Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Refurbished από ποιον; Επίσημα refurbished μόνο οι επίσημοι δίνουν. Αυτά τα refurbished που εμφανίζουν κάποια site είναι επισκευασμένα από τρίτους με οθόνες οκακ(ότι κάτσει από Κίνα). Συνεπώς και δεν έχουν καμία μα καμία εγγύηση κ οποιαδήποτε προβλήματα σου βγάλουν θα θέλεις αλλά 350 ευρώ για να σου δώσουν νέο από τους επισήμους.

 

Το 6plus εμφανίζει touch disease με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να νεκρώνει και κοινώς να είναι για Επιδιορθωση μητρικής. Δες από 6s και πάνω που είναι απαλλαγμένα από το πρόβλημα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Refurbished από ποιον; Επίσημα refurbished μόνο οι επίσημοι δίνουν. Αυτά τα refurbished που εμφανίζουν κάποια site είναι επισκευασμένα από τρίτους με οθόνες οκακ(ότι κάτσει από Κίνα). Συνεπώς και δεν έχουν καμία μα καμία εγγύηση κ οποιαδήποτε προβλήματα σου βγάλουν θα θέλεις αλλά 350 ευρώ για να σου δώσουν νέο από τους επισήμους.

 

Το 6plus εμφανίζει touch disease με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να νεκρώνει και κοινώς να είναι για Επιδιορθωση μητρικής. Δες από 6s και πάνω που είναι απαλλαγμένα από το πρόβλημα αυτο

 

 

πόσες πιθανότητες να πάθει τέτοια βλάβη? και πόσο κοστίζει? το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι λυγίζουν

το 6s plus είναι οκ? κοιτάω για τις plus εκδόσεις μιας και έχουν μεγάλη μπαταρία και οθόνη μεγέθους και αναλύσεις

έχεις εμπειρία από refurbished από τρίτους?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αναφέρει πιο πάνω ο billy1986 είναι αποτέλεσμα του λυγίσματος που μπορεί να προκληθεί, σχετικά ευκολά, στο σώμα μιας συσκευής 6 Plus.

Αντιθέτως, το 6S Plus δεν υποφέρει από κανένα από τα προβλήματα που ταλάνισαν το 6 Plus.

 

Με ανασκευασμένα από τρίτους δεν έχω εμπειρία. Ωστόσο, η λογική επιτάσσει να μείνεις μακριά, για δύο απλούς λόγους. Πρώτον, δε θα έχεις υποστήριξη από κανέναν και δεύτερον, δε ξέρεις τι εξαρτήματα έχουν αλλάξει και τι ποιότητας είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

επισημοι αναφερεσαι στην apple η στα καταστηματα γερμανος,vodafone kai wind?

 

Αυτά που αναφέρεις δεν είναι οι επίσημοι. Επίσημοι είναι document isystem istorm infoquest

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και το θέμα σε iPhone dock με radio. Τι προτείνετε ;

Εννοώ να παίζει μουσική και να έχει και ράδιο.

iPhone Speaker dock

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα βρήκα ενα iphone και θελω να το επιστρεψω στον ιδιοκτητη του, η sim ειναι ξεκλειδωτη και ειναι απο την ινδια αποτι καταλαβα, δεν εχει καλεσει κανεις τηλεφωνο και δεν εχει επαφες η σιμ για να παρω. Το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο. Τι μπορω να κανω για να βρω τον ιδιοκτητη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρήκα ενα iphone και θελω να το επιστρεψω στον ιδιοκτητη του, η sim ειναι ξεκλειδωτη και ειναι απο την ινδια αποτι καταλαβα, δεν εχει καλεσει κανεις τηλεφωνο και δεν εχει επαφες η σιμ για να παρω. Το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο. Τι μπορω να κανω για να βρω τον ιδιοκτητη;

 

Εγώ θα περίμενα να καλέσει κάποιος και ίσως έβγαζα άκρη αλλά πάλι δύσκολα

Όταν έχεις την sim μέσα έχει δεδομένα ανοιχτά;

Αν έχει Ίντερνετ θα σε βρει αυτός

Αν όχι τότε πολύ δύσκολα τα πράγματα

Κι εσένα όμως θα σου είναι άχρηστο αφού είναι κλειδωμένο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περίμενα να καλέσει κάποιος και ίσως έβγαζα άκρη αλλά πάλι δύσκολα

Όταν έχεις την sim μέσα έχει δεδομένα ανοιχτά;

Αν έχει Ίντερνετ θα σε βρει αυτός

Αν όχι τότε πολύ δύσκολα τα πράγματα

Κι εσένα όμως θα σου είναι άχρηστο αφού είναι κλειδωμένο

 

Οταν ειναι στο Iphone η sim δεν εχει ανοιχτα δεδομενα, την εβαλα στο δικο μου και τα ανοιξα αλλα δεν νομιζω να χρησιμευει καπου.Ερχονται κατι sms απο κατι τραπεζες ινδικες αν καταλαβα, τους βρηκα στο facebook τους εστειλα μηνυμα αλλα δεν απαντανε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι στο Iphone η sim δεν εχει ανοιχτα δεδομενα, την εβαλα στο δικο μου και τα ανοιξα αλλα δεν νομιζω να χρησιμευει καπου.Ερχονται κατι sms απο κατι τραπεζες ινδικες αν καταλαβα, τους βρηκα στο facebook τους εστειλα μηνυμα αλλα δεν απαντανε.

 

Τότε νομίζω δύσκολα τα πράγματα

Πως δεν χρησιμεύει. Αν έχει το iPhone Ίντερνετ θα μπορεί να το βρει πιο εύκολα και να στείλει και μήνυμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι και prepaid η sim αν ηταν συμβολαιο θα την ειχε ηδη κανει αντικατασταση και θα ηταν ανενεργη...

λόγικα ισως ανηκει σε μεταναστη που μενει εδω αλλα αν δεν μπει στην διαδικασια να σου στειλει στο τηλεφωνο καποιο μηνυμα επικοινωνιας... δεν μπορεις να κανεις και πολλα.μονο αν υπαρχουν αποθηκευμενα sms στην sim και βρεις αλλον αριθμο που επικοινωνησε ωστε να τον βρεις απο καποια επαφη του....

Link to comment
Share on other sites

Το δίνεις στην αστυνομία. Ο κάτοχος πιθανόν να έχει δηλώσει την απώλεια, όπως συνιστάται εδώ https://support.apple.com/el-gr/ht201472. Edited by brownie
Link to comment
Share on other sites

Το δίνεις στην αστυνομία. Ο κάτοχος πιθανόν να έχει δηλώσει την απώλεια, όπως συστήνεται εδώ https://support.apple.com/el-gr/ht201472.

 

ε ναι στην τελικη σου ειναι αχρηστο και το τηλεφωνο και η sim το δινεις στην αστυνομια και ξεμπερδεψες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχω βρει αγγελίες με μεταχειρισμενα iPhone τα οποία τα έχουν ασφαλισμένα από κλοπές και ζημίες αν δηλώσω ότι εκλάπη θα μου δώσουν καινούργια συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

έχω βρει αγγελίες με μεταχειρισμενα iPhone τα οποία τα έχουν ασφαλισμένα από κλοπές και ζημίες αν δηλώσω ότι εκλάπη θα μου δώσουν καινούργια συσκευή?

 

Μπορείς να γράψεις λίγο πιο κατανοητά αυτό που σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

πόσο ποιο κατανοητά να τα γράψω

έχουμε και λέμε βλέπω σε αγγελίες με iPhone μεταχειρισμενα ότι τα έχουν μεταχειρισμενα από κλοπές και ζημίες αν δηλώσω κλοπή θα μου δώσουν καινούργιο από το κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Για να το κανείς αυτό αν κατάλαβα καλά, θα πρέπει να γίνει ληστεία στο σπίτι σου να το αποδείξεις και να φέρεις χαρτί από την αστυνομία ότι εκλάπη. Είναι στα ψιλά γράμματα με την ασφάλεια. Εάν φτάσεις μέχρι εκεί τι να πω. Εάν εννοείς να είναι ασφαλισμένο.

 

Επίσης το κινητό πέρα του 3 μηνου ενεργοποίησης δεν ασφαλίζεται.

Link to comment
Share on other sites

και αν πχ μου το κλεψουν απο την τσεπη ή την τσαντα τι γινεται?

 

Μας ρωτάς τι πρέπει να κανείς για να κανείς λαμογια με την ασφαλιστική;

Δεν νομίζω κάποιος να ασχοληθεί και να σου πει

Πάρε ένα μεταχειρισμένο από χέρι προσεγμένο και τελείωνε

Εγώ έχω αλλάξει 100 συσκευές όλες μεταχειρισμένες τα τελευταία 6-7 χρόνια

Ειδικά αν έχει και απόδειξη εγγύησης τότε τι άλλο ζητάς;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

και αν πχ μου το κλεψουν απο την τσεπη ή την τσαντα τι γινεται?
Καταλαβαίνεις ότι ζητάς συμβουλές για ασφαλιστική απατη;

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

και αν πχ μου το κλεψουν απο την τσεπη ή την τσαντα τι γινεται?

 

Δεν μπορείς να το αποδείξεις. Δίχως χαρτί από την αστυνομία είναι ο λόγος σου εναντίον της ασφαλιστικής σου. Πέρα ότι η ασφαλιστική ασφαλίζει κινητό μόνο που δεν έχει περάσει 1 μήνας από την μέρα αγορας(δεν είναι 3 έκανα λάθος) και στο ασφαλίζουν μαζί με την απόδειξη και το imei να φαίνεται μαζί με το κουτί. Δεν μπορείς να τους ξεγελάσεις. Δεν είναι χαζοί. Η ασφάλιση και η κλοπή αφορά αν είναι μέσα στο σπίτι και έχει γίνει ληστεία με το χαρτί της αστυνομιας. Εάν είναι να οργανώσεις ολόκληρη ληστεία για ένα τηλέφωνο δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Να τολμήσω να ρωτήσω την ηλικία σου; Γιατί κάπως έτσι σκεφτόμασταν όλοι στα 13-15 και όταν βγήκαμε στην παραγωγή είδαμε πως τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς όσο αγγελικά πλασμένα πιστεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι ζητάς συμβουλές για ασφαλιστική απατη;

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

από περιέργεια ρωτάω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις

να δώσεις μια μικρή περιουσία και να στην κλέψουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μας ρωτάς τι πρέπει να κανείς για να κανείς λαμογια με την ασφαλιστική;

Δεν νομίζω κάποιος να ασχοληθεί και να σου πει

Πάρε ένα μεταχειρισμένο από χέρι προσεγμένο και τελείωνε

Εγώ έχω αλλάξει 100 συσκευές όλες μεταχειρισμένες τα τελευταία 6-7 χρόνια

Ειδικά αν έχει και απόδειξη εγγύησης τότε τι άλλο ζητάς;

 

τα φοβάμαι τα μεταχειρισμενα από και πολλες πλευρές οπως δεν γνωρίζω αν κάποιος θα μου πουλήσει κανένα κινέζικο για καινούργιο και τραβάω τα μαλλιά μου μετά

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια ρωτάω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις

να δώσεις μια μικρή περιουσία και να στην κλέψουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα φοβάμαι τα μεταχειρισμενα από και πολλες πλευρές οπως δεν γνωρίζω αν κάποιος θα μου πουλήσει κανένα κινέζικο για καινούργιο και τραβάω τα μαλλιά μου μετά

 

Τότε πάρε ένα καινούργιο και τελείωνε

Αλλιώς πάρε τηλέφωνο σε μια ασφαλιστική και ρώτησε τους αυτά που σκέφτεσαι

Εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε όλα αυτά για να πάρεις εσυ μια συσκευή και να στην κλέψουν

Προφανώς δεν θα σε καλύπτει η ασφάλεια γιατί έχουν κι αυτοί πολλά παράθυρα για να μην πληρώνουν έτσι εύκολα καινούργιες συσκευές

 

Επίσης όπως σου είπαν μέχρι κάποιες μέρες από την πρώτη μέρα αγοράς μπορείς να κανείς ασφάλεια όποτε αυτό από μόνο του σου λέει ότι πρέπει να βρεις μετά θερισμένο συσκευή πχ μιας εβδομάδας με απόδειξη και να το ασφαλίσεις

Άρα αφού θα είναι μιας εβδομάδας και θα έχει απόδειξη τι θα κερδίσεις να στο κλέψουν. Καινούργιο τηλέφωνο θα είναι ήδη ποσό αλλά θέλεις;

Εδώ μέσα και σε άλλο forum υπάρχουν παιδιά που πουλάνε κινητά και έχουν δεκάδες θετικές αξιολογήσεις δεν είναι απατεώνες όλοι όπως νομιζεις

 

Άδικα γράφουμε παραπάνω νομίζω έχει κλείσει το ζήτημα δεν χρειάζεται κανένας να αναφέρει κάτι άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...