Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ,

 Απορώ πως στο Network Operations Center και στα Road tests οι Network Super Wow Gurus δεν το βλέπουν.

 

Είσαι με πρώτη  την B20 με 5G N1 N28 και δεν περνάει ούτε 1 kilobyte σε Congested B20 primary

Είσαι με πρώτη  B20 χωρίς 5G και παλι το ίδιο. Δεν κινείται τίποτα οταν ειναι Congested.

Είσαι με οτιδήποτε άλλο και παίζει 30+ MBps το ίδιο  Congested Cell άνετα !

 

MIMO 4 vs MIMO 2.......

Δυστυχώς στις μέρες μας με τοση κίνηση οι B20 πρέπει να μην είναι ΠΟΤΕ primary λόγω MIMO 2.

 

Ας μπαίνουν δευτερευουσες μονο και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΙ ΤΟ ΕΝΑ Cell σε άλλο για B20 primary !

 

Αν διαβάζει κανένας με ορεξη για δουλειά απο το NOC δειτε στο Ηράκλειο Κρητης τα PCI 4 B20 και PCI 299 B20  για να θαυμάσετε κατι ωραία ...KPI stats .

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

 

Και το βίντεο που υποσχέθηκα 

https://drive.google.com/file/d/1u9p2YrwVAUgoWWl6np0GlzjFUDX_06MJ/view?usp=drivesdk

20 minutes ago, HORGRAP said:

Συμφωνώ,

 Απορώ πως στο Network Operations Center και στα Road tests οι Network Super Wow Gurus δεν το βλέπουν.

Είσαι με πρωτεύουσα B20 με 5G N1 N28 και δεν περνάει ούτε 1 kilobyte σε Congested B20 primary

Είσαι με πρωτεύουσα B20 χωρίς 5G και παλι το ίδιο. Δεν κινείται τίποτα οταν ειναι Congested.

Είσαι με οτιδήποτε άλλο και παίζει 30+ MBps το ίδιο  Congested Cell άνετα !

 

MIMO 4 vs MIMO 2.......

Δυστυχώς στις μέρες μας με τοση κίνηση οι B20 πρέπει να μην είναι ΠΟΤΕ primary λόγω MIMO 2.

 

Ας μπαίνουν δευτερευουσες μονο και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΙ ΤΟ ΕΝΑ Cell σε άλλο για B20 primary !

 Χάος

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Cris4524 said:
6 ώρες πριν, cocu said:
Πάλι το ίδιο, δεν βρίσκει σήμα, τιποτα

Σε περίπτωση που έχεις 2 sim στην συσκευή σου θα πρέπει να την απενεργοποιήσεις ή να την βγάλεις τελείως και να κρατήσεις ενεργεί μόνο την Cosmote. Επίσης θα πρέπει να έχεις κλειστό WiFi. Να προσπαθησει να πιάσει μόνο από την sim.

Σε εμένα δουλεύει κανονικά και με τις δύο ενεργές Cosmote + Vodafone,  δεν νομίζω το θέμα να είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως να ενεργοποιησω το sa σε motorola edge 40 pro; χρειαζεται καποια ενημερωση;

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανεβάσει έναν οδηγό πριν λίγο καιρό αν θες δες λίγο πιο πίσω, με Netmonster.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πώς να μπω στο μενού με τις πληροφορίες τηλεφώνου για να διαλέξω nr only  αλλά δεν γίνεται τίποτα οπότε ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο για τη συσκευή μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2023 at 1:48 ΜΜ, johnny_htc said:

Ο φίλος που λογικά μας διαβάζει, ασχολείται με το cellmapper και έχει τοποθετήσει τις κεραίες στο section του NR σαν άλλος mastermind της Cosmote 😛, ας κάνει τον κόπο την κεραία με gNB 410656 να επιβεβαιώσει ότι είναι όντως εκεί η τοποθεσία της και να της αλλάξει τη φώτο, γτ εκεί είναι το Τ/Κ του Φαλήρου και δεν είναι αυτό το κεραιοσυστημα που έχει πάνω του. 

Καλημερα.

Εχω να μπω εδω πολυυυ καιρο, οποτε λογικα δεν σας διαβαζω!  Μου εστειλε το λινκ ενας φιλος με την ευκαιρια που ξεκινησε το SA.  Θα προσπαθησω να ειμαι πιο συνεπης...

-  Η 2664 ειναι οντως εκει, στον ΟΤΕ/Φαληρο.

-  Με τις φωτο δεν εχω σχεση (και μια-δυο φορες που πηγα να φτιαξω κατι τα εκανα χειροτερα).

-  Πολλες φωτο ειναι οντως ασχετες.  Αλλα γενικα εχει γινει πολυ καλη δουλεια.  Δεν νομιζω να μπαινουν αυτοματα...

-  Επισης πολλες θεσεις τις βαζουν τυφλα εκει οπου λενε τα δημοσια δεδομενα, τα οποια ειναι γενικα σωστα (+/- 50 μετρα), αλλα μερικες φορες πολυ εξω, 100, 200, και 300 μετρα!  Οπου βλεπω μεγαλες αποκλισεις τις διορθωνω.

-  Οι θεσεις που βαζω ειναι σωστες.  Καμια φορα πειραματιζομαι με τους νεους σταθμους, αλλα μετα ξανακανω reset τη θεση.

-  Και γω δεν εχω καταφερει ακομα να συνδεθω σε SA.  Μολις περναω το μακροστεναρι *#... μου λεει κατι οτι εχει προστεθει στο μενου, αλλα ΠΟΙΟ μενου;  Please help!!!

-  Θα ηθελα απο καποιον απο εσας που "βλεπετε" τους SA ενα δειγμα του πως περναει το Netmonitor (ή το Netmonster) τους SA στο clf τους (database), ετσι ωστε να γραψω τον κωδικα δημιουργιας να γεμιζει η δικια μου βαση (που ενημερωνει αυτες τις εφαρμογες online).

 

dalex

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, d_alex said:

Καλημερα.

Εχω να μπω εδω πολυυυ καιρο, οποτε λογικα δεν σας διαβαζω!  Μου εστειλε το λινκ ενας φιλος με την ευκαιρια που ξεκινησε το SA.  Θα προσπαθησω να ειμαι πιο συνεπης...

-  Η 2664 ειναι οντως εκει, στον ΟΤΕ/Φαληρο.

-  Με τις φωτο δεν εχω σχεση (και μια-δυο φορες που πηγα να φτιαξω κατι τα εκανα χειροτερα).

-  Πολλες φωτο ειναι οντως ασχετες.  Αλλα γενικα εχει γινει πολυ καλη δουλεια.  Δεν νομιζω να μπαινουν αυτοματα...

-  Επισης πολλες θεσεις τις βαζουν τυφλα εκει οπου λενε τα δημοσια δεδομενα, τα οποια ειναι γενικα σωστα (+/- 50 μετρα), αλλα μερικες φορες πολυ εξω, 100, 200, και 300 μετρα!  Οπου βλεπω μεγαλες αποκλισεις τις διορθωνω.

-  Οι θεσεις που βαζω ειναι σωστες.  Καμια φορα πειραματιζομαι με τους νεους σταθμους, αλλα μετα ξανακανω reset τη θεση.

-  Και γω δεν εχω καταφερει ακομα να συνδεθω σε SA.  Μολις περναω το μακροστεναρι *#... μου λεει κατι οτι εχει προστεθει στο μενου, αλλα ΠΟΙΟ μενου;  Please help!!!

-  Θα ηθελα απο καποιον απο εσας που "βλεπετε" τους SA ενα δειγμα του πως περναει το Netmonitor (ή το Netmonster) τους SA στο clf τους (database), ετσι ωστε να γραψω τον κωδικα δημιουργιας να γεμιζει η δικια μου βαση (που ενημερωνει αυτες τις εφαρμογες online).

 

dalex

 

Αν μου εξηγήσεις περισσότερο το τελευταίο κομμάτι μπορώ να σε βοηθήσω. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, d_alex said:

-  Θα ηθελα απο καποιον απο εσας που "βλεπετε" τους SA ενα δειγμα του πως περναει το Netmonitor (ή το Netmonster) τους SA στο clf τους (database), ετσι ωστε να γραψω τον κωδικα δημιουργιας να γεμιζει η δικια μου βαση (που ενημερωνει αυτες τις εφαρμογες online).

Στο netmonitor δεν βλέπει τίποτα σε SA, το netmonster βλέπει αλλά πχ στην Κηφισίας που κατέγραψε το cellmapper το netmonster δεν έβγαλε τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Στο netmonitor δεν βλέπει τίποτα σε SA, το netmonster βλέπει αλλά πχ στην Κηφισίας που κατέγραψε το cellmapper το netmonster δεν έβγαλε τίποτα απολύτως.
Το παθαίνω όταν έχω το Volte ανοιχτό και εδώ δεύτερη sim μέσα. Αν κλείσω την Δεύτερη sim ή κλείσω το Volte το εμφανίζει και στο netmonster.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cris4524 said:
7 minutes ago, Arinos said:
Στο netmonitor δεν βλέπει τίποτα σε SA, το netmonster βλέπει αλλά πχ στην Κηφισίας που κατέγραψε το cellmapper το netmonster δεν έβγαλε τίποτα απολύτως.

Το παθαίνω όταν έχω το Volte ανοιχτό και εδώ δεύτερη sim μέσα. Αν κλείσω την Δεύτερη sim ή κλείσω το Volte το εμφανίζει και στο netmonster.

Τα εμφανίζει και εμένα, στην Κηφισίας όμως απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, waeo said:

Αν μου εξηγήσεις περισσότερο το τελευταίο κομμάτι μπορώ να σε βοηθήσω. 

Αφου "μαζεψεις" καποιους SA,

-  Στο Netmonster:  Database, Export, format: ntm (optionally +clf), filter: all (or new), sort: cell.

-  Στο Netmonitor:  Manage DB, Backup, select all 3.

Και μετα μου στελνεις τα αρχεια (δεν ξερω αν γινεται απο εδω), ή γραψε μια-δυο αντιπροσωπευτικες γραμμες απο αυτα εδω.

Επισης, αντι αυτων, μπορεις να κανεις [share] στο Netmonster και θα ανεβασει οποια cells διαλεξεις στον server μου.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, d_alex said:

Αφου "μαζεψεις" καποιους SA,

-  Στο Netmonster:  Database, Export, format: ntm (optionally +clf), filter: all (or new), sort: cell.

-  Στο Netmonitor:  Manage DB, Backup, select all 3.

Και μετα μου στελνεις τα αρχεια (δεν ξερω αν γινεται απο εδω), ή γραψε μια-δυο αντιπροσωπευτικες γραμμες απο αυτα εδω.

Επισης, αντι αυτων, μπορεις να κανεις [share] στο Netmonster και θα ανεβασει οποια cells διαλεξεις στον server μου.

 

Έχω το ntm αρχείο. Αν θες στείλε προσωπικό να στο στείλω με mail ή κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Περασα τον κωδικο, ενεργοποιησα το SA, τζιφος, οπως και πριν.  Εχω και 2η καρτα μεσα κλειδωμενη σε 2G (παντα Cosmote) και δεν παιζει να την βγαλω, εχω την τηλεφωνια εκει...

Μηπως εχουνε ενεργοποιησει ορισμενα μοντελα μονο οπως ηταν και στο 4G ?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με S23 και κλείνοντας την 2η σιμ. Ότι βρήκα δηλαδή Θεσσαλονίκη και μόνο N78 & 28 είδα, καθόλου 1.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung A23 5G.

Με NR only και στις δυο sim παίζω συνήθως , κάποια στιγμή είχα δει NR only COSMOTE να παίζει παράλληλα με 4G-5G NSA Vodafone ίσως όμως να είχε κολλήσει η εφαρμογή. 
 

Στο Ηράκλειο Ν78 και Ν28 έχω δει μόνο.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα realme GT Master Edition, με 2 κάρτες και έχω δει ότι φαίνεται στο cellmapper στην Αθήνα κέντρο και βόρεια προάστια.

Nova 1ο slot και Cosmote 2ο slot.

 

Link to comment
Share on other sites

Τρώει κόλλημα η εφαρμογή αν την ανοίξω πριν κλείσω την 2η σιμ και ξεκολλάει μόνο με επανεκκίνηση. Κρατάει το enb του lte και το καταγράφει χιλιόμετρα μακριά χωρίς να ισχύει. Οπότε παίζω με επανεκκίνηση μόλις βάλω nr only και μετά ξεκινάω καταγραφή.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Λεωφ. Δενδροπόταμου Με μεγάλου Αλεξάνδρου 

https://www.speedtest.net/result/i/5862492696

IMG_2271.thumb.png.cec82b5d822c76c6d4999d4f5b41dccb.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgebad said:

Λεωφ. Δενδροπόταμου Με μεγάλου Αλεξάνδρου 

https://www.speedtest.net/result/i/5862492696

IMG_2271.thumb.png.cec82b5d822c76c6d4999d4f5b41dccb.png

Δενδροπόταμος = Μικρό Παρίσι

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πύργος του Άιφελ και στην πιο σουρεαλιστική χώρα του κόσμου, συγκεκριμένα στα Φιλιατρά. 

https://www.iefimerida.gr/news/427901/ki-omos-yparhei-pyrgos-toy-aifel-kai-stin-ellada-stin-eisodo-horioy-eikones

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πύργος του Άιφελ και στην πιο σουρεαλιστική χώρα του κόσμου, συγκεκριμένα στα Φιλιατρά. 

https://www.iefimerida.gr/news/427901/ki-omos-yparhei-pyrgos-toy-aifel-kai-stin-ellada-stin-eisodo-horioy-eikones

Ωραίο σημείο για κεραίες.

1 hour ago, p_k said:

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πύργος του Άιφελ και στην πιο σουρεαλιστική χώρα του κόσμου, συγκεκριμένα στα Φιλιατρά. 

https://www.iefimerida.gr/news/427901/ki-omos-yparhei-pyrgos-toy-aifel-kai-stin-ellada-stin-eisodo-horioy-eikones

Δεν παλιώνει ποτε

 

IMG_0839.jpeg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mixtri said:

Ωραίο σημείο για κεραίες.

Απ το στόμα μου το πήρες 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...