Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας. Υπάρχει ένα iphone x που βρέθηκε τον Αυγουστο σε τράπεζα της Ελβετίας από φίλο που δουλεύει εκεί. Mιας και δεν αναζητηθηκε μου το έφερε προχτες. Έχει κλείδωμα icloud. Μπορουμε να το ξεκλειδωσουμε; Πήγα σε κάποιο κατάστημα που ασχολείται με iphone και μου ζήτησαν 100 ευρώ!!
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Kαλησπέρα σας. Υπάρχει ένα iphone x που βρέθηκε τον Αυγουστο σε τράπεζα της Ελβετίας από φίλο που δουλεύει εκεί. Mιας και δεν αναζητηθηκε μου το έφερε προχτες. Έχει κλείδωμα icloud. Μπορουμε να το ξεκλειδωσουμε; Πήγα σε κάποιο κατάστημα που ασχολείται με iphone και μου ζήτησαν 100 ευρώ!!

 

Και λίγα σου ζήτησαν

Πέρυσι το fbi πλήρωνε εκατομμύρια σε όποιον βρει τρόπο να το ξεκλειδώσει για να βρουν στοιχεία για έναν κακοποιό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω από μέσα τίποτα. Δεν υπάρχει τρόπος να του περάσουμε νέο ios ώστε να φύγει το κλείδωμα;. Όπως έκαναν jailbreak στα παλαιότερα μοντέλα;
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Το iCloud lock δεν είναι τοπικό, δηλαδή μια ολική επαναφορά του λειτουργικού συστήματος, διαγράφοντας τα πάντα από τη συσκευή, δεν το αναιρεί.

Υπάρχουν υπηρεσίες στο διαδίκτυο οι οποίες υποστηρίζουν πως ξεκλειδώνουν iCloud locked συσκευές, αλλά οι περισσότερες είναι μούφα.

 

Μπορείς φυσικά να δοκιμάσεις, αλλά τίποτα και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξεκλειδώνει αφήστε το

Δεν υπάρχει τρόπος

Δώσε την συσκευή για ανταλλακτικά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ;

Γιατί συζητάμε πως θα ξεκλειδώσει κάποιος κάτι που ανήκει σε άλλον και όχι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να επιστραφεί στον κάτοχο ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω από μέσα τίποτα. Δεν υπάρχει τρόπος να του περάσουμε νέο ios ώστε να φύγει το κλείδωμα;. Όπως έκαναν jailbreak στα παλαιότερα μοντέλα;

 

Γιαυτο κλειδωνονται για να μην μπορει ο καθενας να τα ξεκλειδωσει και η Αpple σε αυτο κανει καλη δουλεια.Το κινητο σου ειναι αχρηστο τελειως.Απορω γιατι ο φιλος σου δεν το εδωσε στην αστυνομια.. στα κρατη εκει της κεντρικης ευρωπης το πραγματακι δουλευει αλλιως και ο κοσμος κλειδωνει τα κινητα του....και το εφερε σε σενα δωρο... με το ΙΜΕΙ θα βρισκανε τον ιδιοκτητη ευκολα γιατι πιθανοτατα θα το ειχε δηλωσει στην αστυνομια.Ελπιζω να μην σου κανουν το ιδιο οταν θα ξεχασεις και συ το κινητο σου καπου... και κακως σου δινουν συμβουλες εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο κλειδωνονται για να μην μπορει ο καθενας να τα ξεκλειδωσει και η Αpple σε αυτο κανει καλη δουλεια.Το κινητο σου ειναι αχρηστο τελειως.Απορω γιατι ο φιλος σου δεν το εδωσε στην αστυνομια.. στα κρατη εκει της κεντρικης ευρωπης το πραγματακι δουλευει αλλιως και ο κοσμος κλειδωνει τα κινητα του....και το εφερε σε σενα δωρο... με το ΙΜΕΙ θα βρισκανε τον ιδιοκτητη ευκολα γιατι πιθανοτατα θα το ειχε δηλωσει στην αστυνομια.Ελπιζω να μην σου κανουν το ιδιο οταν θα ξεχασεις και συ το κινητο σου καπου... και κακως σου δινουν συμβουλες εδω μεσα.

 

 

Ακριβώς

Μη συζητάμε θέματα που δεν θέλουμε να συμβούν σε εμάς

Και τέτοιες συζητήσεις πρέπει να απαγορεύονται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια peace...χαλαρωστε. Eιναι μεγαλη ιστορια και δεν εκρινα οτι υπηρχε λογος να την πω εδω, δεν χρειαζεται αλλωστε. Οπως προειπα, το κινητο περιμενε τον ιδιοκτητη του στην τραπεζα απο τον Αυγουστο. Δεν βρεθηκε χτες. Και ποτε δεν ειπα οτι μου το εφεραν δωρο. Μου το εφεραν μηπως και το ξεκλειδωσω. Μεχρι εκει. Μια ερωτηση εκανα. Μου το εξηγησατε , τελειωσε. Δεν χρειαζονται κυρηγματα ουτε υποδειξεις. Σας παρακαλω. Edited by nikose704
Ο
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Απαντήθηκε και κλειδώνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός iPhone XR. Στο σπίτι έχω 100 άρα VDSL σύνδεση (Vodafone). Παρ' όλα αυτά έχω παρατηρήσει πως πολύ συχνά, όταν κατεβάζω αναβαθμίσεις εφαρμογών από το App Store, αυτές κατεβαίνουν πάρα πολύ αργά, δηλαδή για 20 ΜΒ μπορεί να περιμένω ακόμη και λεπτά.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συσκευή, γιατί έχω διαβάσει στο ίντερνετ για παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλα μοντέλα (από παλιότερα μέχρι και σε XS Max) αλλά κανείς πουθενά δεν προτείνει κάποια λύση. Σας έχει συμβεί; Το έχετε αντιμετωπίσει κάπως; Τι μπορεί να ευθύνεται; Έχω δοκιμάσει να αλλάξω DNS και να βάλω Cloudflare αλλά διαφορά δεν είδα στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός iPhone XR. Στο σπίτι έχω 100 άρα VDSL σύνδεση (Vodafone). Παρ' όλα αυτά έχω παρατηρήσει πως πολύ συχνά, όταν κατεβάζω αναβαθμίσεις εφαρμογών από το App Store, αυτές κατεβαίνουν πάρα πολύ αργά, δηλαδή για 20 ΜΒ μπορεί να περιμένω ακόμη και λεπτά.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συσκευή, γιατί έχω διαβάσει στο ίντερνετ για παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλα μοντέλα (από παλιότερα μέχρι και σε XS Max) αλλά κανείς πουθενά δεν προτείνει κάποια λύση. Σας έχει συμβεί; Το έχετε αντιμετωπίσει κάπως; Τι μπορεί να ευθύνεται; Έχω δοκιμάσει να αλλάξω DNS και να βάλω Cloudflare αλλά διαφορά δεν είδα στο συγκεκριμένο κομμάτι.

 

Υπάρχει πολύ καιρό αυτό

Πάνω από ένα χρόνο

Δεν ξέρω κι εγώ το γιατί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός iPhone XR. Στο σπίτι έχω 100 άρα VDSL σύνδεση (Vodafone). Παρ' όλα αυτά έχω παρατηρήσει πως πολύ συχνά, όταν κατεβάζω αναβαθμίσεις εφαρμογών από το App Store, αυτές κατεβαίνουν πάρα πολύ αργά, δηλαδή για 20 ΜΒ μπορεί να περιμένω ακόμη και λεπτά.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συσκευή, γιατί έχω διαβάσει στο ίντερνετ για παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλα μοντέλα (από παλιότερα μέχρι και σε XS Max) αλλά κανείς πουθενά δεν προτείνει κάποια λύση. Σας έχει συμβεί; Το έχετε αντιμετωπίσει κάπως; Τι μπορεί να ευθύνεται; Έχω δοκιμάσει να αλλάξω DNS και να βάλω Cloudflare αλλά διαφορά δεν είδα στο συγκεκριμένο κομμάτι.

 

Όταν κατεβάζεις με 4G(+) βλέπεις την ίδια αργή συμπεριφορά;

Εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά μεταξύ VDSL OTE και 4G+ Cosmote στο 7αρι μου.

Υπέρ του 4G+ εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάνε όπως πρέπει με την 50αρα στο App Store και παντού. Κανα restart λογικά έκανες του μόντεμ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάνε όπως πρέπει με την 50αρα στο App Store και παντού. Κανα restart λογικά έκανες του μόντεμ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν φταίει αυτό

Εγώ πάντα έτσι αργά είτε με hol σπίτι είτε με cosmote έξω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με 4G οι λήψεις είναι πολύ γρήγορες, όπως περιμένεις να είναι. Restart έχω κάνει πολλές φορές αλλά δυστυχώς καμία διαφορά Edited by bak2004
Link to comment
Share on other sites

Με 4G οι λήψεις είναι πολύ γρήγορες, όπως περιμένεις να είναι. Restart έχω κάνει πολλές φορές αλλά δυστυχώς καμία διαφορά

 

Άρα το θέμα ίσως είναι στο ενσύρματο ίντερνετ σου.

Στα πόσα συγχρονίζει η γραμμη σου;

Μήπως έχεις πολλά errors στη γραμμή;

Μήπως υπάρχουν ΠΟΛΛΑ wifi στα 2.4ghz και υπάρχει πρόβλημα κακής ποιότητας ασύρματου σήματος;

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονιζει στα 102 Mbps και δεν εχω κανενα αλλο θέμα με τη γραμμή παραδόξως. Streaming, άλλα downloads, οόλα σούπερ! Μόνο εκεί είναι το πρόβλημα, στο app store. Να σημειώσω επιίσης πως το wifi δίκτυο που χρησιμοποιώ ειναι 5 GHz, όχι 2.4 που όντως υπάρχουν πολλά τριγύρω. Το πρόβλημα το έχω παρατηρήσει και όταν μπω στο 2.4 στο ίδιο router (διαφορετικά SSIDs).
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονιζει στα 102 Mbps και δεν εχω κανενα αλλο θέμα με τη γραμμή παραδόξως. Streaming, άλλα downloads, οόλα σούπερ! Μόνο εκεί είναι το πρόβλημα, στο app store. Να σημειώσω επιίσης πως το wifi δίκτυο που χρησιμοποιώ ειναι 5 GHz, όχι 2.4 που όντως υπάρχουν πολλά τριγύρω. Το πρόβλημα το έχω παρατηρήσει και όταν μπω στο 2.4 στο ίδιο router (διαφορετικά SSIDs).

 

Τι να πω, δεν ξερω.

Το App Store "αργεί" και σε άλλα wifi ή μόνο στο δικό σου;

Μήπως παίζει κατι με VPN (αν χρησιμοποιείς κάτι τέτοιο) ή τυχόν firewall ή κάποια ρύθμιση QoS στο router σου που μπορεί να έχει σχέση με τις IP του App Store?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δεν ξερω.

Το App Store "αργεί" και σε άλλα wifi ή μόνο στο δικό σου;

Μήπως παίζει κατι με VPN (αν χρησιμοποιείς κάτι τέτοιο) ή τυχόν firewall ή κάποια ρύθμιση QoS στο router σου που μπορεί να έχει σχέση με τις IP του App Store?

 

Και σε εμένα αργούσε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δεν ξερω.

Το App Store "αργεί" και σε άλλα wifi ή μόνο στο δικό σου;

Μήπως παίζει κατι με VPN (αν χρησιμοποιείς κάτι τέτοιο) ή τυχόν firewall ή κάποια ρύθμιση QoS στο router σου που μπορεί να έχει σχέση με τις IP του App Store?

 

Η αλήθεια είναι πως κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ το app store όταν είμαι στο WiFi του σπιτιού μου ή της δουλειάς. Στης δουλειάς δε θυμάμαι να έχω παρατηρήσει αντίστοιχα θέματα (με επιφύλαξη). Στου σπιτιού δε χρησιμοποιώ vpn ενώ είμαι με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις του router της Vodafone. Άσε που σχεδόν τα πάντα στο μενού του router είναι κλειδωμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει τρόπος να ταυτοποιηθεί ο ιδιοκτήτης από την αστυνομία, η διαδικασία περιλαμβάνει κάποια αναμονή. Σε πάνω από τις μισές περιπτώσεις οι ιδιοκτήτες απευθύνονται οι ίδιοι στο γραφείο απολεσθέντων αναζητώντας τα υπάρχοντά τους. Υπάρχουν όμως και αρκετές περιπτώσεις, κατά τις οποίες τα χαμένα παραμένουν για πάντα χαμένα. Εκείνα που δεν έχουν αναζητηθεί από κανέναν διατηρούνται για ένα χρόνο στο γραφείο της υπηρεσίας. Στη συνέχεια καταλήγουν στο υπουργείο Οικονομικών – Κτηματική Υπηρεσία, από όπου μετά οδηγούνται στον ΟΔΔΥ για εκποίηση. Αυτή η διαδικασία αφορά τα αντικείμενα που βρέθηκαν εντός του αεροδρομίου.

 

Για εκείνα που εντοπίστηκαν εκτός του κτιρίου αλλά εντός της περιοχής ελέγχου του αεροδρομίου διατηρούνται επίσης για ένα χρόνο. Εάν δεν βρεθεί ο ιδιοκτήτης, τα δικαιούται ο ευρέτης. Σε περίπτωση που δεν τα διεκδικήσει εκείνος που τα βρήκε, τότε τα αντικείμενα πηγαίνουν στον οικείο δήμο.

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Apple’s software SVP says quitting multitasking apps not necessary, won’t offer improved battery life

https://9to5mac.com/2016/03/10/should-you-quit-ios-apps-answer/

 

Closing Apps to save your battery only makes things worse

https://www.wired.com/2016/03/closing-apps-save-battery-makes-things-worse/?mbid=social_fb_onsiteshare&fbclid=IwAR2R3YLW1N4tnpM7KPy2fhPC0YR1Aa3-C37_8pJfW2KsGxubOUBcmN6XHys

 

Δε το είδα πουθενά και το ανέβασα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...