Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω ναι.. Τα δίνει κ καλά να δοκιμάσεις το δίκτυο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από σήμερα Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021 η Vodafone προσφέρει δωρεάν απεριόριστα data για 3 μήνες σε όλους τους συνδρομητές της που διαθέτουν 5G συσκευή, ώστε να ζήσουν την εμπειρία του Vodafone Giga Network 5G. Οι πελάτες 4G της Vodafone θα επωφεληθούν από βελτιωμένη εμπειρία διασύνδεσης και μεγαλύτερες ταχύτητες – έως και 50% – σε περιοχές όπου λειτουργεί το Vodafone Giga Network 5G.

Link to comment
Share on other sites

Νέο ρεκόρ edf2547b756811e3ee29ee636921f8ca.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέο ρεκόρ edf2547b756811e3ee29ee636921f8ca.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Του χρονου θα αρχίζουν να καταργούνται πολλες συνδέσεις σταθερης...

Συμφερει περισσότερο να εχω απεριόριστα στο κινητο και μια εξτρα sim για να δινω ιντερνετ στις αλλες συσκευές του σπιτιού.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

To πολλές θεωρώ προσωπικά είναι κάπως υπερβολή. Οι περισσότεροι κατά την άποψη μου θα συνεχίσουν κλασικά με την adsl/vdsl για μερικά χρόνια ακόμη. Εκτός και αν κάνουν κάποια φοβερή τιμολογιακή πολιτική μαζί με 5G modems και κάποιου είδους προσφορά για μεταφορά απο την σταθερή στην κινητή και συμφέρει να κάνει κάποιος την αλλαγή.

 

Αν συνεχίσουμε όμως με τα συμβόλαια κινητής στα 55-70€ και την καρτοκινητή να δίνει gb μόνο κατά τις εορτές συν λογικά μια αύξηση που θα τσιμπήσει του χρόνου, δε θεωρώ ότι θα κάνει κάποιος αλλαγή πέραν όσων ήδη το χρησιμοποιούμε το δίκτυο κινητής

Link to comment
Share on other sites

Νέο ρεκόρ edf2547b756811e3ee29ee636921f8ca.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εε ενταξει αυτο νομιζω οτι ειναι 100mhz n78 :lol: ...Αν ειναι Nsa το setup της cote μπορει να δωσει τοσο upload;

Link to comment
Share on other sites

To πολλές θεωρώ προσωπικά είναι κάπως υπερβολή. Οι περισσότεροι κατά την άποψη μου θα συνεχίσουν κλασικά με την adsl/vdsl για μερικά χρόνια ακόμη. Εκτός και αν κάνουν κάποια φοβερή τιμολογιακή πολιτική μαζί με 5G modems και κάποιου είδους προσφορά για μεταφορά απο την σταθερή στην κινητή και συμφέρει να κάνει κάποιος την αλλαγή.

 

Αν συνεχίσουμε όμως με τα συμβόλαια κινητής στα 55-70€ και την καρτοκινητή να δίνει gb μόνο κατά τις εορτές συν λογικά μια αύξηση που θα τσιμπήσει του χρόνου, δε θεωρώ ότι θα κάνει κάποιος αλλαγή πέραν όσων ήδη το χρησιμοποιούμε το δίκτυο κινητής

 

Για ενα φοιτητη παραδειγμα θα άξιζε να εχει ενα τετοιο πακετο.

Παραδειγμα οσοι μένουν σε εστίες,ξενοδοχεία και οσοι νοικιάζουν για μερικούς μηνες.

Εγω που ειμαι σε νησι,αυτη τη στιγμη πληρώνω Adsl γραμμη που Απλα δεν την χρησιμοποιώ.

Γιατι να μην ειχα απεριόριστα δεδομένα μαζι με μια εξτρα sim σε ενα router με sim καρτα και τελος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Απλά ο περισσότερος κόσμος δε θα σκεφτεί έτσι θεωρώ, τουλάχιστον άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

O exynos 2100 υποστηριζει mmWave. Λετε να δουμε Ν258 στο S21?:blink:

 

YΓ Samsung Galaxy A42, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, OnePlus Nord N10, τα νεα τηλεφωνα που υποστηριζει η cosmote

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω συσκευή 5G ποιες συσκευές θα έχουν καλύτερη κάλυψη με το υπάρχον δυκτιο; είμαι μεταξύ Xiaomi mi 10, και Huawei (δεν ξέρω ποιο όμως) πλιζ δώστε τα φώτα σας. Αθήνα μενω
[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος κινητής θα μπορούσε να αντικαταστήσει το ίντερνετ σε μία πολυκατοικία πχ ή σε ένα ξενοδοχείο.

Μία γραμμή που θα την μοιράζονται 10-20-30 και παραπάνω ενοικιαστές.

Αν ο καθένας στην πολυκατοικία πληρώνει vdsl στα ~30€ ακόμα και 70€ απεριόριστο συμφέρει για 7 χρήστες να μοιραστούν μία σύνδεση, από άποψη ταχύτητας.

Οπότε μάλλον δεν θα το προωθήσουν για χρήση ως σταθερή σύνδεση, γιατί θα χάσουν πελάτες.

Ήδη λόγω κρίσης έχουν αρχίσει αρκετοί και μοιράζονται vdsl συνδέσεις και μεταφέρουν σταθερούς αριθμούς σε Voip παρόχους.

Υποψιάζομαι ότι θα το κλειδώνουν σε κάποιο κινητό μόνο και φοβάμαι μήπως βάλουν και περιορισμούς στο tethering.

Με 800 κατέβασμα καλύπτει πολλές συμβατικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω συσκευή 5G ποιες συσκευές θα έχουν καλύτερη κάλυψη με το υπάρχον δυκτιο; είμαι μεταξύ Xiaomi mi 10, και Huawei (δεν ξέρω ποιο όμως) πλιζ δώστε τα φώτα σας. Αθήνα μενω

Κάποιος;;;

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Samsung σίγουρα. IPhone..

Σε άλλα μοντέλα εκτός Samsung και IPhone?? Τι έχει δοκιμαστεί εως τώρα;

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα μοντέλα εκτός Samsung και IPhone?? Τι έχει δοκιμαστεί εως τώρα;

 

Xiaomi... Δε ξέρω όμως κατά πόσο υποστηρίζουν ΟΛΕΣ τις μπάντες

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα μοντέλα εκτός Samsung και IPhone?? Τι έχει δοκιμαστεί εως τώρα;

για αρχη, μπαινοντας στα site των παροχων, μπορεις να δεις ποιες συσκευες εχουν πιστοποιησει στα δικτυα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα μοντέλα εκτός Samsung και IPhone?? Τι έχει δοκιμαστεί εως τώρα;

 

Ψάξε μέσω kimovil.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κινητό που υποστηρίζει όλες τις ελληνικές 5G μπάντες, με 2 βρίσκεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα μοντέλα εκτός Samsung και IPhone?? Τι έχει δοκιμαστεί εως τώρα;

 

Απο οτι εχουμε δει τα xiaomi παιζουν μια χαρα ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος κινητής θα μπορούσε να αντικαταστήσει το ίντερνετ σε μία πολυκατοικία πχ ή σε ένα ξενοδοχείο.

Μία γραμμή που θα την μοιράζονται 10-20-30 και παραπάνω ενοικιαστές.

Αν ο καθένας στην πολυκατοικία πληρώνει vdsl στα ~30€ ακόμα και 70€ απεριόριστο συμφέρει για 7 χρήστες να μοιραστούν μία σύνδεση, από άποψη ταχύτητας.

Οπότε μάλλον δεν θα το προωθήσουν για χρήση ως σταθερή σύνδεση, γιατί θα χάσουν πελάτες.

Ήδη λόγω κρίσης έχουν αρχίσει αρκετοί και μοιράζονται vdsl συνδέσεις και μεταφέρουν σταθερούς αριθμούς σε Voip παρόχους.

Υποψιάζομαι ότι θα το κλειδώνουν σε κάποιο κινητό μόνο και φοβάμαι μήπως βάλουν και περιορισμούς στο tethering.

Με 800 κατέβασμα καλύπτει πολλές συμβατικές γραμμές.

Πολύ σωστά όλα αυτά. Ο χρόνος θα δείξει. Δεν νομίζω να μπορούν πάντως μα το κλειδώσουν σε μια συσκευή, ή να κλείσουν το tethering, γιατί πολλοί χρησιμοποιούν το tethering προς laptop σε επαγγελματικά ταξίδια κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όλα αυτά. Ο χρόνος θα δείξει. Δεν νομίζω να μπορούν πάντως μα το κλειδώσουν σε μια συσκευή, ή να κλείσουν το tethering, γιατί πολλοί χρησιμοποιούν το tethering προς laptop σε επαγγελματικά ταξίδια κτλ.
Τότε μάλλον θα το κλειδώνουν σε ένα τηλέφωνο και αν το παίρνεις μαζί στο ταξίδι, δεν θα έχει στο σπίτι.

Απεριόριστο χωρίς κόφτη είναι σίγουρο ότι θα προσπαθήσουν να το εκμεταλλευτούν πολλοί.

Είναι υπερβολικά μεγάλες οι ταχύτητες για προσωπική χρήση και γίνεται πειρασμός για να τις οικιακές συνδέσεις.

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αυτη την στιγμή εχω Cosmote 200, που με συνδεει στα 199. Εχω Cosmote απεριοριστα data οπου με τεστ μεσα στο σπιτι πιανει 65. Αν υποθεσουμε οτι αυριο το πρωι βαζουν μια κεραια εξω απο το σπιτι μου και πιανω ξερω γω 700. Μπορώ να δινω 3 ευρω παραπανω για μια sim data απο την cosmote, να παρω και ενα αναλογο modem και να καταργησω την 200αρα και να συνδεομαι και στο σπιτι με το 5G;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αυτη την στιγμή εχω Cosmote 200, που με συνδεει στα 199. Εχω Cosmote απεριοριστα data οπου με τεστ μεσα στο σπιτι πιανει 65. Αν υποθεσουμε οτι αυριο το πρωι βαζουν μια κεραια εξω απο το σπιτι μου και πιανω ξερω γω 700. Μπορώ να δινω 3 ευρω παραπανω για μια sim data απο την cosmote, να παρω και ενα αναλογο modem και να καταργησω την 200αρα και να συνδεομαι και στο σπιτι με το 5G;

 

Θα το είχα κάνει χθες. :D

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αυτη την στιγμή εχω Cosmote 200, που με συνδεει στα 199. Εχω Cosmote απεριοριστα data οπου με τεστ μεσα στο σπιτι πιανει 65. Αν υποθεσουμε οτι αυριο το πρωι βαζουν μια κεραια εξω απο το σπιτι μου και πιανω ξερω γω 700. Μπορώ να δινω 3 ευρω παραπανω για μια sim data απο την cosmote, να παρω και ενα αναλογο modem και να καταργησω την 200αρα και να συνδεομαι και στο σπιτι με το 5G;

Αυτά ρωτάτε στα φόρουμ κ στο τέλος θα τα κόψουν ολα.... Καλημέρα

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως βγάλουν πακέτα όπως η vodafone, απεριόριστα μέχρι 10mbps, μέχρι 100mbps, μέχρι 500mbps παράδειγμα.

 

Έχουν στόχο να είναι πρώτοι πάντα στα public benchmarks και θα τους χαλάσει τον στόχο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ρωτάτε στα φόρουμ κ στο τέλος θα τα κόψουν ολα.... Καλημέρα

εμ.. περίπου έτσι. Αλλά δεν νομίζω να κόψουν κάτι οι περισσότεροι για να βάλουν το 5G τουλάχιστον άμεσα. Ο κόσμος προτιμά την σιγουριά κυρίως απο κάτι νέο αλλά ναι απο εκεί και πέρα...

 

Τώρα που έρχεται ξαστεριά με τις ταχύτητες εμείς έχουμε ήδη καεί από κάτι εξυπνάκιδες που θεωρούσαν ότι επιτελούν κοινωνικό έργο..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...