Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ απο την άλλη περιμένω να δω αυτό

https://arstechnica.com/gadgets/2021/05/sharp-aquos-phone-has-a-massive-1-inch-camera-sensor/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

και τωρα σχεδον ιντζα εχουν , εγω περιμενω ακομα οι ναυαρχιδες να ανεβασουν και αλλο επιπεδο στο ειδη ανεβασμενο των τηλεφακων .

θα ειναι η πληρη δολοφονία των καμερων στα χερια των ανθρώπων που εχουν δεν εχουν χομπυ .

οποιος δουλευει με την εικονα και αυτος που εχει πραγματικη αγαπη και χομπυ παντα θα κουβαλαει μια μηχανη ! οπως ο δυτης τις μπουκαλες κ τα πεδιλα .

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν... το φυσικό μέγεθος τπυ αισθητήρα πάντα θα κάνει τβ το διαφορά... με την φυσική δεν μπορείς να παίξεις..

Τώρα για το κομμάτι τηλεφακού οκ ωια μερικούς είναι πανάκια για μένα που έχω μάθει με σταθερούς φακούς μαι μα παίζω με τα πόδια δδν μου κάνει αίσθηση.. πάντα ήθελα να είμαι στην σκηνή.. Είναι λίγες οι περιπτώσεις που μου έλειψε το ζοομ. βέβαια αφορά εμένα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλα κ εγω ετσι ειμαι , σταθερο εχω στο καμερακι λόγο ποιότητας σε σχέση με τον μαμα κ κινητό με εναν φακό , αλλα λιγο που έπιασα το s21u και έπαιξα κ κατά σύμπτωση ημασταν σε προβλήτα , δηλαδή θάλασσα μπροστά κ απέναντι ένα σορό μικρα εκπαιδευτικά ιστιοπλοϊκάκια με πλάτη το αβερροφ , να σου πω οτι ο τα 3Χ του δεν κάνανε την δουλειά ; Θα σου πω ψέματα . Εκει εκανα σκέψεις για το πόσο ευέλικτος εισαι με πολλά εστιακά μήκη .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη περιμένω να δω αυτό

https://arstechnica.com/gadgets/2021/05/sharp-aquos-phone-has-a-massive-1-inch-camera-sensor/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Που να το δεις; Κρίμα που η Sharp δεν εισάγεται εδώ... Θα είχε ξεπεράσει και τη Samsung.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερώτηση παιδιά που ασχολείστε με τις συγκρίσεις φωτό, όταν ανεβάζεις μια φωτό από το flick που έχω λογαριασμό, φαίνονται και όλες οι άλλες που έχω αποθηκευμένες η μόνο εγώ τις βλέπω ?
Link to comment
Share on other sites

φαίνονται και οι άλλες!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

φαίνονται και οι άλλες!

Υπάρχει άλλη εφαρμογή που δεν βλέπουν όλη τη βιβλιοθήκη μου? αλλά μόνο αυτή που θέλω να ανεβάζω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω απο imgbb , κ μεσο pc αλλα κ μεσο browser απο το κινητό μου . δείχνει τα exif data αλλα κ τις εικονες κανονικά χωρις συμπίεση που ειναι κ το ζητούμενο για ενα νημα σαν αυτο εδω , που ο αλλος θελει να δει την εικόνα κ τεχνικά για να βγάλει τα οποία συμπεράσματα μπορεί να βγάλει.

Αν υπάρχει κ κάτι αλλο θα ηθελα να το γνωρίζω κ εγώ .

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη εφαρμογή που δεν βλέπουν όλη τη βιβλιοθήκη μου? αλλά μόνο αυτή που θέλω να ανεβάζω?

 

εγώ έχω κάνει ένα λεύκωμα στο google photos και τις ανεβάζω απο εδώ όπου όπως έγραψε και ο Γιώργος είναι χωρίς συμπίεση και με τα exif κανονικά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσης πολύ εύκολο να εχεις ένα λεύκωμα κ να προσθαφαιρεις αλλά ενώ μου εχεις πει , ποτε δεν κατάφερα να φαίνεται το preview της εικονας εδω στο νήμα κ όχι μόνο το λινκ .

Για imgbb ξερω , "bccode full linked" για εδω κ "απευθείας link" για το άλλο μεγάλο site τεχνολογίας το "αϋπνία" .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βλέπω τις άλλες στο Flickr. Όπως πχ πιο πάνω του τελευταίου που ανέβασε από Flickr.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείτε το ίδιο, αλλά το αν βλέπετε κάποιες άλλες ενός που έχει ανεβάσει στο Flickr, έχει να κάνει με το αν τις έχει public ή όχι.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείτε το ίδιο, αλλά το αν βλέπετε κάποιες άλλες ενός που έχει ανεβάσει στο Flickr, έχει να κάνει με το αν τις έχει public ή όχι.

Ακριβώς έτσι είναι το τσέκαρα και πρέπει να το κάνεις private από public

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό στο αυτόματο σε όλα μεταξύ Huawei P40 pro, Xiaomi Mi10t pro και Sony RX100 III

 

Huawei P40 pro

51228193578_77c6aca85e_h.jpgHUAWEI P40 pro by P. V, on Flickr

 

Xiaomi Mi10t pro stock

51228747424_b28b7c140f_h.jpgXIAOMI Mi10t Pro Stock by P. V, on Flickr

 

Xiaomi Mi10t pro 108 MP

51228747874_1fa827ac5d_h.jpgXIAOMI Mi10t Pro 108 MP by P. V, on Flickr

 

Xiaomi Mi10t pro Gcam

51227973946_a3ed4d471a_h.jpgXIAOMI Mi10t Pro GCAM by P. V, on Flickr

 

Sony RX100 III

51227270372_c16e38dd85_h.jpgSONY RX100 III. by P. V, on Flickr

 

Σαφώς και μπορεί κανείς να "πάρει" περισσότερα από τη Sony απλά έτυχε να την έχω μαζί μου και τράβηξα μία έτσι όπως την άνοιξα στο αυτόματο.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Στο P40 pro βγήκε πιο σκούρη η θάλασσα από τις άλλες. Μετά έρχεται της Sony RX100...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο P40 pro βγήκε πιο σκούρη η θάλασσα από τις άλλες. Μετά έρχεται της Sony RX100...

 

Mη ξεχναμε οτι οι εικονες τραβηχτηκαν 19.30-20.00 η ωρα.

 

Πολυ πιθανων πιο κοντα στη "πραγματικοτητα" να ηταν το huaweι .

Ειναι και τραβηγμενη δυο στοπ πιο κατω σε εκθεση.

(για τους οποιους λογους το επελεξε στο αυτοματο η huawei. Με ενα ταπ θα ερχοταν πιο κοντα στα υπολοιπα)

 

Απο την αλλη, αρκετα καθαρη φωτο..λιγο παραπανω "ψυχρη" για τα γουστα μου αλλα στο photoshop ερχεται ευκολα εκει που θελω.

 

Η gcam στο xiaomi το παρακανε με το sharpening. Δεν ξερω αν με αλλες ρυθμισεις ερχεται σε πιο νορμαλ πλαισια.

H stock δειχνει καλυτερη στο τομεα αυτο.

 

Με το καλο να βελτιωθουν και στο φακο πλεον τα κινητα .

Ισως ενα μεταβλητο διαφραγμα οπως ειχε η σαμσουνγκ καναδυο μοντελα πιο πισω να κρυψει καποιες απο τις ατελειες και θα ωφελησει αρκετα τετοια μεγεθη αισθητηρων.

(να μπαινει ενα φ/2.4 σε συνθηκες οπου "βολευει" ή οποτε το επιλεγουμε ..οχι τελειως μεταβλητο δαιφραγμα οπως σε compact κλπ).

Link to comment
Share on other sites

επισης το mi10t pro με gcam επιασε και τα βραχια στο βυθο... ισως εχει βελτιωμενο dynamic range Edited by punisher24
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

επισης το mi10t pro με gcam επιασε και τα βραχια στο βυθο... ισως εχει βελτιωμενο dynamic range

 

Για αλλο καδραρισμα μοιαζει γενικα κρινωντας την καθε μια που ειναι ο οριζοντας, χωρια και τα 200pixel περισσοτερα στον καθετο αξονα.

(εχει και στον οριζοντιο )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο μενα μετα απο χρονια απουσιας...:rolleyes:

Καταρχας ευχαριστουμε για το συγκριτικο.

Θα συμφωνησω στα περισσοτερα που ειπωθηκαν. Η αποψη μου ειναι οτι το p40 εχει πιο θερμα χρωματα, πιο ζωντανα, και εχει καταφερει να πιασει τις διαβαθμισεις του οριζοντα, καθως και καλυτερα τις σκιες.

Σε γενικες γραμμες η φωτο του ειναι η καλυτερη απο ολα σε αυτον τον τομεα, με τις παρακατω εξαιρεσεις:

Στο θεμα λεπτομερειας, ειναι πισω απο το xiaomi το οποιο ειναι εξαιρετικο στην στοκ μορφη του. Η gcam αν εχει το xml που νομιζω οτι εχει, ειναι λογικο να εχει oversharpen γιατι ειναι σεταρισμενο αρκετα ψηλα, κατι το οποιο χανει κατα την αποψη μου σε σχεση με την στοκ η οποια ειναι πιο ισορροπημενη.

Αν βαλουμε στο παιχνιδι την 108 mp εκει το κομματι λεπτομερειας ξεφευγει αρκετα, κατι το οποιο φαινεται οσο ζουμαρουμε στην φωτογραφια. (βεβαια περι ορεξεως)...

Επισης η gcam οπως προαναφερθηκε εχει καλυτερο dr.

Oλες εχουν τα συν και τα πλην τους. Το καλο με το xiaomi ειναι οτι με τις καταλληλες ρυθμισεις στην gcam, μπορεις να πετυχεις το αποτελεσμα που θες αναλογα με τα γουστα σου. Το p40 ειναι μια point n shoot κατασταση, η οποια τα πηγαινει εξαιρετικα καλα. (δεν αναφερομαι στο zoom γιατι εκει ειναι μονοδρομος).

edit: υπαρχει οντως αλλο καδραρισμα. Επισης η gcam ειναι 27 mp ενω η στοκ 25. Ειναι ενα limitation το οποιο δεν ξερει κανεις γιατι συμβαινει, και το mi note 10 pro δεν το εχει. Θεωρω λογω αποφυγης distortion στις ακρες λογω μεγαλου αισθητηρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο μενα μετα απο χρονια απουσιας...:rolleyes:

Καταρχας ευχαριστουμε για το συγκριτικο.

Θα συμφωνησω στα περισσοτερα που ειπωθηκαν. Η αποψη μου ειναι οτι το p40 εχει πιο θερμα χρωματα, πιο ζωντανα, και εχει καταφερει να πιασει τις διαβαθμισεις του οριζοντα, καθως και καλυτερα τις σκιες.

Σε γενικες γραμμες η φωτο του ειναι η καλυτερη απο ολα σε αυτον τον τομεα, με τις παρακατω εξαιρεσεις:

Στο θεμα λεπτομερειας, ειναι πισω απο το xiaomi το οποιο ειναι εξαιρετικο στην στοκ μορφη του. Η gcam αν εχει το xml που νομιζω οτι εχει, ειναι λογικο να εχει oversharpen γιατι ειναι σεταρισμενο αρκετα ψηλα, κατι το οποιο χανει κατα την αποψη μου σε σχεση με την στοκ η οποια ειναι πιο ισορροπημενη.

Αν βαλουμε στο παιχνιδι την 108 mp εκει το κομματι λεπτομερειας ξεφευγει αρκετα, κατι το οποιο φαινεται οσο ζουμαρουμε στην φωτογραφια. (βεβαια περι ορεξεως)...

Επισης η gcam οπως προαναφερθηκε εχει καλυτερο dr.

Oλες εχουν τα συν και τα πλην τους. Το καλο με το xiaomi ειναι οτι με τις καταλληλες ρυθμισεις στην gcam, μπορεις να πετυχεις το αποτελεσμα που θες αναλογα με τα γουστα σου. Το p40 ειναι μια point n shoot κατασταση, η οποια τα πηγαινει εξαιρετικα καλα. (δεν αναφερομαι στο zoom γιατι εκει ειναι μονοδρομος).

edit: υπαρχει οντως αλλο καδραρισμα. Επισης η gcam ειναι 27 mp ενω η στοκ 25. Ειναι ενα limitation το οποιο δεν ξερει κανεις γιατι συμβαινει, και το mi note 10 pro δεν το εχει. Θεωρω λογω αποφυγης distortion στις ακρες λογω μεγαλου αισθητηρα.

Τέλειο φωτογραφικό κινητό δεν πρόκειται να βρούμε. Αλλά και η καλύτερη φωτογραφία είναι υποκειμενικό ζήτημα για τον καθένα.

Άλλος την θέλει με φυσικά χρώματα, άλλος με πιο έντονα κλπ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να πιάνει όσο το δυνατόν περισσότερη λεπτομέρεια σε συνδιασμό με dynamic range. Στα χρώματα σε φωτογραφίες που αξίζουν κατι παραπάνω για τον εκάστοτε χρήστη, μπορούν χωρίς παραμόρφωση να επεξεργαστούν λίγο προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Πάντως αν δεν είναι και κάτι τελείως παράταιρο σε σχέση με την πραγματικότητα, το 99,9% των χρηστών δεν θα ασχοληθούν με επεξεργασίες κλπ.

Το βάρος οι εταιρείες το ρίχνουν στη φωτογράφιση με λίγο φως, με το μεγάλωμα των αισθητήρων και ευτυχώς στο ζουμ.

 

HUAWEI P40 Pro 5X

51230439699_aa4d6f7cea_h.jpgHuawei P40 pro 5X by P. V, on Flickr

 

HUAWEI P40 Pro 10X

51230741480_e4f0e7e9e7_h.jpgHuawei P40 pro 10X by P. V, on Flickr

 

SONY RX100 III (70mm)

51231572770_01a181b62d_h.jpgDSC00839 by P. V, on Flickr

 

Οταν με ένα κινητό έχουμε πια 135mm περίπου σε αντιστοιχία, πόσο μάλλον με κάποιες μικκρές παραχωρήσεις στην ποιότητα ακόμα και 270mm όπως πιο πάνω, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως ακόμη και ακριβά μοντέλα όπως η σειρά RX της SONY (τουλάχιστον η III) μπαίνει πια στο συρτάρι για το μέσο και λίγο πιο πάνω χρήστη.

 

Σκέφτομαι σοβαρά πια να την βάλω αγγελία. Δεν είναι μόνο αυτές οι αρετές της αλλά τελικά εγώ δεν είναι ικανός να πάρω κάτι πολύ παραπάνω και στις διακοπές το P40 είναι η τέλεια λύση.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο φωτογραφικό κινητό δεν πρόκειται να βρούμε. Αλλά και η καλύτερη φωτογραφία είναι υποκειμενικό ζήτημα για τον καθένα.

Άλλος την θέλει με φυσικά χρώματα, άλλος με πιο έντονα κλπ.

όλοσωστό!!!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...