Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προτεινω ενα xiaomi,redmi note 4 global αν ειναι σε αυτα τα λεφτα ή το redmi note 5 global version.Θα εχει ελληνικα out of the box,βαζεις και μια google camera αν θες κατι εξτρα.

Ωραια τα Leree και Letv και Le eco αλλα παιδεμα με τις ρομ,γνωμη μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω ενα xiaomi,redmi note 4 global αν ειναι σε αυτα τα λεφτα ή το redmi note 5 global version.Θα εχει ελληνικα out of the box,βαζεις και μια google camera αν θες κατι εξτρα.

Ωραια τα Leree και Letv και Le eco αλλα παιδεμα με τις ρομ,γνωμη μου.

Συμφωνώ κι εγώ

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ειμαι σε αναζητηση ενος απλου κινητου για το χρησιμοποιω καθε μερα στη δουλεια.

Τα κριτηρια μου ειναι τα εξης

Μπαταρια ανετα 3-7 μερες με αρκετη και απροβληματιση ομιλια.

Αξιοπιστη λειτουργια χωρις κολληματα και χαμενες κλησεις.

Δυνατο ηχειο και καλο μεγαφωνο.

Δεν θα παιξω παιχνιδια

Δεν θα ακουσω μουσικη

Το μεγεθος θα ηθελα να ειναι οσο πιο μικρο γινεται.

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το Nokia 130, αλλα μου λειπουν μερικες λειτουργιες οπως πχ το wifi.

Επισης εχω περιπου 200 επαφες απο το android κινητο μου που δεν τις εχω περασει γιατι πρεπει να τις καταχωρισω μια μια.

Κοιταω το Nokia 8110 που ΘΑ βγει, αλλα με χαλαει το τεραστιο πορτακι.

Το θεμα ειναι οτι στα φθηνα android δεν υπαρχει lag free συσκευη που να πληρει τις παραπανω προυποθεσεις. η μηπως υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν αναφέρεις τιμή για να ξέρουμε... νομίζω ότι φτηνό Android χωρίς κόλλημα είναι το redmi 5...

Αν και καλύτερα θα ήταν να απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

sorry είχα τρέξιμο. όχι δεν θα το ρουτάρω. και ούτε το άτομο που θα το πάρει θα το ρουτάρει. καλά εντάξει με αυτά τα λεφτά δεν έχω και πολλές απαιτήσεις. δλδ αν ειναι μετρια η κάμερα δεν πειράζει. αισχρή μην είναι
Link to comment
Share on other sites

sorry είχα τρέξιμο. όχι δεν θα το ρουτάρω. και ούτε το άτομο που θα το πάρει θα το ρουτάρει. καλά εντάξει με αυτά τα λεφτά δεν έχω και πολλές απαιτήσεις. δλδ αν ειναι μετρια η κάμερα δεν πειράζει. αισχρή μην είναι

 

Κι όμως η κάμερα του m6 note είναι Πολύ καλή,οτι καλύτερο σε αυτα τα χρήματα το συγκεκριμένο τηλέφωνο..Αν δεις το προτείνουν πολυ τα παιδιά εδω στο Φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε το ALCATEL OT-1042D με Wireless FM radio, δηλαδή έπιανε fm χωρίς κεραία.

Υπάρχει κανένα αντίστοιχο τώρα, Ελλάδα ή εξωτερικό που να έχει και ελληνικά όμως;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τοσο που περιμενες, κανε μια υπομονη να πεσει λιγο η τιμη του redmi note 5. Ηδη το βρισκεις 200 ευρω και συνεχως θα πεφτει η τιμη ως καινουργια συσκευη. https://www.skroutz.gr/s/14920478/Xiaomi-Redmi-Note-5-3GB-32GB.html

 

Το μεγεθος της οθονης μην σε φοβιζει γιατι μιλαμε για αναλογια 18:9. Ουσιαστικά ειναι σαν 5,5αρη.

 

Για τη καμερα δες εδω μερικα δειγματα εδωhttps://www.flickr.com/photos/yangcanggihcom/sets/72157693286688962/

και επειδη μου φαινεται λιγο πιο "επαγγελματιας" δες και εναν με πιο "ερασιτεχνικες" ληψεις Xiaomi Redmi Note 5

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κανένας να βοηθήσει;;;; Δεν την έχει κανείς αυτή την συσκευή ;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μην κουράζεσαι. Αν έχεις το χρήμα, πας σε 8άρι το οποίο είναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή και θα λειτουργεί απροβλημάτιστα για μια 5ετία, με ενημερώσεις λογισμικού και ασφαλείας. Αυτό πληρώνεις στα iPhones.

Αν δεν έχεις το ποσόν, κοίταξε το Huawei, το οποίο όμως σε 2 έτη αφήνεται στο έλεος του κατασκευαστή του.

Link to comment
Share on other sites

Μην κουράζεσαι. Αν έχεις το χρήμα, πας σε 8άρι το οποίο είναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή και θα λειτουργεί απροβλημάτιστα για μια 5ετία, με ενημερώσεις λογισμικού και ασφαλείας. Αυτό πληρώνεις στα iPhones.

 

Αν δεν έχεις το ποσόν, κοίταξε το Huawei, το οποίο όμως σε 2 έτη αφήνεται στο έλεος του κατασκευαστή του.

 

 

 

Εάν διάβασες αυτό που γράφω είναι ότι με ενδιαφέρει και η οθόνη. Το Huawei έχει πιο μεγάλη και είναι στο ίδιο μέγεθος με το 8. Και τα 2 τα πέρνω δωρεάν. Απλά ψάχνω κάποιον που το επέχει να μου πει εντυπώσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι

 

https://www.nokia.com/en_int/phones/nokia-2

 

4000 mAh battery

Dual front speakers

Software & security updates

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε:300€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε:5.5-6αρα

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη;:Μόνο από Ελλάδα ,δε έχω τη δυνατότητα να περιμένω από Κίνα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g;:καλό θα ήταν να έχει 800αρα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?:όχι dual αλλά θέλω ir και ραδιόφωνο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; :δεν υπάρχει πρόβλημα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.:Ο ήχος και η οθόνη απλά θέλω να είναι σε καλά επίπεδα.δε καίγομαι για stereo/amoled

8) κάμερα,ταχύτητα,αυτονομία, βαρύ gaming

 

Εγώ έχω ξεχωρήσει το g6..Μου φαίνεται πολλή καλή επιλογή για τα λεφτά του.Εσείς τι μου προτείνετε;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. μέχρι 240 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Από 5,5'', μέχρι 6,5''

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Μόνο από Ελλάδα Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; καλό είναι με 2ετή εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Όχι απαραίτητα, αλλά καλό θα ήταν

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? θέλω ραδιόφωνο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; κανένα θέμα ως προς τη γλώσσα, τα Αγγλικά αρκούν

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Θέλω απλά να έχει καλή οθόνη, όχι απαραίτητα amoled

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung Galaxy A5 2016

 

Έχω ξεχωρίσει τα Xiaomi Mi Max 2, Huawei Mate 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 5 και Xiaomi Redmi 5 Plus. Ποιο από αυτά μου προτείνετε; Έχετε κάποιο άλλο στο μυαλό σας;

 

Επίσης, αυτό που γνωρίζω είναι πως τα Huawei συχνά παρουσιάζουν πρόβλημα στην κεραία του wifi μακροπρόθεσμα. Είναι κάτι που ακούω συνέχεια, ισχύει; Για τα Xiaomi δε γνωρίζω τι ελαττώματα (εάν) βγάζουν. Γενικά πρώτη φορά σκέφτομαι να αγοράσω κάτι Κινέζικο και φοβάμαι την ποιότητά τους, δε γνωρίζω πως συμπεριφέρονται μακροπρόθεσμα. Να τα δώσω τα 240 ευρώ σε κάτι τέτοιο ή να επενδύσω σε Samsung πάλι (αλλά φυσικά κατώτερες επιδόσεις) και να νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια για την ποιότητα κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος, εννοείται το mi max 2. Δεν υπάρχει λόγος να αμφιβάλλεις για την ποιότητα τους. Να μου 'λεγες για καμιά leagoo, doogee, umidigi... εκεί ναι, θα σου έλεγα "μακριά".
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω μια συσκευή που να είναι στο πρότζεκτ του Android One...

Δεν θέλω ούτε pure android, ούτε Nexus, Pixel κλπ κλπ...

Θα έπερνα το ΜΙΑ1 αλλά το έχω αποκλείσει λόγο Sar...

Το πόσο που διαθέτω είναι βαριά 250€,και η χρήση είναι σαν δεύτερη συσκευή, μιας και το θέλω βασικά για την δουλειά...

Θα ήθελα όσο γινεται καλύτερη κάμερα, 5.5 οθόνη τουλάχιστον, 3/4 ram 32 το λιγότερο Rom, dual,και αν γίνεται να έχει και NFC και φυσικά την Β20(800) μπάντα...

Η κυρία συσκευή που έχω είναι το Samsung Note 8,και το συγκεκριμένο θα αντικαταστήσει το πολύ καλό Meizu M6 Note....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας, σχετικα με την αγορα καποιου κινητου με κουμπια κατα προτιμηση Νοκια.

Ειχα το Ε52 και χαλασε. Πηρα το νοκια 105 αλλα δεν μπορει να συνδεθει στο pc suite ωστε να μεταφερω τις αποθηκευμενες επαφες μου.

Ψαχνω λοιπον κατι με doual sim που να μπορει να συνδεθει στο pc suite και να μπορει να διαβασει το αρχειο *.nbu που ηταν οι επαφες μου.

Ξερετε κατι σε επιπεδο οπως το Ε52 η και καλυτερο?

Εαν υπαρχει που μπορω να το βρω να το αγορασω? Εστω και μεταχειρισμενο εαν δεν υπαρχουν καινουρια.

Η τιμη δεν με ενδιαφερει. Δεν εχω απαιτησεις σε καμερες παιχνιδια μουσικη κλπ. Θελω να βασταει η μπαταρια, να μπορω να βαλω ενα ringtone σε mp3 και κυριος να μπορω να επεξεργαστω τις επαφες μεσο pc. Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...