Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Ή μάλλον για να ακριβολογήσω υπάρχει η δύναμη της συνήθειας.

Έχoυμε μάθει να κάνουμε τα πράγματα με έναν συγκεκριμένο τρόπο και οτιδήποτε διαφορετικό μας φαίνεται περίεργο ή λάθος.

Και όμως δεν είναι έτσι.

Μιλάω προσωπικά σαν χρήστης android από γεννησιμιούτου του καθώς και Dos, Windows εδώ και 30 χρόνια.

Και έβλεπα το iOS και έλεγα δεν μπορώ να το χειριστώ για πολλούς από τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Όσπου έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό iPhone και είπα να αφιερώσω ένα Σαββατοκύριακο και να το παιδέψω βρε αδελφέ. Δεν μπορεί σκέφτηκα. Τόσο έμπειρος χρήστης λειτουργικών είμαι που θα μου πάει θα τα καταφέρω.

Και έτσι και έγινε. Πολύ απλά πρέπει να μπεις στην φιλοσοφία του iOS. Πρέπει να βάλεις στην άκρη τον τρόπο που λειτουργεί το Android ή τα Windows και να επικεντρωθείς στο τι θέλεις να κάνεις μέσα στο iOS. Τότε και μόνον τότε θα εκτιμήσεις την απλότητα χρήσης, την ομοιομορφία των menu σε ΟΛΕΣ τις iOS συσκευές ώστε να μην πρέπει κάθε φορά που αλλάζεις π.χ. Android συσκευή να παιδεύεσαι με τις ιδιοτροπίες και τα δαιδαλώδη -πλέον- menu της κάθε εταιρίας, και κυρίως την εμπειρία χρήσης μέσα από το κορυφαίο software λογισμικό imho.

To XSmax είναι -και θα παραμείνει- μία από τις κορυφαίες συσκευές που μπορούν να σου απλοποιήσουν την καθημερινότητά σου για πολλά χρόνια ακόμα. Σίγουρα τα επόμενα μοντέλα μπορούν και πρέπει να δεχτούν κάποιες βελτιώσεις (βλέπε εξαφάνιση notch, ανάλυση, USB-C κ.τ.λ.), αλλά αυτό δεν αλλοιώνει στο παραμικρό την ποιότητα και την εμπειρία χρήσης του σημερινού μοντέλου...

 

Το κυριότερο πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που είπες

Με τα χρόνια έχουμε συνηθίσει να κάνουμε κάποια πράγματα με το κινητό αυτόματα χωρίς να σκεφτόμαστε

Όταν λοιπόν αλλάζεις λειτουργικό αυτό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα.

Όσο καλό και βολικό είναι ένα άλλο λειτουργικό εάν εσύ δεν μπορείς στο σκεπτικό να δεις πως λειτουργεί τότε θα σου φαίνεται βουνό η χρήση του

Εάν θέλεις να κάνεις ακριβώς αυτά που έκανες με τον τρόπο που τα έκανες τότε μην αλλάζεις καθόλου

Κι εγώ στην αρχή επηρεασμένος από τα windows δυσκολευτηκα να καταλάβω τον τρόπο σκέψης της apple

Πλέον δύσκολα αλλάζω τρόπο σκέψης γιατί βλέποντας όλα τα λειτουργικά βλέπω ότι το iOS με βολεύει και μου κάνει πιο εύκολη την καθημερινότητα

 

Δεν τα λέω αυτά επειδή είμαι κολλημένος ούτε βλέπω τέλειες τις συσκευές της Apple

Πολλοί εδώ μέσα επειδή τις ξέρουμε αρκετά καλά ξέρουμε και για τα πολλά ελλατωματα τους

 

Αυτή την στιγμή έχω για πρώτη συσκευή ένα Galaxy a8 για κάποιους προσωπικούς λόγους οπότε δεν είναι ότι απλά έτσι τα λέω στον αέρα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο κουσουρι με το android αναφερθηκε παραπανω εκτος αλλων.

 

Αν δεν εισαι αφοσιωμενος σε μια μονο εταιρεια,καθε μια πλεον εχει και δικο της διαφορετικο UI,ακομα και αυτες με ψιλο stock android(sony,oneplus),και καθε φορα πρεπει να μαθαινεις το κινητο λογω των settings απο την αρχη.

 

Ναι μεν υπαρχουν οι διαφορετικοι launchers που βοηθανε οσο μπορουν αλλα παλι το σεταρισμα καθε φορα παραμενει οπως και η συνηθεια στα περισσοτερα.

 

Μετα παμε στο αλλο μεγαλο κουσουρι του android,αναβαθμισεις. Τρεχω να παρω το Note 9 πχ(που εχει ο φιλος που εκανε τα παραπονα πιο πισω)και μου ειναι με προηγουμενη εκδοση android γιατι...Samsung. Ποτε θα παρει επισημα την τωρινη εκδοση που εχουν παρει ηδη καποια κινητα?Αγνωστο.Και βεβαια αυτο σημαινει οτι θα παρει την τωρινη τελευταια εκδοση και αλλη μια μετα και τελος.

 

Μονο η Google εχει κατι αντιστοιχο των iphone με τις 3χρονων ενημερωσεις και day one αλλα και αυτη ολως τυχαιως σε χρηματα ξεφευγει και δεν υπαρχει υποστηριξη και στην Ελλαδα.

 

Τελος περαν απο συγκεκριμενες εταιρειες(Samsung κυριως)εχεις θεμα και στα αξεσουαρ. Δειτε ποσες θηκες εχει το σχετικα φρεσκο mate 20 pro ή και το αλλο πολυ δημοφιλες Oneplus6t και δειτε ποσες θηκες εχει το XS Max.

 

Σιγουρα εχει πολλα κουσουρια και η Apple στα τελευταια της κινητα οπως του xs max οπως απουσια dongle απο το κουτι ή ταχυφορτιστη,μπαταριες ελαχιστα μεγαλυτερες,πανακριβο service/επισκευες,τεραστιο κοστος αγορας,απουσια micro sd και usb typce c κλπ αλλα το τεραστιο ατου της ειναι οτι σου προσφερει ενα κινητο με το οποιο δεν θα χρειαστει να ασχοληθεις με αναβαθμιση για τουλαχιστον 2χρονια(οσα ειναι η εγγυηση)για να μην πω για τουλαχιστον 3-4χρονια.

 

Ουτε ποτε και αν θα παρεις το επομενο update,ουτε να αρχισει το lag στην τελευταια εκδοση του μεγαλου update,ουτε να πρεπει καθε φορα να μαθαινεις καποιο νεο UI και ρυθμισεις αν αλλαξεις συσκευη και εταιρεια,ουτε τιποτα.Ειναι που λεμε κινητα τα οποια τα εχεις χωρις να χρειαζεται ακριβως να τα σκαλιζεις.Ουτως ή αλλως για smartphone μιλαμε που ειναι συγκεκριμενες οι λειτουργιες που κανουν οι περισσοτεροι.

 

Και επειδη παρακολουθω και τα αλλα θεματα των δημοφιλων κινητων σε android μερια,περαν απο τα κουσουρια που φερνει η καθε εταιρεια,το μονο που βολευει τον περισσοτερο κοσμο στο android(σε τιμες ναυαρχιδων παντα)ειναι οτι λογω χαμηλοτερου κοστους(πεφτουν πιο γρηγορα οι τιμες στις android ναυαρχιδες)και αρκετων δωρεαν ευκολιων(εφαρμογων πχ)βολευει τους περισσοτερους γιατι μπορουν να αλλαζουν συχνοτερα συσκευες. Για παραδειγμα οποιος ειναι με S7 ηδη το πιο πιθανο για διαφορους λογους να ειναι σιγα σιγα στο ψαξε για νεα συσκευη ενω παρα πολλοι κατοχοι 7 plus δεν εχουν την αναγκη για αναβαθμιση.

 

Φανταστειτε οι κατοχοι iphone xs//max με τον A12 και 4gb ram μετα απο ποσο καιρο θα κοιταξουν για αναβαθμιση με τετοια specs και αναβαθμισεις και πλεον και με κορυφαια οθονη(panel).Και η παραπανω αναλυση ειναι δωρο αδωρο στα κινητα γιατι πιο πολυ κακο στην μπαταρια κανει παρα να προσφερει κατι ουσιαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιες είναι αυτές οι λειτουργίες που δεν μπορεί να κάνει εύκολα κάποιος που μεταβαίνει από το ένα λειτουργικό στο άλλο. Έχω σαν κυρία συσκευή ένα xs Max και όσο εύκολα και άνετα μπορώ να το λειτουργήσω το ίδιο ακριβώς λειτουργώ και ένα s8 που υπάρχει στο σπίτι. Και είμαι ένας απλός χρήστης. Είναι δυνατόν πολύ πιο έμπειρα άτομα να πελαγωνουν όταν αλλάζουν λειτουργικό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είναι ότι πελαγώνουν ακριβώς... Το ίδιο είναι για παράδειγμα του να βάλεις ένα custom ringtone στο Android και το ίδιο στο iOS;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιες είναι αυτές οι λειτουργίες που δεν μπορεί να κάνει εύκολα κάποιος που μεταβαίνει από το ένα λειτουργικό στο άλλο. Έχω σαν κυρία συσκευή ένα xs Max και όσο εύκολα και άνετα μπορώ να το λειτουργήσω το ίδιο ακριβώς λειτουργώ και ένα s8 που υπάρχει στο σπίτι. Και είμαι ένας απλός χρήστης. Είναι δυνατόν πολύ πιο έμπειρα άτομα να πελαγωνουν όταν αλλάζουν λειτουργικό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πολλοι για παραδειγμα οπως ξερεις στο android τους αλλαζει ειτε wallpaper να αλλαζουν,ειτε τα εικονιδια,ειτε να βαζουν αλλο launcher και παει λεγοντας.

 

Επισης το μεγαλο καλο του android οπως λεει ο συμφορουμιτης πιο πανω ειναι οτι στην συνδεση με καλωδιο στον υπολογιστη για μεταφορα αρχειων και μουσικης ειναι πιο ευκολη απο οτι σε iphone που χρειαζεται το itunes(στο android ειναι απλα drug and drop φαση σε windows παντα).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μετατραπεί σε vs η συζήτηση εγώ ανέφερα τα αρνητικά του ios. Δεν με ενδιαφέρει αν δίνει ταχυφορτιστη,, dongle, δακτυλικο κτλ. Που είναι πολύ σημαντικά για μένα αλλά θα αντέξω και χωρίς αυτά.

Επίσης αρνητικό που δεν αφήνει το χρήστη να καλιμπραρει την οθόνη όχι θα την έχεις όπως αρέσει στην Apple. Και 10αδες αλλά τέτοια πράγματα αστεία.

Όσο για τις αναβαθμίσεις τι θα μου προσφέρει η 9 έναντι στην 8;ισα ίσα αρνητικά όπως να κόψει την καταγραφεί κλήσεων. Αυτά ενδιέφεραν κάποτε πλέον το Android πάει νεράκι.

Μιας και αναφέρθηκε για αλλαγή launcher ναι το κάνω πολύ Συχνά αλλαγή εικονιδίων επίσης πολύ συχνά. Background 15 φορές τη μέρα με double tap στην οθόνη. Κεντρική οθόνη κενή για να βλέπω το background μου και το widget του καιρού η το ρολόι η και τα 2 μαζί.

Είπα 3 πραγματάκια αστεία σε πόσο διάστημα θα βαρεθώ το ios; Και απαντώ σε κάποιες ώρες.

Φυσικά θα μπορούσα να το έχω σαν 2η συσκευή αλλά με τίποτα σαν πρώτη αλλά δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω.

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

Edited by GalaxyNote
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μετατραπεί σε vs η συζήτηση εγώ ανέφερα τα αρνητικά του ios. Δεν με ενδιαφέρει αν δίνει ταχυφορτιστη,, dongle, δακτυλικο κτλ. Που είναι πολύ σημαντικά για μένα αλλά θα αντέξω και χωρίς αυτά.

Επίσης αρνητικό που δεν αφήνει το χρήστη να καλιμπραρει την οθόνη όχι θα την έχεις όπως αρέσει στην Apple. Και 10αδες αλλά τέτοια πράγματα αστεία.

Όσο για τις αναβαθμίσεις τι θα μου προσφέρει η 9 έναντι στην 8;ισα ίσα αρνητικά όπως να κόψει την καταγραφεί κλήσεων. Αυτά ενδιέφεραν κάποτε πλέον το Android πάει νεράκι.

Μιας και αναφέρθηκε για αλλαγή launcher ναι το κάνω πολύ Συχνά αλλαγή εικονιδίων επίσης πολύ συχνά. Background 15 φορές τη μέρα με double tap στην οθόνη. Κεντρική οθόνη κενή για να βλέπω το background μου και το widget του καιρού η το ρολόι η και τα 2 μαζί.

Είπα 3 πραγματάκια αστεία σε πόσο διάστημα θα βαρεθώ το ios; Και απαντώ σε κάποιες ώρες.

Φυσικά θα μπορούσα να το έχω σαν 2η συσκευή αλλά με τίποτα σαν πρώτη αλλά δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω.

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

 

Φίλε μου όλα αυτά που είπες είναι όντως αστεία

Με το ζόρι θέλετε κάποιοι να κάνετε ότι κάνετε στο Android;

Δεν έχουμε εμείς καμία όρεξη να παίζουμε καθε μέρα με αυτά που λες εσύ

Ας μείνει ο καθένας με το λειτουργικό που του αρέσει να τελειώνει η κουβέντα γιατί ξεφύγαμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ποιο πάνω σε ερώτηση που έγινε για το ios. Φυσικά και όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο κάθε ένας στα γούστα του αλλά κουβέντα να γίνεται. Έτσι και αλλιώς το φόρουμ 'πεθαμένο' είναι με 200 μηνύματα σε τόσους μήνες.

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ποιο πάνω σε ερώτηση που έγινε για το ios. Φυσικά και όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο κάθε ένας στα γούστα του αλλά κουβέντα να γίνεται. Έτσι και αλλιώς το φόρουμ 'πεθαμένο' είναι με 200 μηνύματα σε τόσους μήνες.

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

 

Όντως είναι πεθαμένο ξέρεις γιατί;

Δεν έχουν προβλήματα όσοι έχουν την συσκευή

Αν και θέλουμε κόσμο εδώ μέσα να τα λέμε δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι όσο λιγότερα προβλήματα τόσο λιγότερο μπαίνει εδώ μέσα ο κόσμος για να ψάχνει λύσεις και να θέτει ερωτήματα

 

Οπότε εκεί που βλέπεις να γίνεται κακώς χαμός από μηνύματα μην το παίρνεις και σε καλό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πεθαμένο ξέρεις γιατί;

Δεν έχουν προβλήματα όσοι έχουν την συσκευή

Αν και θέλουμε κόσμο εδώ μέσα να τα λέμε δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι όσο λιγότερα προβλήματα τόσο λιγότερο μπαίνει εδώ μέσα ο κόσμος για να ψάχνει λύσεις και να θέτει ερωτήματα

 

Οπότε εκεί που βλέπεις να γίνεται κακώς χαμός από μηνύματα μην το παίρνεις και σε καλό

Αυτό είναι αλήθεια εν μέρει, από την άλλη τι να συζητήσεις για παραμετροποίηση όταν ουσιαστικά δεν έχεις να πεις σχεδόν τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια εν μέρει, από την άλλη τι να συζητήσεις για παραμετροποίηση όταν ουσιαστικά δεν έχεις να πεις σχεδόν τίποτα.

 

Άρα το ότι δεν είναι πολλά τα μηνύματα εγώ το θεωρώ καλό για την ποιότητα της συσκευής

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πεθαμένο ξέρεις γιατί;

Δεν έχουν προβλήματα όσοι έχουν την συσκευή

Αν και θέλουμε κόσμο εδώ μέσα να τα λέμε δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι όσο λιγότερα προβλήματα τόσο λιγότερο μπαίνει εδώ μέσα ο κόσμος για να ψάχνει λύσεις και να θέτει ερωτήματα

 

Οπότε εκεί που βλέπεις να γίνεται κακώς χαμός από μηνύματα μην το παίρνεις και σε καλό

 

Καλα δεν ισχυει αυτο που λες 100%.Στο forum δεν μπαινουν μονο τα ατομα οταν τους βγαλει καποιο προβλημα,αλλα για να κουβεντιασουν και απο ενδιαφερον για την ταδε συσκευη ή για αγορα καποιου αξεσουαρ,να μοιραστουν την εμπειρια τους απο την χρηση του κινητου οπως μπαταρια,φωτογραφιες,παιχνιδια κλπ

 

Εγω αυτο που ειπα και στον συμφορουμιτη πιο πανω ειναι απλα οτι ολο αυτο το customize και οι αλλαγες στην λειτουργια του κινητου πολλες φορες οδηγουν και σε συχνοτερες αλλαγες συσκευων και αρα λογικο να μην του κανει το Ios. Βεβαια αυτο που ανεφερε για τις αναβαθμισεις ειναι το λιγοτερο αστειο αλλα τελος παντων.

 

Ο λογος που τα θεματα των νεων apple κινητων εχουν λιγο κοσμο ειναι γιατι οι τιμες για Ελληνικα δεδομενα εχουν φτασει στα υψη.

Και αντε πες με το Iphone X υπηρχε ενδιαφερον λογω υποτιθεται επετειακου μοντελου,εδω τωρα που δεν παιζει ουτε αυτο βλεπει ο κοσμος μονο τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φίλους που έδωσαν 1000 ευρώ και ασχολούνται με wallpapers, widgets και ήχους κλήσης.

Δεν με πειράζει, δεν ενοχλούν, αρκεί να μη προκαλούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ισχυει αυτο που λες 100%.Στο forum δεν μπαινουν μονο τα ατομα οταν τους βγαλει καποιο προβλημα,αλλα για να κουβεντιασουν και απο ενδιαφερον για την ταδε συσκευη ή για αγορα καποιου αξεσουαρ,να μοιραστουν την εμπειρια τους απο την χρηση του κινητου οπως μπαταρια,φωτογραφιες,παιχνιδια κλπ

 

 

 

Εγω αυτο που ειπα και στον συμφορουμιτη πιο πανω ειναι απλα οτι ολο αυτο το customize και οι αλλαγες στην λειτουργια του κινητου πολλες φορες οδηγουν και σε συχνοτερες αλλαγες συσκευων και αρα λογικο να μην του κανει το Ios. Βεβαια αυτο που ανεφερε για τις αναβαθμισεις ειναι το λιγοτερο αστειο αλλα τελος παντων.

 

 

 

Ο λογος που τα θεματα των νεων apple κινητων εχουν λιγο κοσμο ειναι γιατι οι τιμες για Ελληνικα δεδομενα εχουν φτασει στα υψη.

 

Και αντε πες με το Iphone X υπηρχε ενδιαφερον λογω υποτιθεται επετειακου μοντελου,εδω τωρα που δεν παιζει ουτε αυτο βλεπει ο κοσμος μονο τις τιμες.

 

 

 

Την συσκευή την έχω εδώ και δυο εβδομάδες και θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. Κάμερα και οθόνη είναι για μένα πάντα όλα τα λεφτά. Επίσης είμαι υπερευχαριστημένος από την διάρκεια μπαταρίας δεν με έχει κρεμάσει ακόμη και σε βαριά χρήση με καλύπτει απόλυτα.

Εντυπωσιάστηκα επίσης από την απουσία του home button και το ποσό λειτουργικό είναι χωρίς αυτό. Τέλος από το το Face ID ποσό αστραπιαία δουλεύει ακόμη και σε πλήρη σκοτάδι. Δυο σημεία που τα έβλεπα με δυσπιστία κάποτε

Κλείνοντας χωρίς να θέλω να θιξω κανέναν και κανένα φόρουμ στο συγκεκριμένο η συντριπτική πλειοψηφία είναι κάτοχοι Android συσκευών. Λογικό από τη μια μιας και στη χώρα μας το 80% θεωρώ χρησιμοποιούν αντίστοιχες συσκευές. Αν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν και πιο ειδικά αλλά δεν είναι της παρούσης να αναφερθεί

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μπαίνω στο thread που λέει δείξτε μας την αρχική σας οθόνη(Android) ή παλιότερα που έδειχναν σε άλλο φόρουμ τις αρχικές τους οθόνες σε JB συσκευές, η κακογουστιά πήγαινε και πάει σύννεφο. Ναι έπαιζα και γω μέχρι το 13 με αυτά, αλλά από εκεί και πέρα είτε Samsung είτε Huawei είτε iPhone, τα κρατάω με μαμά launcher απαραιτήτως. Μέχρι και τον Nova που τον έχω αγορασμένο, τον θεωρώ πλέον βάρος

 

Στα του iPhone, τα thread ναι δεν έχουν κίνηση όχι μόνο γιατί οι συσκευές είναι απροβλημάτιστες και το iOS είναι «βαρετό», αλλά πιο πολύ γιατί η πλειοψηφία των χρηστών του δεν ασχολείται, εκτός των βασικών χρήσεων, να ψάξει παραπάνω τη συσκευή όπως βλέπουμε στις αντίστοιχες ναυαρχίδες του Android στο φόρουμ. Πχ στο Fb είμαι στην ομάδα Greek iPhoners που αριθμεί 20.000 μέλη και 8/10 απορίες καθημερινά είναι από ringtones και πώς θα περάσω τις φωτογραφίες μου, δηλαδή επιπέδου αρχάριου. Σιγά ρε έμπειρε θα πείτε, αλλά αυτές τις απορίες και γω τις είχα την πρώτη βδομάδα και τις έλυσα με walkthrough από το YouTube

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μπαίνω στο thread που λέει δείξτε μας την αρχική σας οθόνη(Android) ή παλιότερα που έδειχναν σε άλλο φόρουμ τις αρχικές τους οθόνες σε JB συσκευές, η κακογουστιά πήγαινε και πάει σύννεφο. Ναι έπαιζα και γω μέχρι το 13 με αυτά, αλλά από εκεί και πέρα είτε Samsung είτε Huawei είτε iPhone, τα κρατάω με μαμά launcher απαραιτήτως. Μέχρι και τον Nova που τον έχω αγορασμένο, τον θεωρώ πλέον βάρος

 

Στα του iPhone, τα thread ναι δεν έχουν κίνηση όχι μόνο γιατί οι συσκευές είναι απροβλημάτιστες και το iOS είναι «βαρετό», αλλά πιο πολύ γιατί η πλειοψηφία των χρηστών του δεν ασχολείται, εκτός των βασικών χρήσεων, να ψάξει παραπάνω τη συσκευή όπως βλέπουμε στις αντίστοιχες ναυαρχίδες του Android στο φόρουμ. Πχ στο Fb είμαι στην ομάδα Greek iPhoners που αριθμεί 20.000 μέλη και 8/10 απορίες καθημερινά είναι από ringtones και πώς θα περάσω τις φωτογραφίες μου, δηλαδή επιπέδου αρχάριου. Σιγά ρε έμπειρε θα πείτε, αλλά αυτές τις απορίες και γω τις είχα την πρώτη βδομάδα και τις έλυσα με walkthrough από το YouTube

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όπως τα λες οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με αυτά πλέον

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προφανως παιζει ρολο και αυτο που αναφερει ο συμφορουμιτης πιο πανω αλλα ρε παιδια συγνωμη κιολας κοροιδευομαστε τωρα?

Στο Iphone X περυσι τετοια εποχη σκεφτειτε οτι ειχαμε τις 2πλασιες κοντα σελιδες για την ιδια χρονικη στιγμη.

 

Οταν με το καλο πεσει το κινητο κατω απο 1000ευρω ή ιδανικα κατω απο 900 θα δειτε πως θα υπαρχει παραπανω ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ισχυει αυτο που λες 100%.Στο forum δεν μπαινουν μονο τα ατομα οταν τους βγαλει καποιο προβλημα,αλλα για να κουβεντιασουν και απο ενδιαφερον για την ταδε συσκευη ή για αγορα καποιου αξεσουαρ,να μοιραστουν την εμπειρια τους απο την χρηση του κινητου οπως μπαταρια,φωτογραφιες,παιχνιδια κλπ

 

 

 

Εγω αυτο που ειπα και στον συμφορουμιτη πιο πανω ειναι απλα οτι ολο αυτο το customize και οι αλλαγες στην λειτουργια του κινητου πολλες φορες οδηγουν και σε συχνοτερες αλλαγες συσκευων και αρα λογικο να μην του κανει το Ios. Βεβαια αυτο που ανεφερε για τις αναβαθμισεις ειναι το λιγοτερο αστειο αλλα τελος παντων.

 

 

 

Ο λογος που τα θεματα των νεων apple κινητων εχουν λιγο κοσμο ειναι γιατι οι τιμες για Ελληνικα δεδομενα εχουν φτασει στα υψη.

 

Και αντε πες με το Iphone X υπηρχε ενδιαφερον λογω υποτιθεται επετειακου μοντελου,εδω τωρα που δεν παιζει ουτε αυτο βλεπει ο κοσμος μονο τις τιμες.

 

 

 

Όχι φίλε μου, ο λόγος που δεν μπαίνει κόσμος εδώ είναι γιατί βαρέθηκε τα σχόλια κάποιων &€)&@&:€& (αν γράψω τους χαρακτηρισμούς θα φάω μπαν)

 

Οπως επίσης την ελλιπέστατη ενημέρωση όσων αφορά τα νέα της apple.

 

Υπάρχουν ευτυχώς φόρουμ αποκλειστικά για το iPhone όπως το iPhonehellas

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως παιζει καποιο θεμα αυτο δεν το ξερω η αληθεια ειναι ,αρα δεν μπορω να πω κατι.

 

Τα παραπανω τα εγραψα με βαση του τι βλεπω στα αλλα θεματα απο πλευρας συμμετοχης.

Link to comment
Share on other sites

Οπως επίσης την ελλιπέστατη ενημέρωση όσων αφορά τα νέα της apple.

Υπάρχουν ευτυχώς φόρουμ αποκλειστικά για το iPhone όπως το iPhonehellas

Αυτό ίσχυε πάντα εδώ. Τα νέα της Apple εδώ το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δημιουργήσουν VS ή να δώσουν τροφή στα troll που κινούνται ανεξέλεγκτα και έχουν άφεση αμαρτιών (προφανώς...δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς).

 

Maclife, milaraki, navimania, bytheway...forum με ουσιαστική παρουσίαση και ανάλυση προϊόντων Apple. Forum που σε έβαζαν στον κόσμο του μήλου. Forum που είχαν την ικανότητα να αναδείξουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της εποχής. Ειδικά το MacLife (το ένα και μοναδικό). Τρομερό επίπεδο μελών!

 

Τώρα μας έμεινε μόνο το iPhonehellas το οποίο όμως είναι πολύ επιφανειακό. Απλές αναφορές κάνει κυρίως (copy paste από ξένα site) και τίποτα παραπάνω. Λίγα πράγματα. Είναι όμως μια ενημέρωση όπως και να το κάνουμε.

 

Είναι και κάτι άλλο. Η νέα τάση αναζητά κλίκ. Έχει αλλάξει το στύλ των forum τελείως. Κάποτε είχε μέλη και διαχειριστές που κυνηγούσαν μέχρι τελικής πτώσης την σωστή ενημέρωση, την εμβάθυνση στα νέα χαρακτηριστικά, τις ουσιαστικές αλλαγές, την ανάδειξη της διαφορετικότητας του iOS και του OSX, γενικά...το "πονούσαν" το αντικείμενο σαν παιδί τους.

Τώρα, το μόνο που ενδιαφέρει είναι πώς θα αυξήσεις τα κλικ (εξού και η ανεκτικότητα και η λευκές επιταγές που δίνονται σε μέλη). Αυτό από μόνο του έχει απομακρύνει τον κόσμο που αγαπάει την Apple από πολλά forum. Γιατί ο κόσμος αυτός αναζητά την ποιότητα και τις υπηρεσίες σε όλα...όχι μόνο στα προϊόντα της Apple.

 

Εγώ είμαι της παλιάς Apple σχολής, φανατικός θαυμαστής των ιδεών του Steve Jobs (όχι του ανθρώπου) και επειδή η εταιρία έχει αλλάξει άρδην και πολλές αλλαγές δεν με βρίσκουν σύμφωνο (κυρίως ιδεολογικές), την έχω κάνει στην άκρη. Μαζί με εμένα...και πολλές παλιές καραβάνες.

 

Έφυγαν κάποιοι, ήρθαν κάποιοι άλλοι, όμως η ποιότητα των χρηστών της Apple συνεχίζει να είναι υψηλή. Δυστυχώς η ενημέρωση και η i-γνώση στην Ελλάδα έχει πέσει κατακόρυφα. Ελάχιστοι είναι οι Έλληνες που γνωρίζουν πραγματικά καλά την Apple και μπορούν να εμβαθύνουν και να αναλύσουν την μοναδικότητά της. Κανένας από αυτούς δεν δείχνει πλέον διατεθειμένος να μοιραστεί τις γνώσεις του. Γιατί οι εποχές που κρατούσες forum μόνο για την καλή σου την καρδιά πέρασαν.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έφυγαν κάποιοι, ήρθαν κάποιοι άλλοι, όμως η ποιότητα των χρηστών της Apple συνεχίζει να είναι υψηλή. Δυστυχώς η ενημέρωση και η i-γνώση στην Ελλάδα έχει πέσει κατακόρυφα. Ελάχιστοι είναι οι Έλληνες που γνωρίζουν πραγματικά καλά την Apple και μπορούν να εμβαθύνουν και να αναλύσουν την μοναδικότητά της. Κανένας από αυτούς δεν δείχνει πλέον διατεθειμένος να μοιραστεί τις γνώσεις του. Γιατί οι εποχές που κρατούσες forum μόνο για την καλή σου την καρδιά πέρασαν.

 

Τι ελιτισμος ειναι αυτος;

Απο πού προκυπτει οτι η ποιοτητα χρηστων Apple ειναι υψηλη; Και του android π.χ. ειναι η πλεμπα ας πουμε;

Μαργαριταρια υπαρχουν σε ολες τις πλατφορμες ανεξαρτητως.

Επισης, λεμε για τους haters και τη ζημια που κανουν, αλλα δεν απεχουν καθολου απο την απεναντι πλευρα των "χειροκροτακηδων" που ο,τι και να τους πασαρει η καθε εταιρια θα τρεξουν σαν πιστα σκυλακια να το δικαιολογησουν.

Αυτα τα περι μοναδικοτοτητας που λετε μερικοι δινουν τροφη στους haters και σας κραζουν.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα οντως ειπαμε μην το τερματησουμε το θεμα.

 

Αν αγαπητε ψαχνεις forum να ειναι μεσα κυριως ατομα να βαρανε παλαμακια σε οτι βγαζει η καθε εταιρεια,τοτε δεν φταιει το myphone και το καθε myphone.

 

Ειδικα φετος με τις τιμες των τελευταιων Iphone,ολο το internet(και οχι μονο)εχει κραξει την Apple ,αρα ειναι λογικο να υπαρχει μικροτερη καλυψη για τα τελευταια Iphone.

Δηλαδη μεχρι και το ''φθηνο''iphone xr εχει αρχικη τιμη 930ευρω,τι να λεμε τωρα.

 

Ασε που πλεον και το XS Max δεν εχει τιποτα σοβαρες διαφορες οπως τα προηγουμενα Plus μοντελα.

 

Ιδια σχεδον αυτονομια με το φθηνοτερο xs και απλα η μεγαλυτερη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ παιδιά είμαστε για να λέμε αλήθειες

Δεν χειροκροτεί κανένας με κλειστά μάτια

Πολυας άρεσε όλους το X's/X's Max αλλά λογω τιμής είναι λίγοι αυτοί που το πήραν

Αυτό σημαίνει ότι με τον τρόπο μας ρίχνουμε μαύρο

Έχει και άλλα μειονεκτήματα πέρα από την τιμή

Τα αναφέρουμε δεν φοβόμαστε. Πληρώνουμε για να αγοράσουμε τις συσκευές δεν μας πληρώνουν

Αν μας τα έδιναν τζάμπα εγώ για θεούς τα τους έφτιαχνα σε όλα τα forum

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλα οντως ειπαμε μην το τερματησουμε το θεμα.

 

 

 

Αν αγαπητε ψαχνεις forum να ειναι μεσα κυριως ατομα να βαρανε παλαμακια σε οτι βγαζει η καθε εταιρεια,τοτε δεν φταιει το myphone και το καθε myphone.

 

 

 

Ειδικα φετος με τις τιμες των τελευταιων Iphone,ολο το internet(και οχι μονο)εχει κραξει την Apple ,αρα ειναι λογικο να υπαρχει μικροτερη καλυψη για τα τελευταια Iphone.

 

Δηλαδη μεχρι και το ''φθηνο''iphone xr εχει αρχικη τιμη 930ευρω,τι να λεμε τωρα.

 

 

 

Ασε που πλεον και το XS Max δεν εχει τιποτα σοβαρες διαφορες οπως τα προηγουμενα Plus μοντελα.

 

 

 

Ιδια σχεδον αυτονομια με το φθηνοτερο xs και απλα η μεγαλυτερη οθονη.

 

 

 

Καταρχάς το ότι έχει 930 το XR δεν φταίει η apple αλλά η φορολογία στην Ελλάδα.

 

Δεύτερον, καμία συσκευή δεν έχει μεγάλες διαφορές από την προηγούμενη,ούτε το s10 θα έχει διάφορες από το s9 αλλά κ τι σημαίνει αυτό;

 

Εδώ λέμε ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε για τα απλά πράγματα. Βγήκε το ios 12.1 που διορθώνει το chargegate και δεν θυμάμαι να είδα ένα άρθρο εδώ μέσα που να το αναφέρει ( αν κάνω λαθος ας με διορθώσει καποιος), αντιθέτως αν κλασει ο CEO της Samsung θα ανεβεί άρθρο κανονικά να μας ενημερώσει.

 

Ο Dinfun στο παρελθόν ανέβαζε συνέχεια άρθρα για τα θέματα της apple αλλά δεν άρεσε σε κάποιους, τον έβριζαν κ εξαφανίστηκε κι αυτός.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το ότι έχει 930 το XR δεν φταίει η apple αλλά η φορολογία στην Ελλάδα.

 

Δεύτερον, καμία συσκευή δεν έχει μεγάλες διαφορές από την προηγούμενη,ούτε το s10 θα έχει διάφορες από το s9 αλλά κ τι σημαίνει αυτό;

 

Εδώ λέμε ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε για τα απλά πράγματα. Βγήκε το ios 12.1 που διορθώνει το chargegate και δεν θυμάμαι να είδα ένα άρθρο εδώ μέσα που να το αναφέρει ( αν κάνω λαθος ας με διορθώσει καποιος), αντιθέτως αν κλασει ο CEO της Samsung θα ανεβεί άρθρο κανονικά να μας ενημερώσει.

 

Ο Dinfun στο παρελθόν ανέβαζε συνέχεια άρθρα για τα θέματα της apple αλλά δεν άρεσε σε κάποιους, τον έβριζαν κ εξαφανίστηκε κι αυτός.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ναι όμως και πριν από αυτό που αναφέρεις είχε με το παραμικρό μόνο ειδήσεις για Apple

Να τα λέμε κι αυτά

Υπάρχουν όμως πολλά παραπάνω μέλη με άλλες συσκευές

Έχει αλλάξει νομίζω η διαχείριση και ίσως έκριναν ότι θέλουν να αλλάξουν κοινό. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι

Έτσι κι αλλιώς εγώ μπαίνω σε 2-3-4 forum για να ενημερωθώ δεν μπορείς μόνο από ένα να έχεις σφαιρική άποψη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...