Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο για την οθονη δεν εχω δει απο κοντα το note9 πχ αλλα την καλυτερη οθονη σε σχεση με το mate20pro μονο στο iphone την ειδα που βεβαια στην περιπτωση του τελευταιου μιλαμε για Samsung panel και φυσικα πολυ καλο calibration απο Apple.

 

Στην οθονη του mate20pro σε σχεση με το mate10 αυτο που ειδα ηταν οτι ειναι πιο φωτεινη εξω στον ηλιο,πραγμα πολυ θετικο για μας στην Ελλαδα,μιας και σχεδον ποτε δεν δουλευε η οθονη σε μεγιστη φωτεινοτητα(που ως γνωστον δεν ειναι οτι το καλυτερο για Amoled οθονες σε βαθος χρονου)και επισης ειναι πολυ περισσοτερο ευαναγνωστη ακομα και με γυαλια ηλιου.Για οποιον δεν ειναι ψειρας η οθονη του mate20pro ειναι μια χαρα.

Παρολα αυτα για κινητο με τοσο υψηλη αρχικη τιμη,προσωπικα δεν μπορω να πω οτι χαρηκα με την επιλογη της Huawei να μην βαλει Samsung panel.Ειναι ενας τομεας που θα ηθελα και εδω να παιζει μπαλα με τους κορυφαιους και δυστηχως δεν το κανει.Το notch δεν με πολυ πειραξε να πω την αληθεια για τον πολυ απλο λογο οτι εχει ισως απο τις καλυτερες υλοποιησεις στο να το κρυψεις και εχει και notification led.

Αυτο που δεν με βολεψε καθολου ομως ειναι η edge οθονη.Πραγματικα μια αηδια και μιση(παρολο που αρχικα οταν το πρωτοβλεπεις το κινητο δειχνει πολυ ομορφο,ειδικα με αναμενη την Aod,οταν το δουλευεις και ειδικα στο πλαι ειναι τραγικη απλα) και ειναι και ο λογος που βλεπουμε ακομα και σε boe οθονες σε ψιλο λευκο/γκριζο φοντο να εχει ελαφρως διαφορετικα καθετα χρωματα στο σημειο αυτο. Ολως τυχαιως ειναι που αλλαζει η οθονη απο flat σε edge.Εκει φαινεται η διαφορα της Samsung(που εχει και καποιες λειτουργιες βαλει και εχει προσεξει παραπανω την edge οθονη)απο την Boe.

 

Και η NanoSD φοβερη ιδεα της Huawei.....Ποιος δεν θελει να χρυσοπληρωσει χωρις λογο ενα νεο ειδος sd καρτας που δεν υπαρχει μεγαλη διαθεσιμοτητα προς το παρον και αρα κοστιζει πολυ ακριβοτερα απο τις προηγουμενες microsd???

Και για τους κατοχους microsd καρτας που εχουν ηδη(ευτυχως οχι εγω)να αγορασουν αλλη νεα επειδη ετσι της ηρθε της Huawei.

Στο μονο που με απογοητευσε πληρως η συσκευη με τεραστια διαφορα ομως ειναι στα ηχεια. Για αλλη μια χρονια η Huawei προσφερει με διαφορα την χειροτερη stereo υλοποιηση της αγορας,ειδικα στα χρηματα αυτα.

Την οποια οχι μονο δεν βελτιωσε σε σχεση με το mate10pro,αλλα την εκανε και χειροτερη βαζοντας το κατω ηχειο πισω απο την θυρα usb. Αν το βαλετε διπλα σε iphone και φανταζομαι και σε galaxy τελευταια κινητα,η διαφορα ειναι τεραστια κυριως στην ενταση.

 

Για το δακτυλικο κατω απο την οθονη θελει στην αρχη συνηθεια μιας και σιγουρα τον πρωτο καιρο θα χανεις ξεκλειδωματα οθονης για πλακα.Δεν με βολεψε προσωπικα και το θεωρω λιγο gimick.Το Faceid ομως ειναι υποδειγματικο.Ταχυτατο και αξιοπιστο σε αντιθεση με το δακτυλικο.Και δεν τρωει και πολυ παραπανω μπαταρια οπως το αλλο.

 

Για μπαταρια και φορτιση γνωστα τα καλα λογια.Ειναι μεγαλη υποθεση να σου χρειαζεται μολις 30λεπτα για να σου φορτισει το κινητο σχεδον 85%,εν μερη το φορτιζεις οσο κανεις πχ μπανιο/λουσιμο και ειναι ετοιμο.

Επισης αναλογα την χρηση δεν θα δεις 11 και 12ωρες SoT μιας και παιζουν παρα πολλοι παραγοντες ρολο,αλλα αν το εχεις σχεδον full το κινητο,ειναι αδυνατον να σε αφησει μεσα στην μερα.Με λιγα λογια ανεξαρτητως χρησης και ρυθμισεων ολοι θα εχουν καλα αποτελεσματα,κατι σπανιο σε κινητο τηλεφωνο.Ειναι απο τις λιγες συσκευες που μπορεις και Aod να βαλεις χωρις να φοβασαι για μπαταρια,και αναλυση 1440p.

 

Και φυσικα ενα απο τα επισης καλο ειναι που ερχεται με Android 9 out of the box.Μερικοι κατοχοι Note9 ακομα περιμενουν την αναβαθμιση σε Android9.....Μερικοι κατοχοι του Mate10pro δεν εχουν παρει ακομη την αναβαθμιση σε Android9.

Γνωστες λαλακιες του Android αυτες δυστηχως.

 

Και απο φωτογραφιες μια χαρα ικανοποιημενος ημουν, πενα σε γενικες γραμμες και ο 3ος φακος πολυ ωραιος.

Και το μεγεθος συνολικα της συσκευης αρκετα μαζεμενο και το δουλευεις ψιλο ευκολα ακομα και με ενα χερι(αν δεν εχεις μικρα χερια παντα).

Ουτε απο επιδοσεις το κινητο φυσικα ντρεπεται πουθενα(σε παιχνιδια που επαιξα προφανως ηταν πενα),βεβαια για οσους ψιλο ασχολουνται με αυτα,ειναι καπως που σε λιγο καιρο θα εχεις σε νεα συσκευη τσιπακι που θα το ξεπερνανε ακομα και ο exynos/Snapdragon855 που θα βλεπεις και σε φθηνοτερες συσκευες τυπου xiaomi.Καλο τσιπακι αλλα τιποτα το ιδιαιτερο που να σε κανει να νιωθεις οτι πληρωνεις ναυαρχιδα μιας και διαφορες απο τον snap845 δεν βλεπεις και δεν μπορει καν να τραβηξει 4κ 60fps video.

 

 

Σαν γενικη εικονα σε σχεση με το 10ρι παντως ημουν σε φαση ουτε κρυο,ουτε ζεστη. Ναι μεν εχει αρκετες αλλαγες σε σχεση πχ με galaxy note8/note9,αλλα απο την αλλη ορισμενες αλλαγες νιωθεις οτι δεν εχουν λογο υπαρξης οπως η edge οθονη που δεν προσφερει τιποτα,το notch,το κατω ηχειο πισω απο την θυρα typec και η Nanosd οταν ολοι οι υπολοιποι συνεχιζουν με microsd.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε κάνει την πατάτα με τις οθόνες θα είχε πουλήσει τρελά διότι απλά αξίζει σε όλα του! Τώρα πια πέρασε η δυναμική του...έρχονται νέα μοντέλα από πολλές εταιρείες.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τομεις στους οποιους κραταει αρκετα και θα ειναι ακομα σχετικο και με τις νεες συσκευες οταν βγουν.

 

Στο κομματι του επεξεργαστη,δεν εχει μεγαλες διαφορες απο τον νεο Exynos(κυριως επειδη και αυτος θα φοραει μαλλον τα ιδια γραφικα της Mali).

128gb αποθηκευτικου χωρου default και 6gb ram.Δεν νομιζω να δουμε πολλες συσκευες να ερθουν με 8gb ram περαν ακριβοτερων εκδοσεων.Εδω στο 2018 αρκετοι βγαζαν κινητα με 4gb ram.

 

Η καμερα του επισης ειναι απο τα πιο futureproof στοιχεια του κινητου.Συνολικα η αποδοση της ειναι αψογη σε φωτογραφιες(θελει ισως λιγο παραπανω σκαλισμα για να βγαλει τα μεγιστα)και φυσικα εχει και τον γνωστο 3ο φακο που θα δουμε αρκετα φετος.

Στο video ψιλο απογοητευση ειναι που δεν τραβαει 4κ 60fps σε σχεση με αλλες πολυ φθηνοτερες συσκευες.

 

Η μπαταρια οπως και η 1440p amoled οθονη του επισης κρατανε ανετα και φετος,οπως επισης και η φορτιση του που ειναι η γρηγοροτερη σε εμπορικο κινητο της αγορς.

 

Α και φυσικα για να νιωσει καποιος και λιγο το μελλον ας το πουμε,το δακτυλικο κατω απο την οθονη μαζι με την Oneplus(επισης θα το δουμε αρκετα φετος).

 

Και Android 9 out of the box οπως ολες οι νεες ναυαρχιδες που θα βγουν το καλοκαιρι.

 

Το μεγα λαθος για μενα δεν ειναι αυτο που εγινε με την οθονη.Το μεγα λαθος για μενα ειναι η αρχικη του τιμη που δεν επρεπε να ηταν πανω απο 850ευρω.

 

Η Huawei δεν ειναι ακομα ετοιμη για να χτυπησει την Apple και την Samsung σε αυτες τις τιμες,ειδικα οταν δεν ειναι πληρως ανταγωνιστικη και δεν σου βαζει κορυφαιο panel στο κινητο.

 

Εγω με τον πολεμο που τρωει τωρα τελευταια πιστευω οτι και αυτο το θεμα με τις οθονες το εκανε ισως επιτηδες για να γυρισει το κινητο σε full Κινα μερια στο κομματι της παραγωγης και τελος παντων να εχει πληρη εσοδα απο αυτο,να μην δινει δηλαδη ουτε σε Samsung χρηματα,ουτε σε Qualcomm,ουτε σε Intel ουτε πουθενα.

Οθονες παραγωγος Boe αντι για Samsung και LG(Κινεζικη).

Τσιπακι kirin επισης Κινεζικο οπως και οι κεραιες μεσα στο κινητο κλασσικα.

Στις nanosd αυτη την στιγμη μονο αυτη τις εκμεταλλευεται στα κινητα και επισης η συνεργασια με την Leica που μονο αυτη την εχει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάπαλα και η συνεργασία με την Leica...
Από πού αυτό το συμπέρασμα? Διάβασες κάτι?

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της κλιμάκωσης του εμπάργκο από τα κράτη-μέλη της Δύσης. Είναι και γερμανικών συμφερόντων η Leica...υποθέσεις κάνω ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Από πού αυτό το συμπέρασμα? Διάβασες κάτι?

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

 

 

Για πες εντυπώσεις από την 187 αδερφέ.

Να διαβάσουμε κ κάτι για την συσκευή δηλαδή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Κατοχος του P20 Pro και ψαχνω να βρω αντιστοιχο νημα αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει.

Το απλο mate 20 εχει τρομερες διαφορες με το pro;

Λιγο που διαβασα και ειδα βιντεο με φωτογραφιες δεν ειδα κατι σουπερ ουαου.

Επισης, γιατι τοσα λιγα καταστηματα για το Mate 20 6/128 στην Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπώσεις από την 187 αδερφέ.

Να διαβάσουμε κ κάτι για την συσκευή δηλαδή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εχεις δικιο γιατι οι προηγουμενοι για αλλη συσκευη και εταιρεια μιλαγαμε...

 

Οσο για την εν λογω εκδοση που αναφερεις,ειναι εδω και μερες γνωστο τι προσφερει η συγκεκριμενη.

 

Owners of the Huawei Mate 20 Pro can now download an update with various improvements. The update has version number 9.0.0.187 and has a size of 595MB. First,there is the latest security patch.

In the camera app, a shortcut is added under 'More' for creating Super Macro photos. This allows you to sit even closer to your subject and get a sharp picture. The fluency of system navigation with gestures has improved and calling with the device is now better under different circumstances, as Huawei states.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια.

Κατοχος του P20 Pro και ψαχνω να βρω αντιστοιχο νημα αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει.

Το απλο mate 20 εχει τρομερες διαφορες με το pro;

Λιγο που διαβασα και ειδα βιντεο με φωτογραφιες δεν ειδα κατι σουπερ ουαου.

Επισης, γιατι τοσα λιγα καταστηματα για το Mate 20 6/128 στην Ελλαδα;

 

Καλα που ακριβως εψαχνες για το p20pro?Ακριβως απο κατω απο αυτο το θεμα ειναι.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=466460&page=368

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο γιατι οι προηγουμενοι για αλλη συσκευη και εταιρεια μιλαγαμε...

 

 

 

Οσο για την εν λογω εκδοση που αναφερεις,ειναι εδω και μερες γνωστο τι προσφερει η συγκεκριμενη.

 

 

 

Owners of the Huawei Mate 20 Pro can now download an update with various improvements. The update has version number 9.0.0.187 and has a size of 595MB. First,there is the latest security patch.

 

In the camera app, a shortcut is added under 'More' for creating Super Macro photos. This allows you to sit even closer to your subject and get a sharp picture. The fluency of system navigation with gestures has improved and calling with the device is now better under different circumstances, as Huawei states.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καλα που ακριβως εψαχνες για το p20pro?Ακριβως απο κατω απο αυτο το θεμα ειναι.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=466460&page=368

 

 

 

Το ξέρω ότι έχω δίκιο. Όσο για την αναβάθμιση δεν είναι μόνο το macro το οποίο δουλεύει κ στην 153 που έχουμε οι υπόλοιποι όσοι έχουμε την συσκευή εννοώ κ έχουμε εικόνα αλλά μιλάνε κ για καλύτερο ήχο κ καλύτερο δακτυλικό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλαβατε.

Απλα ειπα οτι εχω το P20 Pro.

Ψαχνομαι να κανω τη μεταβαση σε κατι παραπανω αλλα δε βρισκω νημα του Mate 20 παρα μονο του Mate 20 Pro.

Ειναι αισθητες οι διαφορες για τα 300 ευρω παραπανω; Ρωταω γιατι δε βλεπω αλλου νημα για το απλο Mate 20.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλαβατε.

Απλα ειπα οτι εχω το P20 Pro.

Ψαχνομαι να κανω τη μεταβαση σε κατι παραπανω αλλα δε βρισκω νημα του Mate 20 παρα μονο του Mate 20 Pro.

Ειναι αισθητες οι διαφορες για τα 300 ευρω παραπανω; Ρωταω γιατι δε βλεπω αλλου νημα για το απλο Mate 20.

 

 

 

Πέρα απτον υπερευρυγωνιο κ το δακτυλικο στην οθόνη δεν πιστεύω ότι έχει πολλές διαφορές το mate pro απτό δικό σ.. Σίγουρα δεν αξίζει να πας στο mate το απλό..

Θα βγει p30 pro έρχεται κ s10 να αφήσεις

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα είναι καλύτερο και εμφανισιακά και σε χαρακτηριστικά. Πάντα για το mate 20 pro αναφέρομαι. Ειδικά δίπλα δίπλα δείχνει πολύ πιο φρέσκο... Θα ευχαριστηθείς οθόνη πλούσια και την χρήση του υπέρ ευρυγώνιου φακού εφόσον δίνεις βάση στην κάμερα. Διαφορετικά μένεις όπως είσαι.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά terrapin tempered glass έχει ρίξει κανείς; είναι full glue?

 

 

 

Πάλι εδώ Βαγγέλη; Εγώ το έχω γυμνό κ χαίρομαι την οθόνη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εδώ Βαγγέλη; Εγώ το έχω γυμνό κ χαίρομαι την οθόνη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ε που αλλού; πέρα από Samsung, Huawei δε βλέπω άλλο brand να μπορεί να με κρατήσει πάνω από βδομάδα...

Καλά κάνεις και το έχεις naked. Η καλύτερη κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απτον υπερευρυγωνιο κ το δακτυλικο στην οθόνη δεν πιστεύω ότι έχει πολλές διαφορές το mate pro απτό δικό σ.. Σίγουρα δεν αξίζει να πας στο mate το απλό..

Θα βγει p30 pro έρχεται κ s10 να αφήσεις

 

Μαλλον δεν το εχεις ψαξει και πολυ για τις διαφορες φαινεται.

 

Mate 20pro

-ip68(ip67 το p20)

-ασυρματη φορτιση(απουσια απο το p20)οπως και αντιστροφη

-γρηγοροτερη ταχυ φορτιση στο Mate

-δακτυλικο κατω απο την οθονη

-νεωτερος και δυνατοτερος επεξεργαστης(μεγαλη διαφορα απο τον kirin970 του p20pro)

-Android 9 out of the box

-μεγαλυτερη 1440p amoled οθονη(1080p το p20pro)

-υποστηριξη sd καρτας nanosd(το p20pro δεν υποστηριζει τιποτα)

-δυνατοτερα ηχεια και διαφορετικη διαταξη

-ultrawide φακος

-μεγαλυτερη μπαταρια

 

Ε δεν τα λες και λιγα τα παραπανω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θήκες παιδιά; spigen όλοι;

 

Προσωπικα το δουλευα με την επισημη Wallet που την βρηκα υπεροχη αλλα δεν εχει μαγνητακι για το πορτακι

https://www.skroutz.gr/s/16464240/Huawei-Wallet-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Huawei-Mate-20-Pro.html

Link to comment
Share on other sites

Tmax έχω εγώ Βαγγέλη πολύ καλό, Whitestone δεν είναι αλλά κανείς δουλειά.

 

Πήρα ένα terrapin. Αν βγει μάπα πάω για tmax Γιάννη...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα terrapin. Αν βγει μάπα πάω για tmax Γιάννη...

 

Έχει μόνο γύρο γυρο κόλλα αυτό?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πήρα και εγώ 9.2. 18 από Κωτσόβολο είχε πάνω την 147 και πήγε σε 153 χθες. Boe οθόνη

 

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να παίξει σωστά με gear s3 και Bluetooth ακουστικό... Δηλαδή να κάνω κλήση από ρολόι και να μου το πετάει στο ακουστικό όπως το είχα στο Samsung? Τώρα κάθε φορά που καλώ από το gear πρέπει να επιλέξω από το κιν που θα στείλει ήχο

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο γύρο γυρο κόλλα αυτό?

 

Ναι. Ούτως ή άλλως τα full glue δεν έχω πιθανότητες να τα τοποθετήσω σωστά μόνος μου :lol:

Μονό τα τύπου loca (tmax, dome κλπ) πλέον είναι βολικά στην τοποθέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ούτως ή άλλως τα full glue δεν έχω πιθανότητες να τα τοποθετήσω σωστά μόνος μου :lol:

Μονό τα τύπου loca (tmax, dome κλπ) πλέον είναι βολικά στην τοποθέτηση...

 

Ωραία περιμένω εντυπώσεις :)

Edited by lazman
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πήρα και εγώ 9.2. 18 από Κωτσόβολο είχε πάνω την 147 και πήγε σε 153 χθες. Boe οθόνη

 

 

 

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να παίξει σωστά με gear s3 και Bluetooth ακουστικό... Δηλαδή να κάνω κλήση από ρολόι και να μου το πετάει στο ακουστικό όπως το είχα στο Samsung? Τώρα κάθε φορά που καλώ από το gear πρέπει να επιλέξω από το κιν που θα στείλει ήχο

Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κι εγώ.

Κάτι πού είναι εντελώς εκνευριστικό.

 

Εγώ έχω το galaxy watch.

Αν επιλέξω κλήση από το ρολόι μιλάω μόνο από το ρολόι η από το κινητό...

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει η επιλογή;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...