Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στην εβδομάδα που ήμουν στο ΚΤΕΟ εκεί δίπλα από την 1513 δεν την έπιανα με τίποτα, φαινόταν κλειστή δηλαδή. Δεν ξέρω αν έπεσα πάνω σε αναβάθμιση ή βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Χρόνια Πολλά!!!!Σου εύχομαι ότι επιθυμείς!!!!Πάνω είναι πίσω. Νότια φυσάει. Άντε να δούμε και το SA. Αν δεν ξυπνήσουν οι άλλοι οι ψαλίδα θα ξανά ανοίξει

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις ευχές. 

Και στο νότο έχουμε θέματα ακόμα και μέσα στην Αθηνά σε σημεία που ήταν τούρμπο. Εύχομαι τον Μάρτιο να τελειώνουμε εντελώς. Πάντως, βλέπω και στερεά Ελλάδα θέματα ακόμα όχι παντού αλλά έχουν ψωμάκι ακόμα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, maarinos said:

mid-band aka mmWave

Και σε αυτό έχουν πρόσβαση όλες οι συσκευές 5G; Θέλω να πω.. θα μπορούν να πιάσουν αυτές τις ταχύτητες ή μόνο οι νέες και με τα τελευταία μόντεμ;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, cmvr said:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις ευχές. 

Και στο νότο έχουμε θέματα ακόμα και μέσα στην Αθηνά σε σημεία που ήταν τούρμπο. Εύχομαι τον Μάρτιο να τελειώνουμε εντελώς. Πάντως, βλέπω και στερεά Ελλάδα θέματα ακόμα όχι παντού αλλά έχουν ψωμάκι ακόμα.

Χρόνια πολλά και από εμένα με υγεία και ευτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή θα δούμε ωραία πράγματα! Τον Μάρτη έχω και γενέθλια. Γενέθλιο δώρο από την Cosmote!✌️🥳

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, csmt said:

Αυτή τη στιγμή το 90% είναι SA. Έμεινε λίγο ακόμα πριν την μεγάλη πρεμιέρα του εμπορικού 5G+ στις 1/3 ετοιμαστείτε. 100% μέχρι και τις 29/2.

Mega Outlet και Νεάπολη έχουν γίνει ήδη θέλει check.

Έως τέλη Φεβρουαρίου τελειώνει επιτέλους τα Μάλγαρα την Καλαμαριά και όλα τα ξεχασμένα micros της Θεσσαλονίκης. Τα παιδιά γύρισαν στα πάτρια εδάφη του Ευόσμου για να τελειώσουν την Θεσσαλονίκη. Πριν ήταν Δυτική Μακεδονία που τελείωσε σχεδόν στο 98% κι ότι απέμεινε είναι θέμα ημερών. Τον Μάρτη θα έχει βγεί και νεο δελτίο τύπου για γεωγραφική κάλυψη 5G και 5G+ στο 99.7%.

Για την 1015 που το ξέρεις τόσο σίγουρα? Από χθες στο σήμερα τι άλλαξε? Θυμάμαι για την συγκεκριμένη είχες ξαναπει πριν κάνα χρόνο και φαινόταν ότι ήσουν σίγουρος με πληροφορίες αλλά τελικά τζιφος. Θα φανεί από μέρα σε μέρα θα περάσω, μπορεί και απόψε.

Η 101260 που ήταν παρόμοια φάση μόνο band 3 με μέτριες ταχύτητες από τότε που αναβαθμίστηκε χωρίς να φαίνεται να άλλαξαν εξοπλισμό απλά πρόσθεσαν band 1+7 οι ταχύτητες εκτοξεύτηκαν https://www.speedtest.net/my-result/a/9902049378 .

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, VasilisSam said:

Για την 1015 που το ξέρεις τόσο σίγουρα? Από χθες στο σήμερα τι άλλαξε? Θυμάμαι για την συγκεκριμένη είχες ξαναπει πριν κάνα χρόνο και φαινόταν ότι ήσουν σίγουρος με πληροφορίες αλλά τελικά τζιφος. Θα φανεί από μέρα σε μέρα θα περάσω, μπορεί και απόψε.

Η 101260 που ήταν παρόμοια φάση μόνο band 3 με μέτριες ταχύτητες από τότε που αναβαθμίστηκε χωρίς να φαίνεται να άλλαξαν εξοπλισμό απλά πρόσθεσαν band 1+7 οι ταχύτητες εκτοξεύτηκαν https://www.speedtest.net/my-result/a/9902049378 .

Η 101260 που βρίσκεται; 

1 ώρα πριν, csmt said:

Αυτή τη στιγμή το 90% είναι SA. Έμεινε λίγο ακόμα πριν την μεγάλη πρεμιέρα του εμπορικού 5G+ στις 1/3 ετοιμαστείτε. 100% μέχρι και τις 29/2.

Mega Outlet και Νεάπολη έχουν γίνει ήδη θέλει check.

Έως τέλη Φεβρουαρίου τελειώνει επιτέλους τα Μάλγαρα την Καλαμαριά και όλα τα ξεχασμένα micros της Θεσσαλονίκης. Τα παιδιά γύρισαν στα πάτρια εδάφη του Ευόσμου για να τελειώσουν την Θεσσαλονίκη. Πριν ήταν Δυτική Μακεδονία που τελείωσε σχεδόν στο 98% κι ότι απέμεινε είναι θέμα ημερών. Τον Μάρτη θα έχει βγεί και νεο δελτίο τύπου για γεωγραφική κάλυψη 5G και 5G+ στο 99.7%.

Άντε να δούμε, κάτι μου λέει πως το 2024 όταν φέρει το SA θα σβήσει τις άλλες στη Θεσσαλονίκη. Ειδικα στο κέντρο 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο Περιστέρι δεν έχει καν SA..πως βγαίνει το 90% κάλυψη?(υφιστάμενη κατασταση)

Επίσης πως βγαίνει το 99.7% κάλυψη όταν η πυκνότητα των micros είναι μικρή και στην πλειονότητα των περιοχών ανύπαρκτη, σε λιγότερο από έναν μήνα?

Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, VasilisSam said:

Μέσα στην εβδομάδα που ήμουν στο ΚΤΕΟ εκεί δίπλα από την 1513 δεν την έπιανα με τίποτα, φαινόταν κλειστή δηλαδή. Δεν ξέρω αν έπεσα πάνω σε αναβάθμιση ή βλάβη.

Και εγώ την Δευτέρα που ήμουν Mr KTEO η Cosmote δεν είχε αναβαθμίσει εκεί. Και τις προάλλες στο Mega Outlet μέσα 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απλά εκστασιαστηκε ο csmt από την πληροφορία που έχει ότι ξανά έρχονται να "πολιορκήσουν" τις μη αναβαθμισμένες κεραίες στη Σαλονίκη. Πάντως άμα το πιάσουμε λογικά, αν θέλουν να παίξουν μες στο Μάρτη το SA, τα αστικά κέντρα θα πρέπει να τα έχουν τελειώσει όλα. Μόνο στην Θεσσαλονίκη λοιπόν έχει αφήσει κάποιες, δε νομίζω να είναι πολλές, 2 με 3 εβδομάδες δουλειά και πολύ λέω και κάποιες ακόμα ίσως σε κάποιες άλλες πόλεις εκεί στα βόρεια. Εντός χρονοδιάγραμματος φαίνεται λοιπόν να είναι. Απλά κάποιες στην επαρχία μένουν πάλι πίσω.. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnny_htc said:

Μάλλον απλά εκστασιαστηκε ο csmt από την πληροφορία που έχει ότι ξανά έρχονται να "πολιορκήσουν" τις μη αναβαθμισμένες κεραίες στη Σαλονίκη. Πάντως άμα το πιάσουμε λογικά, αν θέλουν να παίξουν μες στο Μάρτη το SA, τα αστικά κέντρα θα πρέπει να τα έχουν τελειώσει όλα. Μόνο στην Θεσσαλονίκη λοιπόν έχει αφήσει κάποιες, δε νομίζω να είναι πολλές, 2 με 3 εβδομάδες δουλειά και πολύ λέω και κάποιες ακόμα ίσως σε κάποιες άλλες πόλεις εκεί στα βόρεια. Εντός χρονοδιάγραμματος φαίνεται λοιπόν να είναι. Απλά κάποιες στην επαρχία μένουν πάλι πίσω.. 

Απλα το ποσοστο καλυψης δεν αφορα μονο την Θεσσαλονικη. Πολλες περιοχες δεν εχουν ακομα την υποδομη αυτη. Θεωρω ουτοπικα τα σχολια περι εμπορικου live 1/3/2024

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Το VoNR ποτε πιστεύετε θα είναι διαθέσιμο; Ξέρουμε τίποτα; 

Κάποτε…

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην παίρνουμε τοις μετρητοίς κάθε τι που λέγεται εδώ μέσα, εδώ ένας είχε γράψει ότι θα ενεργοποιηθεί το SA 6/2023 και έδινε και οδηγίες πώς το ενεργοποιούμε στις συσκευές. Από τότε αγνοείται η τυχη του. Ή μήπως όχι? 😂

Edited by cuibono
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Το VoNR ποτε πιστεύετε θα είναι διαθέσιμο; Ξέρουμε τίποτα; 

Άστο λίγο να ωριμάσει πρώτα 😛😛😛

Link to comment
Share on other sites

Γέφυρα Λουδία επι του Α1, Αθήνα Θεσσαλονίκη.
IMG_1763.thumb.png.8a11c124d399be4f9426b6de52fdd18c.png

Πλάτανος Ημαθίας εντός οικισμού 

IMG_1768.thumb.png.353d3cb658b2843a9034c12942ce2038.png

Χαλάστρα στο 4all

IMG_1774.thumb.png.57ebe0c29f0e980e4a7f46787baaa093.png
 

Στα Τρίκαλα Ημαθιας έπιανε τα μισά από ότι στον Πλάτανο. Και επειδή έχει κεραια να σημειώσω πως δεν είναι εντός οικισμού αλλά σύμφωνα με το CellMapper η κοντινότερη κεραια είναι εκεί που εχω κυκλώσει. IMG_1776.thumb.jpeg.7b056326e5751ed43d2b7a49ba55fb22.jpeg

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nikolas14 said:

Γέφυρα Λουδία επι του Α1, Αθήνα Θεσσαλονίκη.
IMG_1763.thumb.png.8a11c124d399be4f9426b6de52fdd18c.png

Πλάτανος Ημαθίας εντός οικισμού 

IMG_1768.thumb.png.353d3cb658b2843a9034c12942ce2038.png

Χαλάστρα στο 4all

IMG_1774.thumb.png.57ebe0c29f0e980e4a7f46787baaa093.png
 

Στα Τρίκαλα Ημαθιας έπιανε τα μισά από ότι στον Πλάτανο. Και επειδή έχει κεραια να σημειώσω πως δεν είναι εντός οικισμού αλλά σύμφωνα με το CellMapper η κοντινότερη κεραια είναι εκεί που εχω κυκλώσει. IMG_1776.thumb.jpeg.7b056326e5751ed43d2b7a49ba55fb22.jpeg

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gv2008 said:

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα 

Εκει που είδες τα 12Mbps η Nova έχει 4G όπως και η Vodafone. Δεν ξέρω αν έχουν δεδομένα, αλλά σε VoLTE κάπου εκεί κάνει διακοπές και στις δυο. Είναι σαν να είσαι στη μέση του πουθενά, όλο χωράφια είναι. Για τη Χαλάστρα…πραγματικά είναι για τα πανηγύρια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikolas14 said:

Εκει που είδες τα 12Mbps η Nova έχει 4G όπως και η Vodafone. Δεν ξέρω αν έχουν δεδομένα, αλλά σε VoLTE κάπου εκεί κάνει διακοπές και στις δυο. Είναι σαν να είσαι στη μέση του πουθενά, όλο χωράφια είναι. Για τη Χαλάστρα…πραγματικά είναι για τα πανηγύρια.

Στο 4all είδα η nova πλέον παίζει καλύτερα. Θα ανεβάσω στο νήμα της nova αλλά και εδώ μετρήσεις από Πειραιά και ίσως και Αθήνα. Η nova είναι για πέταμα 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gv2008 said:

Στο 4all είδα η nova πλέον παίζει καλύτερα. Θα ανεβάσω στο νήμα της nova αλλά και εδώ μετρήσεις από Πειραιά και ίσως και Αθήνα. Η nova είναι για πέταμα 

Βεβαίως, δώσε feedback να δούμε. 
Ναι στη Χαλάστρα και στα Μάλγαρα πιο παλιά σερνόταν, μετά τη Σινδο η Nova ήταν ανύπαρκτη στο κομμάτι του internet. Αλλά τώρα βελτιώθηκε και είναι 100% λειτουργική. Δεν βαζει φωτιά από ταχύτητες αλλά είναι αξιοπρεπέστατη για χρήση από κινητο και ελαφρύ Hotspot σε PC. Η Cosmote τόσα χρόνια στην περιοχή έπαιζε πολύ καλά, τώρα τελευταία ειδα αυτό το χαλί. 
Σταθμούς έχει αρκετούς στη περιοχή.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikolas14 said:

Βεβαίως, δώσε feedback να δούμε. 
Ναι στη Χαλάστρα και στα Μάλγαρα πιο παλιά σερνόταν, μετά τη Σινδο η Nova ήταν ανύπαρκτη στο κομμάτι του internet. Αλλά τώρα βελτιώθηκε και είναι 100% λειτουργική. Δεν βαζει φωτιά από ταχύτητες αλλά είναι αξιοπρεπέστατη για χρήση από κινητο και ελαφρύ Hotspot.

Μπράβο στη nova. Τα καλά να λέγονται. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...