Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Έχω 3 συμβόλαια κινητής. Σε λίγο καιρό τους αποχαιρετώ. Χάλια κάλυψη στις περιοχές που κινούμαι. Ας με καλύψει η NOVA. Το σταθερό μάλλον θα το αφήσω γιατί περνάνε οπτικές ίνες στην περιοχή μου και θα πάω σε 300αρι. Εκτός αν βάλω 300 στη Vodafone. Σε άλλη περιοχή που η cosmote έχει περάσει οπτικές ίνες φίλος έβαλε 300 mbps στη vf. 

@p_kΕίναι τόσο ξεφτίλες που τους πήρα για να ανανεώσω το απεριόριστο συμβόλαιο στο κινητό με 14€ και 28€ τι σταθερό 50mbps στον αριθμό ειδικά ν προσφορών και μου είπαν να πάω σε κατάστημα. 

Σιγά μην πάω σε κατάστημα. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Περιμένω τον Απρίλιο που θα γυρίσω από Κύπρο να φάνε X

Μόνο με φοβέρα καταλαβαίνουν.. 

Τώρα που έφυγε κόσμος προσπαθούν να τα μαζέψουν...

Αλλά έχει κλείσει η ψαλίδα και αυτό είναι καλό για όλους μας.

 

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε πληροφόρηση από το κέντρο της Πάτρας πως κρατεί το δίκτυο (και το κάθε δίκτυο) σε 4G & 5G.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, p_k said:

Αν και εδώ φίλε μου δεν είναι το κατάλληλο νήμα για συγκρίσεις, το μέλλον θα δείξει.

Και οι αριθμοί.

 

H Nova έχει αποδείξει στο παρελθόν πως είναι να ρίχνεις μια εταιρεία εκτός.

Δε ξέρω πόσες φορες έχει πτωχεύσει και έχει αλλάξει όνομα. Έχει καταντήσει ανέκδοτο.

4 ώρες πριν, p_k said:

Λογική συνέπεια των πανακριβων προγραμμάτων. 

Δεν είναι πανάκριβα τα προγράμματα.

Οι μισθοί είναι μηδενικοί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mixtri said:

H Nova έχει αποδείξει στο παρελθόν πως είναι να ρίχνεις μια εταιρεία εκτός.

Δε ξέρω πόσες φορες έχει πτωχεύσει και έχει αλλάξει όνομα. Έχει καταντήσει ανέκδοτο.

Σωστότατο το πρώτο σκέλος.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απίστευτα νέα. N78 καλλικρατεια Χαλκιδικής δείτε ταχύτητα. Και το καλύτερο? Δεν ζεστάθηκε καθόλου κατεβάσαμε 500GB χωρίς πρόβλημα και υπερθέρμανση. Οπότε υπάρχει όντως θέμα με τις bands και ζεσταίνετε στο μέρος που είμαι εγώ. Απίστευτο ρουτερ τελικά η cosmote λίγο να φτιάξει τις μπάντες. Η Ν78 είναι απίστευτη απλά.


Screenshot-1.png
Screenshot-2.png



Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες πάντως η cosmote ανακοίνωσε οικονομικά αποτελέσματα για το 2022 και οι συνδέσεις κινητής στο 12μηνο ήταν +3,8% και +271.815 σε σχέση με το προηγούμενο έτος. Τώρα το πόσους συνδρομητες έχασε τον τελευταίο μήνα και αν έχασε όντως θα φανεί Απρίλιο Μάιο όταν θα ανακοινώσει αποτελέσματα 3μηνου 2023, μέχρι τότε τα πιο πολλά είναι θεωριες

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mixtri said:

H Nova έχει αποδείξει στο παρελθόν πως είναι να ρίχνεις μια εταιρεία εκτός.

Δε ξέρω πόσες φορες έχει πτωχεύσει και έχει αλλάξει όνομα. Έχει καταντήσει ανέκδοτο.

Δεν είναι πανάκριβα τα προγράμματα.

Οι μισθοί είναι μηδενικοί.

Το αν ένα προϊόν είναι ακριβό, έχει να κάνει όχι με την ονομαστική του τιμή, αλλά με την τιμή σε σχέση με το εισόδημα.

Επομένως, επειδή μιλάμε για Ελλάδα, τα προγράμματα είναι πανάκριβα μια και οι μισθοί είναι μηδενικοί.

Για να το πω πιο απλά...αν ένας άνθρωπος έχει μηνιαίο εισόδημα 200.000 ευρώ, τότε μία Lamborghini του είναι φθηνή.

Αν κάποιος έχει εισόδημα 600 ευρώ τον μήνα, τότε η φιάλη γάλα που έχει φτάσει στα 2 ευρώ είναι πανάκριβη.

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά όταν στα βόρεια θα ζητάτε τεχνικούς από nova/Vodafone για την σταθερή χτυπσφυριξτε κλέφτικα Ο λόγος που τα σκάω στην cosmote στην σταθερή.  Μέσος χρόνος αναμονής για επίλυση βλάβης με cosmote 1μερα , με Vodafone 5βδοκαδες ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ . (Ίσως και ποτέ στις δικές μου περιπτώσεις) . Αν έχεις ιδιόκτητο δίκτυο από την εκάστοτε εταιρία τότε βαι να κανείς την μετάβαση , αλλιώς όχι . Την πατησα μια δεν την ξαναπατάω ποτέ 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, georgebad said:

Καλά όταν στα βόρεια θα ζητάτε τεχνικούς από nova/Vodafone για την σταθερή χτυπσφυριξτε κλέφτικα Ο λόγος που τα σκάω στην cosmote στην σταθερή.  Μέσος χρόνος αναμονής για επίλυση βλάβης με cosmote 1μερα , με Vodafone 5βδοκαδες ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ . (Ίσως και ποτέ στις δικές μου περιπτώσεις) . Αν έχεις ιδιόκτητο δίκτυο από την εκάστοτε εταιρία τότε βαι να κανείς την μετάβαση , αλλιώς όχι . Την πατησα μια δεν την ξαναπατάω ποτέ 

Ξέρουμε πολύ καλά τι γίνεται σε περιοχές που είναι ο ΟΤΕ στη σταθερή. Έτσι και αλλιώς σύντομα θα γίνει κάτι σαν τη ΔΙΑΔΙΕ για τις τηλεπικοινωνίες γιατί σαμποτάρουν φουλ τον ανταγωνισμό οι οτετζηδες. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, p_k said:

Το αν ένα προϊόν είναι ακριβό, έχει να κάνει όχι με την ονομαστική του τιμή, αλλά με την τιμή σε σχέση με το εισόδημα.

Επομένως, επειδή μιλάμε για Ελλάδα, τα προγράμματα είναι πανάκριβα μια και οι μισθοί είναι μηδενικοί.

Για να το πω πιο απλά...αν ένας άνθρωπος έχει μηνιαίο εισόδημα 200.000 ευρώ, τότε μία Lamborghini του είναι φθηνή.

Αν κάποιος έχει εισόδημα 600 ευρώ τον μήνα, τότε η φιάλη γάλα που έχει φτάσει στα 2 ευρώ είναι πανάκριβη.

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά.

 

Στην τιμολόγηση του προϊόντος δε μπορείς να βάζεις ζημιά μέσα μόνο και μόνο για να ανεβάσεις τα νούμερα ή να χάσει ο άλλος. Αυτό το έχει κάνει επανηλειμμένα η Nova και δεν έβγαλε πουθενά.

Τέλος, η τιμολόγηση των προϊόντων δε γίνεται με βάσει τους μισθούς της αγοράς. Έχεις κόστος και περιθώριο κέρδους ή ζημίας. Αν μπαίνεις συνεχώς μέσα θα πέσεις μαθηματικά έξω όσα τεμάχια και να πουλάς. Στο λέω από εμπειρία 🙂

10 minutes ago, cmvr said:

Ξέρουμε πολύ καλά τι γίνεται σε περιοχές που είναι ο ΟΤΕ στη σταθερή. Έτσι και αλλιώς σύντομα θα γίνει κάτι σαν τη ΔΙΑΔΙΕ για τις τηλεπικοινωνίες γιατί σαμποτάρουν φουλ τον ανταγωνισμό οι οτετζηδες. 

Δεν παίζει αυτό. Αυτά είναι δικαιολογίες των παρόχων. Φταίει ο ΟΤΕ και τα άστρα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, georgebad said:

Καλά όταν στα βόρεια θα ζητάτε τεχνικούς από nova/Vodafone για την σταθερή χτυπσφυριξτε κλέφτικα Ο λόγος που τα σκάω στην cosmote στην σταθερή.  Μέσος χρόνος αναμονής για επίλυση βλάβης με cosmote 1μερα , με Vodafone 5βδοκαδες ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ . (Ίσως και ποτέ στις δικές μου περιπτώσεις) . Αν έχεις ιδιόκτητο δίκτυο από την εκάστοτε εταιρία τότε βαι να κανείς την μετάβαση , αλλιώς όχι . Την πατησα μια δεν την ξαναπατάω ποτέ 

Είμαι βόρεια. Περισσότερο από χρόνο δεν έχει βρεθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, στους 10 μήνες περίπου κατάφερα να έρθει τεχνικός (2 φορές) η απάντηση ήταν  "δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει", ε ας μην ερχόταν... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Δεν παίζει αυτό. Αυτά είναι δικαιολογίες των παρόχων. Φταίει ο ΟΤΕ και τα άστρα.

Μιχάλη θα σε παρακαλέσω να το δεχθείς. Έχω προσωπική εμπειρία πολλάκις. Κάνει αίτημα πελάτης πχ σε νοβα σε περιοχή που εξυπηρετεί ΟΤΕ. Δεν έχει πόρτα. Αφού του βγάλουν το λάδι να περιμένει αποφασίζει ο πελάτης να πάει σε OTE. Δια μαγείας βρίσκεται πόρτα VDSL.  Βρε τους μάγους της Cosmote 🤣

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πριν, mixtri said:

Δεν παίζει αυτό. Αυτά είναι δικαιολογίες των παρόχων. Φταίει ο ΟΤΕ και τα άστρα.

4ο ποστ…

https://myphone.gr/forum/topic/191593/page/354/

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, hercoulis said:

Παρόμοια ιστορία και με εμένα, παρακαλούσα σχεδόν 2 μήνες να ξαναέρθει ο ΟΤΕ για να ενώσει το καλώδιο που ξέχασε να συνδέσει…γιατί είχα πολύ καλή προσφορά για να την χάσω από την κόκκινη (απάντηση που τους έδιναν πως δε μπορεί να γίνει κάτι… έλα που έγινε τελικά). 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cmvr said:

Μιχάλη θα σε παρακαλέσω να το δεχθείς. Έχω προσωπική εμπειρία πολλάκις. Κάνει αίτημα πελάτης πχ σε νοβα σε περιοχή που εξυπηρετεί ΟΤΕ. Δεν έχει πόρτα. Αφού του βγάλουν το λάδι να περιμένει αποφασίζει ο πελάτης να πάει σε OTE. Δια μαγείας βρίσκεται πόρτα VDSL.  Βρε τους μάγους της Cosmote 🤣

Μπορεί η κοσμοτε να δεσμεύει πόρτες, αυτό δε μου λέει τίποτα.

η περίπτωση του hercoulis είναι πολύ γενική βλάβη για να πούμε ότι ο ΟΤΕ το κάνει σύστημα…

waeo δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε αλλά φαίνεται να υπάρχει σύμβαση που μπορούν να πάνε μέσα σε χ μέρες… αν όντως έγινε αυτό τότε είσαι στα όρια της σύμβασης. Κανείς δεν είπε ότι θα κάνουν prioritise τους συνδρομητές άλλων εταιρειών. Και φίλος μου που δουλεύει στην ΒΤ στην Αγγλία λέει ότι τελευταίους τους αφήνουν τους συνδρομητές άλλων εταιρειών…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgebad said:

Καλά όταν στα βόρεια θα ζητάτε τεχνικούς από nova/Vodafone για την σταθερή χτυπσφυριξτε κλέφτικα Ο λόγος που τα σκάω στην cosmote στην σταθερή.  Μέσος χρόνος αναμονής για επίλυση βλάβης με cosmote 1μερα , με Vodafone 5βδοκαδες ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ . (Ίσως και ποτέ στις δικές μου περιπτώσεις) . Αν έχεις ιδιόκτητο δίκτυο από την εκάστοτε εταιρία τότε βαι να κανείς την μετάβαση , αλλιώς όχι . Την πατησα μια δεν την ξαναπατάω ποτέ 

Στη περιοχή μου έχει και η Nova από την Forthnet γραμμες ενώ η Vodafone όχι. 
Στο χωριό μου ναι πληρώνω κοσμοτε γιατί δεν έχουν βάλει ακόμα οπτικές και είμαστε με χαλκό και τα παλιά μόνα καφαο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Μπορεί η κοσμοτε να δεσμεύει πόρτες, αυτό δε μου λέει τίποτα.

η περίπτωση του hercoulis είναι πολύ γενική βλάβη για να πούμε ότι ο ΟΤΕ το κάνει σύστημα…

waeo δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε αλλά φαίνεται να υπάρχει σύμβαση που μπορούν να πάνε μέσα σε χ μέρες… αν όντως έγινε αυτό τότε είσαι στα όρια της σύμβασης. Κανείς δεν είπε ότι θα κάνουν prioritise τους συνδρομητές άλλων εταιρειών. Και φίλος μου που δουλεύει στην ΒΤ στην Αγγλία λέει ότι τελευταίους τους αφήνουν τους συνδρομητές άλλων εταιρειών…

Αν δεν κάνω λάθος, πριν από χρόνια που ήσουν πιο Wind, διαμαρτυρόσουν για το ότι  οι διαμαρτυρίες για κεραίες ήταν για τους άλλους παρόχους και όχι για τον ΟΤΕ (όπως έλεγες οι κεραίες του ΟΤΕ ακτινοβόλουν αγίασμα). Ξαφνικά έχεις μια αλλαγή στάσης προς τον ΟΤΕ….

 

Το ότι το κάνει η BT, δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Στην Vodafone πχ, οτιδήποτε  νέο βγαίνει, εξασφαλίζεται δια ροπάλου ότι δεν θίγει το wholesale. Εδώ αλλαγή σε CRM ήθελαν να κάνουν και δεν προχωρούσαν γιατί θα υπηρχε διαχωρισμός στις βλαβες. (Τώρα πάνε με σειρά ανεξαρτήτως αν είναι Vodafone, η Wholesale). 
 

Όποτε καλό είναι να μην επιβραβεύουμε τέτοιες συμπεριφορές. 
 

Επισης οι φήμες επιμένουν για το CVC. Και  παρά τα αποτελέσματα που ανακοίνωσε, η μετοχή πέφτει. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TakeOverNet said:

Αν δεν κάνω λάθος, πριν από χρόνια που ήσουν πιο Wind, διαμαρτυρόσουν για το ότι  οι διαμαρτυρίες για κεραίες ήταν για τους άλλους παρόχους και όχι για τον ΟΤΕ (όπως έλεγες οι κεραίες του ΟΤΕ ακτινοβόλουν αγίασμα). Ξαφνικά έχεις μια αλλαγή στάσης προς τον ΟΤΕ….

 

Το ότι το κάνει η BT, δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Στην Vodafone πχ, οτιδήποτε  νέο βγαίνει, εξασφαλίζεται δια ροπάλου ότι δεν θίγει το wholesale. Εδώ αλλαγή σε CRM ήθελαν να κάνουν και δεν προχωρούσαν γιατί θα υπηρχε διαχωρισμός στις βλαβες. (Τώρα πάνε με σειρά ανεξαρτήτως αν είναι Vodafone, η Wholesale). 
 

Όποτε καλό είναι να μην επιβραβεύουμε τέτοιες συμπεριφορές. 
 

Επισης οι φήμες επιμένουν για το CVC. Και  παρά τα αποτελέσματα που ανακοίνωσε, η μετοχή πέφτει. 

H Vodafone σαν Vodafone Greece είναι καλή, αλλά επέτρεψε μου να έχω μια γενική εικόνα για τον όμιλο που δεν είναι και τόσο καλή, δυστυχώς. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι κόβουν από παντού το κόστος(customer service, vendors, network sharing) χωρίς να τους ενδιαφέρει πλέον η ποιότητα, σαν να φαίνεται ότι υπάρχει όντως σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Βλέπουν πως να διορθώσουν τα νούμερα για το επόμενο έτος χωρίς να υπάρχει long term strategy.

Μέχρι στιγμής και σύμφωνα με τα συμβόλαια που έχουν υπογράψει η Cosmote τηρεί τις δεσμεύσεις. Αν όχι υπάρχει πρόστιμο.

Επιπλέον, αν θέλουν να δώσουν σωστή υπηρεσία στον πελάτη, όταν έχει πρόβλημα να του δίνουν mobile broadband δωρεάν όπως κάνει η κοσμοτε.

Όσον αφορά τους σταθμούς που ξηλώνονται, θεωρώ ότι χτυπούσα στη λάθος κατεύθυνση. Όντως είναι εκνευριστικό να έχει σήμα μόνο η Cosmote λόγω ξηλωμάτων αλλά δε φταίει η Cosmote. Οι νόμοι φταίνε. Επομένως ναι, σε αυτό ήμουν φάουλ.

 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mixtri said:

H Vodafone σαν Vodafone Greece είναι καλή, αλλά επέτρεψε μου να έχω μια γενική εικόνα για τον όμιλο που δεν είναι και τόσο καλή, δυστυχώς. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι κόβουν από παντού το κόστος(customer service, vendors, network sharing) χωρίς να τους ενδιαφέρει πλέον η ποιότητα, σαν να φαίνεται ότι υπάρχει όντως σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Βλέπουν πως να διορθώσουν τα νούμερα για το επόμενο έτος χωρίς να υπάρχει long term strategy.

Μέχρι στιγμής και σύμφωνα με τα συμβόλαια που έχουν υπογράψει η Cosmote τηρεί τις δεσμεύσεις. Αν όχι υπάρχει πρόστιμο.

Επιπλέον, αν θέλουν να δώσουν σωστή υπηρεσία στον πελάτη, όταν έχει πρόβλημα να του δίνουν mobile broadband δωρεάν όπως κάνει η κοσμοτε.

Όσον αφορά τους σταθμούς που ξηλώνονται, θεωρώ ότι χτυπούσα στη λάθος κατεύθυνση. Όντως είναι εκνευριστικό να έχει σήμα μόνο η Cosmote λόγω ξηλωμάτων αλλά δε φταίει η Cosmote. Οι νόμοι φταίνε. Επομένως ναι, σε αυτό ήμουν φάουλ.

 

Και η Ericsson προχωρά και αυτή σε 8000 απολύσεις. Και αυτή έχει πρόβλημα;

Όλοι οι telcos βρίσκονται σε πίεση, λόγω πληθωρισμού και ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, TakeOverNet said:

Και η Ericsson προχωρά και αυτή σε 8000 απολύσεις. Και αυτή έχει πρόβλημα;

Όλοι οι telcos βρίσκονται σε πίεση, λόγω πληθωρισμού και ενέργειας.

1400 εθελοντικές αποχωρίσεις κάνει λόγω merging (kathrein, vonage, cradlepoint) αλλά και των λόγων που είπες. 8000 που τις βρήκες; (είμαι περίεργος).

Απολύσεις δεν κάνει. Αν θες φεύγεις με ωραιότατο πακέτο (αν σε αφήσουν), αν θες μένεις…

Αν θες να μπούμε στα ενδότερα του νούμερου αυτού θα σου πω είναι απόλυτα φυσιολογικό για μια εταιρεία που θέλει να ρίξει βάρος στο core business και όχι σε marketing… Και επιπλέον οι consultants είναι αρκετοί άρα αυτό το νούμερο είναι πολύ εφικτό.

Στο θέμα της ενέργειας οι telcos θα πρέπει να αναζητούν λύσεις με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας και όχι να κόβουν από το core business. Επιπλέον, αυτή η κρίση είναι καθαρά τεχνητή και προμελετημένη και μάλλον δε θα κρατήσει για πολύ κατά πως εξελίσσονται τα πράγματα…

Για αυτό προσπαθώ κάθε φορά να εξηγώ πως γίνεται η τιμολόγηση προϊόντων. Όταν βλέπεις φθηνό πλέον πρέπει να βάζεις ερωτηματικό, εκτός αν είναι το μόνο που αντέχεις οικονομικά και σου είναι απαραίτητο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1400 εθελοντικές αποχωρίσεις κάνει λόγω merging (kathrein, vonage, cradlepoint) αλλά και των λόγων που είπες. 8000 που τις βρήκες; (είμαι περίεργος).
Απολύσεις δεν κάνει. Αν θες φεύγεις με ωραιότατο πακέτο (αν σε αφήσουν), αν θες μένεις…
Αν θες να μπούμε στα ενδότερα του νούμερου αυτού θα σου πω είναι απόλυτα φυσιολογικό για μια εταιρεία που θέλει να ρίξει βάρος στο core business και όχι σε marketing… Και επιπλέον οι consultants είναι αρκετοί άρα αυτό το νούμερο είναι πολύ εφικτό.
Στο θέμα της ενέργειας οι telcos θα πρέπει να αναζητούν λύσεις με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας και όχι να κόβουν από το core business. Επιπλέον, αυτή η κρίση είναι καθαρά τεχνητή και προμελετημένη και μάλλον δε θα κρατήσει για πολύ κατά πως εξελίσσονται τα πράγματα…
Για αυτό προσπαθώ κάθε φορά να εξηγώ πως γίνεται η τιμολόγηση προϊόντων. Όταν βλέπεις φθηνό πλέον πρέπει να βάζεις ερωτηματικό, εκτός αν είναι το μόνο που αντέχεις οικονομικά και σου είναι απαραίτητο.




Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Μπορεί η κοσμοτε να δεσμεύει πόρτες, αυτό δε μου λέει τίποτα.

Δε δεσμεύουν απλά πόρτες και στις βλάβες τους βγάζουν την Παναγία. Χρόνια τώρα αυτη η κολόνια. Μόνιμη κατάσταση και σαμποτάζ κατ΄ εξακολούθηση 🤨

Έτσι και αλλιώς στη σταθερή διώχνει κόσμο ο ΟΤΕ με εθελουσία συνέχεια και έφτασε και η ηλικία αυτών που είναι γύρω στα 50-55. Όλα τα έργα εδώ και χρόνια τα δίνει σε εργολάβο το ίδιο θα φαίνεται να κάνει και με τους γνωστούς οτετζηδες που πηγαίνουν στα σπίτια οι οποίοι όσους έχω έρθει σε επαφή λένε ότι τους βάζουν και στόχους να κάνουν άτυπα και το εμπορικό τμήμα ώστε να προωθούν υπηρεσίες. Συζητιέται πολύ ότι θα γίνει κάτι όπως τον ΔΕΔΔΗΕ ιδιωτικού δικαίου που θα αναλαμβάνει όλες τις ενδιάμεσες διαδικασίες που τις κάνουν οι οτεζηδες ή στις αντίστοιχες περιοχές οι novaτζηδες ή οι Vodafodanoτζήδες. Δεν είναι τόσο όλα ρόδινα μέσα στον φορέα και οι τεχνικοί είναι σε πολύ πίεση.

Φυσικά, ότι κάτι δεν πάει καλά το επισφραγίζουν και οι προσφορές που τρέχουν συνέχεια εδώ και καιρό με το Σούπερ ξεβράκωμα των τιμών συνδιαστικά με σταθερή 13,77 το unlimited στο κινητό αν πας το σταθερό σου με 27,90 ή 33 για 50αρα ή 100αρα vdsl αντίστοιχα. Δεν είναι τυχαία όλα αυτά να το θυμηθείτε σε λίγο καιρό.  

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οπωσδήποτε άσχημο να μιλάμε για απολύσεις, για ανθρώπους που χάνουν την εργασία τους και βρίσκονται μπροστά σε νέες οδυνηρές πραγματικότητες...

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα περιγράφει ο φίλος Μιχάλης, ο οποίος οπωσδήποτε τα γνωρίζει καλύτερα από όλους μας. Πάντως, η είδηση από χθες παίζει σε όλα τα μέσα, ενδεικτικά αναφέρω

 

https://www.naftemporiki.gr/finance/world/1443501/ericsson-prokeitai-na-apolysei-8-500-ergazomenoys/

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, p_k said:

Είναι οπωσδήποτε άσχημο να μιλάμε για απολύσεις, για ανθρώπους που χάνουν την εργασία τους και βρίσκονται μπροστά σε νέες οδυνηρές πραγματικότητες...

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα περιγράφει ο φίλος Μιχάλης, ο οποίος οπωσδήποτε τα γνωρίζει καλύτερα από όλους μας. Πάντως, η είδηση από χθες παίζει σε όλα τα μέσα, ενδεικτικά αναφέρω

 

https://www.naftemporiki.gr/finance/world/1443501/ericsson-prokeitai-na-apolysei-8-500-ergazomenoys/

 

Όταν ακούς απολύσεις σκέφτειται ότι τρώνε παπούτσι ιδιαίτερα αυτοί που κοστίζουν παραπάνω δηλαδή οι 50+.  Από την άλλη όταν φτάνεις να απολύεις σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα και θέλεις να μαζέψεις τα κοστολόγια.  

Εδώ λέει "Ericsson's move would be the largest layoff to hit the telecoms industry". Σοβαρά πράγματα δηλαδή και οι 1400 θέσεις από αυτές που είναι να κοπούν είναι στη Σουηδία. 

https://www.reuters.com/business/media-telecom/ericsson-lay-off-8500-employees-memo-2023-02-24/

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ζούμε σε ένσν πολύ ρευστό κόσμο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...