Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Vodafone μια χαρά δούλευε, και data και κλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CaptainNickGR said:

Vodafone μια χαρά δούλευε, και data και κλήσεις. 

Έχουν όλοι κοσμοτε δεν εξηγείται αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, VasilisSam said:

Έχουν όλοι κοσμοτε δεν εξηγείται αλλιώς. 

Χαχα ναι ακόμα και στις επαφές έχω 29 με 697,35 με 698,5 με 693, 1 με 699 και 2 με 695 😅

Βέβαια όσους ξέρω με Cosmote όταν βλέπω τα κινητά τους πάντα έχουν λίγες μπάρες σχεδόν όλοι, ενώ αυτοί με Nova συνήθως έχουν πολλές 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

Χαχα ναι ακόμα και στις επαφές έχω 29 με 697,35 με 698,5 με 693, 1 με 699 και 2 με 695 😅

Αυτό δεν παίζει ρόλο. Με τη φορητότητα μπορεί ο καθένας να παίζει σε οποιαδήποτε δίκτυο..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Teiresias_ said:

Αυτό δεν παίζει ρόλο. Με τη φορητότητα μπορεί ο καθένας να παίζει σε οποιαδήποτε δίκτυο..

Είδα όλα τα νούμερα από αναζήτηση αριθμού στο Foritotita 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό αυτo, το SA θα έπρεπε να δουλεύει, έστω και αργά. Κάτι πήγε λάθος εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πειραματίζονται εκεί στην Cosmote και καλα κάνουν.

 

1) Καλώς " επιτρέπουν οπως παλαιότερα  έκαναν " περισσότερο " εύκολα " στις συσκευές να ανοίγουν τα μεγιστα δυνατά Carrier Aggregations οσο το επιτρέπει η ποιότητα του σήματος σε καθε μπάντα.

 Για μεγάλο διάστημα δεν επέτρεπαν σε ώρες αιχμής το Carrier Aggregation με πάνω απο 2 Bands σε κάποιους σταθμούς βάσης παρά το γεγονός οτι δεν ήταν " Sleeping για οικονομία στο ηλεκτρικό ρεύμα και στο " overlapping SNR  " .

Μπράβο πού επιτέλους " πειραματίζονται " οπως παλιά .

 

 

2) Πλεον η Band 20 εχει καπως αποσυμφορηθεί λόγω  αλλαγών σε RSRP thresholds που δεν κλειδώνουν τις συσκευές όπως παλια στα ... -125 στα μεγαλα κελιά οπως και η  Β1 και B3 

 

Οσο για την Band 7 .....απο ισχύ εκπομπής . δυστυχώς ...στο ελάχιστο λογω EETT και συνολικού EIRP optimization ανα κελί.

 

Μακαρι να αλλάξει η κατάσταση με την ΕΕΤΤ μπας και βγουμε από τέτοια ποσοστά QAM Encoding στα KPIs ολων των παροχών.

 

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι το EIRP τότε πρέπει να έχουν πιο δυναμική διαχείριση δικτύου και να κλείνουν το 4TX στους σταθμούς που υποφέρουν από έλλειψη ισχύος. Υπάρχει η χρυσή τομή στο MIMO, δεν είναι πάντα περισσότερο = καλύτερα.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο ξενοδοχείο, προπερσι είχαμε πάει. Εξαιρετική επιλογή.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το cellmapper φαίνεται να έπιασε κάπου NR standalone από band 7. Δεν έχει αρκετά στοιχεία για να δείξει που ακόμα. Έχει δει κανείς τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Πρωί πρωί και μόνο αυτές οι συχνότητες  υπάρχουν... 

Screenshot_20240703_062154_Chrome.jpg

Ενώ από το κινητό βλέπω και άλλες... Περίεργο

Μετά από επανεκκίνηση του μικροτικ έστρωσε 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 9:59 ΠΜ, georgemv said:

Κλείδωσες σε SA και δεν κούναγε φύλλο; Περίεργο. Γέμισε το Backhaul?

Ετσι φαίνεται... εκτός αν γέμισε το uplink παρεμβολή. Θέλει προσοχή το TDD.

23 ώρες πριν, HORGRAP said:

Σίγουρα πειραματίζονται εκεί στην Cosmote και καλα κάνουν.

 

1) Καλώς " επιτρέπουν οπως παλαιότερα  έκαναν " περισσότερο " εύκολα " στις συσκευές να ανοίγουν τα μεγιστα δυνατά Carrier Aggregations οσο το επιτρέπει η ποιότητα του σήματος σε καθε μπάντα.

 Για μεγάλο διάστημα δεν επέτρεπαν σε ώρες αιχμής το Carrier Aggregation με πάνω απο 2 Bands σε κάποιους σταθμούς βάσης παρά το γεγονός οτι δεν ήταν " Sleeping για οικονομία στο ηλεκτρικό ρεύμα και στο " overlapping SNR  " .

Μπράβο πού επιτέλους " πειραματίζονται " οπως παλιά .

 

 

2) Πλεον η Band 20 εχει καπως αποσυμφορηθεί λόγω  αλλαγών σε RSRP thresholds που δεν κλειδώνουν τις συσκευές όπως παλια στα ... -125 στα μεγαλα κελιά οπως και η  Β1 και B3 

 

Οσο για την Band 7 .....απο ισχύ εκπομπής . δυστυχώς ...στο ελάχιστο λογω EETT και συνολικού EIRP optimization ανα κελί.

 

Μακαρι να αλλάξει η κατάσταση με την ΕΕΤΤ μπας και βγουμε από τέτοια ποσοστά QAM Encoding στα KPIs ολων των παροχών.

 

 

 

 

To EIRP της Ελλάδας και της Ευρώπης είναι αστείο. Ευτυχώς να λέμε το mmwave έχει άλλη σχεδίαση και θα μπορούν να παίξουν δυνατά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sa5g said:

Dalex πήγες Ξάνθη και δεν έβγαλες SA?

1-  Ντεν εκει SA ακομα το MI 11 lite 5G καρντια μου!  Το 13 πιθανον να εχει, αλλα το εχω στις καρτες τη;ς Vodafone.

2-  Αν εννοεις το Cellmapper app, εδω και καιρο δεν το ανοιγω, οτι δωσαμε δωσαμε.  Αν μου ξανα-ανοιξει την συνδρομη, βλεπουμε.  Τα "εχω παρει" με τον τυπο.  Σαν σοβαρος contributor του (ολη τη βαση μου του ειχα δωσει και την εκανε import πριν μερικα χρονια) του ειχα ζητησει δωρεαν συνδρομη, και μου ειχε οντως δωσει ενα χρονο.  Μετα κανει τον κουφο.  No money, no honey!  Ουτε θεσεις φτιαχνω πλεον, μονο μερικες στο GSM της Vodafone κυριως για να επαληθευω τα BS ids.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Ετσι φαίνεται... εκτός αν γέμισε το uplink παρεμβολή. Θέλει προσοχή το TDD.

To EIRP της Ελλάδας και της Ευρώπης είναι αστείο. Ευτυχώς να λέμε το mmwave έχει άλλη σχεδίαση και θα μπορούν να παίξουν δυνατά.

Να απέτυχε το ΤΑ; Ή να έκαναν τίποτα περίεργα modem παρεμβολές στο TDD unlink?

Και στην τελική ο clean NR FDD N28 carrier που ήταν; πεταγε χαρταετό;

Μήπως απλά το scheduling τα έκανε μαντάρα και δεν υπήρχαν resource blocks για τους SA συνδρομητές;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, d_alex said:

1-  Ντεν εκει SA ακομα το MI 11 lite 5G καρντια μου!  Το 13 πιθανον να εχει, αλλα το εχω στις καρτες τη;ς Vodafone.

2-  Αν εννοεις το Cellmapper app, εδω και καιρο δεν το ανοιγω, οτι δωσαμε δωσαμε.  Αν μου ξανα-ανοιξει την συνδρομη, βλεπουμε.  Τα "εχω παρει" με τον τυπο.  Σαν σοβαρος contributor του (ολη τη βαση μου του ειχα δωσει και την εκανε import πριν μερικα χρονια) του ειχα ζητησει δωρεαν συνδρομη, και μου ειχε οντως δωσει ενα χρονο.  Μετα κανει τον κουφο.  No money, no honey!  Ουτε θεσεις φτιαχνω πλεον, μονο μερικες στο GSM της Vodafone κυριως για να επαληθευω τα BS ids.

 

Γιατί θέλεις συνδρομή; Ποια η διαφορά από το free

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgemv said:

Να απέτυχε το ΤΑ; Ή να έκαναν τίποτα περίεργα modem παρεμβολές στο TDD unlink?

Και στην τελική ο clean NR FDD N28 carrier που ήταν; πεταγε χαρταετό;

Μήπως απλά το scheduling τα έκανε μαντάρα και δεν υπήρχαν resource blocks για τους SA συνδρομητές;

 

Τις τελευταίες μέρες παρατηρω οτι ανοίγουν ευκολότερα το μέγιστο δυνατό Carrier Aggregation της κάθε συσκευής και το αποτέλεσμα ... ακόμη και με Snapdragon 8 gen 1 δίνει πολλές  φορές 4 B Bands 2 N Bands όπου υπάρχει σταθμός βάσης με τοσα Carriers βέβαια...

Screenshot_2024-07-04-05-45-40-04_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.thumb.jpg.ad3e663581a6d77eaa821012e8f38854.jpgScreenshot_2024-07-04-05-45-34-24_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.thumb.jpg.d4d51cb12754005d7879272892dd661d.jpgScreenshot_2024-07-04-05-45-56-73_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.ba8fdd17fe9d70652c7db727c4fda0a2.jpg

 

Ανοίγει πανευκολα και η N78 εδω και κάποιους μήνες ...ομως αν βγαλεις μεγαλο BLER σε πετάει έξω ... επίσης ευκολότερα.

 

Θα προτιμούσα να ζοριζαν περισσότερο το BLER οπως παλιά και ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ να κρατήσουν το εύκολο N78 attach.

 

Ολο πειράματα κάνουν.

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Γιατί θέλεις συνδρομή; Ποια η διαφορά από το free

Αυτα τα banners και τα καψωνια διακοπης στο web δεν αντεχω.  Η εφαρμογη δεν μου παρεχει τιποτα.  Ολη η δουλεια μου (war driving) γινεται 90% απ το Netmonitor και 10% απ το Netmonster (ενα γρηγορο share/upload οταν δεν εχω ανοικτη καταγραφη στο Netmonitor).

Βεβαιως το Cellmapper site προσφερει πιο ανοικτη συμμετοχη/καταγραφη απο τους χρηστες, και φυσικα ειναι χρησιμο (για σας!).  Εγω ομως δεν μπορω να σπαταλαω πια τον πολυτιμο χρονο μου σε τετοιο παιχνιδι...  Ανεβασα προχθες update στη βαση μετα απο 2 μηνες, ρεκορ αποχης για μενα.  Πολυ δουλεια και γεραματα μαζι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgemv said:

Να απέτυχε το ΤΑ; Ή να έκαναν τίποτα περίεργα modem παρεμβολές στο TDD unlink?

Και στην τελική ο clean NR FDD N28 carrier που ήταν; πεταγε χαρταετό;

Μήπως απλά το scheduling τα έκανε μαντάρα και δεν υπήρχαν resource blocks για τους SA συνδρομητές;

Κάθε κυψέλη έχει max number of connected users. Αν τους έφτασε κάθε κυψέλη προφανώς δε μπορεί να δεχτεί άλλους χρήστες. Θέλει περισσότερα cells.

Βέβαια στο SA είναι πολύ περίεργο ότι δεν έπαιζε. Δε ξέρω γιατί. Αν δεν έπαιζε τίποτα τότε άλλο ήταν το θέμα, όχι το radio part.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά ήταν αυτή, αν είχες ανοιχτά τα δεδομένα και το είχα στη τσέπη όταν το έβγαζα δεν δούλευε τίποτα. Αν έπαιζα με flight mode λειτουργούσε για πολύ λίγο αλλά όχι για να προλάβεις να στείλεις ένα βίντεο πχ. Και σε κάποιες στιγμές έχανε το εικονίδιο σαν να έκλειναν τα δεδομένα μόνα τους. Σε νορμάλ συνθήκες η συγκεκριμένη enb 101140 παίζει με πολύ υψηλές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, VasilisSam said:

Η συμπεριφορά ήταν αυτή, αν είχες ανοιχτά τα δεδομένα και το είχα στη τσέπη όταν το έβγαζα δεν δούλευε τίποτα. Αν έπαιζα με flight mode λειτουργούσε για πολύ λίγο αλλά όχι για να προλάβεις να στείλεις ένα βίντεο πχ. Και σε κάποιες στιγμές έχανε το εικονίδιο σαν να έκλειναν τα δεδομένα μόνα τους. Σε νορμάλ συνθήκες η συγκεκριμένη enb 101140 παίζει με πολύ υψηλές ταχύτητες.

Δε νομίζω χωρίς dots να μπορεί να υποστηριχθεί τέτοιο traffic profile. Καταρχάς το RACH δε μπορεί να σηκώσει τόσα requests. Για το SA ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δε λειτουργούσε σωστά βέβαια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...