Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, skiabox said:

Συνεπώς από ότι καταλαβαίνω δεν μπορείς ακόμα στην cosmote να βγεις έξώ μόνο με το ρολόι σου (Apple ή Samsung) σωστά;

Με το Samsung δουλεύει 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με SAMSUNG βγαίνεις κανόνια έχει ενεργοποιηθεί από την πρώτα μέρα της Multisim στην Cosmote. Δεν ζητάει τίποτα η Samsung από τις εταιρίες για ενεργοποίηση. Η Apple είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Geokat2829 said:

Με SAMSUNG βγαίνεις κανόνια έχει ενεργοποιηθεί από την πρώτα μέρα της Multisim στην Cosmote. Δεν ζητάει τίποτα η Samsung από τις εταιρίες για ενεργοποίηση. Η Apple είναι το πρόβλημα.

Σε όλο τον κόσμο λειτουργεί η υπηρεσία και στην Κύπρο. Μόνο εδώ…

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν στο νέο πρόγραμμα COSMOTE neo μπορεί να χρησιμοοοιησιε κάποιος extrasim η multi sim για να μπορεί να χρησιμοποιεί Ίντερνετ και κάποιος άλλος που δεν είναι στον ίδιο χώρο; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ANAGNPANA said:

Γνωρίζετε αν στο νέο πρόγραμμα COSMOTE neo μπορεί να χρησιμοοοιησιε κάποιος extrasim η multi sim για να μπορεί να χρησιμοποιεί Ίντερνετ και κάποιος άλλος που δεν είναι στον ίδιο χώρο; 

Twin sim λογικά θα βγαίνει επειδή είναι καρτοκινητό το neo. Για να λειτουργεί όμως η μία κάρτα πρέπει να είναι κλειστή η άλλη. Και οι δύο κάρτες θα έχουν ομιλία data και sms. Αυτό που θέλεις εσύ είναι extrasim η οποία σε άφηνε να έχεις μία κύρια sim ενεργή με κλήσεις sms και data και μία άλλη μόνο για data ταυτόχρονα. Αυτό όμως νομίζω γινόταν μόνο σε συμβόλαια cosmote και πλέον το έχουν βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Cosmote Neo δεν μπορείς να βγάλεις ούτε Extra SIM ούτε και Multisim. Ίσως η TWIN Sim να βγαίνει. Προσοχή μεγάλη αυτές τις μέρες μην κανείς καμία Αλλαγή σε Sim ή προσπαθήσεις να βγάλεις άλλη διότι αναβαθμίζει τα συστήματα της η Cosmote και υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση στις ενεργοποιήσεις. Φαντάσου ότι δουλεύω στον Όμιλο και ενεργοποίησα Multisim  και αύριο θα είναι η Τρίτη μέρα που δεν έχει ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Το 5G στις Multisim δεν παίζει? Ξέρει κανείς? Εχω την βασική μου σύνδεση σε 15 pro max με ενεργοποιημένο 5G και WI-FI CALLING. Ενεργοποίησα 1 multisim σήμερα σε ένα 12 pro και το 5G δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Έστειλα SMS και πάλι τίποτα. Μίλησα με εξυπηρέτηση και μου λένε ότι δεν παίζει στις MULTISIM. Ισχύει κάτι τέτοιο για να μην διαβάζω όλες τις προηγούμενες σελίδες? Έχει ενεργοποιήσει κάποιος αντίστοιχο πακέτο με 2 iPhone  ή 2 Android με 5G?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Geokat2829 said:

Καλησπέρα. Το 5G στις Multisim δεν παίζει? Ξέρει κανείς? Εχω την βασική μου σύνδεση σε 15 pro max με ενεργοποιημένο 5G και WI-FI CALLING. Ενεργοποίησα 1 multisim σήμερα σε ένα 12 pro και το 5G δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Έστειλα SMS και πάλι τίποτα. Μίλησα με εξυπηρέτηση και μου λένε ότι δεν παίζει στις MULTISIM. Ισχύει κάτι τέτοιο για να μην διαβάζω όλες τις προηγούμενες σελίδες? Έχει ενεργοποιήσει κάποιος αντίστοιχο πακέτο με 2 iPhone  ή 2 Android με 5G?

Σε ένα πακέτο Multisim υπάρχει μία SIM που θεωρείται βασική και τις υπόλοιπες (έως 4) που δεν είναι. Η βασική έχει 5G και επίσης δέχεται και αποστέλλει SMS. Οι υπόλοιπες παίζουν κανονικά φωνή ταυτόχρονα, αλλά δεν έχουν 5G (μόνο 4G) και δε δέχονται  SMS.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Pharmex said:

Σε ένα πακέτο Multisim υπάρχει μία SIM που θεωρείται βασική και τις υπόλοιπες (έως 4) που δεν είναι. Η βασική έχει 5G και επίσης δέχεται και αποστέλλει SMS. Οι υπόλοιπες παίζουν κανονικά φωνή ταυτόχρονα, αλλά δεν έχουν 5G (μόνο 4G) και δε δέχονται  SMS.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Pharmex said:

Σε ένα πακέτο Multisim υπάρχει μία SIM που θεωρείται βασική και τις υπόλοιπες (έως 4) που δεν είναι. Η βασική έχει 5G και επίσης δέχεται και αποστέλλει SMS. Οι υπόλοιπες παίζουν κανονικά φωνή ταυτόχρονα, αλλά δεν έχουν 5G (μόνο 4G) και δε δέχονται  SMS.

Μπορούν όμως να στείλουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, eleco said:

Μπορούν όμως να στείλουν

Το ξέρω αυτό αφού έστειλα στο 1333 για ενεργοποίηση 5G. Από ότι φάνηκε κακώς νόμιζα ότι μπορεί να υπάρξει 5G. Δεν πειράζει όμως για το hotspot και εκεί που θέλω να το χρησιμοποιήσω είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Geokat2829 said:

Το ξέρω αυτό αφού έστειλα στο 1333 για ενεργοποίηση 5G. Από ότι φάνηκε κακώς νόμιζα ότι μπορεί να υπάρξει 5G. Δεν πειράζει όμως για το hotspot και εκεί που θέλω να το χρησιμοποιήσω είναι μια χαρά.

Η βασική φιλοσοφία στην προκειμένη υπηρεσία είναι να μπορείς να συνδέσεις, βασικά με το ίδιο νούμερο, συσκευές όπως smart watch, tablet κ.λ.π. περισσότερο και όχι δεύτερο ή τρίτο κινητό. 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, eleco said:

Η βασική φιλοσοφία στην προκειμένη υπηρεσία είναι να μπορείς να συνδέσεις, βασικά με το ίδιο νούμερο, συσκευές όπως smart watch, tablet κ.λ.π. περισσότερο και όχι δεύτερο ή τρίτο κινητό. 

Εγώ έχω τη βασική στο κινητό και τις άλλες σε αυτοκίνητα (για streaming TV, Video, Audio σε Android οθόνες).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Pharmex said:

Εγώ έχω τη βασική στο κινητό και τις άλλες σε αυτοκίνητα (για streaming TV, Video, Audio σε Android οθόνες).

Το κακό δυστυχώς είναι ότι η COSMOTE δεν δίνει την υπηρεσία e-sim σε Apple watch. Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσαν όσοι έχουν Apple watch με δυνατότητα cellular να έχουν και την υπηρεσία multisim, κρίμα...

Υ.Γ. και εδώ πάλι πρωτοπορούμε αρνητικά διότι είμαστε από τις πολυ λίγες χώρες που δεν υπάρχει e-sim για Apple watch 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleco said:

Το κακό δυστυχώς είναι ότι η COSMOTE δεν δίνει την υπηρεσία e-sim σε Apple watch. Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσαν όσοι έχουν Apple watch με δυνατότητα cellular να έχουν και την υπηρεσία multisim, κρίμα...

Υ.Γ. και εδώ πάλι πρωτοπορούμε αρνητικά διότι είμαστε από τις πολυ λίγες χώρες που δεν υπάρχει e-sim για Apple watch 

Άραγε πότε θα λυθεί αυτό το θέμα; 

Πέραν τούτου, οι άλλοι πάροχοι ούτε Multisim, ούτε και Extrasim (όχι Twinsim) δίνουν...

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δίνουν εδώ μέχρι 5;;; 4 ήταν το όριο και μάλιστα τις έκοψαν τελείως για τα νέα συμβόλαια. 
 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, paanos said:

Γιατί δίνουν εδώ μέχρι 5;;; 4 ήταν το όριο και μάλιστα τις έκοψαν τελείως για τα νέα συμβόλαια. 
 

Αλήθεια τις έκοψαν; 

Sorry, έγραψα 5, γιατί έχω στη βασική ΚΑΙ Twinsim, οπότε εμένα είναι 5 οι κάρτες.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pharmex said:

Αλήθεια τις έκοψαν; 

Sorry, έγραψα 5, γιατί έχω στη βασική ΚΑΙ Twinsim, οπότε εμένα είναι 5 οι κάρτες.

Τις έκοψαν μόνο για τα Unlimited, στα προγράμματα με πεπερασμένα δεδομένα δεν άλλαξε κάτι.
Αναμένουμε ανακοίνωση για το νέο καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ετοιμος να κανω νεο συμβολαιο κοσμοτε.εχω και σταθερο στο σπιτι αλλα λεω να το ακυρωσω..και να παω σε νεο συμβολαιο με μια επιπλεον καρτα για να εχω 4g ιντερνετ για χρηση στο σπιτι..smart tv και συδεμενο υπολογιστη για ψυχαγωγια.

τι παιζει απο προσφορες?? για πειτε..

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις Unlimited + extra SIM, δεν παίζει τίποτα.
Εάν σκοπεύεις να έχεις ένα χωριστό συμβόλαιο μόνο για το σπίτι, πάρε ένα frog με 120€ για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...