Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Στα τούνελ έχει και 4G,αλλά γενικά δεν πάνε πίσω 

Ακόμα και στα τουνελ καλύτερο σήμα έχει από το σπίτι μου 😝😝

Παραλία Ερέτρια red hot chili crepes με το ζόρι μπήκα εδώ 

Έχει κόσμο δεν έχει σήμα

Screenshot_20240720_231951_Speedtest.thumb.jpg.0d3a0d74340ee5ab3a8ad90522fef713.jpgScreenshot_20240720_232005_NetMonster.thumb.jpg.db4f3d556fb36f10cd5365fdcc9f1ac4.jpg

Μερικές φορές πιάνει 100 όταν πάρει από μακρινή..

Screenshot_20240720_232255_Chrome.jpg

Πήρα λίγο από μακριά πρόλαβα με πέταξε πάλι disconnected 

Screenshot_20240720_232729_Speedtest.thumb.jpg.24aa4cebde4366469fde37dfc898b7e9.jpgScreenshot_20240720_232848_NetMonster.thumb.jpg.8e94a4b13354f75ca8fa98c093567c61.jpg

800αρα μη λειτουργικό στο μαγαζί και είμαι έξω φανταστείτε 

Screenshot_20240720_232936_Chrome.thumb.jpg.8b5d5faac65d2e83aa7030d16a079aa6.jpg

Το κινητό με ενα speedtest ζεμάτισε

συγχαρητήρια Cosmote 

Κυκλικός κόμβος Ερέτριας

Screenshot_20240721_001317_Speedtest.thumb.jpg.5ea96e03b58f9e669a58aa7d8e2ea567.jpg

ΤΕΜΠΟ 

Screenshot_20240721_002410_Speedtest.thumb.jpg.bf1eb1c5a6d7eb7234f5c6272e01f189.jpg

μετά μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης 

SABO 

Screenshot_20240721_002446_NetMonster.thumb.jpg.48f93ecdd4c9e20631877cb73c26aa79.jpg

Μόνο κλήσεις έκτακτης έλεγε αν δείτε και στις μπάρες και ούτε καν VoLTE

Αρχή Βασιλικού HotDog Coffee 

Screenshot_20240721_002542_Speedtest.thumb.jpg.300317ae9f79be75ed4bb7ca203d411d.jpg

Κέντρο Βασιλικού δσν έκανα μέτρηση πάλι κάτω από τον ΟΤΕ έχω ξανά ανεβάσει .

Πιο κατω Μύτικα Ν Λάμψακο μέχρι εκκλησία Αγίου Στεφάνου είναι το σήμα σαν τέλος Βασιλικού εώς Ερέτρια.  Μετά από τέλος Χαλκίδας εώς τα Ψαχνά πάλι σκ@τ@

ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΗ Η COSMOTE!

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο μετρό Άλιμος. Προς το παρόν ο μόνος σταθμός που έχει "πραγματικό" 5G. Έχει πολλά micro μέσα, εγώ μέτρησα κοντά στις πύλες εισιτηρίων. 

Θεωρώ ότι μπορεί να φτάσει και 2000, δύο φορές μου έδειξε 2020+ Mbps όσο μετρούσε. Ήθελα να μετρήσω λίγο ακόμα, αλλά η Xiaom-άρα (με υδρόψυξη κιόλας) ζεστάθηκε και συνεχώς μου έκλεινε τα data. 😂

@Arinos

Screenshot_2024-07-21-15-49-19-489_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-21-15-49-39-012_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Μέσα στο μετρό Άλιμος. Προς το παρόν ο μόνος σταθμός που έχει "πραγματικό" 5G. Έχει πολλά micro μέσα, εγώ μέτρησα κοντά στις πύλες εισιτηρίων. 

Θεωρώ ότι μπορεί να φτάσει και 2000, δύο φορές μου έδειξε 2020+ Mbps όσο μετρούσε. Ήθελα να μετρήσω λίγο ακόμα, αλλά η Xiaom-άρα (με υδρόψυξη κιόλας) ζεστάθηκε και συνεχώς μου έκλεινε τα data. 😂

Screenshot_2024-07-21-15-49-19-489_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-21-15-49-39-012_cz.mroczis.netmonster.jpg

Τετοια κανεις και θα αρχισουν να βαζουν cap στην Πρασινη 😆

Link to comment
Share on other sites

Ο παραλογισμος του δικτυου της cosmote. Οχι πειτε αν ειναι παραλογο να αρχισω τα καντηλια με κατι τετοια.

Στο ιδιο σημειο ολα τα παρακατω. 

2G με διαφορες μπαντες απο 4 κεραιες πολλα χλμ μακρια. Μονιμο Ε χωρις να μπαινει ιντερνετ

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

Οταν στο ιδιο σημειο μετα απο 50 flight mode on/off εχω το παρακατω με 5G κανονικα. Γιατι το δικτυο δεν δινει αμεσα την πιο κοντικη 5G κεραια και με παει μεσω Λαμιας και μου δινει Ε που δεν μπαινει πουθενα το ιντερνετ? Αγανακτηση το δικτυο τους σε αρκετα σημεια που κινουμαι. 

Εχω κοντα κεραια 5G και με συνδεει με 2G πολυ πιο μακρια και θελει 100 flight mode on/off μπας και συνδεθει εκει που πρεπει. 

Στις διαφημισεις πρωτη ειναι παντως να τα λεμε. 

5g.png
5g2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε περιοχές που σας συνδέει σε standalone δίκτυο στο λεκανοπέδιο να δω αν όντως δουλεύει το S23

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Μέσα στο μετρό Άλιμος. Προς το παρόν ο μόνος σταθμός που έχει "πραγματικό" 5G. Έχει πολλά micro μέσα, εγώ μέτρησα κοντά στις πύλες εισιτηρίων. 

Θεωρώ ότι μπορεί να φτάσει και 2000, δύο φορές μου έδειξε 2020+ Mbps όσο μετρούσε. Ήθελα να μετρήσω λίγο ακόμα, αλλά η Xiaom-άρα (με υδρόψυξη κιόλας) ζεστάθηκε και συνεχώς μου έκλεινε τα data. 😂

Screenshot_2024-07-21-15-49-19-489_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-21-15-49-39-012_cz.mroczis.netmonster.jpg

Οπα ρε τι έκανε το xiaomi 

Το Upload γιατί τόσο φτωχό με σύγκριση το Download 🥲 

Μοντέλο συσκευήςςςς

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Μέσα στο μετρό Άλιμος. Προς το παρόν ο μόνος σταθμός που έχει "πραγματικό" 5G. Έχει πολλά micro μέσα, εγώ μέτρησα κοντά στις πύλες εισιτηρίων. 

Θεωρώ ότι μπορεί να φτάσει και 2000, δύο φορές μου έδειξε 2020+ Mbps όσο μετρούσε. Ήθελα να μετρήσω λίγο ακόμα, αλλά η Xiaom-άρα (με υδρόψυξη κιόλας) ζεστάθηκε και συνεχώς μου έκλεινε τα data. 😂

Screenshot_2024-07-21-15-49-19-489_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-21-15-49-39-012_cz.mroczis.netmonster.jpg

Σε όλη την διαδρομή έχει σήμα;;;;Έχουν πει θα βάλουν και wifi κάτι που θα είναι εις βάρος βέβαια της ανάπτυξης του δικτύου κινητής τηλεφωνίας

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, king2009 said:

Ο παραλογισμος του δικτυου της cosmote. Οχι πειτε αν ειναι παραλογο να αρχισω τα καντηλια με κατι τετοια.

Στο ιδιο σημειο ολα τα παρακατω. 

2G με διαφορες μπαντες απο 4 κεραιες πολλα χλμ μακρια. Μονιμο Ε χωρις να μπαινει ιντερνετ

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

Οταν στο ιδιο σημειο μετα απο 50 flight mode on/off εχω το παρακατω με 5G κανονικα. Γιατι το δικτυο δεν δινει αμεσα την πιο κοντικη 5G κεραια και με παει μεσω Λαμιας και μου δινει Ε που δεν μπαινει πουθενα το ιντερνετ? Αγανακτηση το δικτυο τους σε αρκετα σημεια που κινουμαι. 

Εχω κοντα κεραια 5G και με συνδεει με 2G πολυ πιο μακρια και θελει 100 flight mode on/off μπας και συνδεθει εκει που πρεπει. 

Στις διαφημισεις πρωτη ειναι παντως να τα λεμε. 

5g.png
5g2.png

 

Κλειδωσε τη συσκευή σου σε  NR-LTE  απο το μενου Phone Info.

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτός χώρος,παραλία (χάρτης) ,παίρνω αυτή τη μέτρηση. 

IMG_5755.png

IMG_5759.jpeg

Όταν είχαμε 2G,3G το σήμα ήταν πάντα φουλ

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, elkons said:

Οπα ρε τι έκανε το xiaomi 

Το Upload γιατί τόσο φτωχό με σύγκριση το Download 🥲 

Μοντέλο συσκευήςςςς

Στο upload παίζει να "έκοψε" η συσκευή μου, γιατί είχε γίνει "φούρνος". 😁

Poco F3, με Snapdragon 870. 

Ξέχασα να κοιτάξω για Wi-Fi. 

 

31 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σε όλη την διαδρομή έχει σήμα;;;;Έχουν πει θα βάλουν και wifi κάτι που θα είναι εις βάρος βέβαια της ανάπτυξης του δικτύου κινητής τηλεφωνίας

Όχι, σε άλλους σταθμούς παραδίπλα είναι εκτός δικτύου. 

 

48 minutes ago, king2009 said:

Ο παραλογισμος του δικτυου της cosmote. Οχι πειτε αν ειναι παραλογο να αρχισω τα καντηλια με κατι τετοια.

Στο ιδιο σημειο ολα τα παρακατω. 

2G με διαφορες μπαντες απο 4 κεραιες πολλα χλμ μακρια. Μονιμο Ε χωρις να μπαινει ιντερνετ

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

Οταν στο ιδιο σημειο μετα απο 50 flight mode on/off εχω το παρακατω με 5G κανονικα. Γιατι το δικτυο δεν δινει αμεσα την πιο κοντικη 5G κεραια και με παει μεσω Λαμιας και μου δινει Ε που δεν μπαινει πουθενα το ιντερνετ? Αγανακτηση το δικτυο τους σε αρκετα σημεια που κινουμαι. 

Εχω κοντα κεραια 5G και με συνδεει με 2G πολυ πιο μακρια και θελει 100 flight mode on/off μπας και συνδεθει εκει που πρεπει. 

Στις διαφημισεις πρωτη ειναι παντως να τα λεμε. 

5g.png
5g2.png

 

 

Έχεις κακό σήμα και η κεραία φαίνεται "πίτα" από κίνηση, εκτός κι αν έχει πολλές παρεμβολές. Η λύση θα είναι όντως να κλειδώσεις την συσκευή σου σε NR/LTE, όπως λέει και ο dalex. Αν έχεις VoLTE, δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα οτι γινεται να κλειδωθει band σε xiaomi. Το εκανα παλιοτερα με custom rom σε note 3 και ησυχαζα τωρα με εχει δυσκολεψει ολο αυτο και δεν θελω να καταφυγω σε custom rom. Θα το ψαξω αμεσα γιατι ειναι ζορι και το συναντω σε πολλα σημεια που κινουμαι. Να στε καλα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgemv said:

Για πείτε περιοχές που σας συνδέει σε standalone δίκτυο στο λεκανοπέδιο να δω αν όντως δουλεύει το S23

Μπορείς να το δεις και μονος σου...

Ανοιξε netmonster και επανω δεξια αν γραφει 2G 5G έχει η κεραια SA

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, doganos said:

Μπορείς να το δεις και μονος σου...

Ανοιξε netmonster και επανω δεξια αν γραφει 2G 5G έχει η κεραια SA

Το θέμα είναι να είναι ενεργό και πως θα το ξέρουμε τότε αν είναι όντως ενεργό;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, doganos said:

Μπορείς να το δεις και μονος σου...

Ανοιξε netmonster και επανω δεξια αν γραφει 2G 5G έχει η κεραια SA

Δεν ισχύει, όλες οι κεραίες σχεδόν έχουν SA ενεργό, αλλά δεν επιτρέπουν Sa Registration. Η ερώτηση είναι αν κάποιος ξέρει που όντως γίνεται SA Registration 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, georgemv said:

Δεν ισχύει, όλες οι κεραίες σχεδόν έχουν SA ενεργό, αλλά δεν επιτρέπουν Sa Registration. Η ερώτηση είναι αν κάποιος ξέρει που όντως γίνεται SA Registration 

Δεν εχουν ολες οι κεραιες ενεργο SA. Αν βλεπεις αυτο που σου ειπα στο netmonster τοτε απο κεραια εισαι ΟΚ... 

34 minutes ago, elkons said:

Το θέμα είναι να είναι ενεργό και πως θα το ξέρουμε τότε αν είναι όντως ενεργό;

Ειπαμε, αν εχει ενδειξη 2G 5G τοτε η κεραια ειναι SA

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

Δεν το ηξερα οτι γινεται να κλειδωθει band σε xiaomi. Το εκανα παλιοτερα με custom rom σε note 3 και ησυχαζα τωρα με εχει δυσκολεψει ολο αυτο και δεν θελω να καταφυγω σε custom rom. Θα το ψαξω αμεσα γιατι ειναι ζορι και το συναντω σε πολλα σημεια που κινουμαι. Να στε καλα. 

Δεν κλειδώνεις band. Από την εφαρμογή του Netmonster, πάτα τις 3 γραμμές κάτω δεξιά, μετά "Phone Info" και πηγαίνεις εκεί που λέει "Ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου", ανοίγεις τη λίστα και πατάς NR/LTE.

Μερικές φορές όμως, γυρίζει στο default από μόνο του, κυρίως αν βρεθείς χωρίς κάπου χωρίς σήμα (πχ μετρό, ασανσέρ). Αλλιώς και με επανεκκίνηση. 

Υ.Γ. Αν έχεις την Cosmote στη θέση 1, επιλέγεις πάνω το "Phone 0". Αλλιώς η θέση 2 είναι το "Phone 1".

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, doganos said:

Δεν εχουν ολες οι κεραιες ενεργο SA. Αν βλεπεις αυτο που σου ειπα στο netmonster τοτε απο κεραια εισαι ΟΚ... 

Ειπαμε, αν εχει ενδειξη 2G 5G τοτε η κεραια ειναι SA

Εδώ SA κεραία που με κόβει ο Mobility manager με μήνυμα roaming not allowed

Screenshot_20240721_193002_Service mode RIL.jpg

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, georgemv said:

Εδώ SA κεραία που με κόβει ο Mobility manager με μήνυμα roaming not allowed

Screenshot_20240721_193002_Service mode RIL.jpg

Τι CSC εχεις;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Άγιος Ιωάννης Κυνουρίας 

Πήρα τη σιμ της συζύγου για το speedtest πήγα χωρίς Cosmote και δεν έχω καν 4G 🥲

https://www.speedtest.net/my-result/a/10255684859

Screenshot_20240721_204531_Speedtest.thumb.jpg.ae2d24d763e24795ac03a587ef0b9920.jpg

Οι μετρήσεις είναι τα ξημερώματα *

Μου είπαν σταθερά έτσι πάει κ οι άλλες πάντα δεν είχαν πάρα τις αναφορές, πριν λίγο γύρισα 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elkons said:

Άγιος Ιωάννης Κυνουρίας 

Πήρα τη σιμ της συζύγου για το speedtest πήγα χωρίς Cosmote και δεν έχω καν 4G 🥲

https://www.speedtest.net/my-result/a/10255684859

Screenshot_20240721_204531_Speedtest.thumb.jpg.ae2d24d763e24795ac03a587ef0b9920.jpg

 

Χωρίς μπάρα σε γυρίζει πολύ εύκολα σε EDGE;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Χωρίς μπάρα σε γυρίζει πολύ εύκολα σε EDGE;;;;

Καθόλου δεν με πετάει και δεν είναι καν κλειδωμένο

Link to comment
Share on other sites

Κερατέα, Άνω Δασκαλειό και ευρύτερη περιοχή έχει πρόβλημα σήμερα.

Μόνο "Ε" εμφανίζει από τις 2 το μεσημέρι.

Η περιοχή συνήθως έχει καλή κάλυψη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Θεωρώ ότι μπορεί να φτάσει και 2000, δύο φορές μου έδειξε 2020+ Mbps όσο μετρούσε. Ήθελα να μετρήσω λίγο ακόμα, αλλά η Xiaom-άρα (με υδρόψυξη κιόλας) ζεστάθηκε και συνεχώς μου έκλεινε τα data. 😂

Πιστεύω αν περάσουμε με μια παγκάκιστη θα μπορούσαμε να τα βγάλουμε 😂, διαφορετικά ελπίζουμε για χειμώνα

Το leaky feeder υπάρχει περίπτωση να είναι σε λειτουργία ακόμα κι ας κάνουν εργασίες τα βράδια; Ρωτάω γιατί από Άλιμο προς Αργυρούπολη για 1 χλμ είχε ακόμα λειτουργική σύνδεση αν και το σήμα είχε πέσει. Εκτός αν έπιανε ήταν τα micro.

Στα εκδοτήρια είχα βάλει 2g για να γράψει το netmonster, Cosmote όμως είδα πως έπιανε από Ρέθυμνο;!

Screenshot-2024-07-19-15-07-36-970-cz-mr

Edited by Arinos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Κερατέα, Άνω Δασκαλειό και ευρύτερη περιοχή έχει πρόβλημα σήμερα.

Μόνο "Ε" εμφανίζει από τις 2 το μεσημέρι.

Η περιοχή συνήθως έχει καλή κάλυψη.

Η πράσινη; τώρα δεν θα πιάνει κανείς 😅

Μπας και η κεραία τα έφτυσε ,εδώ η κεραία άναβε, έσβηνε μέχρι που ενημέρωσα να πάει τεχνικός την έφτιαξε και τον είδα πως ήταν εκεί και με ενημέρωσαν πως δεν βρέθηκε θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...