Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί έφαγε ένα σκάλωμα το ρολόι και μετά επανήλθε.

 

Για την ακρίβεια (κι ενώ ήμουν έξω) η φωτεινότητα της οθόνης από το 1 που την είχα πήγαινε στο τέρμα από μόνη της χωρίς να έχω την επιλογή να την μειώσω γράφοντας πως δεν μπορώ να την αλλάξω γιατί ήταν ενεργοποιημένη η υπαίθρια φωτεινότητα ή κάτι τέτοιο με την συντόμευση να έχει ένα μπλε κύκλο να την περιβάλλει. Φυσικά δεν είχα πειράξει απολύτως τίποτα ούτε και υπήρχε κάποια αντίστοιχη επιλογή στο μενού. Μετά από λίγο ξανά γυρνούσε στο 1 η φωτεινότητα και πάλι άλλαζε στο πρόβλημα που αναφέρω. Για 2 - 3 φορές όλο αυτό και μετά επανήλθε στο φυσιολογικό χωρίς να μου το ξανακάνει μέχρι τώρα.

 

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον αυτό για να καταλάβει τι λέω.

Είναι φυσιολογικό . Έχεις ενεργοποιημένο το auto low brightness. Ρυθμίσεις , οθόνη .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα να το αναφέρω κι αυτό (με πρόλαβες) ότι δεν το πείραξα προηγουμένως καθόλου και μάλιστα προσπαθώντας να το επαναφέρω (ήταν απενεργοποιημένο το auto brightness) το ενεργοποίησα για να φτιάξει (τζίφος) όπως και το ξανά απενεργοποίησα αλλά εκείνο (το ρολόι) το βιολί του. Πιστεύω ήταν σκάλωμα της στιγμής.
Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε πάλι εχθές το πρωί που ήμουν έξω, δηλαδή και χωρίς να πειράξω κάτι όντας η φωτεινότητα στο 1, γυρνώντας τον καρπό μου για να δω την ώρα να είναι τίγκα στην φωτεινότητα η οθόνη και να έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα η υπαίθρια λειτουργία.

Υποπτεύομαι πως τελικά δεν είναι κάποιο κόλλημα του ρολογιού, απλά μάλλον τώρα παρατήρησα πως έξω στο φως το ρολόι μόνο του μπαίνει σε αυτό το mode και όταν εκλείψει η φωτεινότητα του περιβάλλοντος μπαίνοντας σε πιο σκιερό/σκοτεινό/όχι τόσο έντονο φωτεινό περιβάλλον να ξανά γυρίζει στην προϋπάρχουσα φωτεινότητα. Να σημειώσω πως την επιλογή της αυτόματης φωτεινότητας της οθόνης την έχω στο off και δεν έχει (καμία) σχέση με την αυτόματη υπαίθρια φωτεινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε πάλι εχθές το πρωί που ήμουν έξω, δηλαδή και χωρίς να πειράξω κάτι όντας η φωτεινότητα στο 1, γυρνώντας τον καρπό μου για να δω την ώρα να είναι τίγκα στην φωτεινότητα η οθόνη και να έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα η υπαίθρια λειτουργία.

Υποπτεύομαι πως τελικά δεν είναι κάποιο κόλλημα του ρολογιού, απλά μάλλον τώρα παρατήρησα πως έξω στο φως το ρολόι μόνο του μπαίνει σε αυτό το mode και όταν εκλείψει η φωτεινότητα του περιβάλλοντος μπαίνοντας σε πιο σκιερό/σκοτεινό/όχι τόσο έντονο φωτεινό περιβάλλον να ξανά γυρίζει στην προϋπάρχουσα φωτεινότητα. Να σημειώσω πως την επιλογή της αυτόματης φωτεινότητας της οθόνης την έχω στο off και δεν έχει (καμία) σχέση με την αυτόματη υπαίθρια φωτεινότητα.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογική λειτουργία του ρολογιού. Ενεργοποίησε το auto low brightness, αν δεν θες να σε τυφλώνει σε σκοτεινό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 2 μερες τωρα και εμεινα ευχαριστημενος.

Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι η εμβελεια του bluetooth, εχω και το No.1 G6 και σε δοκιμη που εκανα ειδα οτι το Samsung χανει την συνδεση ενω το Νο1 συνεχιζει να ειναι συνδεμενο μεχρι και για αλλα 8 μετρα.

Η οθονη του ειναι φοβερη οπως και η μπαταρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την εμβελεια χαντακωνει ενα πολυ καλο ρολοι... Αλλα ρολογια με το 1/3 της αξιας του παραμένουν συνδεδεμενα σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις...

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Η εμβέλεια του bt είναι μέσα στα όρια των προδιαγραφών του bt 4 . Όταν βγάζω το σκύλο βόλτα και έχω αφήσει το κινητό στο σπίτι μου βγάζει αποσύνδεση στα 10 - 12 μέτρα . Το ίδιο συμβαίνει αν ξεχάσω το κινητό στο αμάξι . Υπάρχει σύνδεση όσο είμαι στο ισόγειο .

 

Αυτό που απογοητεύει είναι η εμβέλεια από όροφο σε όροφο . Από ισόγειο σε 1ο πιάνει μόνο όταν είμαι πάνω από το κινητο . Δεν το συζητώ να πάω πιο πάνω .

 

Δηλαδή όπως κάθε συσκευή bt 4 .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απλα κρίμα εν ετη 2019 να βαλουν bluetooth 4 οταν τα πιο πολλα, ακομα και υποδεεστερα, εχουν 5.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απλα κρίμα εν ετη 2019 να βαλουν bluetooth 4 οταν τα πιο πολλα, ακομα και υποδεεστερα, εχουν 5.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγουστος του 2018, οχι 2019...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά !

Μόλις απέκτησα το galaxy watch και από την πολύ μικρή ενασχόληση μαζί του ως τώρα έχω αρκετά θετικές εντυπωσεις.Ωστωσο μου προκαλεί την περιέργεια η ποιότητα των μετρήσεων του σχετικά με βήματα κτλ.

Ενώ κοιμόμουν και το ρολόι φορτίζει στη βάση του ,μου έβγαλε ότι έχω καψει 800 θερμίδες,ενώ ταυτόχρονα έχοντας κάνει ελάχιστα μέτρα εντός του σπιτιού μου βγάζει ότι έχω διανύσει 400 μετρα.Προς το παρον το αλτιμετρο και το βαρόμετρο δείχνουν αποδέκτες τιμές και όλες οι υπόλοιπες λειτουργιες μοιάζουν να λειτουργούν σωστα.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο ?υπάρχει τρόπος να καλιμπραριστει καπως το fitness tracker ??

Edited by Lakedaimonas
Link to comment
Share on other sites

Ωστωσο μου προκαλεί την περιέργεια η ποιότητα των μετρήσεων του σχετικά με βήματα κτλ.

Ενώ κοιμόμουν και το ρολόι φορτίζει στη βάση του ,μου έβγαλε ότι έχω καψει 800 θερμίδες,ενώ ταυτόχρονα έχοντας κάνει ελάχιστα μέτρα εντός του σπιτιού μου βγάζει ότι έχω διανύσει 400 μετρα.

 

Θερμίδες καις και ενώ κοιμάσαι. Οπότε δεν είναι παράξενο. Όσον αφορά τα βήματα, η κίνηση του χεριού μπορεί να καταγραφεί σαν βήματα, ενώ εσύ είσαι ακίνητος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην Παρέα. Νέος κάτοχος του ρολογιού και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να να το συνδέσω με το κινητό μονο με Wi-Fi.

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι αν και έχω ανοιχτό το wifi &bluetooth αλλά το κινητό είναι αποσυνδεμενο από το wifi ,δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές από το app store μέσα στο ρολόι...Υπάρχει κάποιος τρόπος το ρολόι να είναι συνδεδεμένο στο wifi και ανεξάρτητα από το κινητό να μπορώ να χρησιμοποιώ το ίντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δοκίμασα να απενεργοποιησω το bluetooth ,με ενεργοποιημένο το wifi στο ρολόι ,δεν είχε πρόσβαση στο ίντερνετ καθόλου...

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δοκίμασα να απενεργοποιησω το bluetooth ,με ενεργοποιημένο το wifi στο ρολόι ,δεν είχε πρόσβαση στο ίντερνετ καθόλου...

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ?

Τσέκαρε ότι εκτός από το να είναι το wifi σε λειτουργία, είναι και συνδεδεμένο στο internet. Στο γράφω γιατί μέχρι στιγμής το ρολόι έχει θέμα σε αποθηκευμένα δίκτυα wifi και χρειάζεται να τα διαγράφεις και να τα ξανά περνάς από την αρχή με τον κωδικό τους ώστε να συνδέεσαι και στο internet.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το ελλειπτικό μου το αναγνωρίζει σαν βήματα δηλαδή <<περπάτημα>>.

Επίσης τον διάδρομο το πάλι σαν (άσκηση) <<περπάτημα>> και όχι ως <<διάδρομο>> αλλά στα βήματα πέφτει "μέσα".

Για το <<στατικό ποδήλατο>> δεν το συζητάω καν, σα να μην υπάρχει.

Και για να προλάβω κάποιον, μιλάω μετά τα 10 λεπτά που υποτίθεται κάνει τον αυτόματο εντοπισμό.

Επιπλέον όλα τα παραπάνω είναι επιλεγμένα και τσεκαρισμένα σε ειδοποιήσεις κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ.: Χρόνια Πολλά με Υγεία & Τύχη σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το ελλειπτικό μου το αναγνωρίζει σαν βήματα δηλαδή <<περπάτημα>>.

Επίσης τον διάδρομο το πάλι σαν (άσκηση) <<περπάτημα>> και όχι ως <<διάδρομο>> αλλά στα βήματα πέφτει "μέσα".

Για το <<στατικό ποδήλατο>> δεν το συζητάω καν, σα να μην υπάρχει.

Και για να προλάβω κάποιον, μιλάω μετά τα 10 λεπτά που υποτίθεται κάνει τον αυτόματο εντοπισμό.

Επιπλέον όλα τα παραπάνω είναι επιλεγμένα και τσεκαρισμένα σε ειδοποιήσεις κλπ.

 

Το ελλειπτικό το καταλαβαίνει σαν περπάτημα, γιατί η κίνηση των χεριών στο ελλειπτικό δεν διαφέρει και πολύ σε σχέση με το περπάτημα.

Στο στατικό ποδήλατο είναι λογικό να μην καταλαβαίνει από μόνο του ότι γυμνάζεσαι, γιατί το ρολόι βρίσκεται στο ένα χέρι και τα χέρια είναι ακίνητα καθόλη τη διάρκεια της άσκησης.

Για καλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις, κάνε χειροκίνητη καταγραφή όλων των ασκήσεων με όργανα (ελλειπτικό, στατικό ποδήλατο, διάδρομος) και άσε μόνο το περπάτημα να γίνεται αυτόματα. Αν και ακόμα και το περπάτημα, με χειροκίνητη καταγραφή έχει μεγαλύτερη ακρίβεια, λόγω GPS.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς καμιά αναβάθμιση από ότι βλέπω εχω μια που τελειώνει σε CSG4.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή για watch faces πέραν του facer και της εφαρμογής της samsung ?

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία ειδικά στο facer αλλά θα ήθελα ένα ψηφιακό face που να θυμίζει πραγματικό ρολόι και όχι τσίρκο με τόσες πολλές πληροφορίες πάνω στη βασική οθόνη...

 

Υγ:σχετικά με τα προβλήματα συνδεσιμότητας που αντιμετώπισα και ανέφερα πιο πάνω ,ένα σβήσιμο και ξανακατεβασμα της εφαρμογής στο κινητό και μια επαναφορά στο ρολόι έλυσαν ,τουλάχιστον προς στιγμή το πρόβλημα.Πλεον αποσύνδεση έχω μόνο όταν απομακρύνομαι πολύ από το κινητο.Επισης το wifi μοιάζει να λειτουργεί και αυτό καλά χωρίς συχνές αποσυνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά watch face της προκοπής, πέρα από τα τσιρκολίκια με τα νούμερα παντού.

Αν παρακολουθείς το subreddit του ρολογιού βρίσκεις νέα watchface, κουπόνια, αρχεία για να τα κάνεις εσύ compile μόνος σου κλπ.

Κατά τα υπόλοιπα, ένα απλό κλικ στην κατηγορία analog ή αναζήτηση "simple" στο galaxy store, θα σου δώσει αρκετά αποτελέσματα.

Προσωπικά έχω πολλά αγαπημένα watchfaces που αλλάζω συχνά, αλλά κάθε λίγο και λιγάκι γυρνάω στο μαμά analog utility.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ακόμα έχω μείνει με την CSG4 δεν μου έχει έρθει η καινούργια αναβάθμιση με ενδιαφέρει πολύ η λειτουργία ομιλίας μέσω wifi λόγω δουλειάς είμαι με cosmote αν παίζει κάποιο λόγο, βρίσκομαι εξωτερικό με την δουλειά μου, υπάρχει κάποιος τρόπος να την περάσω ο ίδιος???

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή για watch faces πέραν του facer και της εφαρμογής της samsung ?

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία ειδικά στο facer αλλά θα ήθελα ένα ψηφιακό face που να θυμίζει πραγματικό ρολόι και όχι τσίρκο με τόσες πολλές πληροφορίες πάνω στη βασική οθόνη...

 

Υγ:σχετικά με τα προβλήματα συνδεσιμότητας που αντιμετώπισα και ανέφερα πιο πάνω ,ένα σβήσιμο και ξανακατεβασμα της εφαρμογής στο κινητό και μια επαναφορά στο ρολόι έλυσαν ,τουλάχιστον προς στιγμή το πρόβλημα.Πλεον αποσύνδεση έχω μόνο όταν απομακρύνομαι πολύ από το κινητο.Επισης το wifi μοιάζει να λειτουργεί και αυτό καλά χωρίς συχνές αποσυνδεσεις.

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apposter.watchmaker

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ακόμα έχω μείνει με την CSG4 δεν μου έχει έρθει η καινούργια αναβάθμιση με ενδιαφέρει πολύ η λειτουργία ομιλίας μέσω wifi λόγω δουλειάς είμαι με cosmote αν παίζει κάποιο λόγο, βρίσκομαι εξωτερικό με την δουλειά μου, υπάρχει κάποιος τρόπος να την περάσω ο ίδιος???

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Wifi calling μόνο με Samsung κινητό, άσχετα με τον παροχο και όταν έρθει η νέα αναβάθμιση .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που παρέλαβα καινούριο ρολόι ή μπαταρία κρατάει στο ίδιο set up μια μέρα + παραπάνω.

Μια χαρά!!

 

Screenshot-20191228-183702-Galaxy-Watch-Plug-In.jpgbest free image hosting

Link to comment
Share on other sites

7 μέρες με flight mode το βράδυ, χωρίς aod, λίγες ειδοποιήσεις, χωρίς τοποθεσία, wifi, παλμούς και ύπνο.

 

5 μέρες σχεδόν με παλμούς μόνιμα, χωρίς τοποθεσία, aod, wifi, flight το βράδυ και μέτρηση ύπνου.

 

Και τέλος η χρήση που κάνω εγώ πλέον, συνέχεια συνδεδεμένο, παλμοί και στρες μόνιμα, ενεργή aod, ενεργό gps, αυτόματο wifi, πάει 2 μέρες και ούτε κατά διάνοια παραπάνω.

 

Όπως και να χει, επειδή οι μετρήσεις στον ύπνο είναι εντελώς για τα πανηγύρια και δεν ψήνομαι να έχω στο μυαλό μου αν σήμερα είναι η μέρα που πρέπει να το φορτίσω ή όχι, το βάζω κάθε βράδυ για φόρτιση με 50% μπαταρία πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω

 

Ανοικτα: Παλμους ανα 10 λεπτα. Bt συνεχεια, Wifi Auto, κλησεις, ειδοποιησεις και χαρτες( ανοιγουν αυτοματα οταν βαλω διαδρομη στο κινητο) με gps απο το κινητο. Samsung Flow για το laptop.

Κλειστα: gps ρολογιου, AOD , ξυπνημα με touch οθονης και bezel και φυσικα την Bixby.

 

Το βραδυ night mode, flight mode οταν πεσω για υπνο και do not disturb μετα τις 1 αυτοματα. Μετραει κανονικα παλμους και υπνο.

 

Το φορτιζω στο 10-15% και συνηθως αυτο σημαινει κλεισμενες 5 μερες. ΑΥτη τη στιγμη ειμαι στις 3 μερες και 4 ωρες με υπολοιπο μπαταριας 43%

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...