Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 minutes ago, mixtri said:

Δε νομίζω χωρίς dots να μπορεί να υποστηριχθεί τέτοιο traffic profile. Καταρχάς το RACH δε μπορεί να σηκώσει τόσα requests. Για το SA ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δε λειτουργούσε σωστά βέβαια.

Εκεί είναι το περίεργο, στο SA. Τρέχα γύρευε τι πήγε στραβά.

Εν τω μεταξύ, από τη σελίδα του 5G+ στο cosmote.gr

Oh, the irony

1591998811_Screenshot2024-07-04at10_58_58.thumb.png.274425ccdcae55f198afa15db85e27a2.png

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, elkons said:

Πάντως από 102041 το έλαβα ήμουν Βασιλικό .. γιατί λέει Αττική και όχι Εύβοια

1089820785_Screenshot_20240704_120712_Wirelessemergencyalerts.thumb.jpg.235d1ee49e6e2c22c21351cea4d82d6b.jpg

Γιατί οι άνθρωποι που στέλνουν τα alerts σχεδιάζουν μια περίμετρο περιοχής να πάει το alert. Μετά ένα γεωγραφικό σύστημα υπολογίζει ποια sectors καλύπτουν την περιοχή και βγάζει λίστα με κεραίες. Σύμφωνα με το σύστημα, κάποιο sector της κεραίας στο Βασιλικό μπορεί να ληφθεί από περιοχές της Αττικής που δηλώθηκαν στη ζώνη του alert.

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 2:13 ΜΜ, VasilisSam said:

Έχουν όλοι κοσμοτε δεν εξηγείται αλλιώς. 

Ockham's razor... Απλά εχει καλυτερο δικτυο στην περιοχη.

Απλή και διαφορετική εξήγηση. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, elkons said:

Πάντως από 102041 το έλαβα ήμουν Βασιλικό .. γιατί λέει Αττική και όχι Εύβοια

1089820785_Screenshot_20240704_120712_Wirelessemergencyalerts.thumb.jpg.235d1ee49e6e2c22c21351cea4d82d6b.jpg

Ήρθε το ίδιο στην Βοιωτία μόνο που λέει στην περιοχή σας αντί για Αττική

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, spoukos said:

Ελ. Βενιζέλου Νεάπολη προς Λαγκαδά. Εξωτερικός χώρος.

Screenshot_2024-07-04-17-17-32-719_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2024-07-04-17-17-55-708_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Πσσσ αντε να πλησιάσει τα 2Gbps

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Ockham's razor... 

Τι είναι πάλι αυτό; 🤔

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι μαθαίνουμε στο φόρουμ.

Δεν πάει χαμένος ο χρόνος.

Να είναι καλά ο σοφός Όκαμ.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgemv said:

Εκεί είναι το περίεργο, στο SA. Τρέχα γύρευε τι πήγε στραβά.

Εν τω μεταξύ, από τη σελίδα του 5G+ στο cosmote.gr

Oh, the irony

1591998811_Screenshot2024-07-04at10_58_58.thumb.png.274425ccdcae55f198afa15db85e27a2.png

αφού το 5G υποστηρίζει 1εκ. συσκευές ταυτόχρονα, τι βάζουνε dots στα αεροδρόμια και στα γήπεδα; 🤡

Link to comment
Share on other sites

Και η 1064 πλέον με Ν78 με το καλό και μια φώτο αλλά με τέτοια μποτιλιαρίσματα δύσκολα πιστεύω να βγάλει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainNickGR said:

αφού το 5G υποστηρίζει 1εκ. συσκευές ταυτόχρονα, τι βάζουνε dots στα αεροδρόμια και στα γήπεδα; 🤡

Κανείς δεν είπε 1εκ ταυτόχρονα στην ίδια κεραία 🫡

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι πρέπει να έγινε στην 1007 στο Καλοχώρι εντοπίστηκε Ν28 σίγουρα και Ν78; Θέλει μια βόλτα από κοντά.

N28 έβγαλε και το αναβαθμισμένο 1006 με τα commscope στα Διαβατά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgemv said:

Κανείς δεν είπε 1εκ ταυτόχρονα στην ίδια κεραία 🫡

αρα εγώ είμαι ο χαζός που δεν τα ξέρω και τους παρεξηγώ άδικα. 👍

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CaptainNickGR said:

αρα εγώ είμαι ο χαζός που δεν τα ξέρω και τους παρεξηγώ άδικα. 👍

Προφανώς ήταν ειρωνικό το προηγούμενο σχόλιο που έκανα. Πάντα υπέρ-υπόσχονται. Είμαι «σίγουρος» το 6G θα είναι φανταστικό. Αν όχι αυτό, το 7G σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, georgemv said:

Προφανώς ήταν ειρωνικό το προηγούμενο σχόλιο που έκανα. Πάντα υπέρ-υπόσχονται. Είμαι «σίγουρος» το 6G θα είναι φανταστικό. Αν όχι αυτό, το 7G σίγουρα.

χαχαχα σορρυ δν το κατάλαβα. ❤️

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, aektzhs 1 said:

Είναι παραπλανητικός ο τίτλος.
Επί 10 συνεχόμενα χρόνια είναι νο1 στην Ελλάδα και μόνο 3 δίκτυα έχουν καταφέρει το ίδιο στις χώρες τους.
Είναι σαφές ότι το να είσαι πρώτος έχει σχέση και με τον ανταγωνισμό που έχεις 😂

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, georgemv said:

Είναι παραπλανητικός ο τίτλος.
Επί 10 συνεχόμενα χρόνια είναι νο1 στην Ελλάδα και μόνο 3 δίκτυα έχουν καταφέρει το ίδιο στις χώρες τους.
Είναι σαφές ότι το να είσαι πρώτος έχει σχέση και με τον ανταγωνισμό που έχεις 😂

Σωστά. Ξέχασα να το αναφέρω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ off topic 

Είδα μια διαφήμιση για συνδέσεις 10Gbps Cosmote, δεν είδα σίγουρα λάθος.. και η απορία μου είναι.. το Βασιλικό ή και άλλες περιοχές έχουν μόνο 24 άρες που συνήθως 12 mbps και αν .. πρέπει κάνουν και μια βόλτα εδώ μπας και γίνει κάτι 🥲 έχω δει μερικές ίνες που πέρασαν στον κεντρικό από Μύτικα εως βασιλικό αλλά σε κανένα πάροχο δεν είναι διαθέσιμο εδώ και 2 χρόνια ενώ ο σταθμός βγάζει 1000αρια στο βασιλικό  δεν ξέρω τι παίζει 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgemv said:

Είναι παραπλανητικός ο τίτλος.

Όπως οι περισσότεροι στο techmaniacs 😉

8 ώρες πριν, elkons said:

Εντωμεταξύ off topic 

Είδα μια διαφήμιση για συνδέσεις 10Gbps Cosmote, δεν είδα σίγουρα λάθος.. και η απορία μου είναι.. το Βασιλικό ή και άλλες περιοχές έχουν μόνο 24 άρες που συνήθως 12 mbps και αν .. πρέπει κάνουν και μια βόλτα εδώ μπας και γίνει κάτι 🥲 έχω δει μερικές ίνες που πέρασαν στον κεντρικό από Μύτικα εως βασιλικό αλλά σε κανένα πάροχο δεν είναι διαθέσιμο εδώ και 2 χρόνια ενώ ο σταθμός βγάζει 1000αρια στο βασιλικό  δεν ξέρω τι παίζει 

Δεν την έχω δει, αλλά είναι γεγονός ότι έτρεξαν πιλοτικά συνδέσεις οπτικών με εξοπλισμό 10Gbps σε τελικούς πελάτες. Στο θέμα έλλειψης κάλυψης, υπάρχει σε εκκρεμότητα το έργο ΣΔΙΤ UFBB, για το οποίο ο ΟΤΕ μεν έχει υπογράψει, αλλά ο έτερος ανάδοχος (ΤΕΡΝΑ) ζητάει και παίρνει συνεχείς αναβολές. Εάν βάλεις στην εξίσωση και την ΔΕΗ, που προχωράει τις δικές της εγκαταστάσεις με σχετικά γρήγορο ρυθμό (δυστυχώς πολλές φορές σε περιοχές που υπάρχει ήδη κάλυψη), αρκετός κόσμος αναμένεται να δει οπτική ίνα τα επόμενα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαβάζω ο ανρθωπος πρωινιάτικα . ΓΙΑΤΙ n78 στην 1064 και όχι σε κάνα σταθμό μέσα στην πολη που όντως την χρειαζεται . Ελπίζω να μην σταματήσουν εκεί και να βάλουν κάνα 2-3 ακομά

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν ανυπομονώ να αλλάξει αυτή η κεραία στο Ωραιόκαστρο μπας και γίνει κάνα θαύμα με την κάλυψη, με εκπλήσσει σε οπτική επαφή με τις ταχύτητες που βγάζει. Δεν παίζει N78 από αλλού γιατί αν δεν υπήρχε αυτή δεν θα είχα σήμα ούτε για κλήσεις εδώ. 

Screenshot_20240705_092207_Speedtest.jpg

Screenshot_20240705_091658_NetMonster.jpg

20240705_091632.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...