Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπως άσχετο αλλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας. 

NSA (3)  δεν έχω βρει τι σημαίνει ακόμα.

IMG_1061.thumb.PNG.0cde211e32a7b5863a46f67edfb63ac9.PNG

Link to comment
Share on other sites

Εκεί NSA (1) όπως είπα βγάζει. Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και εγώ δεν βλέπω SA. Ίσως φταίει η esim; 

Μη σκας, με το ανάλογο firmware update που θα ενσωματώσει τις ρυθμίσεις της Cosmote σύντομα, όταν με το καλό γίνει διαθέσιμο το SA, με την 17.3 δεν βλέπω να γίνεται διαθέσιμο (εκτός αν αλλάξει κάτι μέχρι το επόμενο beta). Είτε θες φυσική SIM, είτε eSIM. Μέχρι τότε, θα έχουμε NSA.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε αν με το επόμενο carrier  update θα μας δώσει τη δυνατότητα να μετατρέψουμε την sim σε eSIM μέσω των ρυθμίσεων του iPhone χωρίς χρέωση. 

Ηδη εγινε σε κάποιες χώρες με το 17.2

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panos.k2 said:

Μένει να δούμε αν με το επόμενο carrier  update θα μας δώσει τη δυνατότητα να μετατρέψουμε την sim σε eSIM μέσω των ρυθμίσεων του iPhone χωρίς χρέωση. 

Ηδη εγινε σε κάποιες χώρες με το 17.2

Χλωμό αυτό. Αυτή η επιλογή, όπως και η μεταφορά της κάρτας μέσω iCloud ή η χρήση Apple watch σημαίνει ότι η εταιρεία πρέπει να δίνει χρήματα στην Apple και στην περίπτωση της Ελλάδας από όσο ξέρω δεν θεωρείται ακόμα κερδοφόρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paanos said:

Χλωμό αυτό. Αυτή η επιλογή, όπως και η μεταφορά της κάρτας μέσω iCloud ή η χρήση Apple watch σημαίνει ότι η εταιρεία πρέπει να δίνει χρήματα στην Apple και στην περίπτωση της Ελλάδας από όσο ξέρω δεν θεωρείται ακόμα κερδοφόρο αυτό.

Δηλαδή αν το κάνει η Telekom στις αλλες θυγατρικές της δεν θα πάρει και την Cosmote η μπαλα; 

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες χώρες έχουν πχ και την ενεργοποίηση eSIM μέσω app. Αν και φαίνονται άσχετα όλα αυτά, βασίζονται στον ίδιο πυρήνα. 
Εδω ας πάρουμε για παράδειγμα την MultiSIM, ξεκίνησε σε επίπεδο group πρώτη η Cosmote να την παρέχει με τα γνωστά θέματα, οι άλλες εταιρίες του ομίλου πήραν άλλη υλοποίηση και η Cosmote ξέμεινε έτσι. 
 

Τωρα τελευταία γίνονται αναβαθμίσεις επιτέλους και σε επίπεδο provisioning, ελπίζουμε να δούμε αλλαγές σε βάθος έτους. Το κόστος όμως παίζει ρόλο σημαντικό. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, waeo said:

Από όσο θυμάμαι έχεις και από την σειρά 15 όποτε δεν γνωρίζω γιατί. Δεν νομίζω να είναι η eSIM γιατί από όσο θυμάμαι σε έναν χρήστη εδώ του εμφανίζει SA + NSA και έχει eSIM.  Ίσως να μην έχει τύχει να είσαι συνδεδεμένος σε κεραία με SA. 

Και σε μένα  SA + NSA μου εμφανίζει με eSIM. 

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, TakeOverNet said:

Και σε μένα  SA + NSA μου εμφανίζει με eSIM. 

eSIM σε 15pro S.A. + NSA και σε εμένα 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

eSIM σε 15pro S.A. + NSA και σε εμένα 

Εσένα θυμόμουν ότι είχες ξανά πει που ανάφερα πιο πάνω.

Άρα Πάνο δεν ξέρω τι παίζει. Θα έπρεπε και σε εσένα εφόσον είσαι σε SA κεραία. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Τι έκδοση φορέα έχετε; 

Εγώ με iPhone 14 Pro με  iOS 17.2.1 και έκδοση φορεα Cosmote 57.0 βλέπω κανονικά SA+NSA με Ν78 στο σπίτι μου. Cosmote eSIM και Nova φυσική καρτα 
Διαβασα τα ποστ και το έψαξα…

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Τι έκδοση φορέα έχετε; 

Η 17.2.1 και 17.3 έχουν έκδοση φορέα COSMOTE 57.0

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Τι έκδοση φορέα έχετε; 

Cosmote 57.0 

Μήπως έχουν ενεργοποιήσει το SA πιλοτικά μόνο σε eSIM;

Οσοι έχουν αναφέρει πως στο μενού βλέπουν SA+NSA έχουν eSIM. Τυχαίο;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ενεργοποιημένο σε καμία κάρτα, το διαφημίζει η κεραία σε όλους και το αναφέρει το Modem.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites


Μήπως έχουν ενεργοποιήσει το SA πιλοτικά μόνο σε eSIM;


Θα ήθελα να το δω αυτό σε screenshot από το FTMInternal-4 και το toggle από τις ρυθμίσεις.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.k2 said:

Cosmote 57.0 

Μήπως έχουν ενεργοποιήσει το SA πιλοτικά μόνο σε eSIM;

Οσοι έχουν αναφέρει πως στο μενού βλέπουν SA+NSA έχουν eSIM. Τυχαίο;

Και εγώ με esim αλλά δε βλέπω. Τι να πω 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, paanos said:

Και εγώ με esim αλλά δε βλέπω. Τι να πω 

Η ενεργοποίηση του SA γίνεται ανά μπάντα 5G. Αν τύχει το τηλέφωνο και χρησιμοποιήσει την μπάντα που εξυπηρετεί και SA σε κάποιο combo, τότε θα διαβάσει την πληροφορία ότι είναι SA capable.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα μια βόλτα από άνω τούμπα - Κριονερη Θεσσαλονίκης . Η κατάσταση όσο αναφορά την κάλυψη είναι τραγική , και σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους . Πάλι όπως και από στην τριανδρία , ότι πιάσεις απο όπου πιάσεις . 
image0.thumb.png.97d6a3a9b2c48dd0378f15c171224df3.png

• Με κόκκινο χρώμα είναι τα σημεία που πάει ικανοποιητικά με 50-200mbps από τους σταθμούς 1058 και 1166.

• Στις περιοχές με κίτρινο πάει ανεκτά με ταχύτητες 20-50mbps

• Η μοβ υπογραμμίσει μας διχει την EN-DC N78 από τον 1018.

• όλα τα αλλά σημεία χαρόαλευει με ελαχίστων σήμα και ταχύτητες 3-50mbps . Στις κάθετες οδούς που «βλέπουν» τον 1166 η την 1058 όλα τέλεια όλα ωραία . Στις οριζόντιες οδούς που βλέπουν 1018 πάλι όλα τέλεια . Τι να πω . Από τύχη έχεις σήμα σε εξωτερικούς χώρους σε αυτή την περιοχή . Είχα καταγράψει με ακρίβεια κάθε στενό της τούμπας αλλά εκανα μ@αλακια και πάτησα mark as uploaded . Η νόβα έχει σταθμό μαζί με την Vodafone και πάει πολύ καλα . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Χθες πήγα μια βόλτα από άνω τούμπα - Κριονερη Θεσσαλονίκης . Η κατάσταση όσο αναφορά την κάλυψη είναι τραγική , και σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους . Πάλι όπως και από στην τριανδρία , ότι πιάσεις απο όπου πιάσεις . 
image0.thumb.png.97d6a3a9b2c48dd0378f15c171224df3.png

• Με κόκκινο χρώμα είναι τα σημεία που πάει ικανοποιητικά με 50-200mbps από τους σταθμούς 1058 και 1166.

• Στις περιοχές με κίτρινο πάει ανεκτά με ταχύτητες 20-50mbps

• Η μοβ υπογραμμίσει μας διχει την EN-DC N78 από τον 1018.

• όλα τα αλλά σημεία χαρόαλευει με ελαχίστων σήμα και ταχύτητες 3-50mbps . Στις κάθετες οδούς που «βλέπουν» τον 1166 η την 1058 όλα τέλεια όλα ωραία . Στις οριζόντιες οδούς που βλέπουν 1018 πάλι όλα τέλεια . Τι να πω . Από τύχη έχεις σήμα σε εξωτερικούς χώρους σε αυτή την περιοχή . Είχα καταγράψει με ακρίβεια κάθε στενό της τούμπας αλλά εκανα μ@αλακια και πάτησα mark as uploaded . Η νόβα έχει σταθμό μαζί με την Vodafone και πάει πολύ καλα . 

Η Nova 5G δεν έχει προς τα εκεί αρκετό αλλά 4G μια χαρά έχει και όλα κομπλέ. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nikolas14 said:

Η Nova 5G δεν έχει προς τα εκεί αρκετό αλλά 4G μια χαρά έχει και όλα κομπλέ. 

Όπως και η vf αν δεν κάνω λάθος 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Όπως και η vf αν δεν κάνω λάθος 

Για να μην βγούμε περαιτέρω off topic, η περιοχή είναι αρκετά πυκνοκατοικημένη και η κοσμοτε παίζει με μεγάλους σταθμούς. Θέλει Micro

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Η Nova 5G δεν έχει προς τα εκεί αρκετό αλλά 4G μια χαρά έχει και όλα κομπλέ. 

Προς τα εκεί ακόμη! 

Link to comment
Share on other sites

Cellmapper Ηράκλειο- Σητεία

Νέοι σταθμοί SA

Στην Σητεία παραδόξως δεν άνοιξαν τίποτα ακόμα (καλά και να ανοίγανε δεν θα είχε διαφορά σε αυτή τη φάση). Στην πόλη τουλάχιστον που έχει τις υποδομές το περίμενα.

Μια άκυρη μέτρηση με τρομερη ταχύτητα για την τοποθεσία

 

IMG_1109.pngIMG_1108.pngIMG_1095.png

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, csmt said:

Στην σημερινή συνέντευξη live απο το -4 του Μετρό Θεσσαλονίκης στην Βενιζέλου χτυπούσαν αρκετά τηλέφωνα. Ενδιαφέρον ε; Σήμα υπάρχει αλλά κανείς δεν ξέρει αν περνάει Ε 4G 5G και με τι παρόχους. Εκτός αν έχουν ήδη εγκαταστήσει repeaters στο χώρο. Υπάρχουν βίντεο στο YouTube τα φρέσκα τα σημερινά που ακούγονται αρκετά κινητά να χτυπούν όταν έρχεται εισερχόμενη κλήση ενώ βρίσκονται στο -4 παρακαλώ.

Πολύ σουρεαλιστική πόλη πάντως η  Θεσσαλονίκη μας.

Εδώ και χρόνια, πηγαινοέρχονται άδεια βαγόνια στα εγκατα της γης για δοκιμές και κάθε φορά τον επόμενο χρόνο θα αρχίσει το μετρό.

Αλλά αυτός ο επόμενος χρόνος δεν έρχεται ποτέ και η ζωή συνεχίζεται.

Σαν κάτι κινητά του παρελθόντος που έμπαιναν σε ατέρμονο bootloop.

 

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...