Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, marios239 said:

Στην εφαρμογή

Screenshot_2024-07-25-23-57-50-076_cellmapper_net.cellmapper-edit.thumb.jpg.7c248507773e0a73df55668f4033c06f.jpg

Στο site

 

Αν σου πω πως δεν το ήξερα τόσο καιρό θα θεωρούμαι χαζός 🥲 σε ευχαριστώ πολύ!

Οπα ρε σε επαρχία και SA μπράβο η Cosmote, βέβαια όχι σε ολόκληρη την περιοχή βέβαια ίσως πιο κατω δεν έγινε καταγραφή δηλαδή σε σημεία που βγάζω πάντα με NSA 900+ mbps Συγχαρητήρια πάντως δεν το περίμενα! Βέβαια στην καταγραφή περνάει και από την οικία μου και κλασικά οριακά δεν φτάνει το 5G+ και έχει σε πιο άκυρα σημεία αλλά δεν πειράζει ίσως στο μέλλον που θα μπουν περισσότερες συσκευές θα έχει γίνει και καλύτερη δουλειά, πάντως μπράβο τους!!

Screenshot_20240726_005134_CellMapper.thumb.jpg.2b3a63599973e31113258110e59052b2.jpgScreenshot_20240726_005138_CellMapper.thumb.jpg.ad8910549a7a7bdf3fa9be0f804a869b.jpg

Οι σταθμοί όταν βάζω μόνο 5G NR είναι μόνο αυτοί με SA αλλά τα χρώματα πράσινο, κόκκινο δεν είναι μόνο από 5G SA αλλά και Nsa,αλλά στις καταγραφές NSA μπαίνει και στο LTE και 5G NR στο CellMapper άραγε ή όχι, στα κουτάκια πάντως στο 5G NR μπαίνει μόνο πράσινο σκούρο βλέπω ακόμα και σε σημεία που κατέγραψα με -141dBm ενώ 4G είναι κόκκινα αλλά οκ.

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mixtri said:

Εννοείς bearer setup issue ή call drop?

Call drop, μιλάς μερικά sec και μετά call failed.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε η Cosmote πριν 3 μήνες πέρασα την υψηλή γέφυρα Ευρίπου και είχα 1,2 γραμμές το απόγευμα γυρνάω βλέπω φουλ.. σήμερα ξανά παω και έρχομαι φουλ σήμα σε ολόκληρη την γέφυρα! Nova προς το τέλος της γέφυρας με πετάει Ε,η vodafone οριακά 4G αν φορτώνει ανάλογα με την κίνηση, τι να έκανε η πράσινη άραγε 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, elkons said:

Τι έγινε η Cosmote πριν 3 μήνες πέρασα την υψηλή γέφυρα Ευρίπου και είχα 1,2 γραμμές το απόγευμα γυρνάω βλέπω φουλ.. σήμερα ξανά παω και έρχομαι φουλ σήμα σε ολόκληρη την γέφυρα! Nova προς το τέλος της γέφυρας με πετάει Ε,η vodafone οριακά 4G αν φορτώνει ανάλογα με την κίνηση, τι να έκανε η πράσινη άραγε 

λογικά απλά σε γύρισε σε low band δλδ b20

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

LTE 2100 με NSA 3700 πήγαινε έλα 

Άρα μπήκε κεραία!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gv2008 said:

Άρα μπήκε κεραία!

Λογικά micro θα είναι μόνο στη γέφυρα πιάνει φουλ 😅

Πιάνει και SA σε N1,N28,N78 στη γέφυρα 

Καλύπτει και η N78 βλέπω 

Ν1,Ν28 SA

Screenshot_20240726_141131_CellMapper.thumb.jpg.9990b7c4eaf682a3ab828f943fb77a72.jpg

Ν78 SA

Screenshot_20240726_141259_CellMapper.thumb.jpg.4cf93d55c5c57ba6e0b807dba94513ee.jpg

4G καλύπτουν σχεδόν όλες γύρω στη γέφυρα οπότε δεν μένεις από σήμα πάλι 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Έίναι φυσιολογικό σε όλες τις κεραίες που έχω βάλει 5G στο Cellmapper να είναι ΟΛΕΣ SA? Σε καμία τουλάχιστον σε όλες στη Θεσσαλονίκη και γύρω γύρω όπου έβαλα γράφει Technology SA. NSA Πουθενά. Ενώ στο κινητό μου που ψάχνω με το netmonster όταν συνδέομαι σε κάποια, αναγράφει NSA. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, pickup said:

Έίναι φυσιολογικό σε όλες τις κεραίες που έχω βάλει 5G στο Cellmapper να είναι ΟΛΕΣ SA? Σε καμία τουλάχιστον σε όλες στη Θεσσαλονίκη και γύρω γύρω όπου έβαλα γράφει Technology SA. NSA Πουθενά. Ενώ στο κινητό μου που ψάχνω με το netmonster όταν συνδέομαι σε κάποια, αναγράφει NSA. 

Στο CellMapper θα πρέπει να επιλέξεις 5G NR για να σου εμφανίσει τις SA ,όταν πατήσεις τον σταθμό που θες λέει πχ SA,N78 προς τα κάτω, ενώ αν το έχω στο lte εμφανίζει περισσότερες ενώ μερικές λένε και 5G πως έχουν ενώ άλλες όχι (που έχουν Sa και στο Lte δεν λέει 5G) Συνήθως στις SA Ready που είναι στο Netmonster [2G 5G] μου τις έχει SA στο CellMapper ενώ οι υπόλοιπες που λένε μόνο 2G στο Netmonster δεν είναι Sa. 

Τι συσκευή έχεις; από τις ρυθμίσεις δες στις πληροφορίες sim εάν λέει 5G NSA ή 5G SA να το εξακριβώσεις

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, georgemv said:

Δεν θυμάμαι απέξω, αλλά είχα cellmapper ανοιχτό, πρέπει να φαίνεται εκεί 

Μια χαρά το πάνε, εννοείται!

Βρήκες τίποτα καινούργιες από N78 μέχρι Πάτρα ; Είχα καταγράψει τελευταία φορά Ιούνιο νομίζω, δεν θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, elkons said:

Screenshot_20240726_152621_Chrome.thumb.jpg.2289cb4750f8e91d0fbc6ac6982cd6f1.jpg

Είναι δυνατό να υποστηρίζεται η 23 και όχι η 24; Νομίζω πως απλά όταν γράφτηκε το εν λόγω απόσπασμα, προφανώς δεν είχε βγει αντίστοιχα η 24 και η 14 της Xiaomi αντίστοιχα. 

Εδώ γράφει ότι υποστηρίζεται https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s24-12773.php

 

Edited by pickup
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pickup said:

Είναι δυνατό να υποστηρίζεται η 23 και όχι η 24; Νομίζω πως απλά όταν γράφτηκε το εν λόγω απόσπασμα, προφανώς δεν είχε βγει αντίστοιχα η 24 και η 14 της Xiaomi αντίστοιχα. 

Εδώ γράφει ότι υποστηρίζεται https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s24-12773.php

 

Η συσκευή το υποστηρίζει, όπως και το πολύ πιο φτηνό Α15,απλά η Cosmote δεν έχει πιστοποιήσει ακόμα το S24 για 5G SA

Εδώ δεν έχει για τα iphone 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Α!! Οκ τώρα κατάλαβα. Ευχαριστώ φίλε μου. 

Και πότε γίνεται αυτό; Εννοώ υπάρχει κάποια διαδικασία ή γίνεται αυτόματα; Δεν κάνω εγώ κάτι ετσι; 

Link to comment
Share on other sites

99% πληθυσμιακή κάλυψη 5G διαφημίζει η Cosmote και μια από τις σημαντικότερες κεραίες των Ιωαννίνων, αν όχι η σημαντικότερη, στο πάρκο κεραιων στις Λιγκιαδες(4052), έχει μείνει με Β3+Β20 εδώ και 10 χρόνια.

Τα προβλήματα είναι εμφανή στην καθημερινή απλή χρήση για οσους κινούνται αρκετα μέσα στην πόλη. Ολόκληρες γειτονιές έχουν μη λειτουργικά δεδομένα καθ όλη τη διάρκεια της μέρας σε εξωτερικούς χωρους, και σε εσωτερικους edge κι Άγιος ο θεος…

Σε αυτό το σημείο πραγματικά δεν με ενδιαφέρει τι δυσκολίες αντιμετωπίζουν. Οι άλλες δυο στους πυργους τους στο ίδιο πάρκο έχουν βάλει Ν78. Η COSMOTE γιατί δεν μπορεί;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.k2 said:

99% πληθυσμιακή κάλυψη 5G διαφημίζει η Cosmote και μια από τις σημαντικότερες κεραίες των Ιωαννίνων, αν όχι η σημαντικότερη, στο πάρκο κεραιων στις Λιγκιαδες(4052), έχει μείνει με Β3+Β20 εδώ και 10 χρόνια.

Τα προβλήματα είναι εμφανή στην καθημερινή απλή χρήση για οσους κινούνται αρκετα μέσα στην πόλη. Ολόκληρες γειτονιές έχουν μη λειτουργικά δεδομένα καθ όλη τη διάρκεια της μέρας σε εξωτερικούς χωρους, και σε εσωτερικους edge κι Άγιος ο θεος…

Σε αυτό το σημείο πραγματικά δεν με ενδιαφέρει τι δυσκολίες αντιμετωπίζουν. Οι άλλες δυο στους πυργους τους στο ίδιο πάρκο έχουν βάλει Ν78. Η COSMOTE γιατί δεν μπορεί;

Πέρασα πρόσφατα και ειναι Τραγική η πράσινη σε θεμα ταχύτητας 5g και κάλυψης, το έχεις αναφέρει; αν θες τους το αναφέρω απλά τώρα με έμαθαν και λένε συνέχεια θέμα σχεδιασμού 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Πέρασα πρόσφατα και ειναι Τραγική η πράσινη σε θεμα ταχύτητας 5g και κάλυψης, το έχεις αναφέρει; αν θες τους το αναφέρω απλά τώρα με έμαθαν και λένε συνέχεια θέμα σχεδιασμού 

Ναι, παλιότερα που δούλευα στα ιωαννινα είχα αναφέρει το σοβαρότατο θέμα που υπήρχε στη δουλειά μου λίγο έξω από την πόλη και «δεν βλεπω κάποιο θέμα»

Φιλος μου είχε αναφέρει το ακόμα σοβαρότατο θέμα που έχει στο σπίτι του, ακόμα και στο μπαλκόνι 3 μπαρες edge 900αρι πιάνει, και «η περιοχή έχει κανονικά σημα 4G/5G»

Δεν θα κάτσω να παίξω με την Cosmote άλλο λοιπόν, άλλωστε δεν μενω πια μόνιμα στα Ιωαννινα. Όταν δεν λειτουργεί αυτή, αλλάζω τα δεδομένα στο εταιρικό nova και κάνω τη δουλειά μου.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, elkons said:

Λιμάνι Λαυρίου 

IMG_20240726_190919_846.thumb.jpg.8f66fd84036cc5093144607377239f5f.jpgIMG_20240726_190740_712.thumb.jpg.4c2b6dec11c3b670c084d1022ff522c9.jpg

Γι αυτο δεν κανω μετρησεις με την Πρασινη παρα μονο να δηλωνω τρυπες/προβληματα οπου μπορω,διοτι δεν θελω να χαλασω το υπερπληρες φασμα που διαθετει.

 

1 hour ago, panos.k2 said:

Ναι, παλιότερα που δούλευα στα ιωαννινα είχα αναφέρει το σοβαρότατο θέμα που υπήρχε στη δουλειά μου λίγο έξω από την πόλη και «δεν βλεπω κάποιο θέμα»

Φιλος μου είχε αναφέρει το ακόμα σοβαρότατο θέμα που έχει στο σπίτι του, ακόμα και στο μπαλκόνι 3 μπαρες edge 900αρι πιάνει, και «η περιοχή έχει κανονικά σημα 4G/5G»

Δεν θα κάτσω να παίξω με την Cosmote άλλο λοιπόν, άλλωστε δεν μενω πια μόνιμα στα Ιωαννινα. Όταν δεν λειτουργεί αυτή, αλλάζω τα δεδομένα στο εταιρικό nova και κάνω τη δουλειά μου.  

Αυτο ειναι απο τις λιγες παραξενες περιπτωσεις της Cosmote,ειναι πραγματι ανεπιτρεπτο στα Ιωαννινα να παραμενει με τοσες Β3+Β20 οι οποιες ειναι λειτουργικες σε χωρια με πολυ μικρο πληθυσμο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VasilisSam said:

Παραλία Κουρούτας Ν. Ηλείας. Με NSA (φώτο γιατί δεν κάνει share)Screenshot_20240726_180232_Speedtest.thumb.jpg.2b739e279d4fd691e581ed556936ad8d.jpg

Με SA  https://www.speedtest.net/my-result/a/10266403607

Screenshot_20240726_175907_CellMapper.thumb.jpg.ee31235e7324dcb656e476eb96f6e033.jpg

20240726_174033.jpg

Μάλλον είναι πρόσφατη η Ν78 στην Κουρούτα... Πριν λίγους μήνες έπαιζε με Ν1 γύρω στα 100-120mbps.

Καλά το πάνε... 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Mitsos_The_Great said:

Μάλλον είναι πρόσφατη η Ν78 στην Κουρούτα... Πριν λίγους μήνες έπαιζε με Ν1 γύρω στα 100-120mbps.

Καλά το πάνε... 

Πρέπει να ναι μακρινή, αλλά σκοτώνει. Μακάρι όμως να είναι και το micro με N78. Κουρούτα φουλάρει κόσμο γιατί είναι παραλιάρα. 

2 ώρες πριν, VasilisSam said:

Παραλία Κουρούτας Ν. Ηλείας. Με NSA (φώτο γιατί δεν κάνει share)Screenshot_20240726_180232_Speedtest.thumb.jpg.2b739e279d4fd691e581ed556936ad8d.jpg

Με SA  https://www.speedtest.net/my-result/a/10266403607

Screenshot_20240726_175907_CellMapper.thumb.jpg.ee31235e7324dcb656e476eb96f6e033.jpg

20240726_174033.jpg

Με πρόλαβες τελικά. Δεν έχω κατέβει ακόμα να κάνω καταγραφές στο φετινό μου tour du Peloponnese εκ δυτικών😛 Θα πας και προς Πύργο μεριά βόλτα; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos.k2 said:

Ναι, παλιότερα που δούλευα στα ιωαννινα είχα αναφέρει το σοβαρότατο θέμα που υπήρχε στη δουλειά μου λίγο έξω από την πόλη και «δεν βλεπω κάποιο θέμα»

Φιλος μου είχε αναφέρει το ακόμα σοβαρότατο θέμα που έχει στο σπίτι του, ακόμα και στο μπαλκόνι 3 μπαρες edge 900αρι πιάνει, και «η περιοχή έχει κανονικά σημα 4G/5G»

Δεν θα κάτσω να παίξω με την Cosmote άλλο λοιπόν, άλλωστε δεν μενω πια μόνιμα στα Ιωαννινα. Όταν δεν λειτουργεί αυτή, αλλάζω τα δεδομένα στο εταιρικό nova και κάνω τη δουλειά μου.  

Τι να πει και η "εξυπηρέτηση" πελατών...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Τι να πει και η "εξυπηρέτηση" πελατών...

Έλα ντε απλά λένε τι λένε οι χάρτες..

Εγώ πάντως δηλώνω επίτηδες βλάβη ώστε να πάνε να δουν τι γίνεται μπας και ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...