Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, mixtri said:

Χμμμ αυτό που ρώτησα είναι μήπως κάνει κάτι περίεργο και ενώνει Β20 από ένα σταθμό με Β3 από άλλο σταθμό και γίνεται πάγωμα λόγω χαμένων πακέτων.

Αα όχι αυτό δεν το παρατηρώ σε 4g δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται και σε ποιους σταθμούς ίσως συμβαίνει. Πάντως ήμουν σε κοντινή ευθεία και σε ένα σημείο του δρόμου έχει και οπτική επαφή χωρίς να έχει άλλους σταθμούς κοντά οπότε δύσκολα να συνέβη αυτό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, VasilisSam said:

Από το ύψος της Σοφούλη με Γεωργίου Παπανδρέου συνεχίζοντας και στο κομμάτι της Αδριανουπόλεως με σύνδεσε στην 201022 band 20 και το κατάλαβα επειδή σταμάτησε να παίζει η μουσική από το youtube στο background. Πριν αλλάξουν τα πάνελ σε αυτή δεν είχα κανένα θέμα ακόμα και με band 20. Τι άλλαξε? Σήμα έβλεπα και -80dbm αλλά δεν με έβαζε σε άλλη μπάντα μέχρι που άλλαξε σταθμό στη παλιά 1112 και επανήλθε η μουσική. Θα την τσακίσουν την Θεσσαλονίκη έτσι.

Τεράστια απόσταση . Εμένα συνήθως εκεί λίγο μετά τι Σοφούλη με γυρνάει ξανά σε b3 . Και πριν αλλάξουν τα πάνελ εγώ το είχα το θέμα στην περιοχή . Η κατάσταση είναι απελπιστική . ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΑ . 

6 ώρες πριν, mixtri said:

Χμμμ αυτό που ρώτησα είναι μήπως κάνει κάτι περίεργο και ενώνει Β20 από ένα σταθμό με Β3 από άλλο σταθμό και γίνεται πάγωμα λόγω χαμένων πακέτων.

Αν κλειδώνω το κινητό στα 800 πάλι το ίδιο σημβαινει.

Ενα βίντεο 1 χρόνο πριν , με το πρόβλημα . Δεν παίζουν σίγουρα ρόλο τα πάνελ σε αυτή την περίπτωση γιατί αυτό συμβαίνει με πολλούς συνδυασμούς πάνελ 

https://youtu.be/uhfdvwN24cw?feature=shared

Αυτό το βίντεο όμως είναι 100% αντιπροσωπευτικό της κατάστασης 

https://youtu.be/5PmzQoA_YFY?feature=shared

Πως μπορούμε να ανοίξουμε ticket στην εταιρία μπας και το δούνε και καταλάβουν (αν και είμαι σίγουρος  ότι στο ξέρουν ) . Αλλά θλιβερά παραδείγματα , το καλοκαίρι σε αμέτρητες παραλίες , που έχουν μέτριο σήμα , η που κάνεις το Λάθος να βάλεις το κινητό στην τσέπη-τσάντα και γυρίσει σε b20 . Χαρακτηριστικό παραδειγμα 3 χρονια πριν (!) στην Λεπτοκαρυά που ήταν η του βάθους η του ύψους . Με τα παλιά enbs αυρο συνεβαινε όταν η b3 (για λόγους κάλυψης) έπαιζε υπερβολικά ποιο δυνατά και από την b20 και από την b7. Αλλά εκεί να πούμε ότι ήταν σίγουρα MIMO2 και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ παραδειγμα που μπυ έρχεται στο μυαλό είναι ένα sector της 1076 , το οποίο κάλυπτε όλο τον Εύοσμο . Κριμα κρίμα κριμα κριμα . Στις κεραίες που το έχω παρατηρήσει προσθέστε 101010 101008

Αλλο ένα παραδειγμα που η B20 είναι στα -100 και η b7 στα -103 . 

https://youtu.be/ZLIeEusk1QQ?feature=shared

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Τεράστια απόσταση . Εμένα συνήθως εκεί λίγο μετά τι Σοφούλη με γυρνάει ξανά σε b3 . Και πριν αλλάξουν τα πάνελ εγώ το είχα το θέμα στην περιοχή . Η κατάσταση είναι απελπιστική . ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΑ . 

Αν κλειδώνω το κινητό στα 800 πάλι το ίδιο σημβαινει.

Ενα βίντεο 1 χρόνο πριν , με το πρόβλημα . Δεν παίζουν σίγουρα ρόλο τα πάνελ σε αυτή την περίπτωση γιατί αυτό συμβαίνει με πολλούς συνδυασμούς πάνελ 

https://youtu.be/uhfdvwN24cw?feature=shared

Αυτό το βίντεο όμως είναι 100% αντιπροσωπευτικό της κατάστασης 

https://youtu.be/5PmzQoA_YFY?feature=shared

Πως μπορούμε να ανοίξουμε ticket στην εταιρία μπας και το δούνε και καταλάβουν (αν και είμαι σίγουρος  ότι στο ξέρουν ) . Αλλά θλιβερά παραδείγματα , το καλοκαίρι σε αμέτρητες παραλίες , που έχουν μέτριο σήμα , η που κάνεις το Λάθος να βάλεις το κινητό στην τσέπη-τσάντα και γυρίσει σε b20 . Χαρακτηριστικό παραδειγμα 3 χρονια πριν (!) στην Λεπτοκαρυά που ήταν η του βάθους η του ύψους . Με τα παλιά enbs αυρο συνεβαινε όταν η b3 (για λόγους κάλυψης) έπαιζε υπερβολικά ποιο δυνατά και από την b20 και από την b7. Αλλά εκεί να πούμε ότι ήταν σίγουρα MIMO2 και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ παραδειγμα που μπυ έρχεται στο μυαλό είναι ένα sector της 1076 , το οποίο κάλυπτε όλο τον Εύοσμο . Κριμα κρίμα κριμα κριμα . Στις κεραίες που το έχω παρατηρήσει προσθέστε 101010 101008

Αλλο ένα παραδειγμα που η B20 είναι στα -100 και η b7 στα -103 . 

https://youtu.be/ZLIeEusk1QQ?feature=shared

Κάτι συμβαίνει με το CA config. Δε μπορεί να είναι τυχαίο που εμφανίζεται σε τόσους σταθμούς. Δεν επιτρέπεται να κολλάει η σύνδεση σε καμία περίπτωση. Εδώ είμαι κέντρο Κοπεγχάγης με τέρμα κίνηση σε Β20 και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Κάτι συμβαίνει με το CA config. Δε μπορεί να είναι τυχαίο που εμφανίζεται σε τόσους σταθμούς. Δεν επιτρέπεται να κολλάει η σύνδεση σε καμία περίπτωση. Εδώ είμαι κέντρο Κοπεγχάγης με τέρμα κίνηση σε Β20 και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Ποιο δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos.k2 said:

Ποιο δίκτυο;

TDC infrastructure.

10 ώρες πριν, VasilisSam said:

Αα όχι αυτό δεν το παρατηρώ σε 4g δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται και σε ποιους σταθμούς ίσως συμβαίνει. Πάντως ήμουν σε κοντινή ευθεία και σε ένα σημείο του δρόμου έχει και οπτική επαφή χωρίς να έχει άλλους σταθμούς κοντά οπότε δύσκολα να συνέβη αυτό.

Θα πρέπει η Cosmote να εξετάσει σοβαρά την περίπτωση εξωτερικής παρεμβολής σε αυτήν την περίπτωση.

Τα πάνελ είναι πολύ υψηλής ευαισθησίας και μαζεύουν πολύ θόρυβο από γύρω.

Σαφές ότι μπορεί να είναι και εσωτερική παρεμβολή.

Η άλλη περίπτωση είναι να υπερβαίνει τον αριθμό connected users αλλά τότε θα έπρεπε να σας κάνει ένα ωραιότατο  handover. Εκεί μπλέκονται πολλά. Είναι καθαρά CS ticket και πρέπει να το δουν οπωσδήποτε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mixtri said:

TDC infrastructure.

Θα πρέπει η Cosmote να εξετάσει σοβαρά την περίπτωση εξωτερικής παρεμβολής σε αυτήν την περίπτωση.

Τα πάνελ είναι πολύ υψηλής ευαισθησίας και μαζεύουν πολύ θόρυβο από γύρω.

Σαφές ότι μπορεί να είναι και εσωτερική παρεμβολή.

Η άλλη περίπτωση είναι να υπερβαίνει τον αριθμό connected users αλλά τότε θα έπρεπε να σας κάνει ένα ωραιότατο  handover. Εκεί μπλέκονται πολλά. Είναι καθαρά CS ticket και πρέπει να το δουν οπωσδήποτε.

Ακριβώς εκεί είναι που κολλάει το θέμα . Δεν κάνει handover . Είτε Σε άλλο pci είτε στο ίδιο pci ενώ υπάρχουν και αλλες συχνπτητες πολλές φορές με την ίδια ισχυη , και πολλές φορές με καλύτερη ποιότητα . Τι counters έχουν βάλει και δεν πιάνουν τέτοιες περιπτώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δημοτικό θέατρο. Β20 για κύρια μπάντα;; Ν78 πάντως. 

edit: ακυρο. Η μια οθόνη λέει Β20 και η άλλη Β3. Μάλλον την Β3 θα πιστέψω 

IMG_7007.png

IMG_7008.png

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, paanos said:

Δημοτικό θέατρο. Β20 για κύρια μπάντα;; Ν78 πάντως. 

edit: ακυρο. Η μια οθόνη λέει Β20 και η άλλη Β3. Μάλλον την Β3 θα πιστέψω 

IMG_7007.png

IMG_7008.png

Όταν δεν έχει ιδιαίτερη κίνηση δεν έχει θέμα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Δημοτικό θέατρο. Β20 για κύρια μπάντα;; Ν78 πάντως. 

edit: ακυρο. Η μια οθόνη λέει Β20 και η άλλη Β3. Μάλλον την Β3 θα πιστέψω 

IMG_7007.png

IMG_7008.png

B3 είναι η κύρια, σωστά! Κοιτάμε RAT που ανανεώνεται άμεσα και δείχνει primary. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, aektzhs 1 said:

Θηβα που υπηρχε πρόβλημα με τις B20 διορθώθηκε. Να το πείτε στο τεχνικό τμήμα

Δεν είναι πολύ περίεργο να κάνουν όμως κάτι το διαφορετικό σε μία πόλη και άλλο σε άλλη? Δεν έχουν κάποια στάνταρ πρωτόκολλα?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, csmt said:

Είναι πολλές με Β20 μπουκωμενες στην πόλη γενικώς.

Υπάρχουν ακόμα αρκετά micros με την παλιά μαζί με την Καλαμαριά 1112.

Εκει στο 4all Μαρτίου όταν μπει θα είναι για το μετρό έτσι κι αλλιώς. Υπάρχει σήμα αλλά οχι φουλ τουλάχιστον έπιασα 100+ αλλά πιο κάτω στο nero με το ζορι 3. Οι άλλες πάνε πολύ καλά στο σημείο.

Υπάρχουν ανεκμετάλλευτες micro ακριβώς απέναντι με κατάστημα nova απο κάτω θα μπορούσαν να ανοίξουν άνετα και οι 3 απο εκεί άσχετα που οι άλλες παίζουν φουλ εδώ που είμαι.

Στον Χειμώνα πριν δεν βρήκα κανένα πρόβλημα.

Επειδή θα φύγω εκτάκτως σε περίπου 2 ώρες περνάω ΜΕΤ και πάω Κουφάλια. Θα γράψω αναφορά όταν φτάσω Βέροια καλό μεσημέρι.

Στο Nero πιο πάνω δεν είναι στη Καρακάση; Στα στενα πάνω από το subito οριακό 4G η Cosmote. 

Οσο για τα Micro έχει στη Καρακάση στον αριθμό 47, που είναι πάνω από την πλατεία Καουδη προς τη Συνδικα. Το Nero είναι χαμηλά στην αρχή διαγώνια από το κατάστημα Nova όπου έχει η Nova Micro εκεί και δεν ξέρω αν έχει η Cosmote στην περιοχή κεραια, σίγουρα έχει η Vodafone με τη Nova από κοινού.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θεσσαλονίκης προς τον πεζόδρομο Αγίας Σοφίας από την 1016 σήμερα το απόγευμα το 5g τούμπανο παρότι τον κόσμο (500-600mbps αλλά υψηλό ping). Το 4g θα το χαρακτήριζα μη λειτουργικό ώρες ώρες δεν φόρτωνε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VasilisSam said:

Κέντρο Θεσσαλονίκης προς τον πεζόδρομο Αγίας Σοφίας από την 1016 σήμερα το απόγευμα το 5g τούμπανο παρότι τον κόσμο (500-600mbps αλλά υψηλό ping). Το 4g θα το χαρακτήριζα μη λειτουργικό ώρες ώρες δεν φόρτωνε τίποτα. 

Δεν την έχουν αναβαθμίσει;;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί να πετάξουν και τα κινητά λοιπόν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, VasilisSam said:

Τελικά θέλουν να βλέπουν μόνο καμινάδες χαχα. 

https://www.theopinion.gr/reportaz/anastatosi-sta-peyka-apo-keraia-kinitis-tilefonias-poy-mpike-logo-flyover/

Δεν θα γίνουμε ποτέ κράτος...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, csmt said:

Καινούργια μπήκε σε ενεργοποίηση απ' ότι φαίνεται απο χθες γιατί προχθές δεν την πέτυχα σε λειτουργία είναι η Εγνατίας 69 με Αγίας Σοφίας 1001429 επιτέλους και την βρήκε ο Μπάμπης. Μια φωτό απο εκείνο το κτίριο θα ήταν αποδεκτό. Λογικά καμιά συνηθισμένη καμινάδα θα είναι όπως πάντα. Θέλει και μια μέτρηση στο ίδιο σημείο που εντοπίστηκε και με την μαύρη και βλέπουμε.

Εν τω μεταξύ οι γείτονες μας απ' ότι είδα ούτε Σκόπια ούτε και την Α1 Βουλγαρίας δεν πιάνει πια όπως παλιά εκεί στον ψηλό λόφο των Κουφαλίων.

Έγινε ένα χθεσινό test με το Poco x6 Pro που φοράει το Dimensity 8300 Ultra και όχι μόνο μπορώ να πιάσω SA αλλά δουλεύει επίσης κανονικά το *#*#3646633#*#* engineer mode menu. Και επειδή είδα παγκοσμίως ότι το έχουν παρά πολλές εταιρίες επίσημα στο support ότι δουλεύει SA και είναι φρέσκο 2024 μοντέλο πρίν 2 μηνών ΝΑΙ σας το προτείνω είναι VFM επιλογή.

Η έκδοση είναι κανονικά Europe και απο το κουτί έχει ήδη το Hyper OS android 14

Επίσης μπορείτε και το πιο φτηνό X6 με το SD 7s Gen2 απλώς για το κλείδωμα ξεκλείδωμα συχνοτήτων για τα SD γίνεται μόνο με root μέσω NSG.

Αν προκύψει νέα συσκευή ενημερώνω.

Οπ κεραία στην γειτονιά μου! Τωρα την πρόταση της Vodafone για την τιμή την κάνει ποιο ελκυστική 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...