Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, cocu said:

Ενεργοποιήθηκε 5G μέσα στην Παραλία Κατερίνης το Σάββατο, ταχύτητες λίγο πάνω από 300 πρός το παρόν πιάνει.

Επίσης κάποιος στο cellmapper έσβησε όλες τις κεραιες από όλη την ελλάδα που ανήκουν στο παλιό δίκτυο

Το παρατήρησα και εγώ … Μπορούμε να κανυομε restore κάπως ;

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι βδομάδες αυτό το πρόβλημα. Το είχα παρατηρήσει με τους πύργους της Vodafone και της Wind

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι προχθές δούλευε κανονικά... Ελπίζω να μην μπορεί κάποιος να σβήσει τόσες κεραίες

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τις σβήνει αλλά αν ξαναπεραστουν από κάποιον άλλο τα δεδομένα υπαρχουν όλα κανονικά

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πάντως, προσθέτουν και φωτό, ίσως κάποιος το ανέλαβε να το κάνει πιό ωραίο και για τις 3 εταιρίες

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, cocu said:

Παρατήρησα πάντως, προσθέτουν και φωτό, ίσως κάποιος το ανέλαβε να το κάνει πιό ωραίο.

Πονφωτογραφιες όμως δυστοιχος είναι outdated … βάζω κάποιες εγώ που τραβαω με τον νέο εξοπλισμό , αλλά μου είναι δύσκολο … θα βγω μια μέρα με την κάμερα 

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2022 at 11:34 ΠΜ, mixtri said:

Οπτική επαφή δε σημαίνει πάντα καλές ταχύτητες. Θες multipath για καλό ΜΙΜΟ.

@mixtri Μιχάλη , μην ορκίζεσαι 🙂 Πολλές φορές οταν το multipath ειναι σε δύσκολα επίπεδα και διακυμάνσεις μπορεί να κάνει trigger ... ωραία domino effects οπως την ... αλλαγή Cell σε μακρυνό σταθμο βάσης και ίσως ...σταθεροτερο 🙂

Μην ξεχναμε και το Doppler effect που πολλες φορές μερικά παραπάνω Hz στη συχνότητα βελτιώνουν το linearity και τα SNR στο φασμα της κινητής τηλεφωνίας. 

100 Hz shift ( λεμε τωρα.... ) κανουν θαύματα στο SNR.

Τα έχω δεί ΟΛΑ αυτές τις μέρες στο καγιάκ ΚΑΙ στο ... αεροπλάνο

Time advance + - 500 μετρα ανα δευτερόλεπτο λογω reflections ενω είσαι σταθερός μονο στα παράλια του Ηρακλείου και στο Hobart της Tazmania εχεις 🙂

 

Μεταξύ αστείου και σοβαρού 

  🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DjTony said:

The Mall Athens στο ΙΚΕΑ απέξω. 0f9fd650654dda3d256661bab1f1d9df.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Αυτά ειναι...!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Πλατεία Δαβάκη, Καλλιθέα (Αττική). 

Screenshot_2022-05-05-13-23-46-455_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-05-13-23-09-544_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Μια χαρά. Το θηρίο που έχει ανεβάσει ακριβώς απέναντι από την πλατεία καμουφλαρισμένο, δεν αφήνει μύγα να πέσει κάτω 😁

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

 

Μια χαρά. Το θηρίο που έχει ανεβάσει ακριβώς απέναντι από την πλατεία καμουφλαρισμένο, δεν αφήνει μύγα να πέσει κάτω 😁

Καμινάδα το καμουφλάζ;

Link to comment
Share on other sites

Έξω από την πυροσβεστική Τρικάλων 

 

 

IMG_20220505_214750.jpg

IMG_20220505_214122.jpg

IMG_20220505_220907.jpg

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Λάρισα πλατεία ταχυδρομείου με N78!!

spacer.png

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vwbestakos said:

Αναβαθμίστηκε η κεραία επάνω στο metropol ή είναι από τον Οτε Φιλελλήλων; ; Όλες κι όλες μόνο 3 κεραίες είχαν αναβαθμιστεί Λάρισα τόσο καιρό, μια καινούργια στον ΟΣΕ, και Ν78 μόνο στον ΟΤΕ Φιλελλήνων

 

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cocu said:

 

ακόμα και Σέρρες και οι δυο σταθμοί παίζουν με N78

Kitchen  bar θεσσαλονικη με DSS

https://www.speedtest.net/result/i/5104444394

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Μου έκανε εντύπωση που έβαλες speedtest της Vodafone με fake 5G. Μετά μπήκα εδώ και κατάλαβα γιατί... 🤣 

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Νέας Πεντέλης. Μπαλίτσα μόνη της η Cosmote εκεί πάνω. Κρίνοντας από το σήμα του 5G στο Netmonster, ίσως είδε μακρινή N78, γιατί έχει κεραία εκεί κοντά. 

Screenshot_2022-05-07-16-07-50-399_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-07-16-07-54-853_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Το ίδιο και στα Μελίσσια (κοντά στο Everest). 

Screenshot_2022-05-07-17-03-39-551_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-07-17-06-01-446_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Μου έκανε εντύπωση που έβαλες speedtest της Vodafone με fake 5G. Μετά μπήκα εδώ και κατάλαβα γιατί... 🤣 

Θεωρείς το παραπάνω fake 5G?

κάτω από την κεραία του ΟΤΕ είσαι στα 100  

Όλη η Ν Ιωνία έτσι είναι. Μάλιστα πιο μερικά στενά πιο κατω δεν μπορείς να μιλήσεις καν (εξωτερικό χώρο)

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Πλατεία Νέας Πεντέλης. Μπαλίτσα μόνη της η Cosmote εκεί πάνω. Κρίνοντας από το σήμα του 5G στο Netmonster, ίσως είδε μακρινή N78, γιατί έχει κεραία εκεί κοντά. 

Screenshot_2022-05-07-16-07-50-399_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-07-16-07-54-853_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Το ίδιο και στα Μελίσσια (κοντά στο Everest). 

Screenshot_2022-05-07-17-03-39-551_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-07-17-06-01-446_cz.mroczis.netmonster.jpg

Εικόνα και για την μπλέ έχεις από Πεντέλη; ήταν η χειρότερη στη Πεντέλη! Μπας και έκαναν τίποτα! Υπηρετούσα στο 414 (Παλιά Πεντέλη) και όσοι είχαν VF έφυγαν γιατί ήταν με Edge και δεν είχαν ίντερνετ στο νοσοκομείο.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Εικόνα και για την μπλέ έχεις από Πεντέλη; ήταν η χειρότερη στη Πεντέλη! Μπας και έκαναν τίποτα! VF δύσκολα εκεί. Υπηρετούσα στο 414 (Παλιά Πεντέλη) ψηλά και όσοι είχαν VF έφυγαν γιατί ήταν με Edge και δεν είχαν ίντερνετ.

Τελευταία φορά που είχα μαζί μου τη μπλε στην (παλαιά) Πεντέλη, ήταν πέρσι τον Ιούλιο. Είχε ένα ωραίο 2G στο δρόμο. 🤣 Το 3G οριακό και μη λειτουργικό, το 4G σαν μακρινό ραδιόφωνο (πότε έπιανε, πότε το έχανε). Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πρόσφατα (δεν νομίζω), γι αυτό γράφω ότι η Cosmote παίζει μόνη της εκεί πάνω, θα μου κάνει εντύπωση αν μόνιμος κάτοικος έχει οποιαδήποτε άλλη. 😛 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Τελευταία φορά που είχα μαζί μου τη μπλε στην (παλαιά) Πεντέλη, ήταν πέρσι τον Ιούλιο. Είχε ένα ωραίο 2G στο δρόμο. 🤣 Το 3G μη οριακό και λειτουργικό, το 4G σαν μακρινό ραδιόφωνο (πότε έπιανε, πότε το έχανε). Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πρόσφατα (δεν νομίζω), γι αυτό γράφω ότι η Cosmote παίζει μόνη της εκεί πάνω, θα μου κάνει εντύπωση αν μόνιμος κάτοικος έχει οποιαδήποτε άλλη. 😛 

Ίσως κάτι έχει αλλάξει. Τόσες αναβαθμίσεις κάνουν! Γιατί άραγε; τόσο ισχυροί είναι οι κάτοικοι που δεν τους επιτρέπουν να στήσουν σταθμούς. Με καλό καμουφλάζ θα τα καταφέρουν. Άκου εκεί 2G Αθήνα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ίσως κάτι έχει αλλάξει. Τόσες αναβαθμίσεις κάνουν! Γιατί άραγε; τόσο ισχυροί είναι οι κάτοικοι που δεν τους επιτρέπουν να στήσουν σταθμούς. Με καλό καμουφλάζ θα τα καταφέρουν. Άκου εκεί 2G Αθήνα κιόλας!

Δεν είναι εύκολη η περιοχή εκεί έχω άνθρωπο που μένει. Πάλι στα δύσκολα σημεία δε θα τα καταφέρουν όπως και στην ανατολική αττική που εκτός από την Cosmote οι άλλες είναι με μονοψήφιες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...