Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 minutes ago, akalos said:

μας δουλεύουν,και εγώ παίρνω από δύο μια στο 1.5 και η άλλη στα 5 χιλιόμετρα είναι δυνατόν ?

IMG_20240603_171108.jpg

Ακριβώς τα ίδια η μία λόφου 5,5 και η άλλη 1,4km αλλά η κάλυψη τους μου είναι για τα μπάζα. Βοήθεια μας 🤡 και δεν είναι καλύτερα η Vf κ nova δηλ έχουν μαγικό Ε σπίτι 

3 minutes ago, CamuCamu said:

Σε νιωθω κατι πρεπει να κανουν σιγουρα γτ καμια κεραια δεν σε κοιταει μηπως λεω τωρα βρεις σημειο με καλυτερη οπτικη επαφη ωστε να αγορασεις καποια κατευθυντικη κεραια για να κανεις την δουλεια σου εαν η σταθερη εχει θεμα. 

Μόνο στο μπαλκόνι του 2ου ορόφου έξω με -96 dBm 400mbps ! Με το που μπω μέσα άστο όπως είδες και στο Net Monster είναι Κλαφτα Χαράλαμπε 

5 minutes ago, CamuCamu said:

Σε νιωθω κατι πρεπει να κανουν σιγουρα γτ καμια κεραια δεν σε κοιταει μηπως λεω τωρα βρεις σημειο με καλυτερη οπτικη επαφη ωστε να αγορασεις καποια κατευθυντικη κεραια για να κανεις την δουλεια σου εαν η σταθερη εχει θεμα. 

Με τετοιο σημα εγω στην θεση σου το τηλεφωνο θα το ειχα μονο για τα βασικα. 

 

Με Cosmote μόνο αλλά πο κλήσεις αν κινούμαι σπίτι ή θα σβήσει ή θα κολλάει.  WiFi Calling καο είναι κομπλέ 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, elkons said:

Ακριβώς τα ίδια η μία λόφου 5,5 και η άλλη 1,4km αλλά η κάλυψη τους μου είναι για τα μπάζα. Βοήθεια μας 🤡 και δεν είναι καλύτερα η Vf κ nova δηλ έχουν μαγικό Ε σπίτι 

Μόνο στο μπαλκόνι του 2ου ορόφου έξω με -96 dBm 400mbps ! Με το που μπω μέσα άστο όπως είδες και στο Net Monster είναι Κλαφτα Χαράλαμπε 

Καταλαβα ειναι περιεργη η κατασταση.

Καλα κ γω(ειρωνικα για τους πιο πολλους)στο στενο μου μονο η VF δινει N78 με 600-700 mbps ενω η Cosmote ειναι υπερφορτωμενη και με χειροτερο σημα.

Επισης λογικο οι υψηλοτερες συχνοτητες να χανονται πιο ευκολα απο εμποδια αφου εκπεμπουν με λιγοτερη ισχυ. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CamuCamu said:

Καταλαβα ειναι περιεργη η κατασταση.

Καλα κ γω(ειρωνικα για τους πιο πολλους)στο στενο μου μονο η VF δινει N78 με 600-700 mbps ενω η Cosmote ειναι υπερφορτωμενη και με χειροτερο σημα.

Επισης λογικο οι υψηλοτερες συχνοτητες να χανονται πιο ευκολα απο εμποδια αφου εκπεμπουν με λιγοτερη ισχυ. 

Εμένα όλες είναι γεμάτες η Vf με Nova έχουν συνεγκατασταση με του λόφου του ΟΤΕ 5,5km που είπα πριν.  Έχει και άλλη μια πιο μακριά και από το Βασιλικό κε αποτέλεσμα να είναι όλες χάλια 😃. Αν δεν είχα Cosmote τώρα δεν θα έβγαζα κλήση γιατί είχα και Nova και Vf . Μας λένε επενδύσεις για 5G sa ενώ δεν έχουν καν σωστή κάλυψη 4G φαντάσου ..

Πρόσφατα πήγα σαν στάση σε ένα χωριό έξω Εύβοια και με το ζόρι η Cosmote 5G στα 20mbps ενώ οι άλλες 2 να νε αόρατες.  Ελλαδιστάν 🥹

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elkons said:

Εμένα όλες είναι γεμάτες η Vf με Nova έχουν συνεγκατασταση με του λόφου του ΟΤΕ 5,5km που είπα πριν.  Έχει και άλλη μια πιο μακριά και από το Βασιλικό κε αποτέλεσμα να είναι όλες χάλια 😃. Αν δεν είχα Cosmote τώρα δεν θα έβγαζα κλήση γιατί είχα και Nova και Vf . Μας λένε επενδύσεις για 5G sa ενώ δεν έχουν καν σωστή κάλυψη 4G φαντάσου ..

Πρόσφατα πήγα σαν στάση σε ένα χωριό έξω Εύβοια και με το ζόρι η Cosmote 5G στα 20mbps ενώ οι άλλες 2 να νε αόρατες.  Ελλαδιστάν 🥹

Πολύ απλά μπορεί να μην είναι αυτήν τη χρονιά η βελτίωση των περιοχών αυτών. Μην ξεχνάμε ότι τα επενδυτικά πλάνα ολοκληρώνονται το 2027 για τους δύο παρόχους!✌️📶

2 ώρες πριν, maarinos said:

Αργοστόλι καλά νέα

Screenshot_2024-06-03-18-44-50-881.thumb.jpg.2ea48be1863df7856c0d14949f1fe839.jpg

Οι άλλες πώς παίζουν; Δράμα;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πολύ απλά μπορεί να μην είναι αυτήν τη χρονιά η βελτίωση των περιοχών αυτών. Μην ξεχνάμε ότι τα επενδυτικά πλάνα ολοκληρώνονται το 2027 για τους δύο παρόχους!✌️📶

 

Ποιοι είναι οι 2 πάροχοι που αναφέρεσαι;

Μέχρι το 2027 μπορεί να είμαι και αστροναύτης 🤫

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστήριο Alterlife Μελισσίων εσωτερικός χώρος.

Screenshot_20240603_215756_Speedtest.jpg

Θέση "ΕΥΔΑΠ Μελίσσια".

Screenshot_20240603_221815_Speedtest.jpg

Screenshot_20240603_222032_NetMonster.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Γυμναστήριο Alterlife Μελισσίων εσωτερικός χώρος.

Screenshot_20240603_215756_Speedtest.jpg

Θέση "ΕΥΔΑΠ Μελίσσια".

Screenshot_20240603_221815_Speedtest.jpg

Screenshot_20240603_222032_NetMonster.jpg

Ω ρε φιλε γ@μησε 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν τη ζευξη ή αλλιώς πιάτο για να το πω λαϊκά από μικρότερο σε μεγαλύτερο σήμερα στην 105213 (Βαρθολομιό Ηλείας). 

Υποθέτω πως το έκαναν για ενίσχυση αναμετάδοσης σήματος προς την 105550 που είναι στον λόφο και τελευταία τρώει κάτι ζόρια με μέγιστη ταχύτητα τα 30 mbps σε Ν1 αφού έχει αυξηθεί η κίνηση σημαντικά. Ίσως να κάνω και λάθος.

Δεν ξέρω τι άλλη διαφορά θα έχει.

Κρίμα γιατί είδα τους τεχνικούς επάνω στο κτήριο και περίμενα να δω στη συνέχεια n78 sector...😂 

IMG_1141.jpeg

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, maarinos said:

Αργοστόλι καλά νέα

Screenshot_2024-06-03-18-44-50-881.thumb.jpg.2ea48be1863df7856c0d14949f1fe839.jpg

Η μεγάλη στα Κομποθεκρατα είναι, μαζί με την άλλη από Ραζάτα παίζει όλο το Αργοστόλι μαζί με τα Micro σε Γερμανό και ΔΕΔΔΗΕ και στο κτήριο ΟΤΕ τη μεγάλη 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mitsos_The_Great said:

Άλλαξαν τη ζευξη ή αλλιώς πιάτο για να το πω λαϊκά από μικρότερο σε μεγαλύτερο σήμερα στην 105213 (Βαρθολομιό Ηλείας). 

Υποθέτω πως το έκαναν για ενίσχυση αναμετάδοσης σήματος προς την 105550 που είναι στον λόφο και τελευταία τρώει κάτι ζόρια με μέγιστη ταχύτητα τα 30 mbps σε Ν1 αφού έχει αυξηθεί η κίνηση σημαντικά. Ίσως να κάνω και λάθος.

Δεν ξέρω τι άλλη διαφορά θα έχει.

Κρίμα γιατί είδα τους τεχνικούς επάνω στο κτήριο και περίμενα να δω στη συνέχεια n78 sector...😂 

IMG_1141.jpeg

Ε όπως ήσουν έπρεπε να τους ρίξεις την επίμαχη ερώτηση : Εμείς σε πηγάδι κατουρησαμε; Μια N78 ζητήσαμε και πήραμε... 🤣🤣🤣

Σοβαρά τώρα, έπρεπε να τους ρωτήσεις αν ήσουν εύκαιρος αν θα βάλουν στο βουνό. Αν και από την άδεια θυμάμαι ότι η 105550 θα της βάλουν κάποια στιγμή και μάλιστα πρέπει να παίζει και vodafone από αυτήν. Είναι κεραίες που τώρα το καλοκαίρι ζορίζονται αλλά άργησαν κάπως 😏

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Nikolas14 said:

και στο κτήριο ΟΤΕ τη μεγάλη

Η μεγάλη δεν έχει μπει ακόμα, παραμένει ξηλωμένη, εκτός αν έχει πέσει τρελό καμουφλάζ και δεν την βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, maarinos said:

Η μεγάλη δεν έχει μπει ακόμα, παραμένει ξηλωμένη, εκτός αν έχει πέσει τρελό καμουφλάζ και δεν την βλέπω.

Τι να πω… πάντως η κοσμοτε σε εσωτερικούς χώρους γύρω από τη πλατεία μια χαρά παίζει. Ακόμα και στο Via Vallianou μέσα ή στο My Way. 
Αν και το πιο δύσκολο σημείο είναι σε ισόγεια πάνω από τη Βεργωτη και κάτω από τη Σουηδίας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Άλλαξαν τη ζευξη ή αλλιώς πιάτο για να το πω λαϊκά από μικρότερο σε μεγαλύτερο σήμερα στην 105213 (Βαρθολομιό Ηλείας). 

Υποθέτω πως το έκαναν για ενίσχυση αναμετάδοσης σήματος προς την 105550 που είναι στον λόφο και τελευταία τρώει κάτι ζόρια με μέγιστη ταχύτητα τα 30 mbps σε Ν1 αφού έχει αυξηθεί η κίνηση σημαντικά. Ίσως να κάνω και λάθος.

Δεν ξέρω τι άλλη διαφορά θα έχει.

Κρίμα γιατί είδα τους τεχνικούς επάνω στο κτήριο και περίμενα να δω στη συνέχεια n78 sector...😂 

IMG_1141.jpeg

Θα βάλουν N78! Nα είσαι βέβαιος!✌️

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Άλλαξαν τη ζευξη ή αλλιώς πιάτο για να το πω λαϊκά από μικρότερο σε μεγαλύτερο σήμερα στην 105213 (Βαρθολομιό Ηλείας). 

Υποθέτω πως το έκαναν για ενίσχυση αναμετάδοσης σήματος προς την 105550 που είναι στον λόφο και τελευταία τρώει κάτι ζόρια με μέγιστη ταχύτητα τα 30 mbps σε Ν1 αφού έχει αυξηθεί η κίνηση σημαντικά. Ίσως να κάνω και λάθος.

Δεν ξέρω τι άλλη διαφορά θα έχει.

Κρίμα γιατί είδα τους τεχνικούς επάνω στο κτήριο και περίμενα να δω στη συνέχεια n78 sector...😂 

IMG_1141.jpeg

Με αυτή τη κεραία που βλέπω μάλλον στο πηγάδι κ....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τι κεραία είναι αυτή;

Είχα δει πριν καιρό στην Αμμουλιανή μία τέτοια κεραία και στην αρχή νόμιζα ότι είναι μπουρί από κάποιο καφενείο με ξυλόσομπα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Συγνώμη τι κεραία είναι αυτή;

Είχα δει πριν καιρό στην Αμμουλιανή μία τέτοια κεραία και στην αρχή νόμιζα ότι είναι μπουρί από κάποιο καφενείο με ξυλόσομπα.

Είναι συνεργασία ΙΚΕΑ Ericsson.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mixtri said:

Είναι συνεργασία ΙΚΕΑ Ericsson.

Αυτου του τυπου οι κεραιες δεν ειχες πει οτι κανονικα θα πρεπει να αλλαχθουν με καινουριες λογω παρεμβολων και αλλων θεματων? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Θα βάλουν N78! Nα είσαι βέβαιος!✌️

Μ'αρέσει η αισιοδοξία σου... Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; 😀

1 hour ago, mixtri said:

Με αυτή τη κεραία που βλέπω μάλλον στο πηγάδι κ....

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει γύρω στα 10-15 χρόνια εκεί. Δεν έχει τεράστια εμβέλεια και απορώ γιατί ακόμα υπάρχει εκεί. Από ταχύτητες με N1 όταν είσαι σε ευνοϊκό σημείο δίνει 200-350mbps σχεδόν όλη μέρα.

 

Πάντως με την σημερινή "αλλαγή" που έκαναν δεν είδα τεράστιες διαφορές στη 105550. 

Βελτιώθηκε το ping και το upload. Στην τελική ταχύτητα υπάρχει ελάχιστη διαφορά και ακόμα δεν είμαστε στο peak της τουριστικής περιόδου που αν δεν αλλάξει κάτι, ίσως ζήσουμε εποχές ADSL με το σούπερ ντούπερ 5G.

Γενικά η 105500 καλύπτει Βαρθολομιό, Καλύβια, Βρανά, Μάχος, Λυγιά, Παραλία Θινών. 

Δεν ξέρω πως παίρνουν αποφάσεις και πως λειτουργούν αλλά στο Βουπράσιο Ηλείας και Μανωλάδα με μισό πλυθησμό, έχουν Ν78.

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ε όπως ήσουν έπρεπε να τους ρίξεις την επίμαχη ερώτηση : Εμείς σε πηγάδι κατουρησαμε; Μια N78 ζητήσαμε και πήραμε... 🤣🤣🤣

Σοβαρά τώρα, έπρεπε να τους ρωτήσεις αν ήσουν εύκαιρος αν θα βάλουν στο βουνό. Αν και από την άδεια θυμάμαι ότι η 105550 θα της βάλουν κάποια στιγμή και μάλιστα πρέπει να παίζει και vodafone από αυτήν. Είναι κεραίες που τώρα το καλοκαίρι ζορίζονται αλλά άργησαν κάπως 😏

Τώρα είδα το post σου. Δεν μπορούσα να ρωτήσω, ήμουν εν κινήσει. Ναι,  παίζει και η VF σε 4G B20 που παίζει να είναι και η μοναδική που δεν αναβάθμισαν με αποτέλεσμα να υπάρχουν εναλλαγές από 5G N1 σε 4G 800Mhz.. Sorry για το  OFF TOPIC.

Link to comment
Share on other sites

Escape center, Ίλιον.

Φουλ στον κόσμο.

Screenshot_20240604_204652_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, VasilisSam said:

Στη Θεσσαλονίκη έχουμε μπόλικες τέτοιες.

Εγω εχω και μια ακριβως διπλα μου στην Ζεας με eNb 102651 η οποια εχει φουλ θορυβο και σπανιως δινει πανω απο 50mbps με κινηση βεβαια.

Πανω απο περιπου 1.5 χρονο συνδεεομαι με την ενισχυμενη κεραια στην Τερψιθεας αφου δινει σαφως καλυτερα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, CamuCamu said:

Εγω εχω και μια ακριβως διπλα μου στην Ζεας με eNb 102651 η οποια εχει φουλ θορυβο και σπανιως δινει πανω απο 50mbps με κινηση βεβαια.

Πανω απο περιπου 1.5 χρονο συνδεεομαι με την ενισχυμενη κεραια στην Τερψιθεας αφου δινει σαφως καλυτερα νουμερα.

@VasilisSamΚαι όμως παιδιά, αυτές θα συνεχίσουν να υπάρχουν για αρκετό καιρό. Τύπου μπουρί, omni (δεν είναι omni φυσικά). Ο λόγος πιστεύω είναι καθαρά για καμουφλάζ χωρίς να μπλέκεις με καμινάδες και λοιπές μαλακ..ες, αλλά παράλληλα τις βάζουν σε σημεία που δεν τους ενδιαφέρει η κατευθυντικοτητα και δημιουργούν μεγάλο πεδίο άλλωστε γύρω τους. Το θέμα είναι ότι η Cosmote τις πιο πολλές από αυτές πρέπει να τις πετάξει γιατί είναι πολύ παλιές και τις έχει λιώσει ο ήλιος (τα καλά του καμουφλάζ όπως έχω αναφέρει, ο μόνος λόγος που θα το ήθελα είναι αυτή η προστασία που προσφέρει - εντάξει χάνουμε κάνα db απλά, αν και το χρειαζόμαστε 😛). Θυμάμαι είχε μια αισχρή τέτοια πάνω στην Ελευθερίου Βενιζέλου με Αχιλλέως στη Νέα Σμύρνη που κατεβαινες σε κάτι στενά μέσα και η παρεμβολή πήγαινε σύννεφο. Ξαφνικά έκοβε το speedtest και τα pings στο Θεό. Την άλλαξαν τελικά με μια φρέσκια πάλι έτσι στρογγυλή και όλα έφτιαξαν. Πιθανότατα όλες αυτές μάλλον με νέες κυλινδρικες θα τις αλλάξουν να ξέρετε, εκτός και αν κάνουν άλλη μελέτη για την περιοχή. Έχω πετύχει και μια τέτοια που αναφέρω στον Άλιμο και αλλού γενικά ετοιμάζονται να παίξουν και N78 από αυτές έχω δει. Εύχομαι απλά να κάνουν τη σωστή επιλογή, καλές φαίνονται 😏

10 ώρες πριν, CamuCamu said:

Εγω εχω και μια ακριβως διπλα μου στην Ζεας με eNb 102651 η οποια εχει φουλ θορυβο και σπανιως δινει πανω απο 50mbps με κινηση βεβαια.

Πανω απο περιπου 1.5 χρονο συνδεεομαι με την ενισχυμενη κεραια στην Τερψιθεας αφου δινει σαφως καλυτερα νουμερα.

Τερψιθεα ποια λες; Από Φρεατυδα την 100686 δεν την βλέπεις καθόλου, έτσι; 

10 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Μ'αρέσει η αισιοδοξία σου... Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; 😀

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει γύρω στα 10-15 χρόνια εκεί. Δεν έχει τεράστια εμβέλεια και απορώ γιατί ακόμα υπάρχει εκεί. Από ταχύτητες με N1 όταν είσαι σε ευνοϊκό σημείο δίνει 200-350mbps σχεδόν όλη μέρα.

 

Πάντως με την σημερινή "αλλαγή" που έκαναν δεν είδα τεράστιες διαφορές στη 105550. 

Βελτιώθηκε το ping και το upload. Στην τελική ταχύτητα υπάρχει ελάχιστη διαφορά και ακόμα δεν είμαστε στο peak της τουριστικής περιόδου που αν δεν αλλάξει κάτι, ίσως ζήσουμε εποχές ADSL με το σούπερ ντούπερ 5G.

Γενικά η 105500 καλύπτει Βαρθολομιό, Καλύβια, Βρανά, Μάχος, Λυγιά, Παραλία Θινών. 

Δεν ξέρω πως παίρνουν αποφάσεις και πως λειτουργούν αλλά στο Βουπράσιο Ηλείας και Μανωλάδα με μισό πλυθησμό, έχουν Ν78.

Τώρα είδα το post σου. Δεν μπορούσα να ρωτήσω, ήμουν εν κινήσει. Ναι,  παίζει και η VF σε 4G B20 που παίζει να είναι και η μοναδική που δεν αναβάθμισαν με αποτέλεσμα να υπάρχουν εναλλαγές από 5G N1 σε 4G 800Mhz.. Sorry για το  OFF TOPIC.

Καλά η Μανολαδα και το Βουπράσιο είναι στην άλλη άκρη ρε συ του νομού 😛. Πρέπει και κει να βάλουν και παντού, ίσως κάποιο στέλεχος πάει διακοπές εκεί κιόλας κσι τον περιποιηθηκαν 😛. Το θέμα είναι σε σας χρωστάνε εκεί κοντά και στην 141024 που είναι ψιλοκαινουργια. Να φανταστώ ούτε εκεί έκαναν τίποτα, που είναι πιο τουριστικό μέρος προς τα εκεί. Αλλά παίζει και να μην την βλέπετε αυτή στο Βαρθολομιο, πολύ μακριά είναι 😏

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...