Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι υπάρχουσες σιμ καρτες ειναι 4G, για το λογο αυτό εχει δωσει 5G NSA, οπου δινει ταχύτητα ομως η φωνη εξυπηρετείται απο LTE.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, georgemv said:

Μα δεν είναι διαθέσιμες οι νέες κάρτες ακόμα. Επίσης ο κόσμος δεν ξέρει τι σημαίνει 5G-SA. Μια χαρά δουλεύουν οι παλιές με 5G-NSA. Δεν είπαν ψέμματα

Σύμφωνα με όσα περιέγραψα, αντικατοπτρίζεται η πραγματικότητα όσων συνέβησαν, δηλαδή η ερώτηση μου ήταν απλή και ξεκάθαρη, όπως και η απάντηση που έλαβα! Τώρα, αν εσύ έχεις γνώσεις ειδικότερες και είτε θεωρείς ως δεδομένο ότι πρέπει να έχουν ιδία γνώση άπαντες, είτε ότι έπρεπε να γνωρίζω την κατάσταση όπως την περιγράφεις, προσωπικά δεν έχω τέτοια γνώση, όμως κατανοώ όταν σε ερώτηση μου αν η κάρτα sim που πρόκειται να λάβω είναι 5G και η απάντηση από υπαλλήλους είναι καταφατική, παρακαλώ εξήγησε μου τι δεν καταλαβαίνω που καταλαβαίνεις εσύ;;;

Edited by gousias
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, gousias said:

Σύμφωνα με όσα περιέγραψα, αντικατοπτρίζεται η πραγματικότητα όσων συνέβησαν, δηλαδή η ερώτηση μου ήταν απλή και ξεκάθαρη, όπως και η απάντηση που έλαβα! Τώρα, αν εσύ έχεις γνώσεις ειδικότερες και είτε θεωρείς ως δεδομένο ότι πρέπει να έχουν ιδία γνώση άπαντες, είτε ότι έπρεπε να γνωρίζω την κατάσταση όπως την περιγράφεις, προσωπικά δεν έχω τέτοια γνώση, όμως κατανοώ όταν σε ερώτηση μου αν η κάρτα sim που πρόκειται να λάβω είναι 5G και η απάντηση από υπαλλήλους είναι καταφατική, παρακαλώ εξήγησε μου τι δεν καταλαβαίνω που καταλαβαίνεις εσύ;;;

Η Cosmote προσφέρει προς το παρόν 5G-NSA. Οι κάρτες 4G δουλεύουν με το 5G που η Cosmote προσφέρει.

On 13/2/2022 at 7:55 ΠΜ, DjTony said:

Πολλές ερωτήσεις, ας προσθέσω άλλη μια και εγώ...

Αν έχω eSIM θα δουλέψει το SA μόνο του; λογικά εκεί δε θέλει αλλαγή...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

 

On 13/2/2022 at 11:47 ΠΜ, zerokill said:

Λογικά οι eSIM θα είναι 5G SA ready μην μας τρελάνουν τελείως..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχω δει τι προφίλ έχουν οι eSIM που σερβίρει η Cosmote αυτόν τον καιρό, αλλά γενικώς οι eSIM είναι δυναμικές, μπορεί το δίκτυο να τις τροποποιεί από απόσταση. Βέβαια μιλάμε για την Cosmote, είναι ικανοί να πουν ότι θες νέο προφίλ σε φακελάκι από κατάστημα Γερμανός, το οποίο είναι σε έλλειψη 🤣

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η παραδοχή να άπτεται του υπαρκτού κι όχι του ιδεατού! Όταν ανέφερα συγκεκριμένα δεδομένα και ουσιαστικά την απάντηση που έλαβα από εκπρόσωπο (υπάλληλο) της εν λόγω εταιρίας, επιδιώκοντας να υποτιμάς όσα ανέφερα αμφισβητώντας τα πλαγίως, εν κατακλείδι εκθέτεις τον εαυτό σου!

Link to comment
Share on other sites

πάντως η κόκκινη έχει επιλογή να κατεβάζεις το προφίλ της esim απο την εφαρμογη. να δουμε ποτε θα το δουμε και εδω

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, georgemv said:

Η Cosmote προσφέρει προς το παρόν 5G-NSA. Οι κάρτες 4G δουλεύουν με το 5G που η Cosmote προσφέρει.

 

Δεν έχω δει τι προφίλ έχουν οι eSIM που σερβίρει η Cosmote αυτόν τον καιρό, αλλά γενικώς οι eSIM είναι δυναμικές, μπορεί το δίκτυο να τις τροποποιεί από απόσταση. Βέβαια μιλάμε για την Cosmote, είναι ικανοί να πουν ότι θες νέο προφίλ σε φακελάκι από κατάστημα Γερμανός, το οποίο είναι σε έλλειψη 🤣

Πάντως, εγώ που άλλαξα πρόσφατα κλασσική σε esim, πήγα πλήρωσα κανονικά στο κατάστημα το 10€ και μου ήρθε στο email μου το qr.

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, kontaxopoylos said:

πάντως η κόκκινη έχει επιλογή να κατεβάζεις το προφίλ της esim απο την εφαρμογη. να δουμε ποτε θα το δουμε και εδω

Κι αυτό πάντως πολύ πρόσφατη εξέλιξη είναι, πριν λίγο καιρό δεν δούλευε...

Link to comment
Share on other sites

Για Cosmote να μην έχει καν στο mycosmote επιλογή για μετατροπή esim οκ η vf άργησε μέν αλλα το εχει πάει μπροστά…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, επίτηδες δεν το κάνουν, όπως και την μεταφορά του αριθμού μέσω icloud πχ γιατί θέλουν για λόγους ασφαλείας να πηγαίνεις κατάστημα για ταυτοποίηση σε οποιαδήποτε αλλαγή κάρτας. 

 

Πχ κλέβει κάποιος το κινητό και κάνει esim απλά με τον λογαριασμό cosmote που ίσως είναι ήδη login μέσα, άσχετα αν έκανες αντικατάσταση κάρτας ήδη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, επίτηδες δεν το κάνουν, όπως και την μεταφορά του αριθμού μέσω icloud πχ γιατί θέλουν για λόγους ασφαλείας να πηγαίνεις κατάστημα για ταυτοποίηση σε οποιαδήποτε αλλαγή κάρτας. 
 
Πχ κλέβει κάποιος το κινητό και κάνει esim απλά με τον λογαριασμό cosmote που ίσως είναι ήδη login μέσα, άσχετα αν έκανες αντικατάσταση κάρτας ήδη

Και το κινητό να κλέψει πως θα μπεί σε app χωρις face id η touch…το θέμα είναι οικονομικό και μόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουν την υλοποίηση όπως της VF δεν θα υπάρξει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η παραδοχή να άπτεται του υπαρκτού κι όχι του ιδεατού! Όταν ανέφερα συγκεκριμένα δεδομένα και ουσιαστικά την απάντηση που έλαβα από εκπρόσωπο (υπάλληλο) της εν λόγω εταιρίας, επιδιώκοντας να υποτιμάς όσα ανέφερα αμφισβητώντας τα πλαγίως, εν κατακλείδι εκθέτεις τον εαυτό σου!

Ίσως έχουμε άλλη ανάγνωση και παρεξηγούμαστε. Πιστεύω ότι δεν σου είπαν ψέμματα ή ανακρίβειες. Που διαφωνείς;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:


Και το κινητό να κλέψει πως θα μπεί σε app χωρις face id η touch…το θέμα είναι οικονομικό και μόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην εφαρμογη cosmote δεν χρειαζετασι για να μπεις κωδικο κτλ... (αν τον εβαλες μια φορα δλδ)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

Στην εφαρμογη cosmote δεν χρειαζετασι για να μπεις κωδικο κτλ... (αν τον εβαλες μια φορα δλδ)

Για να ανοίξεις το κινητό θες κάποιο ξεκλείδωμα όμως.Αν το έχεις τελείως χύμα ........

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bill33 said:

Για να ανοίξεις το κινητό θες κάποιο ξεκλείδωμα όμως.Αν το έχεις τελείως χύμα ........

Ε ναι, δεν το εχουν ολοι με κλειδωμα.... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

αν μπεις στις επιλογές εισόδου από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής σου έχει να ενεργοποιήσεις την είσοδο μέσω face ή touch id

IMG_53E705799827-1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kontaxopoylos said:

αν μπεις στις επιλογές εισόδου από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής σου έχει να ενεργοποιήσεις την είσοδο μέσω face ή touch id

IMG_53E705799827-1.jpeg

Oντως το έχει,το ενεργοποίησα

Link to comment
Share on other sites

αν μπεις στις επιλογές εισόδου από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής σου έχει να ενεργοποιήσεις την είσοδο μέσω face ή touch id
IMG_53E705799827-1.thumb.jpeg.7c1eceb27ef1c1d945668b1043db444f.jpeg
Πολύ χρήσιμη πληροφορία, δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτής της επιλογής.

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/2/2022 at 5:48 ΜΜ, georgemv said:

Η Cosmote προσφέρει προς το παρόν 5G-NSA. Οι κάρτες 4G δουλεύουν με το 5G που η Cosmote προσφέρει.

 

για αυτο στο mediatek κινητο  στο enginier mode το Sa δεν ειναι ενεργο αλλα και δεν παραμενει ενεργο ακομα και αν το κανεις μετα απο restart (με wind)?

οι καρτες που στελνουν αυτη την στιγμη οι αλλες εταιριες γνωριζεις τι ειναι ?

 

απο εβδομαδα παραλαμβανω το κοτε unlimited και επιτοπου παιρνω και αλλες 3 καρτες, τοσες δεν ειναι το οριο?

και μετα απο λιγο καιρο θα τρεχουμε παλι για καρτες 5g?

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2022 at 10:52 ΠΜ, drdedus said:

για αυτο στο mediatek κινητο  στο enginier mode το Sa δεν ειναι ενεργο αλλα και δεν παραμενει ενεργο ακομα και αν το κανεις μετα απο restart (με wind)?

οι καρτες που στελνουν αυτη την στιγμη οι αλλες εταιριες γνωριζεις τι ειναι ?

 

απο εβδομαδα παραλαμβανω το κοτε unlimited και επιτοπου παιρνω και αλλες 3 καρτες, τοσες δεν ειναι το οριο?

και μετα απο λιγο καιρο θα τρεχουμε παλι για καρτες 5g?

 

Δε γνωρίζω. Για να απαντηθεί η ερώτηση αυτή πρέπει να συγκριθούν τα προφίλ των καρτών πριν 1-2 έτη και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλος μου που από κλασική κάρτα έβαλε esim στο iPhone 13 pro max είδε αύξηση στις ταχύτητες 5G,λέω να βάλω και εγώ στο s21 ultra

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bardull said:

Πάντως φίλος μου που από κλασική κάρτα έβαλε esim στο iPhone 13 pro max είδε αύξηση στις ταχύτητες 5G,λέω να βάλω και εγώ στο s21 ultra

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό αλλά δε βάζω esim γιατί στην Cosmote ενεργοποιείται μόνο μια φορά σε μια συσκευή η esim. Αν θέλεις π.χ. να μεταφέρεις την esim σε άλλη συσκευή πρέπει να αγοράσεις καινούργια. Οπότε επειδή αλλάζω συχνά συσκευές δε με συμφέρει. Ευτυχώς αυτό δεν ισχύει στην κόκκινη που έχω esim και μπορώ να την ενεργοποιω/απενεργοποιω σε οποιαδήποτε συσκευή θέλω χωρίς καμία απολύτως επιπλέον χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...