Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, johnny_htc said:

Καλά και γω προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα μέχρι στιγμής με πιταρισμενη B20 να σου πω την αλήθεια. Μόνο στην Πάτρα που ανέφερα τις προάλλες και πέρσι τέτοια εποχή θυμάμαι σε μια κεραία στον Μαραθώνα είχε τέτοιο θέμα. Κατ άλλα, όλα οκ. Εγώ έχω καταλάβει ότι το κάνει όπως λες σε περιόδους αιχμής όπως τώρα και σε μακρινούς σταθμούς που καλύπτουν δύσκολες περιοχές και χωριά σε εσωτερικους χωρους κυρίως. Κατ άλλα όλα καλά. Απλά εγώ το είπα για τον HORGRAP πιο πάνω που ανέφερε ότι πάνω στον Κηφισό δεν έπαιζε τίποτα, ενώ συνδεόταν σε άλλες μπάντες και όχι B20 και λέω μήπως έπαιζε τίποτα να έπεσαν στιγμιαία οι σταθμοί ή whatever τέλοσπάντων λόγω του μπλακ άουτ (αν έγινε προς τα εκεί τίποτα παρόμοιο). Καμία σχέση δλδ με B20 το παραπάνω απλά. Πάντως εγώ το έχω αναφέρει στο τεχνικό και σήμερα με έπαιρναν τηλέφωνο από την Cosmote, αλλά δεν το πρόλαβα. Θα μαθαίναμε τι παίζει πιθανότατα και τέλοσπάντων θα σας μετέφερα το θα μου έλεγαν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά αυτό με τα φαναράκια, άσχετο αλλά τι μλκιες είναι αυτές ωρες ώρες. Που τα σκέφτονται; Κινέζοι γίναμε... 🤣

Μα είναι πίτα η Β20. Κανένας δε διαφωνεί. Απλά δεν έχει γίνει pcell. Το πρόβλημα είναι ο φόρτος, τον οποίο κάποιοι σταθμοί δεν αντέχουν και θέλει νέους σταθμούς. 🙂 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο άνθρωπος ανέβασε δεκάδες screenshots, από διάφορα σημεία της πόλης, που δείχνουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θεωρεί ότι η Cosmote έχει πρόβλημα να κάνει like στο ποστ μου

Link to comment
Share on other sites

Έχει κίνηση το δίκτυο με τα free unlimited, αλλά μια χαρά παίζει σε εμένα. Απλά δεν δίνει 1000++ αυτόν τον καιρό, δίνει 300-600.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, georgemv said:

Έχει κίνηση το δίκτυο με τα free unlimited, αλλά μια χαρά παίζει σε εμένα. Απλά δεν δίνει 1000++ αυτόν τον καιρό, δίνει 300-600.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Είναι πολύπλοκο. Σε γενικές γραμμές δεν έχει θέμα. Αλλά εφόσον η Β20 έχει φτάσει στο 100% και καλύπτει περιοχές που η διαθεσιμότητα Β3/Β1/Β7 είναι περιορισμένη, θα υπάρχουν θέματα. Προς θεού, δεν είναι παντού. Είναι μόνο σε σταθμούς που υπάρχει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ φόρτος. Εκεί τα πράγματα με τα απεριόριστα έγιναν δύσκολα.

Ο συνδυασμός Β20+Ν28 θα ήταν μια καλή λύση. Αλλά δεν έχει παντού Ν28 και δεν έχουν όλοι 5g συσκευές.

Το πρόβλημα υπάρχει σημειακά όπου έχεις κάλυψη μόνο από Β20 (δηλαδή χαμηλό σήμα) και υπερβολική κίνηση. αυτό αφορά το 0.0000000001% των συνδρομητών. Είναι απίθανο κάποιος να πέσει σε αυτό το σημείο. Και είμαι 100% σίγουρος ότι θα μπουν νέοι σταθμοί σε αυτές τις περιοχές.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τηλεπικοινωνιακός τουρισμός 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, p_k said:

Τηλεπικοινωνιακός τουρισμός 

Ξέρουμε αν είναι επιδοτούμενο;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγγενικό πρόσωπο που χρησιμοποεί το ίδιο κινητό με εμένα (iPhone 13 Pro Max) παρατηρησε πως το δικό μου έχει ένα πλαίσιο με διαφορετική υφή στο πλαι και μου είπε πως είναι υπέρυθρες για το 5G
 

Τι είναι αυτο; Κερδίζω κάτι; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι αγορασμενο από ΗΠΑ και είναι η κεραία για τα mmwave.

Δεν χρησιμοποιούνται εδώ αυτες οι συγκεκριμένες συχνότητες, όμως δεν έχεις κάποια επίπτωση στη χρήση του κινητού σου.

 

Screenshot_2023-12-28-14-54-49-553_com.opera.browser-edit.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

Μάλλον είναι αγορασμενο από ΗΠΑ και είναι η κεραία για τα mmwave.

Δεν χρησιμοποιούνται εδώ αυτες οι συγκεκριμένες συχνότητες, όμως δεν έχεις κάποια επίπτωση στη χρήση του κινητού σου.

 

Screenshot_2023-12-28-14-54-49-553_com.opera.browser-edit.jpg

Μάλιστα, Ευχαριστω.
Ετσι ακριβώς είναι οπτικά. Χαλάει την εικόνα του κινητού. Όσα αλλα iPhone εχω δει από κοντά δεν το έχουν. 

Το δικό μου δεν είναι αγορασμένο από ΗΠΑ, από Βραζιλία είναι. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Συγγενικό πρόσωπο που χρησιμοποεί το ίδιο κινητό με εμένα (iPhone 13 Pro Max) παρατηρησε πως το δικό μου έχει ένα πλαίσιο με διαφορετική υφή στο πλαι και μου είπε πως είναι υπέρυθρες για το 5G
 

Τι είναι αυτο; Κερδίζω κάτι; 

Αν το φέρεις Σουηδία θα σου δώσω sim από το test network και θα παίζεις με mmWave (πλάκα κάνω). Δυστυχώς δεν κερδίσεις τίποτα προς το παρόν. Αυτή η κεραία υποστηρίζει Ν261 κ Ν260. Αμερική μόνο.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Αν το φέρεις Σουηδία θα σου δώσω sim από το test network και θα παίζεις με mmWave (πλάκα κάνω). Δυστυχώς δεν κερδίσεις τίποτα προς το παρόν. Αυτή η κεραία υποστηρίζει Ν261 κ Ν260. Αμερική μόνο.

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια! Το καλοκαίρι θα έρθω ξανά «πανω», αν δεν ερθουν οι φίλοι μου από τη Στοκχόλμη «κατω»

Χειμώνα δεν ξαναπατάω στη Σουηδία. Ο σουηδικός χειμώνας μου προκαλεί υποτονικότητα, οριακά κατάθλιψη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2023 at 1:15 ΜΜ, waeo said:

Σε idle προτιμά την Β3 όταν όμως είναι connected πάει σε Β20 αν δεν έχει καλό σήμα από τις άλλες. Να μην λειτουργεί τίποτα το έχω συναντήσει μόνο απέναντι από το αρχαιολογικό μουσείο στο Ηράκλειο αλλιώς όλα δουλεύουν καλά. 

Η δική μου παρατήρηση εννοείται πως δεν αναιρεί όλα όσα έχουν αναφερθεί.

Edit:

1223308213_Screenshot2023-12-27at14_38_06.thumb.jpeg.daf7b7ac125e1b83a46bd70a8f413f2c.jpeg

Τι πληκτρολογούμε για αυτό?

ok google it *3001#12345#*

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα .... η ερώτηση των 10.000.000 !

 

 Το    I-Phone  που αγοράστηκε απο Αμερική ή Βραζιλία και εχει Mmwave μαζι με άλλες πολλές Bands ....

 Στην Ελλαδα ( Ευρώπη )  παιζει με ολα τα Carrier Aggregation Combos και τις συχνότητες?

  Στα Android κινητά ολοι ξέρουμε πως η European / Global Version

....δεν εχει τα ιδια Combos με την American Version.

 

Στο Iphone ??

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, HORGRAP said:

Και τώρα .... η ερώτηση των 10.000.000 !

 

 Το    I-Phone  που αγοράστηκε απο Αμερική ή Βραζιλία και εχει Mmwave μαζι με άλλες πολλές Bands ....

 Στην Ελλαδα ( Ευρώπη ν)  παιζει με ολα τα Carrier Aggregation Combos και τις συχνότητες?

  Στα Android κινητά ολοι ξέρουμε πως η European / Global Version

....δεν εχει τα ιδια Combos με την American Version.

 

Στο Iphone ??

 

 Από όσο γνωρίζω ναι. Είναι universal στο κομμάτι sub6 5G και 4g

 

https://www.apple.com/iphone/cellular/

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα .... η ερώτηση των 10.000.000 !
 
 Το    I-Phone  που αγοράστηκε απο Αμερική ή Βραζιλία και εχει Mmwave μαζι με άλλες πολλές Bands ....
 Στην Ελλαδα ( Ευρώπη ν)  παιζει με ολα τα Carrier Aggregation Combos και τις συχνότητες?
  Στα Android κινητά ολοι ξέρουμε πως η European / Global Version
....δεν εχει τα ιδια Combos με την American Version.
 
Στο Iphone ??
 

Μπορείς να δεις τις διάφορες στο cacombos.com


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, HORGRAP said:

Και τώρα .... η ερώτηση των 10.000.000 !

 

 Το    I-Phone  που αγοράστηκε απο Αμερική ή Βραζιλία και εχει Mmwave μαζι με άλλες πολλές Bands ....

 Στην Ελλαδα ( Ευρώπη )  παιζει με ολα τα Carrier Aggregation Combos και τις συχνότητες?

  Στα Android κινητά ολοι ξέρουμε πως η European / Global Version

....δεν εχει τα ιδια Combos με την American Version.

 

Στο Iphone ??

 

Απ ό,τι ειδα, τα iPhone 13 Pro Max με κωδικό Α2484(δηλαδή από ΗΠΑ, το δικό μου είναι αγορασμένο από Amazon Brasil, άγνωστος ο λόγος που είναι μοντέλο ΗΠΑ) δεν έχουν κάποια άλλη διαφορά. Απλά έχουν παραπάνω καποιες συχνότητες για το mmWave. 
Κατα τα αλλά ίδιο μόντεμ έχουν, το Qualcomm X60 και με συχνοτητες κατω από 6GHz κάνουν τα ίδια Combos. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Στα iPhone δεν υπάρχουν διαφορές στα combos.

Σωστά @mixtri ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σοκ βγάλανε άδεια για Σερρες . Η COSMOTE θέλει να μας κάνει gigabit city 

βέβαια στο σημείο που την έβγαλε μια χαρουλα πάει το δίκτυο n78 σε κάποια σημεία και και το dss είναι στα 30-40 σε ώρες αιχμής 

IMG_4451.thumb.png.43ed7b09ca588d00bcbe15773719ce28.png

Αν θα έπρεπε να βγάλουν κάπου κεραία είναι εδώ :

IMG_4452.thumb.jpeg.93e483099e6ee4ef9c6910921dc76737.jpeg

(Η να κάνουν σύ εγκατάσταση με vf) 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με " πάγωμα  " σε όσους έχουν DUAL SIM με 2 διαφορετικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. ΝΑΙ η Cosmote απασχολεί την συσκευή πολυ περισσότερο απο άλλα δίκτυα και ΦΑΊΝΕΤΑΙ σε DUAL SIM και ..στην μπαταρία σου.

 

Νόμιζα πως φταίνε τα configurations που έχουν Wind/Vodafone στα drx slots και ρίχνουν τη συσκευή στο κενό .

Νόμιζα πως ηταν κάποιο backround APN connection με IMS ή κατι άλλο εκτός Internet APN. 

Μηπως είναι κάποιο άλλο κρυφό APN  που αφήνει broadcasts?

XCAP ? SUPL?  MMS?

Τελικά , συμβαίνει και σε συσκευασίες που δεν εχουν 2 SIM CARDS !!

Η Cosmote κανει πολύ περισσότερα RRC connects απο οτι άλλα  δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Εννοείται πως πρέπει να κανει RRC σε ενα βαθμό για να υπάρχει καθοδήγηση απο το δίκτυο κινητής προς τη συσκευή για Bands και Cells ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΣΤΗΝ Cosmote δημιουργεί προβλήματα και ΦΑΊΝΟΝΤΑΙ τα παγωματα σε Dual SIM . Αλλιώς δεν το καταλαβαίνει ο χρήστης .....μονο η μπαταρία σου 😉

 

και με κλειστο το Ιντερνετ APN !  

Κλείνουμε 1+ χρόνο με προβλήματα .

On 11/1/2023 at 4:43 ΜΜ, HORGRAP said:

@mixtri @Notus  Η ιστορία με το UT Interface που απασχολεί συνέχεια μεσα σε 10 λεπτα τις συσκευές των συνδρομητών και τρελαίνει το ραδιοδίκτυο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΕΙ.

 Μονο η Cosmote εχει τετοια συμπεριφορά με αποτέλεσμα ΕΙΔΙΚΆ σε Dual Sim συσκευές να δημιουργεί πρόβλημα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΌΤΗΤΑΣ στα άλλα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας !

Σε 4 διαφορετικές συσκευές  ειτε με Dual Sim ειτε οχι , το ίδιο φαινόμενο .

ΑΠΑΣΧΟΛΕΊΤΑΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ με υπερβολικά  RRC connects χωρις λογο .

Ειδικα σε Dual SIM ειναι απόλυτα αναγνωρίσιμο οταν χρησιμοποιείς Data απο δευτερεύον δίκτυο διοτι η SIM της Cosmote απασχολεί την Baseband ακατάπαυστα πολλές φορές !

 3GPP compliant αυτη η συμπεριφορά δεν είναι ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ Cosmote.

ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΟ.  Περασαν μήνες.

 

Απο το Time Advance Utilization μπορεις να αναγνωρίσεις οτι το δίκτυο απασχολεί ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ την Baseband και ετσι δημιουργεί πρόβλημα στα άλλα δίκτυα αν χρησιμοποιείς Internet απο άλλη SIM Card

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, HORGRAP said:

Σχετικά με " πάγωμα  " σε όσους έχουν DUAL SIM με 2 διαφορετικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. ΝΑΙ η Cosmote απασχολεί την συσκευή πολυ περισσότερο απο άλλα δίκτυα και ΦΑΊΝΕΤΑΙ σε DUAL SIM και ..στην μπαταρία σου.

 

Νόμιζα πως φταίνε τα configurations που έχουν Wind/Vodafone στα drx slots και ρίχνουν τη συσκευή στο κενό .

Νόμιζα πως ηταν κάποιο backround APN connection με IMS ή κατι άλλο εκτός Internet APN. 

Μηπως είναι κάποιο άλλο κρυφό APN  που αφήνει broadcasts?

XCAP ? SUPL?  MMS?

Τελικά , συμβαίνει και σε συσκευασίες που δεν εχουν 2 SIM CARDS !!

Η Cosmote κανει πολύ περισσότερα RRC connects απο οτι άλλα  δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Εννοείται πως πρέπει να κανει RRC σε ενα βαθμό για να υπάρχει καθοδήγηση απο το δίκτυο κινητής προς τη συσκευή για Bands και Cells ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΣΤΗΝ Cosmote δημιουργεί προβλήματα και ΦΑΊΝΟΝΤΑΙ τα παγωματα σε Dual SIM . Αλλιώς δεν το καταλαβαίνει ο χρήστης .....μονο η μπαταρία σου 😉

 

και με κλειστο το Ιντερνετ APN !  

Κλείνουμε 1+ χρόνο με προβλήματα .

 

Εσύ που ξέρεις περισσότερα γιατί δεν παίρνεις ένα trace να δεις τι σηκώνει τη σύνδεση; wireshark.

paging broadcasting + band reselection σε camping state δε σηκώνουν rrc establishment. Μόνο uplink buffer ή paging για εσένα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...