Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Επειδη δεν ειμαι τοσο καλος με τις custom roms, υπάρχει καποιο toolkit για pocophone, οπως υπήρχε με αλλες συσκευές?

Θελω να περάσω μια stock android/lineage και θελω να ξερω ποσο ευκολο θα ειναι.

Σε περιπτωση στραβης υπάρχει περιπτωση να μην ειναι αναστρέψιμη η κατάσταση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Επειδη δεν ειμαι τοσο καλος με τις custom roms, υπάρχει καποιο toolkit για pocophone, οπως υπήρχε με αλλες συσκευές?

Θελω να περάσω μια stock android/lineage και θελω να ξερω ποσο ευκολο θα ειναι.

Σε περιπτωση στραβης υπάρχει περιπτωση να μην ειναι αναστρέψιμη η κατάσταση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Εγω έβαλα την Pixel Xperience ROM. Ξεκλειδωσα bootloader, ανοιξα κατι (το adb) στο πισι και αφου εγκατεστησα κατι στο κινητο (twrp) περασα τη ROM. Οσον αφορα το bootloader, το ξεκλειδωμα του δεν ακυρωνει την εγγυηση, το λεει και κατα την παρουσιαση ο ... παρουσιαστης ;ρ Τωρα, αν δεν κατσει καλα το λογισμικο και κολλαει, το ξαναπερνας. Το μονο σου θεμα ειναι μην καει καμια μητρικη ή γενικα καποιο hardware απο αυτο που θα περασεις, αν και αν πας σε αξιοπιστη πηγη δεν θα εχεις θεμα.

 

Δεν ξερω αν ακυρωνεται η εγγυηση με το ρουτ (ξεκλειδωμα bootloader δεν σημαινει root) και δεν ξερω πως περνιεται το lineage (ή τι ειναι). Αν θες πιο πολλες πληροφοριες στειλε μ μηνυμα. ^_^

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα την Pixel Xperience ROM. Ξεκλειδωσα bootloader, ανοιξα κατι (το adb) στο πισι και αφου εγκατεστησα κατι στο κινητο (twrp) περασα τη ROM. Οσον αφορα το bootloader, το ξεκλειδωμα του δεν ακυρωνει την εγγυηση, το λεει και κατα την παρουσιαση ο ... παρουσιαστης ;ρ Τωρα, αν δεν κατσει καλα το λογισμικο και κολλαει, το ξαναπερνας. Το μονο σου θεμα ειναι μην καει καμια μητρικη ή γενικα καποιο hardware απο αυτο που θα περασεις, αν και αν πας σε αξιοπιστη πηγη δεν θα εχεις θεμα.

 

Δεν ξερω αν ακυρωνεται η εγγυηση με το ρουτ (ξεκλειδωμα bootloader δεν σημαινει root) και δεν ξερω πως περνιεται το lineage (ή τι ειναι). Αν θες πιο πολλες πληροφοριες στειλε μ μηνυμα. ^_^

 

Πως είναι η "εμπειρία" με Pixel Xperience; Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι κάποια στιγμή να την περάσω αλλά όχι ακόμα. Το κινητό το έχω 1 μήνα μόνο και θέλω να το μάθω λίγο καλύτερα. Αφού δίνουν συχνά updates λέω να δώσω στο MΙUI μια δεύτερη ευκαιρία πριν το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι η "εμπειρία" με Pixel Xperience; Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι κάποια στιγμή να την περάσω αλλά όχι ακόμα. Το κινητό το έχω 1 μήνα μόνο και θέλω να το μάθω λίγο καλύτερα. Αφού δίνουν συχνά updates λέω να δώσω στο MΙUI μια δεύτερη ευκαιρία πριν το αλλάξω.

 

Κοιτα, με οσα ειχα ακουσει και εγω και, καθως κανεις δεν ελεγε τιποτα για το λογισμικο, θεωρησα πως δεν θα υπαρχει θεμα. Ειμαι πολυ ανεκτικος με κακα λογισμικα κλπ. Ωστοσο το MIUI δεν παλευοταν. Τσεκαρε και εδω: https://www.skroutz.gr/s/15719661/Xiaomi-Pocophone-F1-128GB.html?from=sku_spec_variations#reviews Γενικα για την εμπειρια τωρα, ειναι σαν να εχεις πιξελ. Το μονο που μου λειπει απο το MIUI ειναι οτι τα κατω κουμπια κρυβονται τελειως και οτι δεν εχει η ρομ τοσο καλα gestures. Κατα τα αλλα εχω ησυχασει.

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση

 

Υπάρχει μια μόνο έκδοση του κινητού ή περισσότερες (global , κινεζική , αμερικανική και δεν ξέρω γω τι αλλο)??

 

Ή για να το πω και αλλιώς, από πού και αγοραστεί (Κίνα , Ευρώπη , Ελλάδα ) θα είναι β ίδια συσκευή ?

Link to comment
Share on other sites

Εικονίδια παραμένουν πάνω αριστερά αφού μετακινείται λίγο το ρολόι στην νέα beta 9.3.28 απο eu. Φαντάζομαι και στην global beta θα υπάρχει. Επιτέλους!
Link to comment
Share on other sites

Εικονίδια παραμένουν πάνω αριστερά αφού μετακινείται λίγο το ρολόι στην νέα beta 9.3.28 απο eu. Φαντάζομαι και στην global beta θα υπάρχει. Επιτέλους!

 

Έχει σήμερα update ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει stable update σήμερα, πιθανότατα την άλλη εβδομάδα. Στη χειρότερη σε 2 εβδομάδες, ίσως. Λόγω κάποιων προβλημάτων με το gaming mode. Εντάξει, θα μπορούσαν να μας δώσουν όλα αυτά που περιμένουμε (60fps, hide notch, διόρθωση touch lag και ghost touch-για όσους τα έχουν αυτά, μόνιμες ειδοποιήσεις αριστερά του notch, netflix hd κλπ) και να καθυστερήσουν το gaming mode, ποιος νοιάζεται για το gaming mode;

Τέλος πάντων, αν είναι να λυθούν όλα τα προβλήματα και παράλληλα να αναβαθμιστεί η συσκευή μέσω των προσθηκών, ας κάνουμε λίγη υπομονή ακόμα.

Παράλληλα, καλό είναι να στέλνουμε προβλήματα και προτάσεις μέσω του feedback app, όποια έκδοση και αν έχουμε (stable, beta, dev)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο global υπάρχει.

 

Thanks

 

 

Τζαμάκι καλό που καλύπτει όλη την οθόνη έχει κάποιος να προτείνει ?

Αγορά από eBay ή banggood κατά προτίμηση , αλλά αν δεν υπάρχει , μου κάνει και τι Aliexpress :)

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε dev rom

Οποίος τη περάσει να μας πει αν είναι όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα εγώ παιδιά την dev 9.3.28 επιτέλους οι ειδοποιήσεις μένουν πάνω και μαζί και η ωρα.οσες διαφορετικές ειδοποίησεις και να έρθουν χωράνε απλά μικραίνει η ώρα. Δεν είδα κάτι άλλο. Πάντως μπορεί να είναι ιδέα μου το κινητό γίνεται όλο και πιο σμουθ!!!

Στις ειδοποίησεις κάποιες εφαρμογές θέλουν πάλι τικάρισμα όπως επίσης έχει αλλάξει το μενού στις ειδοποιήσεις. Θέλουν παλι τικάρισμα σε κάποιες εφαρμογές. Τώρα τ προσεξα

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Thanks

 

 

Τζαμάκι καλό που καλύπτει όλη την οθόνη έχει κάποιος να προτείνει ?

Αγορά από eBay ή banggood κατά προτίμηση , αλλά αν δεν υπάρχει , μου κάνει και τι Aliexpress :)

Εδω εισαι

https://www.ebay.co.uk/itm/For-Xiaomi-Pocophone-F1-5D-Full-Tempered-Glass-Protective-Screen-Protector-Black/223163367227?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

έχω σπασει 2 απο αυτα μεχρι τωρα, δεν ξερω αν το λες καλο ή κακο αυτό. Κάθονται πολυ καλα παντως στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα dev 9.3.28 έχουμε φρέσκο μενού ειδοποιήσεων που μάλλον εκ παραδρομής έχει μείνει στα αγγλικά. Οι ειδοποιήσεις πλέον είναι πραγματικές. Και έχουμε επιλογή στο στυλ τους είτε τύπου miui είτε Android - προσωπικά κράτησα το miui ως πιο ωραίο (με εικονίδια πολύχρωμο).

72b23bd5d20d1e356739de9245883290.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το notification style (που προτιμω το android) υπηρχε απο την αρχη του miui 10 ή μολις τωρα το προσθεσαν γενικα? Απο το Mi5 μου το ειχα οταν ειχε βγει το miui10 την ειχε την επιλογη αλλα και τοτε ημουν σε eu.
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι

https://www.ebay.co.uk/itm/For-Xiaomi-Pocophone-F1-5D-Full-Tempered-Glass-Protective-Screen-Protector-Black/223163367227?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

έχω σπασει 2 απο αυτα μεχρι τωρα, δεν ξερω αν το λες καλο ή κακο αυτό. Κάθονται πολυ καλα παντως στην οθονη

 

Αυτο εβαλα και εγω! Όντως τρομερή κάλυψη οθόνη αλλα μικραίνει κάπως την οθόνη το μαύρο περίβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω μία ερώτηση, στην dev είναι προγραμματισμένο να γίνεται κάθε εβδομάδα ενημέρωση.

Στην Stable υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για την ενημέρωση παράδειγμα κάθε μήνα η οπότε έχουν κάτι έτοιμο βγάζουν ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα dev 9.3.28 έχουμε φρέσκο μενού ειδοποιήσεων που μάλλον εκ παραδρομής έχει μείνει στα αγγλικά. Οι ειδοποιήσεις πλέον είναι πραγματικές. Και έχουμε επιλογή στο στυλ τους είτε τύπου miui είτε Android - προσωπικά κράτησα το miui ως πιο ωραίο (με εικονίδια πολύχρωμο).

72b23bd5d20d1e356739de9245883290.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό με τα πολύχρωμα εικονίδια σε μένα δεν υπάρχει. Είτε επιλέξω Android είτε Miui το ίδιο μονόχρωμα είναι τα εικονίδια. Υπάρχει και κάτι άλλο για να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω μία ερώτηση, στην dev είναι προγραμματισμένο να γίνεται κάθε εβδομάδα ενημέρωση.

Στην Stable υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για την ενημέρωση παράδειγμα κάθε μήνα η οπότε έχουν κάτι έτοιμο βγάζουν ενημέρωση?

Καπως ετσι,αλλα δεν ειναι και ο κανονας φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα πολύχρωμα εικονίδια σε μένα δεν υπάρχει. Είτε επιλέξω Android είτε Miui το ίδιο μονόχρωμα είναι τα εικονίδια. Υπάρχει και κάτι άλλο για να δουλέψει;

 

Και έμενα από τα ίδια.. Αν βάλω miui επιλογή δεν μου τα εμφανίζει καλά λείπουν γραφικά και λεπτομέρειες. Και έτσι το έχω στο Android

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα καμία απολύτως διαφορά. Ότι κι αν επιλέξω, τα εικονίδια μένουν ίδια.

 

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Πήρα αυτό το γυαλάκι.

€ 2,20 16%OFF | For Xiaomi pocophone F1 Tempered Glass for Xiaomi pocophone F1 Screen Protector Full Cover Protective Glass for poco f1 glass

https://s.click.aliexpress.com/e/cCEKGzUy

Εχει την τέλεια κάλυψη στο μεγαλύτερο μέρος της οθόνης αλλα το μαύρο περίβλημα μικραίνει την οθόνη αρκετά μπορώ να πω. Θέλω κάτι άλλο εντελώς clear με την ίδια κάλυψη. Τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...