Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, VasilisSam said:

 Για πιο λόγο δεν είναι καλό? Υπάρχει στα iPhone πόσο καιρό? 

Γενικά μιλάω. Αυτή η λειτουργία στο iPhone υπήρχε από τότε που υλοποιήθηκε το WiFi calling. Γενικά σε υλοποίηση eSIM, volte, WiFi calling κτλ η Apple δεν πιάνεται. Επιπλέον τόσο που έχουν ανεβεί οι τιμές στα android top models απλά πας iPhone και κοιμάσαι ήσυχος. Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δυο λειτουργικά αλλά δεν έχουν καμία σχέση στο δικτυακό τομέα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://youtube.com/shorts/uovWP86d97s?si=ghErf2Q35kqcEr1y

Μόνο σε έμενα φαίνεται πως είναι 5G ενώ λέει LTE ή μήπως ανέβηκε στην κεραία 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Δεν είχε σήμα η Cosmote , είχε η Nova και δεν έπαιξες τζόκερ;

Στα Γιάννενα παιζεις τζόκερ αν έχει σημα η Cosmote και όχι η Nova😂


Πάντως αυτή τη λειτουργία το εχω δει και με δεδομένα Cosmote στη Nova που δεν έχει σημα στη Νέα Σμύρνη στην Αθήνα

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, elkons said:

https://youtube.com/shorts/uovWP86d97s?si=ghErf2Q35kqcEr1y

Μόνο σε έμενα φαίνεται πως είναι 5G ενώ λέει LTE ή μήπως ανέβηκε στην κεραία 

νομίζω πως ξέρω σε ποιον σταθμό έγινε η μέτρηση, και όντως τόσο δίνει.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CaptainNickGR said:

νομίζω πως ξέρω σε ποιον σταθμό έγινε η μέτρηση, και όντως τόσο δίνει.

Σε ποιον 🙏

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CaptainNickGR said:

101662, thessaloniki.

Στο 5g κάνει θαύματα ή όχι?

Φοβερό 4G πάντως και για micro ειδικά 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, panos.k2 said:

Στα Γιάννενα παιζεις τζόκερ αν έχει σημα η Cosmote και όχι η Nova😂


Πάντως αυτή τη λειτουργία το εχω δει και με δεδομένα Cosmote στη Nova που δεν έχει σημα στη Νέα Σμύρνη στην Αθήνα

Οκ απλώς στο συγκεκριμένο παράδειγμα μιλάμε για Cosmote εκτός δικτύου και Nova 4g ικανό να βγάλει voip. Άρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και καθημερινά.. 🙂

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Στο 5g κάνει θαύματα ή όχι?

Φοβερό 4G πάντως και για micro ειδικά 

ίδιες ταχύτητες και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Teiresias_ said:

Οκ απλώς στο συγκεκριμένο παράδειγμα μιλάμε για Cosmote εκτός δικτύου και Nova 4g ικανό να βγάλει voip. Άρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και καθημερινά.. 🙂

Όχι απαραίτητα εκτός δικτύου. Σε γυρίζει πολύ εύκολα με χαμηλό σήμα (2/4) μπάρες πχ στο δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι της κοσμοτε και οι 2 κάρτες, μου είναι άχρηστο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, VasilisSam said:

Όχι απαραίτητα εκτός δικτύου. Σε γυρίζει πολύ εύκολα με χαμηλό σήμα (2/4) μπάρες πχ στο δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι της κοσμοτε και οι 2 κάρτες, μου είναι άχρηστο εμένα.

Δεν θα έπρεπε, η υπηρεσία είναι backup calling, όχι wifi calling over cellular. Υπάρχει διαφορά στο ποιός είναι ο σκοπός.
Είναι χρήσιμο ακόμα και με 2 κάρτες του ίδιου παρόχου επειδή δεν μπορούν να παίζουν κλήσεις dual VoLTE στα πιο πολλά τηλέφωνα, οπότε με το που μιλάς στο ένα, το άλλο γυρίζει σε backup calling για να μείνει διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2024 at 3:33 ΜΜ, VasilisSam said:

Όχι είναι διαμαρτυρίες κατοίκων.

https://www.typosthes.gr/thessaloniki/355398_telos-keraia-kinitis-tilefonias-apo-periohi-sti-thessaloniki

Μιλάμε για αυτήν την κεραία;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, elkons said:

https://youtube.com/shorts/uovWP86d97s?si=ghErf2Q35kqcEr1y

Μόνο σε έμενα φαίνεται πως είναι 5G ενώ λέει LTE ή μήπως ανέβηκε στην κεραία 

ΚΛΑΙΩ . Δικό μου είναι το βίντεο . Είναι όντως στην 101662 , έχει 1 3 7 20 , αλλά είναι 2ΜΙΜΟ ,  αν ήταν 4  MIMO θα βλέπαμε και gigabit .  Στο 5g πάει χειρότερα δεν κάνει το καλύτερο δυνατό combo. Έχω δει μέχρι 900

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, georgebad said:

ΚΛΑΙΩ . Δικό μου είναι το βίντεο . Είναι όντως στην 101662 , έχει 1 3 7 20 , αλλά είναι 2ΜΙΜΟ ,  αν ήταν 4  MIMO θα βλέπαμε και gigabit .  Στο 5g πάει χειρότερα δεν κάνει το καλύτερο δυνατό combo. Έχω δει μέχρι 900

Χαχαχα δεν το ήξερα,πάντως έχω κάνει like 😅

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ppkmoby said:

Ναι. Νταξει για την κοσμοτε ευτυχώς δεν είναι τρύπα οπότε και η έλλειψη της δεν γίνεται αισθητή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mixtri said:

και μετά μου λένε γιατί αγοράζει ο κόσμος iPhone.

9 στους 10 για μόστρα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Serafeim1981 said:

9 στους 10 για μόστρα.

Θα σου δώσω μια ειλικρινή απάντηση. Πριν πάρω iPhone για τη δουλειά είχα πολύ καλά Android τηλέφωνα (πχ Sony) τα οποία δούλευαν άψογα με μηδενικά bugs. Επομένως δε θα μπω στη διαδικασία σύγκρισης με Xiaomi πχ που όταν τα παίρνω τους πρώτους τρεις μήνες παλεύω με bugs (μετά τα στρώνουν δε μπορώ να πω).

Θα μπω στο επίπεδο του it just works. Από θέμα ποιότητας εφαρμογών που ξαφνικά κολλάνε σε Android, σε επίπεδο updates που στα Android κάθε έκδοση κάνει το τηλέφωνο πιο βαρύ, στην απόδοση στο δίκτυο που μου έχει τύχει σε Samsung και Huawei το carrier aggregation να μη δουλεύει... Στο iPhone δεν έχω κάνει ούτε ένα factory reset και δουλεύει σαν day 1. Για την κάμερα ας μη μιλήσω γιατί σε καθημερινή χρήση απλά το iPhone είναι καταπληκτικό.

Όταν το κινητό πάψει να είναι παιχνίδι αλλά εργαλείο δουλειάς θα με θυμηθείς και θα πάρεις iPhone.

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα ίσως παίζει και η μόστρα, δε μου κάνει εντύπωση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mixtri said:

Θα σου δώσω μια ειλικρινή απάντηση. Πριν πάρω iPhone για τη δουλειά είχα πολύ καλά Android τηλέφωνα (πχ Sony) τα οποία δούλευαν άψογα με μηδενικά bugs. Επομένως δε θα μπω στη διαδικασία σύγκρισης με Xiaomi πχ που όταν τα παίρνω τους πρώτους τρεις μήνες παλεύω με bugs (μετά τα στρώνουν δε μπορώ να πω).

Θα μπω στο επίπεδο του it just works. Από θέμα ποιότητας εφαρμογών που ξαφνικά κολλάνε σε Android, σε επίπεδο updates που στα Android κάθε έκδοση κάνει το τηλέφωνο πιο βαρύ, στην απόδοση στο δίκτυο που μου έχει τύχει σε Samsung και Huawei το carrier aggregation να μη δουλεύει... Στο iPhone δεν έχω κάνει ούτε ένα factory reset και δουλεύει σαν day 1. Για την κάμερα ας μη μιλήσω γιατί σε καθημερινή χρήση απλά το iPhone είναι καταπληκτικό.

Όταν το κινητό πάψει να είναι παιχνίδι αλλά εργαλείο δουλειάς θα με θυμηθείς και θα πάρεις iPhone.

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα ίσως παίζει και η μόστρα, δε μου κάνει εντύπωση.

Καλά ας αρχίσουμε από τα βασικά στο iPhone. 

Swype στο μαμά πληκτρολόγιο (ελληνικά)

Dual apps σε 2καρτο 

Μια χαρά είναι οι εφαρμογές στο android και ούτε κολλάνε. Δεν ξέρω πότε είχες τελευταία φορά android αλλά αυτά που λες, άλλοι έχουν ανάλογες εμπειρίες σε iPhone. 

Σε καμία περίπτωση το iPhone "απλά δουλεύει". Έχω συναντήσει και εγώ και φίλοι μου και bugs και από όλα. 

Εν τέλει το καλύτερο είναι αυτό που κάνει την δουλειά σου και σε βολεύει. 

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Καλά ας αρχίσουμε από τα βασικά στο iPhone. 

Swype στο μαμά πληκτρολόγιο (ελληνικά)

Dual apps σε 2καρτο 

Μια χαρά είναι οι εφαρμογές στο android και ούτε κολλάνε. Δεν ξέρω πότε είχες τελευταία φορά android αλλά αυτά που λες, άλλοι έχουν ανάλογες εμπειρίες σε iPhone. 

Σε καμία περίπτωση το iPhone "απλά δουλεύει". Έχω συναντήσει και εγώ και φίλοι μου και bugs και από όλα. 

Εν τέλει το καλύτερο είναι αυτό που κάνει την δουλειά σου και σε βολεύει. 

 

Μόνο τα dual apps με επηρεάζουν προσωπικά. Πρέπει να το πάρουν απόφαση επιτέλους.

Στα δικτυακά, μιας και είναι αυτό το θέμα μας, δύο είναι οι κατασκευαστές πρώτης προτεραιότητας για τα δίκτυα κινητής. Apple και Samsung. Οι άλλοι είναι σε δεύτερη προτεραιότητα, ίσως και να μην έχουν καν συνεργασία. Με Apple και Samsung υπάρχει πλήρης συνεργασία ώστε να παίζουν όλα άψογα και κυρίως υπάρχει κανάλι επικοινωνίας αν υπάρχουν bugs στους πελάτες.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Θα σου δώσω μια ειλικρινή απάντηση. Πριν πάρω iPhone για τη δουλειά είχα πολύ καλά Android τηλέφωνα (πχ Sony) τα οποία δούλευαν άψογα με μηδενικά bugs. Επομένως δε θα μπω στη διαδικασία σύγκρισης με Xiaomi πχ που όταν τα παίρνω τους πρώτους τρεις μήνες παλεύω με bugs (μετά τα στρώνουν δε μπορώ να πω).

Θα μπω στο επίπεδο του it just works. Από θέμα ποιότητας εφαρμογών που ξαφνικά κολλάνε σε Android, σε επίπεδο updates που στα Android κάθε έκδοση κάνει το τηλέφωνο πιο βαρύ, στην απόδοση στο δίκτυο που μου έχει τύχει σε Samsung και Huawei το carrier aggregation να μη δουλεύει... Στο iPhone δεν έχω κάνει ούτε ένα factory reset και δουλεύει σαν day 1. Για την κάμερα ας μη μιλήσω γιατί σε καθημερινή χρήση απλά το iPhone είναι καταπληκτικό.

Όταν το κινητό πάψει να είναι παιχνίδι αλλά εργαλείο δουλειάς θα με θυμηθείς και θα πάρεις iPhone.

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα ίσως παίζει και η μόστρα, δε μου κάνει εντύπωση.

Να διευκρινίσω ότι δε μιλάω για τεχνολογικές ή μη αρετές του κινητού ούτε για γνώστες όπως εδώ στο myphone. Αν ρωτήσεις τυχαίους χρήστες του, η συντριπτική πλειοψηφία ούτε για bugs ούτε για carrier aggregation γνωρίζει. Απλά έχει ή θα αποκτήσει iPhone για να είναι στη μόδα (κι ας έχει 0 υπόλοιπο στην κάρτα και καθόλου data).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Serafeim1981 said:

Να διευκρινίσω ότι δε μιλάω για τεχνολογικές ή μη αρετές του κινητού ούτε για γνώστες όπως εδώ στο myphone. Αν ρωτήσεις τυχαίους χρήστες του, η συντριπτική πλειοψηφία ούτε για bugs ούτε για carrier aggregation γνωρίζει. Απλά έχει ή θα αποκτήσει iPhone για να είναι στη μόδα (κι ας έχει 0 υπόλοιπο στην κάρτα και καθόλου data).

Θα πω μια κλισέ φράση που λένε οι Σουηδοί. Να το χρησιμοποιήσω θέλω, όχι να το μάθω. Και εκεί το iphone κερδίζει. Στο android οποία συσκευή και να πάρεις παίζεις συνεχώς με τις ρυθμίσεις. Στο iPhone after setting up the system ξεχνάς ότι υπάρχει. Φυσικά έχει μειονεκτήματα το λογισμικό αλλά έχει τόσα πλεονεκτήματα που πραγματικά το έχω σίγουρα νούμερο ένα. Και ναι έχω android το οποίο επανέφερα μετά από 4 μήνες χρήσης λόγω battery drain. πολύ καλό και γρήγορο αλλά από εμπειρία χρήσης κουβάς. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Serafeim1981 said:

Απλά έχει ή θα αποκτήσει iPhone για να είναι στη μόδα (κι ας έχει 0 υπόλοιπο στην κάρτα και καθόλου data).

Αυτό ξαναπές το!!

Θα του κάνουμε εμείς hotspot να κάνει τη δουλειά του ο πτωχός πλην τίμιος.. 😉😂

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν εχω βρει ΚΑΝΕΝΑ άλλο οικοσύστημα που μπορώ να εχω αρχείο ανεξαρτητως ειδους-προελευσης σε λαπτοπ και κινητό ταυτοχρονα χωρίς περαιτέρω μπλεξίματα

Και το τονίζω γιατί είναι βολικότατο λόγω της δουλειας αρκετών από εμας

Το ότι ορισμένοι επιδίδονται στην επίδειξη είναι γεγονός, μη το λέτε μόνο για τα iPhone δηλαδή. 
Τι να πούμε γιατί κάτι τσάντες ή ρούχα σχεδιαστών με τεράστιες-επαναλαμβανομενες στάμπες που ορισμένοι τα φοράνε με καμάρι και γελάνε ακόμα και οι τοίχοι;  

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Λέμε για το iPhone επειδή βρισκόμαστε στο myphone...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...