαι σίγουρος πως στέλνει και τις επαφές/ημερολόγιο κλπ, όμως; Μπορείς να το αποδείξεις ή έστω, υπάρχει κάποιο άρθρο που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο;

Καλό θα ήταν να μη λέμε ότι να είναι, χωρίς αποδείξεις, ειδικά όταν βρισκόμαστε στο δημόσιο βήμα.

 

 

λοιπον για να τα σουμάρω...

1.βγαζω σιμ και η σιμ εχει πανω της οτι ειχε πριν τη βαλω στο ιος

2.οτι νεα επαφη σωζω θα τη χασω αφου δεν βρισκετε στη σιμ αλλα στη συσκευη....

Μπορω να περασω καπως τις επαφες ΟΛΕΣ απο τη συσκευη στο σιμ?Αν ναι πως?

Δε χρησιμοποιω γενικα cloud... και ουτε προκειται , οσο κανω τη δουλεια μου εκτος.. το οτι το μηλο θεωρει οτι πρεπει να ειμαι και να κανω τα παντα μεσω ινερνετ...ειανι ο πρωτος λογος που θελω να το παρατησω...προς το παρον το βλεπω σαν επιβολη και οχι σαν επιλογη..οποτε το αποφευγω όσο φυσικα μπορω! μου τη δινει οτι προσπαθει εκβιαστικα να με κρατησει και να με πεισει να μοιραστω τα παντα με αυτη την εταιρια!Ελεος!ΠΙΑ!

1. Η SIM θα έχει ό,τι είχε και πριν. Το iOS δεν μπορεί να αποθηκεύσει στην κάρτα SIM ή να διαγράψει κάτι από αυτή. Μόνο να αντιγράφει τις επαφές, μπορεί.

2. Εφόσον δεν επιθυμείς να χρησιμοποιείς το iTunes σε συνδυασμό με κάποιο πρόγραμμα που διαχειρίζεται επαφές/ημερολόγια, όπως το Microsoft Outlook, τοπικά στο PC σου, μπορείς να τις στείλεις μια-προς-μια μέσω e-mail, ή να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει λόγος να τις "χάσεις".

3. Είναι απολύτως κατανοητή και σεβαστή η επιθυμία σου να μη χρησιμοποιείς online cloud υπηρεσίες. Ωστόσο, τίποτα δε στέκει από αυτά που παραθέτεις στο post σου, ενάντια στο iOS.

Η Apple, δε σου επιβάλει τη χρήση του iCloud. Μάλιστα, μπορείς να το έχεις εντελώς απενεργοποιημένο και ταυτόχρονα να είσαι συνδεδεμένος με το Apple ID σου στο App Store, ώστε να μπορείς να κάνεις αγορές εφαρμογών/τραγουδιών κτλ. Επίσης το iCloud, σου δίνει τη δυνατότητα να συγχρονίζεις ό,τι εσύ θέλεις (στις ρυθμίσεις υπάρχουν αντίστοιχοι διακόπτες). Δεν σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό, να συγχρονίζεις τις επαφές σου, αν δε το θέλεις.

Και ένα τελευταίο, είναι λίγο οξύμωρο να έχεις "μπουχτίσει" με την αδιακρισία του iOS, αλλά ταυτόχρονα να θέλεις επιτακτικά να γυρίσεις στο Android και στην αγκαλιά της Google, που ως γνωστόν, δεν αφήνει προσωπικό δεδομένο ανέγγιχτο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...