Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα τρία που γράφεις έχουν παρόμοια κάμερα (το note 7 έχει λογικά την καλύτερη, στην πράξη δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά έχουν, εγώ όταν το είδα από κοντά δεν ενθουσιάστηκα, όμως ίσως επειδή με τόσο ντόρο που είχε γίνει για την κάμερα του να περίμενα κάτι σε επίπεδο ναυαρχίδας, και για να μην παρεξηγηθω, κυρίως τα χρώματα δεν μου άρεσαν). Επεξεργαστή έχει το note 7 λίγο καλύτερο. Τα υπόλοιπα ουσιαστικά είναι ίδια αν δν κάνω λάθος. Ανάλογα την τιμή και πιο σου αρέσει διάλεξε. Επίσημη υποστήριξη, λογικά το τελευταίο θα έχει περισσότερη.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Κάπως έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό μου τα πράγματα... Εφόσον μιλάμε για την εξέλιξη του ίδιας σειράς, η λογική λέει ότι αν μπορείς να πας στο 7 πας στο 7... Εγώ έτσι κινήθηκα τον Φλεβάρη που πήρα το 6, καθώς το έβρισκα κάνα 20άρικο μόνο πιο ακριβό από το 5 και ας είναι πανομοιότυπα σε specs... Υποστήριξη σίγουρα θα έχει καλύτερη το 7άρι ως τελευταίο, ενώ και σε design για εμένα είναι το ομορφότερο με το notch σταγόνα και γενικά την τάση της εποχής...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι δε σε καλυψε το xiaomi και θεωρεις πως θα το κανει καλυτερα το samsung?

Εν ολιγοις για ποιο λογο κανεις μεταβαση?Και τι χρηση κανεις στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λάθος αδελφέ δεν γράφουμε τέτοια εδώ σε σκοτώνουν χαλαρά αν πεις κάτι κατά της xiaomi εδώ
Link to comment
Share on other sites

Σε τι δε σε καλυψε το xiaomi και θεωρεις πως θα το κανει καλυτερα το samsung?

Εν ολιγοις για ποιο λογο κανεις μεταβαση?Και τι χρηση κανεις στο κινητο?

επειδή μου αρεσει να τραβαω βιντεο και στο mi9 είναι χαλια λογο μη σταθεροποιησης ois γι αυτό το λογο ποιο πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεγάλο λάθος αδελφέ δεν γράφουμε τέτοια εδώ σε σκοτώνουν χαλαρά αν πεις κάτι κατά της xiaomi εδώ

 

γιατι? είναι το σαιτ των χαιομακιδων?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

επειδή μου αρεσει να τραβαω βιντεο και στο mi9 είναι χαλια λογο μη σταθεροποιησης ois γι αυτό το λογο ποιο πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

γιατι? είναι το σαιτ των χαιομακιδων?:lol::lol::lol:

Εε λιγάκι είναι παθών μερικές φορές ο ίδιος χαχα και ναι το sam έχει καλύτερο video αν και για την ώρα την πρωτιά στο ότι αφορά video κρατάνε xs/xsmax Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι sharp είναι foxconn (sharp δεν υπάρχει ποια)

 

και όχι συσκευή δεν αξίζει γενικός σε αυτά τα χρήματα ότι πάρεις θα είναι για άκρος βασικά καμία κλήση κάνα μήνυμα οριακά σηκώνει viber κλπ

διπλασίασε τα χρήματα και κανε την δουλειά σου άνετα σε αυτά που ζητάς (καλή camera γενικός ξεχνάς σε αυτά τα λεφτά απο 350+ κάτι έχει και αυτο παλι όχι καλή αλλά μέτρια)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι sharp είναι foxconn (sharp δεν υπάρχει ποια)

 

και όχι συσκευή δεν αξίζει γενικός σε αυτά τα χρήματα ότι πάρεις θα είναι για άκρος βασικά καμία κλήση κάνα μήνυμα οριακά σηκώνει viber κλπ

διπλασίασε τα χρήματα και κανε την δουλειά σου άνετα σε αυτά που ζητάς (καλή camera γενικός ξεχνάς σε αυτά τα λεφτά από 350+ κάτι έχει και αυτό πάλι όχι καλή αλλά μέτρια)

Το ξέρω ότι δεν θα έχει την κάμερα κινητών διπλάσιας ή τριπλάσιας τιμής, αλλά για την κατηγορία τιμής του ρωτάω αν αξίζει. Επίσης και ο επεξεργαστής του, ξέρω ότι δεν είναι για πολλά πολλά, αλλά ένα viber ρε συ θα το τρέχει, τι στο καλό. :lol: Εξάλλου σε αυτή την κατηγορία τιμής και με 3/32 δύσκολα βρίσκεις κάτι καλό και γι αυτό έγραψα εδώ, μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν θα έχει την κάμερα κινητών διπλάσιας ή τριπλάσιας τιμής, αλλά για την κατηγορία τιμής του ρωτάω αν αξίζει. Επίσης και ο επεξεργαστής του, ξέρω ότι δεν είναι για πολλά πολλά, αλλά ένα viber ρε συ θα το τρέχει, τι στο καλό. :lol: Εξάλλου σε αυτή την κατηγορία τιμής και με 3/32 δύσκολα βρίσκεις κάτι καλό και γι αυτό έγραψα εδώ, μήπως μου διαφεύγει κάτι.

 

μην σε ξεγελάνε viber/facebook/messenger/instagram είναι από τα ποιο βαριά app καθημερινής χρήσης ακόμη και στα σύγχρονα τέρατα τον 1000 ευρώ σου δίνουν να καταλάβεις οτι δεν είναι και πούπουλα........

 

ουσιαστικά στα λεφτά που δίνεις είναι σαν να με ρωτάς να πετάξω τα λεφτά στα σκουπίδια η να τα κρατήσω να πάρω κάτι άλλο όταν μαζέψω και άλλα..

 

χίλιες φορές να πάρεις ενα used mi a2 lite που το δίνουν γύρο στα ~110

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Εχω P10 plus και λεω να κανω μια αλλαγη, αν κ δεν εχω κάποιο παράπονο.

Κοιταζω τα 2 πρωτα αλλά μήπως τελικα και S9+ τοσο που εχει πεσει αξιζει?

Με τραβαει το P30 αλλα δεν είναι αδιαβροχο και εχει χειρότερη αναλυση και απο αυτό που εχω..

Πειτε καμια γνωμη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά, ενημερωτικά το P 30 Pro έχει πιστοποίηση ΙΡ 68...

 

δεν έγραψε για το pro αλλά για το απλό απ οτι κατάλαβα και δείχνει και ο τίτλος.. το οποίο εχει βέβαια ip53 δηλαδή ανθεκτικότητα σε πιτσίλισμα και οχι για βουτιά στο νερό

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δεν έγραψε για το pro αλλά για το απλό απ οτι κατάλαβα και δείχνει και ο τίτλος.. το οποίο εχει βέβαια ip53 δηλαδή ανθεκτικότητα σε πιτσίλισμα και οχι για βουτιά στο νερό

 

Σωστά .το απλό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θέλω να πάρω καινούργιο κινητό τηλέφωνο.

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτω ειναι στα 150-170€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμω είναι 5.5-6+ ιντσες

3) ενδιαφέρομαι να το αγοράσω από Ελλάδα κ πιθανότατα από σκρουτζομαγαζο

4) θέλω να έχει 800αρα μπάντα

5) κατά προτίμηση να είναι dual SIM και να έχει ελληνικό μενού

6) πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο, να έχει καλή αυτονομία και καλή κάμερα κυρίως μπροστά

Τώρα έχω το Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Έχω κοιτάξει όλα τα καινούργια της Xiaomi σε αυτές τις τιμές, ωστόσο δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο..

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Edited by Xristinar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εάν θέλεις αποκλειστικά Χiaomi τότε θα πας είτε στην έκδοση 4/64 του Redmi Note 6 pro στα 155€ περίπου είτε στην επίσης 4/64 έκδοση του Mi A2 στα 145€.

Διαφορετικά, ρίξε μια ματιά και στα Nubia v18 στα 150€ και Ulefone X στα 135€.

Υ.Γ.: Οι τιμές είναι οι χαμηλότερες των καταστημάτων στο Σκρουτζ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοιτούσα μεταξύ redmi note 6 pro και mi8 lite. Το πρώτο κερδίζει σε μπαταρία το δεύτερο σε design κι επεξεργαστή

Edit : Μόλις είδα σε τηλεοπτική διαφήμιση το Zte v10 στα 159 στο Γερμανό. Και φαίνεται τούμπανο. Μπορείς να πας να το δεις

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εάν θέλεις αποκλειστικά Χiaomi τότε θα πας είτε στην έκδοση 4/64 του Redmi Note 6 pro στα 155€ περίπου είτε στην επίσης 4/64 έκδοση του Mi A2 στα 145€.

Διαφορετικά, ρίξε μια ματιά και στα Nubia v18 στα 150€ και Ulefone X στα 135€.

Υ.Γ.: Οι τιμές είναι οι χαμηλότερες των καταστημάτων στο Σκρουτζ.

 

Το ΜΙ Α2 είναι πολύ καλή συσκευή αλλά η Xiaomi την έκαψε...Ιδίως στην έκδοση 4/64 με διαφορετικές μνήμες,είναι τύχη τι μπορεί να σου τύχει...

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΙ Α2 είναι πολύ καλή συσκευή αλλά η Xiaomi την έκαψε...Ιδίως στην έκδοση 4/64 με διαφορετικές μνήμες,είναι τύχη τι μπορεί να σου τύχει...
Γι αυτό κι εγώ δεν το πρότεινα

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοιτούσα μεταξύ redmi note 6 pro και mi8 lite. Το πρώτο κερδίζει σε μπαταρία το δεύτερο σε design κι επεξεργαστή

 

Συμφωνώ και εγώ για Note 6 Pro και Μi 8 Lite...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξηζει η μετάβαση από redmi note 5 pro σε note 7 και τους λόγους εάν ειναι εύκολο, ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν αξίζει... Θα κερδίσεις σε ταχύτητα και ίσως και κάμερα αν και δεν έχω διαβάσει φοβερά πράγματα γιαι το Note 7... Χώρια που το Note 5 αντέχει ακόμα πολύ καλά... Για μένα αν δεν καίγεσαι ιδιαίτερα και είσαι ικανοποιημένος από το 5άρι μείνε εκεί... Αν δεν είσαι ικανοποιημένος πες που δεν είσαι, για να σου προτείνουμε και τίποτα άλλο... ;)
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδιαίτερα βολικό για μένα να τραβάω βίντεο με την μπροστινή (σέλφι κάμερα) σε εσωτερικό χώρο με τριποδάκι.

Οπότε το να έχει καλό αποτέλεσμα η μπροστινή είναι μάλλον σημαντικότερο απο ότι η πίσω κάμερα

 

Κοιτάζω εκτός απο το Nokia 7 plus, τα Xperia XA2 Ultra και Xiaomi mi 8 lite

 

Έχει κανένας εμπειρία απο εγγραφή βίντεο στην μπροστινή (σέλφι) κάμερα σε αυτά τα μοντέλα?

 

Ξέρω ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά (megapixel και ανάλυση) δεν είναι πάντα ενδεικτικά της ποιότητας του αποτελέσματος

 

Ευχαριστώ

 

 

Αν το ταβάνι είναι αυστηρό και κοιτάς μόνο καινούργια από Ελλάδα θα έλεγα το lg g6 το οποίο όμως έχει πολύ μέτρια σελφι.

 

Εφόσον σε νοιάζει το βίντεο μην κοιτάς κινητά που δεν έχουν ois (πχ το pocophone που ανέφερες είχε πολύ μέτριο βίντεο και ήταν και ο λόγος που το έδωσα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξηζει η μετάβαση από redmi note 5 pro σε note 7 και τους λόγους εάν ειναι εύκολο, ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλυτερος επεξεργαστης,καλυτερη φωτογραφικη καμερα και νεωτερη εκδοση Android.

Τα βαζεις κατω και κρινεις αν αξιζει ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Εχω P10 plus και λεω να κανω μια αλλαγη, αν κ δεν εχω κάποιο παράπονο.

Κοιταζω τα 2 πρωτα αλλά μήπως τελικα και S9+ τοσο που εχει πεσει αξιζει?

Με τραβαει το P30 αλλα δεν είναι αδιαβροχο και εχει χειρότερη αναλυση και απο αυτό που εχω..

Πειτε καμια γνωμη! :)

 

Απο τα δυο που ρωτας η απαντηση σου ειναι Samsung ή S9+ ή S10.

Απο Huawei μερια κοιτας στα χρηματα αυτα μονο τα P20pro ή mate20pro,παλι αναλογως του τι χρηματα θες να δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερος επεξεργαστης,καλυτερη φωτογραφικη καμερα και νεωτερη εκδοση Android.

Τα βαζεις κατω και κρινεις αν αξιζει ή οχι.

 

Ότι είναι καλύτερο, είναι... Απλά το θέμα είναι κατά πόσον αξίζει τον κόπο η διαφορά που θα δει... Αξίζει τον κόπο να πας από τον 636 στον 660, έχει τόσες μεγάλες διαφορές; Να λέγα ότι δε σε καλύπτει καθόλου ο 636 και πας στο Poco πχ, να πω ΟΚ...

Όσον αφορά την κάμερα λογικά καλύτερη θα είναι ναι, αλλά και πάλι πέρα από το hype με τα πολλά MP δεν έχω ακούσει και τίποτα φοβερό για την κάμερα του Note 7... Τόσο μεγάλη είναι η απόσταση από το 5;

Τέλος για την έκδοση Android το 5άρι θα πάει σε 9 απ' όσο, βέβαια το 7 λογικά θα πάρει και την επόμενη, οπότε ναι είναι πιο future proof...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...