Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
3 minutes ago, Fulgore1 said:

Ποιο 12ρι ειναι πιο τιμιο απο το 13ρι?

Μάλλον εννοεί πιο value for money και αυτό πιθανότατα να ισχύει.

Κατά τα αλλά είναι όπως τα λες… εννοείται ότι το η σειρά 13 είναι ανώτερη σε όλους τους τομείς,

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

14 minutes ago, Fulgore1 said:

Ποιο 12ρι ειναι πιο τιμιο απο το 13ρι?

Η φετινη σειρα όλων των iphone13 ειναι παντου στα ίδια και καλύτερα σε σχέση με τα 12ρια.

Βασικά το 13mini φαίνεται να αποδίδει καλύτερα σε αυτονομία απο το 12ρι.

Καλα για το 13PM,μια κατηγορια μονο του στην μπαταρια

 

Στα 550€ που το πήρα και ήταν πραγματικά σαν σφραγισμένο,αυτό εννοώ πιο τίμιο...Ότι το 13 έχει κάτι παραπάνω είναι σίγουρο...Αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με την επιλογή μου...

1 minute ago, jimlost said:

Στα 550€ που το πήρα και ήταν πραγματικά σαν σφραγισμένο,αυτό εννοώ πιο τίμιο...Ότι το 13 έχει κάτι παραπάνω είναι σίγουρο...Αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με την επιλογή μου...

Και αν σκεφτείς ότι σήμερα πούλησα 330€ το XR,χαμένο δεν με λες...

Link to comment
Share on other sites

Πιο value for money προφανως και ειναι τα 12ρια που είναι 1χρόνο στην αγορα σε σχέση με τα καινουργια full price 13αρια,βεβαια φέτος τα πράγματα είναι πιο διαφορετικά από παλιότερα,κυριως λόγω της αυτονομίας(μεγαλυτερες μπαταρίες+ x60 qualcomm modem).

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, jimlost said:

Στα 550€ που το πήρα και ήταν πραγματικά σαν σφραγισμένο,αυτό εννοώ πιο τίμιο..

Συγκρινεις μια συσκευη με 1χρόνο στην αγορά που την πήρες και μτχ,με μια συσκευή η οποια καλα καλα δεν έχει ακομα κυκλοφορησει επισημα στην Ελληνική αγορα και ειναι κλασσικα full price...

Καθόλου δικαιη συγκριση για να βγει σωστο συμπερασμα περι τιμιου/vfm...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια άλλη μια χρονιά  χωρίς δακτυλικό(έστω στο power button) και χωρίς typeC και χωρις always on display τελικά,που θα ταιριαζε γάντι στο 13Pro max με την μεγάλη αυτονομια.

Επισης καλοδεχούμενες οι αλλαγές στα pro μοντέλα,άλλα στα απλά 13ρια η απόλυτη απογοήτευση που ενδιαφερουν και τον περισσότερο κόσμο λογω χαμηλότερης τιμής.

Τελος,για άλλη μια φορά η Apple στα τσιπάκια της δεν βάζει ένα σωστό σύστημα ψυξης και πεφτει throttling,ακόμα και στο 13pro max.

1 hour ago, bill_viper said:

 

Εξακολουθει να έχει τους εντονους περιορισμους του βέβαια λόγω της Apple.

πχ δεν λειτουργει/υπάρχει εφαρμογή για AthenaCard λογω κλειδωμένου nfc.

Ακόμα δεν μπορούμε να δούμε το υπόλοιπο της φόρτισης,γιατι...apple

Στα Airpods pro δεν μπορουμε να κανουμε μόνοι μας firmware update γιατι..apple(επισης 300ευρώ ακουστικά χωρίς touch controls..).

file manager γνωστή ιστορία,ειδικά η χρήση του itunes για windows pc.

Πολλά περιφερειακά δεν λειτουργούν πλήρως σε ios πχ smartwatch και ακουστικά άλλων εταιρειών(πχ huawei),κλασσικά επίτηδες για να σε σπρώξει να αγοράσεις τα δικά της.

Τελος,έχει χαθει εδω και χρόνια ο ενθουσιασμός από νεες κυκλοφοριες,και δεν είναι τόσο λόγω των software updates για πολλά χρόνια,όσο των ελάχιστων προσθηκών καθε χρόνο.

Φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος που και η συμμετοχή στα forum έχει πέσει(και εδώ φυσικά),αφού ο κόσμος δεν βρίσκει ιδιαιτερο ενδιαφερον στην αγορά νέων iphone,και γιαυτό κρατάει το προηγούμενο μοντέλο ακόμα και πολλών ετών πίσω ή κοιταζει να αγοράσει μτχ προηγουμενα μοντέλα που έχουν πέσει σε τιμή.

dont get me wrong,εκτιμάω πολύ την όλη εμπειρία της Apple στα iphone(ειδικά την αυτονομία από iphone 11 και μετά). Αλλα όπως και πολλοί άλλοι ξενερώνω και πολύ από πολλές αποφάσεις της εταιρειας αυτής.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος που και η συμμετοχή στα forum έχει πέσει(και εδώ φυσικά),αφού ο κόσμος δεν βρίσκει ιδιαιτερο ενδιαφερον στην αγορά νέων iphone,και γιαυτό κρατάει το προηγούμενο μοντέλο ακόμα και πολλών ετών πίσω ή κοιταζει να αγοράσει μτχ προηγουμενα μοντέλα που έχουν πέσει σε τιμή.

Αν ίσχυε αυτό που λες, θα ήταν πιο μεγάλη η συμμετοχή στα παλαιότερα μοντέλα αλλά ούτε εκεί είναι. Και ο λόγος είναι ότι αν εξαιρέσεις τις ιδιαιτερότητες του λειτουργικού, οι συσκευές δεν έχουν προβλήματα και έτσι δεν έχει και λόγο κάποιος να γράψει κάτι. Αν διαβάσεις τα θέματα της Xiaomi, η κινητικότητα τους δεν οφείλεται στο ενδιαφέρον του κόσμου για τις συσκευές αλλά στα προβλήματα  που αντιμετωπίζει ο κόσμος ως επί των πλείστον με το Miui.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ουτε φετος AOD; Eιχα μια ελπιδα οτι με software update θα ερχοταν μεσα στη χρονια...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, megatr0n said:

Tελικα ουτε φετος AOD; Eιχα μια ελπιδα οτι με software update θα ερχοταν μεσα στη χρονια...

Προσωπικά δε μου λείπει πάντως, με ένα touch στην οθόνη βλέπεις ότι θέλεις να δεις. Βέβαια γούστα είναι αυτά…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν ίσχυε αυτό που λες, θα ήταν πιο μεγάλη η συμμετοχή στα παλαιότερα μοντέλα αλλά ούτε εκεί είναι. Και ο λόγος είναι ότι αν εξαιρέσεις τις ιδιαιτερότητες του λειτουργικού, οι συσκευές δεν έχουν προβλήματα και έτσι δεν έχει και λόγο κάποιος να γράψει κάτι. Αν διαβάσεις τα θέματα της Xiaomi, η κινητικότητα τους δεν οφείλεται στο ενδιαφέρον του κόσμου για τις συσκευές αλλά στα προβλήματα  που αντιμετωπίζει ο κόσμος ως επί των πλείστον με το Miui.

Στα παλιότερα μοντέλα δεν υπάρχει κίνηση γιατι είναι...παλιότερα μοντέλα. Κοινώς,ότι ήταν να γραφτεί γράφτηκε για αυτές τις συσκευές. Ουτε είναι να πεις οτι με κάθε νέο μεγάλο Update στο Ios υπάρχουν οι τεράστιες προσθήκες/αλλαγές,για να γράψει κάποιος κάτι. Ακόμα δεν μπήκε always on display πχ.

Αντιθέτως σε Xiaomi μεριά που αναφερεις και συγκεκριμενα για ναυαρχίδες(αντιστοιχες των iphone),η κινητικότητα είναι πολύ χαμηλή γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι βρίσκουν πολύ ακριβές τις συσκευές σε σχέση με παλιότερα.

Οταν η εταιρεια πάει από τα 450ευρώ του mi9 στα 900ευρώ στο mi11(τιμές infoquest πάντα),κακοφαίνεται σε πολλούς αυτό,και στα χρήματα αυτά το βλέπει αλλιώς. Μια από τα ίδια και σε Oneplus μεριά που το πρόσφατο 9pro έχει φτάσει τα κοντα 1000ευρώ.

Στο θέμα του mi11 ultra πχ,μόνο ένας(προσωρινός)κάτοχος έχει σχολιάσει. Στα φθηνότερα redmi/poco κινητά,εκει γενικά είναι άλλη ιστορία. Και για αυτό το λόγο το θέμα του S21 ultra έχει την μεγαλύτερη κίνηση.

Και τέλος καλώς ή κακώς στα Iphone,λόγω κλειστού λειτουργικού,δεν τα σκαλίζει ο κόσμος όπως σε Android μεριά,και αν εμφανιστεί κάποιο hardware θέμα,τότε προφανώς θα μιλήσει με το service και όχι εδώ.

Και για τα iphone 13 ,δυστηχώς οι σημαντικές διαφορές υπάρχουν κυρίως στα pro μοντέλα τα οποιά λόγω πολύ υψηλών τιμών(ή ογκου/βαρους στο pro max),πολλοί τα προσπερνάνε. Μεγάλη ξενέρα που για άλλη μια χρονια απουσιάζει και ένα δακτυλικό που θα βόλευε με τις μάσκες.

Εγω πάντως το 11ρι που είχα το έδωσα και είμαι σε αναμονή για pixel 6 και Iphone 13 pro/max,άλλα αν είχα 11 pro ή max αντι του κανονικου,θα προσπερνούσα τα φετινά iphone.

5 ώρες πριν, megatr0n said:

Tελικα ουτε φετος AOD; Eιχα μια ελπιδα οτι με software update θα ερχοταν μεσα στη χρονια...

 

2 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Ενδέχεται να το δώσει με update στο μέλλον;

Δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση από την Apple πάνω σε αυτό,και μάλλον βλέπω να το κρατάει για του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, Fulgore1 said:

Στα παλιότερα μοντέλα δεν υπάρχει κίνηση γιατι είναι...παλιότερα μοντέλα. Κοινώς,ότι ήταν να γραφτεί γράφτηκε για αυτές τις συσκευές. Ουτε είναι να πεις οτι με κάθε νέο μεγάλο Update στο Ios υπάρχουν οι τεράστιες προσθήκες/αλλαγές,για να γράψει κάποιος κάτι. Ακόμα δεν μπήκε always on display πχ.

Αντιθέτως σε Xiaomi μεριά που αναφερεις και συγκεκριμενα για ναυαρχίδες(αντιστοιχες των iphone),η κινητικότητα είναι πολύ χαμηλή γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι βρίσκουν πολύ ακριβές τις συσκευές σε σχέση με παλιότερα.

Οταν η εταιρεια πάει από τα 450ευρώ του mi9 στα 900ευρώ στο mi11(τιμές infoquest πάντα),κακοφαίνεται σε πολλούς αυτό,και στα χρήματα αυτά το βλέπει αλλιώς. Μια από τα ίδια και σε Oneplus μεριά που το πρόσφατο 9pro έχει φτάσει τα κοντα 1000ευρώ.

Στο θέμα του mi11 ultra πχ,μόνο ένας(προσωρινός)κάτοχος έχει σχολιάσει. Στα φθηνότερα redmi/poco κινητά,εκει γενικά είναι άλλη ιστορία. Και για αυτό το λόγο το θέμα του S21 ultra έχει την μεγαλύτερη κίνηση.

Και τέλος καλώς ή κακώς στα Iphone,λόγω κλειστού λειτουργικού,δεν τα σκαλίζει ο κόσμος όπως σε Android μεριά,και αν εμφανιστεί κάποιο hardware θέμα,τότε προφανώς θα μιλήσει με το service και όχι εδώ.

Και για τα iphone 13 ,δυστηχώς οι σημαντικές διαφορές υπάρχουν κυρίως στα pro μοντέλα τα οποιά λόγω πολύ υψηλών τιμών(ή ογκου/βαρους στο pro max),πολλοί τα προσπερνάνε. Μεγάλη ξενέρα που για άλλη μια χρονια απουσιάζει και ένα δακτυλικό που θα βόλευε με τις μάσκες.

Εγω πάντως το 11ρι που είχα το έδωσα και είμαι σε αναμονή για pixel 6 και Iphone 13 pro/max,άλλα αν είχα 11 pro ή max αντι του κανονικου,θα προσπερνούσα τα φετινά iphone.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά στα περισσότερα post, γράφεις τόσα πολλά που τις περισσότερες φορές δεν καταλαβαίνω τελικά αν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτά που κάνεις quote.

Έχω την αίσθηση ότι απλά παίρνεις μια ιδέα από αυτό που διαβάζεις σαν έναυσμα για να πεις αυτά που έρχονται στο μυαλό σου, άσχετα με το πόσο θα ξεφύγεις. 🙂

Τελος πάντων, δεν το λέω για κακό, απλά το αναφέρω ενημερωτικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά στα περισσότερα post, γράφεις τόσα πολλά που τις περισσότερες φορές δεν καταλαβαίνω τελικά αν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτά που κάνεις quote.

Τότε μάλλον δεν διαβάζεις καλά αυτά που γράφω,γιατί πχ στο παραπάνω προφανώς και διαφωνούσα(έτσι όπως το βλέπω εγώ πάντα) μιας και το παράδειγμα σου μεταξύ iphone θεμάτων και Xiaomi δεν είναι πολύ σωστό.

Απλά σε αντίθεση με τους περισσότερους,πολλές φορές το αναλύω παραπάνω(και ναι κάποιες φορές ξεφευγει σε πιο γενικό σχόλιο),κάτι που οι περισσότεροι δεν κάνουν πλέον,γιαυτό και κακοφαίνεται.

Παρασύρομαι και από site/forum του εξωτερικού που παρακολουθώ που εκει η συμμετοχή και κουβεντα είναι μεγαλύτερη σε σχέση με εδώ.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, Fulgore1 said:

Τότε μάλλον δεν διαβάζεις καλά αυτά που γράφω,γιατί πχ στο παραπάνω προφανώς και διαφωνούσα(έτσι όπως το βλέπω εγώ πάντα) μιας και το παράδειγμα σου μεταξύ iphone θεμάτων και Xiaomi δεν είναι πολύ σωστό.

Καλά… εσύ από ότι έχω καταλάβει διαφωνείς με όλους, αλλά αυτό δε με απασχολεί. Δεν είναι κακό ο καθένας να εκφράζει την άποψη του, αρκεί βέβαια να μη προσπαθεί να την επιβάλει και να μη παραβιάζονται οι κανόνες του forum.

Ας επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου όμως γιατί έχουμε βγει εκτός θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας ερθει πρωτα και  στη χωρα μας , να το αποκτησει  ενας ικανος αριθμος πελατων και  μετα βλεπουμε αν θα εχει  κινηση κι εδω.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Βεβαια άλλη μια χρονιά  χωρίς δακτυλικό(έστω στο power button) και χωρίς typeC και χωρις always on display τελικά,που θα ταιριαζε γάντι στο 13Pro max με την μεγάλη αυτονομια.

 

Ελπίζω να μην σε διαβάζουν στην Apple. Δεν το θέλουμε το touch ID. 

Άλλαξε ολόκληρη η φιλοσοφία του UI με το iPhone X και το iOS 11 και εσύ θέλεις να κάνει βήματα πίσω. Εξαιτίας αυτού δεν χρειάζεται AOD. Από τη στιγμή που ανάβει η οθόνη σε κάθε notification, η AOD είναι πλεονασμός. Εκτός αυτού αν μου πεις ότι έχει το τηλέφωνο στην τσέπη ή γενικά κάπου κρυφά, τότε έχει το "σήκωμα για αφύπνιση" και θα δεις την οθόνη ειδοποιήσεων δίχως καν να την αγγίξεις. Και αν δεν σου κάνει αυτό, έχει μονό άγγιγμα στην οθόνη. Απορώ μετά από όλα αυτά γιατί θες κάτι το οποίο δεν χρειάζεται. Σίγουρα έχεις κατανοήσει τη φιλοσοφία του iOS; 

Τέλος το usb Type-C. Τα θετικά του lightning είναι ότι το βύσμα σαν βύσμα καθαυτό είναι πιο ανθεκτικό και δεν γδέρνει τις συσκευές στο βάλε βγάλε εξαιτίας την ιδιομορφίας κατασκευής του. Από την άλλη θέλεις μόνο το δικό σου καλώδιο, οκ κατανοητό. Δεν πιστεύω ότι η Apple θα βάλει type-c αλλά θα πάει κατευθείαν σε portless και θα φορτίζεις με magSafe. Νομίζω μας το είπε έμμεσα πέρσι. 

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω και εγώ το πιο πάνω off topic μιας και μπήκε και '' confused emoji'' σε αυτό που έγραψα(και να γινω συγκεκριμένος και εγώ γιατί έβαλα

15 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν ίσχυε αυτό που λες, θα ήταν πιο μεγάλη η συμμετοχή στα παλαιότερα μοντέλα αλλά ούτε εκεί είναι.

Και ο λόγος είναι ότι αν εξαιρέσεις τις ιδιαιτερότητες του λειτουργικού, οι συσκευές δεν έχουν προβλήματα και έτσι δεν έχει και λόγο κάποιος να γράψει κάτι.

Στα θέματα των παλίοτερων (και νέων) συσκευών iphone(και android),ανέκαθεν δεν έγραφαν μονο όσοι ειχαν προβληματα με αυτές.

Το θέμα του Iphone 11 δεν έχει κοντά 6φορές παραπάνω σελίδες από αυτό του iphone 12 γιατι οι περισσοτεροι γράφουν μονο για προβλήματα με αυτό.

Θα μπορούσαν πχ να γράψουν εντυπώσεις στα παλιότερα μοντέλα από το Ios 15,και τι bugs πέτυχαν ή για την μπαταρία τους τι ποσοστό έχει φτάσει κλπ,πως βαστάει η συσκευή τους μετά από τόσο καιρό κλπ όπως γινόταν και παλιότερα στα θέματα των iphone και ότι φυσικά γίνεται και στο εξωτερικό πχ reddit,gsmarena,9tomac,macrumors κλπ. 

Γιαυτό και δεν συμφώνησα με το παράδειγμα σου περί iphone(ενώ σε Redmi όντως είναι έτσι η κατάσταση όπως περιγράφεις αλλά από παλιότερα και γενικά για τις φθηνότερες συσκευές)... Τέλος πάντων off topic τέλος και από μένα.

38 minutes ago, aenaos15 said:

Ας ερθει πρωτα και  στη χωρα μας , να το αποκτησει  ενας ικανος αριθμος πελατων και  μετα βλεπουμε αν θα εχει  κινηση κι εδω.

Προφανως και έχεις δικιο σε αυτό(βέβαια όποιος θέλει πολύ τα νέα κινητά, μπορούσε από amazon να τα πάρει όπως συμφορουμίτης πιο πάνω),αλλά και πάλι αν δεις λίγο πιο κάτω στα άλλα θέματα των iphone 13/mini/pro,δεν υπάρχει ούτε ενα σχολιο λίγες μέρες πριν κυκλοφορήσουν επίσημα και στην χώρα μας https://myphone.gr/forum/forum/77-iphone/ 

22 minutes ago, jg_sot said:

Ελπίζω να μην σε διαβάζουν στην Apple. Δεν το θέλουμε το touch ID. 

Τέλος το usb Type-C. Τα θετικά του lightning είναι ότι το βύσμα σαν βύσμα καθαυτό είναι πιο ανθεκτικό και δεν γδέρνει τις συσκευές στο βάλε βγάλε εξαιτίας την ιδιομορφίας κατασκευής του. Από την άλλη θέλεις μόνο το δικό σου καλώδιο, οκ κατανοητό. Δεν πιστεύω ότι η Apple θα βάλει type-c αλλά θα πάει κατευθείαν σε portless και θα φορτίζεις με magSafe. Νομίζω μας το είπε έμμεσα πέρσι. 

Οταν λέω touch ID δεν εννοώ να γυρίσουμε σε design παλιών iphone με τα μεγάλα bezel,αλλά να μπει δακτυλικό κάτω απο την οθόνη ή έστω στο πλαινό κουμπί αλα ipad,γιατι το FaceID με τις μάσκες δεν βολεύει.

Για την lightning θύρα,δεν υστερεί μόνο σε αυτό. Και σαν ταχύτητες μεταφοράς είναι επιπέδου Usb C 2.0 και δεν ξέρω μέχρι πόσα W ταχυφόρτιση υποστηρίζει γενικά σε σχέση με typeC. Προσωπικά μόνο λόγω ενιαίου καλωδίου το θέλω,παρά για τα άλλα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fulgore1 said:

Οταν λέω touch ID δεν εννοώ να γυρίσουμε σε design παλιών iphone με τα μεγάλα bezel,αλλά να μπει δακτυλικό κάτω απο την οθόνη ή έστω στο πλαινό κουμπί αλα ipad,γιατι το FaceID με τις μάσκες δεν βολεύει.

Για την lightning θύρα,δεν υστερεί μόνο σε αυτό. Και σαν ταχύτητες μεταφοράς είναι επιπέδου Usb C 2.0 και δεν ξέρω μέχρι πόσα W ταχυφόρτιση υποστηρίζει γενικά σε σχέση με typeC. Προσωπικά μόνο λόγω ενιαίου καλωδίου το θέλω,παρά για τα άλλα.

Ναι αυτό εννοώ και εγώ. Για under display αλλά προφανώς δεν έχεις κατανοήσει το πως λειτουργεί το iOS. Άντε και ανάβει η οθόνη επειδή έχεις notification. Πως θα εμφανιστεί το notification αφού θα πρέπει να τοποθετήσεις το δάχτυλο είτε στην οθόνη, είτε στο κουμπί που ζητάς; Γιατί να γίνει πιο δύσχρηστο; 

Η μάσκα είναι ένα θέμα όντως. Δεν φοράω καθόλου όμως, οπότε δεν έχω θέμα. Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Σε άλλες χώρες δεν φορούν επίσης καθόλου. Δες επίσκεψη ΠΘ στην ΗΠΑμερική. 

Το Type-C έχει όντως τις ταχύτητες που λες. Τι να το κάνεις από τη στιγμή που δεν μπορείς να μεταφέρεις δεδομένα στο κινητό; Να μεταφέρεις στο iPhone τι; μέσω iTunes λειτουργεί η σύνδεση με Η/Υ. 

Επιμένω ότι δεν έχεις κατανοήσει τη φιλοσοφία της Apple. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να στο πω. 

Και δεν είσαι ο μόνος. Έχει τύχει να ακούσω κι άλλο κόσμο να λέει αυτά που λες. Απλά είστε το 0,0001%. Εγώ δέχομαι ότι μπορεί να μην σου κάνει. Η Apple να αλλάξει σε αυτά τα θέματα πάντως, δεν πρόκειται. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Μεγάλη ξενέρα που για άλλη μια χρονια απουσιάζει και ένα δακτυλικό που θα βόλευε με τις μάσκες.

Ισχυει εν μερει, αλλα για οσους εχουν apple watch λυνεται το θεμα με τη μασκα!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jg_sot said:

Η μάσκα είναι ένα θέμα όντως. Δεν φοράω καθόλου όμως, οπότε δεν έχω θέμα. Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.

Το Type-C έχει όντως τις ταχύτητες που λες. Τι να το κάνεις από τη στιγμή που δεν μπορείς να μεταφέρεις δεδομένα στο κινητό; Να μεταφέρεις στο iPhone τι; μέσω iTunes λειτουργεί η σύνδεση με Η/Υ. 

Επιμένω ότι δεν έχεις κατανοήσει τη φιλοσοφία της Apple. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να στο πω. 

Και δεν είσαι ο μόνος. Έχει τύχει να ακούσω κι άλλο κόσμο να λέει αυτά που λες. Απλά είστε το 0,0001%. Εγώ δέχομαι ότι μπορεί να μην σου κάνει. Η Apple να αλλάξει σε αυτά τα θέματα πάντως, δεν πρόκειται. 

Δεν ξέρω σε ποιο μέρος βρίσκεσαι που δεν φοράς καθόλου μάσκα άλλα στην Αθηνα  σε κλειστούς χώρους και μεσα μεταφοράς(φανταζομαι για πολλους και στην δουλεια τους) χρειάζεται να φορας μάσκα δυστηχώς.

Εκει λοιπον στο ξεκλειδωμα δεν βολευει το FaceID και δεν ειμαι στο 0.0000001% επειδή το λέω αυτό(ούτε νομίζω ότι εκπροσωπείς την πλειοψηφία του κόσμου σε αυτό),ούτε για την προσθήκη της typeC θύρας που μια χαρά έχει βάλει ήδη σε άλλες συσκευές(οπως το νεο Ipad mini).

Στην τελική ας κρατήσει και το FaceId και ας βάλει και δακτυλικό,δεν ειπα να το καταργήσει τελείως.

Αν δεν είχαμε τον covid,τότε ναι FaceID με τα 1000.

1 hour ago, megatr0n said:

Ισχυει εν μερει, αλλα για οσους εχουν apple watch λυνεται το θεμα με τη μασκα!

Ισχύει αυτό που λές,άλλα έλα μου που πολλούς από μας δεν μας βολεύουν τα Apple Watch λόγω αυτονομίας δυστηχώς.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

@chocbhed_6630γιατί δεν γίνεσαι πιο συγκεκριμένος που διαφωνέις?

Μήπως έχει φύγει ο covid και δεν το ξέρω?Η μήπως βολεύει το FaceID όταν φοράμε μάσκες?

Η μήπως βολεύει περισσότερο όταν όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά πράγματα είναι πλεον με TypeC θύρα,να έχουμε μια έξτρα μόνο για το iphone?

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ημουν υποχρεομενος να σου δωσω εξηγησεις  θα το κανω μια και μοναδικη φορα....

διοτι οπως γραφει και ο φιλος παραπανω δεν εχεις καταλαβει την λογικη ios/iphone (με τα καλα τους και τα κακα τους) επισης οσοι εχουμε και ρολοι δεν μας αφορα το θεμα της μασκας και στην τελικη εχει κουρασει με τα κατεβατα σου που φερνεις ενα θεμα γυρω γυρω και στο τελος δεν υπαρχει πραγματικη ουσια. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, athanaso77 said:

Θα θυμίσω στους ενδιαφερόμενους ότι έχουμε ξεχωριστό thread όπου μπορούμε να συζητάμε γενικά για τα iPhone κτλ. Όπως προείπα, στο συγκεκριμένο θέμα καλό είναι να επικεντρωθούμε στα της συσκευή του τίτλου αποκλειστικά. 

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για τα ως τώρα  σχολια μου και αν είναι ευκολο να ζητήσω να σβηστουν (τα δικά μου) που χαλάνε το εδώ θέμα.

Δεν θα ξανασυμμετέχω στο εδώ θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Ισχύει αυτό που λές,άλλα έλα μου που πολλούς από μας δεν μας βολεύουν τα Apple Watch λόγω αυτονομίας δυστηχώς.

Το καταλαβαινω, απλα τονισα οτι υπαρχει λυση σε αυτο το "προσωρινο¨ προβλημα!
Μη χαλιεστε παιδια, δεν υπαρχει το τελειο κινητο, τα εχουμε πει.
Για μενα π.χ., το μονο που μου λειπει ειναι η AOD.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που διάβασα πιο πάνω μπορώ να πω ότι θα μπορούσαν να βάλουν και aod και fingerprint και να άφηναν όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει! Δηλαδή το iPhone 8 που δεν έχει face id πως δουλεύουν οι ειδοποιήσεις; απλά αυτή είναι η Apple. Δεν της αρέσει να σου δίνει πολλές επιλογές! Σου λέει εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι καλύτερα και αν σου αρέσει!

Τέλος να πω κάτι για το 13 pro max που Ειδ πρόσφατα σε μαγαζί. Περίμενα αφού μικρυναν τόσο πολύ το notch (που όντως τώρα είναι πολύ μικρό) θα μπορούσαν άνετα να βάλουν περισσότερες πληροφορίες στο χώρο που άνοιξε στο πάνω μέρος (ποσοστό μπαταρίας κτλ.) αντ'αυτου επέλεξαν να μην αλλάξουν τίποτα και απλά να κάνουν τη γραμματοσειρά ακόμα πιο μεγάλη! Με χάλασε αρκετά θα έλεγα αυτό και δείχνει ακόμα μια φορά την άρνηση της Apple για αλλαγές... 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koutsis said:

Με βάση αυτά που διάβασα πιο πάνω μπορώ να πω ότι θα μπορούσαν να βάλουν και aod και fingerprint και να άφηναν όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει! Δηλαδή το iPhone 8 που δεν έχει face id πως δουλεύουν οι ειδοποιήσεις; απλά αυτή είναι η Apple. Δεν της αρέσει να σου δίνει πολλές επιλογές! Σου λέει εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι καλύτερα και αν σου αρέσει!

Τέλος να πω κάτι για το 13 pro max που Ειδ πρόσφατα σε μαγαζί. Περίμενα αφού μικρυναν τόσο πολύ το notch (που όντως τώρα είναι πολύ μικρό) θα μπορούσαν άνετα να βάλουν περισσότερες πληροφορίες στο χώρο που άνοιξε στο πάνω μέρος (ποσοστό μπαταρίας κτλ.) αντ'αυτου επέλεξαν να μην αλλάξουν τίποτα και απλά να κάνουν τη γραμματοσειρά ακόμα πιο μεγάλη! Με χάλασε αρκετά θα έλεγα αυτό και δείχνει ακόμα μια φορά την άρνηση της Apple για αλλαγές... 

Πολλά θα μπορούσαν να κάνουν. Αλλά δεν τα κάνουν γιατί είναι η Apple. Και το ότι δεν τα κάνουν είναι που την έχει κάνει να είναι η Apple. Πρόσεξε, δεν είμαι apple fanboy, απλά αναγνωρίζω τον τρόπο τους. Οι άλλοι απλά ακολουθούν. 

Όλοι μιλούν για specs. Δες τι κάνουν οι Κινέζοι. Τόσα βατ, τόσα μεγαπίξελ, τόσα μιλιαμπερώρια. Κανείς δεν ασχολείται με το πως παντρεύονται αυτά με το λειτουργικό και το UI. Κανείς δεν ασχολείται με το πως θα πείσεις τον καταναλωτή να παραμείνει μακροχρόνια σε σένα και αυτό το κάνει καλύτερα από όλους η Apple. Δεν είναι όλοι fanboys που μένουν για χρόνια με τα μηλόφωνα και τα αλλάζουν πάλι με αυτά μόνο. Δες επίσης πόσος κόσμος θα ήθελε να έχει κάποιο αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικής δυνατότητος. Δεν έχω ακούσει κάποιον να λιγουρεύεται κάποιο Xiaomi, Oneplus etc. 

Η περίοδος iPhone 8/8plus και iPhone X υπήρξε μεταβατική για την εταιρία το 2017. Πήγε σταδιακά όλη της την πελατεία σε νέα ήθη και έθιμα aka FaceID. Ξαναλέω ότι η φιλοσοφία της Apple δεν είναι να σου δίνει επιλογές, αλλά να σε μάθει ότι αυτό που λέει εκείνη, είναι ο καλύτερος τρόπος. Αυτή ήταν η φιλοσοφία του θείου. Δεν θα αλλάξει, έτσι είναι η Apple. Και η αγορά είναι ελεύθερη και κάποιος επιλέγει ή όχι τα προϊόντα της.

Αν αύριο μεθαύριο κρίνει ότι κάτι είναι καλύτερο, θα το βγάλει με τον τρόπο της. Διάβαζα για παράδειγμα πως έχει κάνει πραγματικά addaptive οθόνη για 10-120Hz. Πραγματικά 2 χρόνια μετά, τους βάζει τα γυαλιά. Ούτε θα καίγονται οι συσκευές της, ούτε θα ρουφάνε μπαταρία. Δες τι τράβηξαν πόσοι και πόσοι με τις high refresh rate συσκευές. Κάνει πράγματα με το δικό της τρόπο. Αλλού είναι πουριτανή, μέχρι που κάποιοι την λένε και οπισθοδρομική, αλλού είναι πρωτοπόρος. 

Όσον αφορά το νοτς του 13 PM, έχοντας 12 PM μπορώ να πω ότι μου αρέσει το σχέδιο του δικού μου. Του 13αριού μου θυμίζει τα Huawei P20 Pro (το είχα). Βέβαια δεν το έχω δει ακόμη από κοντά. 

Τέλος, συζήτηση κάνουμε. Αν είναι δυνατόν να νομίζει κάποιος ότι δεν θέλω να γράψει ξανά. Είναι ανόητο να το πιστεύει αυτό κάποιος. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...