Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα ψάχνω ότι λέει ο τίτλος, ένα κινητό που να μπορείς να του κάνεις ροοτ χωρίς να χάσεις την εγγύηση και επίσης να μην εχει notch, τώρα έχω ένα 5t αλλά το βαρέθηκα, πήγαινα για το mi 8 Explorer αλλά έχει μακράν το χειρότερο notch εκεί έξω, το μόνο που μου αρέσει είναι mi mix 2s, καμία άλλη πρόταση;

 

Δε νομίζω πως υπάρχει άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να πάρω ένα κινητό που να βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες.

 

Αξιόλογες φωτογραφίες με άριστα το 5, αυτό να πιάνει 4 και πάνω.

 

Επιπλέον να έχει ram από 6 και πάνω (αυτό δεν πιάνει για το iphone).

 

Δεν με νοιάζει αν είναι ios ή android, ούτε το χρηματικό, αλλά φυσικά θα κερδίσει το καλύτερο value for money.

 

Ευχαριστώ

 

OnePlus 6 8/128.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοκίνητο μου φαίνεται να ψάχνει κάποιος εδώ μέσα, θα του προτείνουν αντί για αυτοκίνητο να πάρει ένα κινητό xiaomi. Γιατί έτσι...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ένα S7 Edge, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις φωτογραφίες, απλά θα ήθελα να αλλάξω γιατί το έχω βαρεθεί.

 

To oneplus 6 λέτε να βγάζει καλές φωτογραφίες; Τι έχετε να πείτε για το P20 pro?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοκίνητο μου φαίνεται να ψάχνει κάποιος εδώ μέσα, θα του προτείνουν αντί για αυτοκίνητο να πάρει ένα κινητό xiaomi. Γιατί έτσι...

 

Μπαααα, εγώ θα πρότεινα αυτό http://www.xiaomi-greece.gr/Mi-Electric-Scooter :p

Να έχει κάτι να μετακινείται μέχρι να βγάλει αυτοκίνητο η Xiaomi :lol:

 

Sorry για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τον τελευταίο μήνα μένω στη Σόφια και σκέφτομαι να αγοράσω συσκευή από εδώ. Ψάχνω κάποιο online κατάστημα από το οποίο έχει κάνει κάποιος αγορά και το εμπιστεύεται ή κάποιο site που να συγκρίνει τιμές όπως το skroutz που έχουμε στην Ελλάδα.

 

Αν έχετε εμπειρία, παρακαλώ να με ενημερώσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στη φωτογραφική είναι μέρα με νύχτα καλύτερο το note 5

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 350-400 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,5-6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) αδιάφορο

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? nfc οπωσδήποτε .Καλοδεχούμενο το ράδιο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ελληνικό μενού

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Καλή οθόνη ιδιαίτερα στον ήλιο και καλός ήχος στην συνομιλία

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχύτητα-αυτονομία(χρήση bluetooth)

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. moto g4play

Κοιτάω το nokia 6(2018) 4/64 και το LG G6.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση στο χρηματικό διαθέσιμο με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου θελει να αγορασει ενα απο τα 2 αυτα κινητα.Το ενα απο Κινα , το αλλο απο Ελλαδα.Δυστυχως , οι μονες επιλογες που μπορει να διαλεξει ειναι αυτες οι 2.Ποιο κινητο θα διαλεγατε απο αυτα τα 2 και γιατι;
Link to comment
Share on other sites

Απατεώνες...πήγα να το πάρω και στο check out έβγαλε 209. Παίρνω τηλ και αφού μου τα μασάνε σε 5' το πηγαν 259.

Τραγικό Πλαίσιο σε όλα!

 

Όντως... πάλι καλά που δεν σου πρότειναν κανένα turbo-x

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Είμαι κάτοχος εδώ και 3,5 με 4 χρόνια του lg g2. Αφού εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απο την συσκευη ήρθε ή ώρα για αλλαγή . το μπάτζετ μου είναι το πολύ έως 300 ευρώ. Εγώ από την μικρή έρευνα που έχω κάνει έχω κατασταλάξει σε δύο. Το ένα είναι το lg g6 και το αλλο ειναι το s7. (Δεν με ενδιαφέρει η κινεζική αγορά )Αν κάποιο παιδί μπορεί να βοηθήσει σχετικά με αυτά τα δύο τηλέφωνα η ακόμα και σε κάποια άλλη συσκευή με ταβάνι τα 300 ευρώ θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις προτάσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι ικανοποιημένος από την LG, θα σου πρότεινα το G6. Εξίσου καλό κινητό, πιο εντυπωσιακό από το G2, χωρίς όμως υπέρυθρες και led ειδοποιήσεων (έχει always on display). Το design του s7 είναι λίγο πίσω και είναι μοντέλο 2016 αλλά η amoled οθόνη είναι κάτι που πάντα μου αρέσει στα Samsung κινητά και λείπει από άλλες μάρκες. Επιπλέον, η τιμή του G6 αυτή τη στιγμή (285€) είναι προκλητικά χαμηλή για flagship κινητό, ας είναι μοντέλο 2017. Το G7 είναι προ των πυλών αλλά ξέρουμε ότι η τιμή του για τους επόμενους μήνες θα είναι απαγορευτική, ακολουθώντας όμως έντονα πτωτική πορεία στη συνέχεια.

 

Παρ'όλα αυτά, ως κάτοχος κι εγώ του G3 και με το γνωστό πρόβλημα του flickering screen να εμφανίζεται στο κινητό μετά από 2,5 χρόνια, είμαι σε ένα σταυροδρόμι για το αν αξίζει να ξαναπάω σε LG (με απογοήτευσε λίγο το πρόβλημα που έβγαλε αλλά ήταν πολύ τίμιο κίνητο), όταν υπάρχουν τα midrange Xiaomi που τα έχουν (σχεδόν) όλα, έχουν τρομερή μπαταρία και κάνουν τη δουλειά τους κι αυτά μια χαρά, με λιγότερα χρήματα (βλέπε Redmi 5 Plus και Note 5). Το μόνο που με χαλάει είναι ο πολύ υψηλός SAR, αν και ίσως είναι λίγο ψυχολογικό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σταυροδρόμι ειμαι και εγω φιλε για το αν θα επιλεξω το g6 η οχι . άλλο ένα θέμα που με προβληματίζει είναι ο επεξεργαστής που διαβάζω ότι είναι παλιός σε σχέση με την εποχή και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάσει την ομαλή λειτουργία του σε βάθος χρόνου. Δηλαδή αν θα ανταποκριθεί σε βάθος 3+ χρονια που για μένα είναι κάτι σημαντικό . Δεν αλλάζω συχνά συσκευές γι'αυτό το λέω. .
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Οι Snapdragon σειράς 8 είναι πολύ δυνατοί. Εγώ με τον 801 ακόμα είμαι ικανοποιημένος, υποθέτω κι εσύ με τον 800 σε μεγάλο βαθμό είσαι οκ. Ναι δεν είναι το ίδιο σβέλτοι όπως στην αρχή αλλά έτσι γίνεται με όλους τους επξεργαστές. Ο 821 μια χαρά είναι. Άλλωστε για μη κινέζικη συσκευή, για να βρεις τον 835 πρέπει να ανέβεις +100 ευρώ.

 

Ένα θέμα με το G6 και οποιαδήποτε άλλη συσκευή LG στην Ελλάδα είναι ότι δεν κυκλοφορούν στα μεγάλα καταστήματα με συνέπεια να έχουν λίγες πωλήσεις και ενδεχόμενο να μη βρεις ανταλλακτικά ή να καθυστερεί το σέρβις, σε περίπτωση κάποιας βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι nokia 8; Με μια μικρη υποχωρηση στην οθονη ανωτερο σε ολα σε σχεση με τα αλλα

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...