Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Ξέρει να μου πει κάποιος τι είναι αυτή η εφαρμογή που καταναλώνει τόση μπαταρία κ αν θα έχω κάποιο θέμα αν την καταργήσω??

 

https://consumer.huawei.com/en/emui/tips/smartliving/article1/

Edited by athanaso77
Αφαίρεση link

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη προκαταβολικά που απασχολώ το thread με ένα ακόμη πρόβλημα αλλά ειλικρινά είναι το πρώτο τηλέφωνο στη ζωή μου που θα με σκάσει...σε οθόνη boe, σε σκοτεινό δωμάτιο και σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα αλλά σε ΛΕΥΚΟ φόντο, διακρίνει κανείς αμυδρά κάθετες (από πάνω προς τα κάτω) γκρίζες γραμμές; Είναι τόσο αμυδρες για να τις πιάσω σε φωτό αλλά τις βλέπω να υπάρχουν ειδικά όταν είναι τελείως λευκό το φόντο! Σε σκούρο φόντο όχι απαραίτητα μαύρο δε φαίνονται γιατί είναι γκρι.. ευχαριστώ! Edited by mitsosloc
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη προκαταβολικά που απασχολώ το thread με ένα ακόμη πρόβλημα αλλά ειλικρινά είναι το πρώτο τηλέφωνο στη ζωή μου που θα με σκάσει...σε οθόνη boe, σε σκοτεινό δωμάτιο και σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα αλλά σε ΛΕΥΚΟ φόντο, διακρίνει κανείς αμυδρά κάθετες (από πάνω προς τα κάτω) γκρίζες γραμμές; Είναι τόσο αμυδρες για να τις πιάσω σε φωτό αλλά τις βλέπω να υπάρχουν ειδικά όταν είναι τελείως λευκό το φόντο! Σε σκούρο φόντο όχι απαραίτητα μαύρο δε φαίνονται γιατί είναι γκρι.. ευχαριστώ!

 

Με ποια εφαρμογή κάνεις το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρει να μου πει κάποιος τι είναι αυτή η εφαρμογή που καταναλώνει τόση μπαταρία κ αν θα έχω κάποιο θέμα αν την καταργήσω??

 

HiVision, φωτογραφιζεις κατι και η συσκευη σου δινει πληροφοριες γι'αυτο που φωτογραφισες, τι ειναι, που ειναι, πως λεγεται, ποσες θερμιδες εχει,τι ρατσα ειναι και διαφορα αλλα.

Αν το κανεις disable απλα θα εξαφανιστει το εικονιδιακι απο την εφαρμογη της καμερας που ειναι πανω αριστερα και δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτην την λειτουργια. Αν δεν σου χρησιμευει η λειτουργια αυτη τοτε καντο disable δεν επηρεαζει τιποτα στο συστημα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

HiVision, φωτογραφιζεις κατι και η συσκευη σου δινει πληροφοριες γι'αυτο που φωτογραφισες, τι ειναι, που ειναι, πως λεγεται, ποσες θερμιδες εχει,τι ρατσα ειναι και διαφορα αλλα.

Αν το κανεις disable απλα θα εξαφανιστει το εικονιδιακι απο την εφαρμογη της καμερας που ειναι πανω αριστερα και δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτην την λειτουργια. Αν δεν σου χρησιμευει η λειτουργια αυτη τοτε καντο disable δεν επηρεαζει τιποτα στο συστημα.

 

Όχι μου αρέσει αυτή η π@π@ριτσα!!! Σευχαριστω φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και για να ενημερώσω και όσους περιμένουμε να παραλάβουμε από Μιχαλακοπούλου, πήρα μόλις τηλέφωνο και μου είπαν πως θα είμαι στην επόμενη παρτίδα που θα παραλάβουν.

 

Έχουν μια λίστα με κόσμο που θα πάρει της παρτίδας που παρέλαβαν σήμερα, και είμαι στην αμέσως επόμενη παρτίδα. Όταν την ρώτησα πότε περιμένουν παραλαβή μου είπε από βδομάδα, πιθανότατα την Δευτέρα. Το κινητό το πήγα στις 5-6 Γενάρη, επομένως κρίνετε ανάλογα όσοι το πήγατε πριν-μετά.

 

Της λέω υπάρχει περίπτωση να μην παραλάβω για 10-15 μέρες ακόμη πχ (με την δικαιολογία πως φεύγω εξωτερικό κτλ κτλ) και μου είπε πως όχι, καθότι το χρώμα μου (μαύρο) έχει παραγγελθεί, και πιθανότατα θα το έχω μέσα στην επόμενη εβδομάδα ως ένας από τους πρώτους της επόμενης λίστας.

 

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Παραγγελία 30/12 το μπλε απο κοτσόβολο θεσ/νίκης, σήμερα μου ήρθε μύνημα ότι η παραγγελία θα καθυστερήσει λόγω αναμονής παραλαβής απο τον προμηθευτή.

Λέω να περιμένω άλλη μία εβδομάδα και την τελευταία του Ιανουαρίου λέω να πάω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Παραγγελία 30/12 το μπλε απο κοτσόβολο θεσ/νίκης, σήμερα μου ήρθε μύνημα ότι η παραγγελία θα καθυστερήσει λόγω αναμονής παραλαβής απο τον προμηθευτή.

Λέω να περιμένω άλλη μία εβδομάδα και την τελευταία του Ιανουαρίου λέω να πάω από εκεί.

 

Να περιμένεις διότι έρχονται νέα κομμάτια και θα το. Κατά ευχαριστηθείς

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή κάνεις το τεστ?
Μετά από 200 φωτό, είναι η μόνη στην οποία ίσως κάτι διακρίνεται...όχι όμως όπως το πιάνει το μάτι μου, γκρίζες γραμμές από πάνω προς τα κάτω6bd665e7cb0510257b29f2e1fd0e7143.jpg

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις διότι έρχονται νέα κομμάτια και θα το. Κατά ευχαριστηθείς

 

Είμαι σίγουρος για αυτό. :):):)

Εξαρχής ήξερα ότι θα υπήρχε αναμονή και δε με ενοχλούσε, αλλά όσο περνάει ο καιρός και διαβάζω το φόρουμ αρχίζω να γίνομαι όλο και πιο ανυπόμονος. :p:p

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωθηκε η βαθμολογία DXO, όλα αυτά τα εξωπραγματικά που ακούγαμε για το συνολικό σκορ και πόσο ανώτερο είναι.. ψιλοήταν μούφα. Ίδια βαθμολογία με το p20 pro στη φωτογραφία.. Ελάχιστη χαμηλότερη στο video..

 

Μετά από μακρά περίοδο δοκιμών, το DxOMark δημοσίευσε το camera review του Mate 20 Pro της Huawei και, όπως ήταν αναμενόμενο, η βαθμολογία του είναι ανάμεσα στις κορυφαίες.

 

Το συνολικό του σκορ ανέρχεται στους 109 βαθμούς, με το camera σκορ να ανέρχεται στους 114 και το video σκορ στους 97. Η βαθμολογία αυτή είναι σχεδόν ίδια με του P20 Pro της Huawei, πλην του βίντεο σκορ όπου το P20 Pro είχε 98 βαθμούς. Συνολικά, οι δύο συσκευές ισοβαθμούν και διατηρούν τις πρώτες δύο θέσεις στο σχετικό πίνακα του DxOMark.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωθηκε η βαθμολογία DXO, όλα αυτά τα εξωπραγματικά που ακούγαμε για το συνολικό σκορ και πόσο ανώτερο είναι.. ψιλοήταν μούφα. Ίδια βαθμολογία με το p20 pro στη φωτογραφία.. Ελάχιστη χαμηλότερη στο video..

 

Μετά από μακρά περίοδο δοκιμών, το DxOMark δημοσίευσε το camera review του Mate 20 Pro της Huawei και, όπως ήταν αναμενόμενο, η βαθμολογία του είναι ανάμεσα στις κορυφαίες.

 

Το συνολικό του σκορ ανέρχεται στους 109 βαθμούς, με το camera σκορ να ανέρχεται στους 114 και το video σκορ στους 97. Η βαθμολογία αυτή είναι σχεδόν ίδια με του P20 Pro της Huawei, πλην του βίντεο σκορ όπου το P20 Pro είχε 98 βαθμούς. Συνολικά, οι δύο συσκευές ισοβαθμούν και διατηρούν τις πρώτες δύο θέσεις στο σχετικό πίνακα του DxOMark.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα σωστά μίλαγαν όλοι για την κορυφαία κάμερα σε κινητό σημερα

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα σωστά μίλαγαν όλοι για την κορυφαία κάμερα σε κινητό σημερα

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστά αλλά ισοβαθμεί με το p20 pro και μάλιστα στο βίντεο υστερεί κάτι τις.. Αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξωπραγματική επίδοση που διαβάζαμε...

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Άρα σωστά μίλαγαν όλοι για την κορυφαία κάμερα σε κινητό σημερα

 

Επειδή το λέει το dxomark; Αν δει κάποιος πως βγάζει τα διάφορα σκορ το συγκεκριμένο site ίσως αναθεωρήσει.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά ισοβαθμεί με το p20 pro και μάλιστα στο βίντεο υστερεί κάτι τις.. Αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξωπραγματική επίδοση που διαβάζαμε...

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υστερεί στο βίντεο; Χαχαχαχαχα εδώ γελάμε. Το θέμα βίντεο στο DxO Mark είναι για γέλια και για κλάματα. Το mate 20 έχει κλάσεις ανώτερο βίντεο από το p20. Αρκεί να δεις samples σε 4Κ όπου το p20 δεν έχει καν stabilization. Και έρχεται το DxO Mark να μας πει ότι υστερεί σε stabilization σε σχέση με p20; Ημαρτον κάπου.

Γενικώς το καλύτερο βίντεο σε ΟΛΑ το έχει το iPhone XS με κλειστά μάτια. Παρόλα αυτά ακόμα κι αυτό έχει χαμηλοτερο σκορ στο βίντεο από το p20 Pro. Όπως και το Pixel 2 & 3 που έχουν καλύτερο βίντεο και από p20 και από mate 20. Γελάει ο κόσμος με το DxO πλέον

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γελάει ο κόσμος με το DxO πλέον

 

Όντως... Πλέον είναι περισσότερο διάσημο από το κράξιμο που έχει φάει παρά από τα τεστ του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος στο κομματι της φωτογραφικης ειναι πανω κατω τα ιδια το mate 20 pro με το p20pro στις κεντρικες καμερες και η διαφορα τους ειναι στο οτι το ενα(p20 pro)εχει τον monochrome φακο ενω του mate εχει τον γνωστο ultrawide φακο.

 

Για το video οντως θα συμφωνησω οτι μου φαινεται περιεργο για ποιο λογο να ειναι εστω και ελαφρως κατωτερο απο το p20pro αφου ολοι κυριολεκτικα λενε οτι βελτιωθηκε αισθητα.

 

Και το S9+ σε σχεση με το Note 9 αν δεν κανω λαθος ιδιες καμερες φορανε πανω κατω με καποιες μικρο διαφορες υπερ του note9 κυριως στο κομματι του software με μικρη προσθηκη σε AI.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς το τέστ τους έχει χάσει σε αξιοπιστία. Αυτό με το βίντεο είναι τραγελαφικο και πραγματικά ακατανόητο το πως , με βάση το τέστ τους, το καλύτερο βίντεο από όλα τα smartphones το έχει ακόμα το p20 Pro, το οποίο με βάση τα μάτια μας έχει από τα χειρότερα με διαφορά (για flagship πάντα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης όπως βλέπουμε σε όλες τις κύριες κατηγορίες που μετράνε πραγματικά στην ποιότητα μιας φωτογραφίας, exposure contrast colour textures artifacts κλπ το mate είναι ανώτερο. Χάνει μόνο υποτίθεται στο ζουμ και στο μποκε, λόγω έλλειψης monochrome sensor, κερδίζοντας όμως τον wide angle ο οποίος δεν βαθμολογείται.

 

 

 

hsF8xOH.pngtDPsJEM.png

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Οι ανθρωποι καλως ή κακως ειναι οι πιο γνωστοι στον χωρο στο κομματι αυτο(εν μερη κατι σαν το Displaymate για τις οθονες)και ειναι λογικο τα αποτελεσματα τους να μην βρισκουν τους παντες συμφωνους.

 

Για παραδειγμα στο αλλο γνωστο Gsmarena εβγαλε το Note 9 με καλυτερη αυτονομια απο το mate20pro παλι με βαση το δικο τους συστημα που εχουν φτιαξει.

 

Οπως εχω πει και πιο παλια σκορ τυπου DXomark ο κοσμος δεν πρεπει να τα παιρνει 100% στα σοβαρα και να κοιταει απολυτα νουμερα.

 

Αυτο που πρεπει να κραταει ειναι να εχει μια γενικη εικονα.

 

Για παραδειγμα με βαση το Score του dxomark,το συμπερασμα που πρεπει να βγει ειναι οτι οποιον τον ενδιαφερει η φωτογραφικη σε android συσκευη,σιγουρα μια απο τις καλυτερες επιλογες του ειναι το mate20pro/p20pro.

Δεν ειναι οπως τα benchmarks που επειδη ειναι απολυτα νουμερα βγαινει ευκολα το συμπερασμα του ποιο τσιπακι ειναι καλυτερο.

 

Η Huawei αυτο που ηθελε να πετυχει με το mate 20 pro ειναι να κυκλοφορησει νωριτερα στην αγορα μια ναυαρχιδα με φρεσκο επεξεργαστη οσο ειναι ακομα σχετικος πριν βγει ο δυνατοτερος snap855(που και να βγει θα εχει πεσει η τιμη του και αρα παλι θα ειναι ανταγωνιστικο),στις καμερες να κυκλοφορησει μια διαταξη με 3καμερες 1 απο τις οποιες να ειναι με τον Wide φακο και τελος τον αναγνωστη κατω απο την οθονη.

 

Με λιγα λογια ηθελε να βγαλει νωριτερα ενα κινητο στην αγορα με τα πραγματα που θα δουμε αργοτερα και απο τους αλλους.

 

Με την ιδια νοοτροπια παει και η Samsung η οποια για αυτο το λογο και κυκλοφορει πρωτη τις ναυαρχιδες της απο ολους τους αλλους.

Για να τραβηξει πωλησεις μιας και θα ειναι η καλυτερη προταση την παρουσα χρονικη στιγμη και οταν αρχισουν να κυκλοφορουν και οι επομενες εταιρειες τα κινητα τους επειδη θα εχουν πεσει σε τιμη τα κινητα της να παραμενει ανταγωνιστικη.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια διευκρίνιση οποίος ξέρει. Τρεις κάμερες τρεις αναλύσεις. 40... 20... 8... megapixel. Εμένα γιατί έχει άλλες αναλύσεις? Μου εμφανίζει 40..10.. 7..και 6 megapixel... Edited by Cooltsip
Link to comment
Share on other sites

Άμα το γυρίσεις στην wide και πας στις ρυθμίσεις θα δεις και τα 20mp του ultra wide φακού.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Άμα το γυρίσεις στην wide και πας στις ρυθμίσεις θα δεις και τα 20mp του ultra wide φακού.

 

Σωστά. Σε ευχαριστώ πολύ. Τι προτείνεις για καθημερινή χρήση σαν ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Τα 10mp διότι σε αυτή τη ρύθμιση δουλεύουν όλα τα ΑΙ features καθώς και το ζουμ. Στα 40 απενεργοποιουνται όλα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...