Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχθες αγορασα το Oneplus 8t που διαθετει 5g και εχω cosmote καρτα. Αξιζει να την μετατρεψω σε 5g ή ειναι ακομα νωρις; Θα δω βελτιωση σε καποιο αλλο τομεα περα απο γρηγοροτερο ιντερνετ; Αν και η αληθεια ειναι οτι δεν κανω streaming, εχω ενα router της vodafone για αυτο το λογο.

Και τι ακριβως παιζει με την καταναλωση μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4745461604

Σέρρες παιζοδρομος μεραρχίας , καμία οπτική επαφή με τον σταθμό . Η n78 κάνει τρελή δουλειά στις Σέρρες . 

Link to comment
Share on other sites

Holy crap

Σαν κάτι να άλλαξε Βόλο.

Από το σπίτι μου, 2+ χλμ από τη κεραία της cosmote,εφόσον πρόκειται για αυτή του κεντρικού κτηρίου της cosmote (Ιωλκού)

https://www.speedtest.net/my-result/a/7680200075

 

 

 

 

 

Screenshot_20210901-222542_CellMapper.jpg

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mixtri said:

Η μεγαλύτερη μέτρηση που έχω δει με DSS. Παρα πολυ καλά!

Στη Χαλκίδα είδα από άκρη σε άκρη 5g. Δεν είχα χρόνο να δω που ήταν οι σταθμοί. Απίστευτη κάλυψη. Όταν είχαν πάει σε εποχή ΝΟΚΙΑ το δίκτυο ήταν εκνευριστικό και κολλούσε.

Άρχισαν και τα dot? Πάμε ρε κοσμοταρα.

Το ενδιαφέρον είναι πως έχει μπεί ένας σουρεάλ αριθμός από dot. Ανά 20-30 μέτρα στους διαδρόμους ενώ  στο ολυμπιακό μουσείο που έχουν φτιάξει, κάθε δεύτερη αίθουσα έχει dot.

BTW πολλά kudos και για το wifi, που παρότι δεν συνδέθηκα, είναι τα καινούρια wifi6 ap από cisco meraki.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μια και βρισκόμαστε σε ελληνική ιστοσελίδα ανταλλαγής απόψεων... Τι ακριβώς σημαίνει 

Kudos; 

Ευχαριστώ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, p_k said:

Συγνώμη, αλλά μια και βρισκόμαστε σε ελληνική ιστοσελίδα ανταλλαγής απόψεων... Τι ακριβώς σημαίνει 

Kudos; 

Ευχαριστώ. 

Συγχαρητήρια-μπράβο, κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, CptBill said:

Holy crap

Σαν κάτι να άλλαξε Βόλο.

Από το σπίτι μου, 2+ χλμ από τη κεραία της cosmote,εφόσον πρόκειται για αυτή του κεντρικού κτηρίου της cosmote (Ιωλκού)

https://www.speedtest.net/my-result/a/7680200075

 

 

 

 

 

Screenshot_20210901-222542_CellMapper.jpg

Ηταν κλειστό το 5g στο κέντρο τη Δευτέρα.  Έπαιξε ενεργοποίηση μάλλον. 2+κμ; απίστευτο. Σίγουρα δεν πιάνεις από κάτι πιο κοντά;

 

7 hours ago, andermitzakis said:

Το ενδιαφέρον είναι πως έχει μπεί ένας σουρεάλ αριθμός από dot. Ανά 20-30 μέτρα στους διαδρόμους ενώ  στο ολυμπιακό μουσείο που έχουν φτιάξει, κάθε δεύτερη αίθουσα έχει dot.

BTW πολλά kudos και για το wifi, που παρότι δεν συνδέθηκα, είναι τα καινούρια wifi6 ap από cisco meraki.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και τις εφαρμογές στο μουσείο. VR κτλ. Αυτές απαιτούν τρελή χωρητικότητα και ελάχιστο latency. Επομένως ο αριθμός των DOTS φαίνεται ρεαλιστικός για αυτό που το θέλουν. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mixtri said:

Ηταν κλειστό το 5g στο κέντρο τη Δευτέρα.  Έπαιξε ενεργοποίηση μάλλον. 2+κμ; απίστευτο. Σίγουρα δεν πιάνεις από κάτι πιο κοντά;

 

 

2.60χλμ για την ακριβεια, στη βεραντα του σπιτιου.
 Ειμαι σε υψωμα με οπτικη επαφη προς ολο το Βολο, εαν αυτο βοηθαει.
 το cellmapper μου δειχνει τον 204025 σταθμο.

Το ζαμζουνγκ μου δειχνει αυτα που εχω attached
Εντωμεταξυ νεο ρεκορ σημερα

https://www.speedtest.net/my-result/a/7681351387

 

υγ: εντωμεταξυ η eNB4376 (σαρακηνος) που παιρνει το mikrotik μου LTE με εξωτερικη κεραια, πλεον δεν μποριε να peakarei σε 100-120mbit εδω και 2-3 μερες αλλα φτανει μεγιστο πχ 70mbit. Φανταζομαι τυχαιο.

Screenshot_20210902-090506_Service mode RIL.jpg

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CptBill said:

2.60χλμ για την ακριβεια, στη βεραντα του σπιτιου.
 Ειμαι σε υψωμα με οπτικη επαφη προς ολο το Βολο, εαν αυτο βοηθαει.
 το cellmapper μου δειχνει τον 204025 σταθμο.

Το ζαμζουνγκ μου δειχνει αυτα που εχω attached
Εντωμεταξυ νεο ρεκορ σημερα

https://www.speedtest.net/my-result/a/7681351387

 

υγ: εντωμεταξυ η eNB4376 (σαρακηνος) που παιρνει το mikrotik μου LTE με εξωτερικη κεραια, πλεον δεν μποριε να peakarei σε 100-120mbit εδω και 2-3 μερες αλλα φτανει μεγιστο πχ 70mbit. Φανταζομαι τυχαιο.

Screenshot_20210902-090506_Service mode RIL.jpg

Και αυτή η μέτρηση είναι από εξωτερικό χώρο να φανταστώ; από τη βεράντα σου; 2.6κμ Ν78 ακούγεται πολύ καλό. Μιλάμε για 32tx, όχι για 64. Και με πολύ χαμηλή ισχύ λόγω EIRP. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mixtri said:

Και αυτή η μέτρηση είναι από εξωτερικό χώρο να φανταστώ; από τη βεράντα σου; 2.6κμ Ν78 ακούγεται πολύ καλό. Μιλάμε για 32tx, όχι για 64. Και με πολύ χαμηλή ισχύ λόγω EIRP. 

ναι ναι ακριβως, απο τη βεραντα, εξωτερικο χωρο. Και στον εσωτερικο χωρο πιανω 5g, οχι σε ολα τα σημεια του σπιτιου αλλα δεν εχω κανει speedtest. Θα δοκιμασω και εντος σπιτιου μεσα στν ημερα να δω τι ψαρια πιανω

 

Για αυτο που γραφω στο ΥΓ μου, λες να εχει καμια σχεση το ενα συμβαν με το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, CptBill said:

ναι ναι ακριβως, απο τη βεραντα, εξωτερικο χωρο. Και στον εσωτερικο χωρο πιανω 5g, οχι σε ολα τα σημεια του σπιτιου αλλα δεν εχω κανει speedtest. Θα δοκιμασω και εντος σπιτιου μεσα στν ημερα να δω τι ψαρια πιανω

 

Για αυτο που γραφω στο ΥΓ μου, λες να εχει καμια σχεση το ενα συμβαν με το αλλο?

Τυχαίο είναι. Γύρισε ο κόσμος από διακοπές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες 1100μετρα από την κεραία σε εσωτερικό χώρο παρακαλω .

100 μέτρα ύψομετρο πάνω από την κεραία 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4746258173

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, georgebad said:

Σέρρες 1100μετρα από την κεραία σε εσωτερικό χώρο παρακαλω .

100 μέτρα ύψομετρο πάνω από την κεραία 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4746258173

Δηλαδή το Ν78 radio δεν έχει γίνει downtilt πολύ ή καθόλου. Όταν πας κάτω από την κεραία έχεις δυνατό σήμα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Δηλαδή το Ν78 radio δεν έχει γίνει downtilt πολύ ή καθόλου. Όταν πας κάτω από την κεραία έχεις δυνατό σήμα;

Από ότι θυμάμαι δεν έχει φάει καθόλου tilt . Φευγει ευθεία. Και γενικά δεν έχω δει downtilt n78 . Τα κανονικά πάνελ έχουν τρελό uptilt για να καλύψουν το λόφο 

Link to comment
Share on other sites

Οοοοοο επιτελους!! Καλα βεβαια, ουτε καν ειναι τετοια η καλυψη... οτι βλεπεις -80% (τουλαχιστον στην περιοχη μου)

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον χάρτη σχεδόν όλη η πόλη της Κοζάνης θα έπρεπε να έχει 5G... Κάτι που ίσως να συμβεί στο μέλλον αλλά για τώρα είναι σε λίγες γειτονιές και ούτε καν "κανονικό" 5g..Σήμερα εμφανίστηκε και 2η κεραία με νέο enb 6ψηφιο αλλά και πάλι είναι 5g disconnected..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο χάρτης. Με δική μου εμπειρία ανταποκρίνεται 100% σε αυτό που είδα. Ίσα ίσα, που λείπει η Σκύρος και η Κύμη κτλ. Ο χάρτης είναι σχετικά παλιός. Έχουν μπει περισσότερες περιοχές.

Η κοσμοτε πραγματικά είναι πολύ μπροστά....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 Ιουλίου είναι ο χάρτης. Απλώς στην περιοχή μου έβαλαν και την κεραία στον λόφο πάνω να έχει 5g εξου και η τέτοια κάλυψη, πράγμα που δεν ισχύει βέβαια

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορούν να δώσουν τρελή λεπτομέρεια σε ένα public χάρτη κάλυψης. Είναι σε λογικά επίπεδα. Θα ήθελα βέβαια να δείχνει σε επίπεδο δρόμων όπως στην Αμερική αλλά να είμαστε χαρούμενοι με αυτό που δίνουν. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο στις ΗΠΑ Μιχάλη.

Οι άλλες δύο εταιρείες στην ελληνική αγορά δίνουν χάρτες σε επίπεδο δρόμων. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, p_k said:

Όχι μόνο στις ΗΠΑ Μιχάλη.

Οι άλλες δύο εταιρείες στην ελληνική αγορά δίνουν χάρτες σε επίπεδο δρόμων. 

Τι εννοείς; Χάρτη ταχυτήτων έχει η κόσμοτε σε επίπεδο δρόμων.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν το γνώριζα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...