Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Johnny σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά! Αν μας βρεις και μια καλή Google camera για την τελευταία global θα μας έχεις φτιάξει ολοκληρωτικά!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Johnny σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά! Αν μας βρεις και μια καλή Google camera για την τελευταία global θα μας έχεις φτιάξει ολοκληρωτικά!!
Παρακαλώ φίλε μου. Από gcam χρησιμοποιώ την πρώτη από εδώ

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-xtrme/

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι σελίδες είναι πολλές και βιάζομαι λιγάκι, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ chinese και global version;

Όταν λέω ουσιαστική, εννοώ την έλλειψη της 800άρας για παράδειγμα.

Επίσης ισχύουν αυτά που διαβάζω ότι τα κινητά με κινέζικες ρομ, δε θα μπορούν να πάρουν την global ή την dev;

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ισχύουν αυτά που διαβάζω ότι τα κινητά με κινέζικες ρομ, δε θα μπορούν να πάρουν την global ή την dev;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ναι ισχύει αυτό, αν πάρεις china version μόνο με ξεκλείδωτο bootloader μπορείς να περάσεις global Rom, αλλιώς θα το πάρεις στο "χερι"

 

Redmi n3 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΚ. Κατανοητό αυτό.

Ξεκλειδωμένος είναι ο bootloader. Ευχαριστώ πάντως που το ανέφερες.

Αναφορικά με την 800άρα τι ισχύει; Υπάρχει ή όχι;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο bootloader δεν το έχεις ξεκλειδώσει εσύ με δικό σου λογαριασμό, πρέπει να το κλειδώσεις και να τον ξεκλειδώσεις με δικό σου λογαριασμό, και να έχει China Rom όταν το κλειδώσεις. Με την 800 αυτό που ξέρω είναι ότι και τα 2 την εχουν

 

Redmi n3 pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ..πως μπορω να κανω εγκατασταση gcam.??εχω τη global 10.2.1.0 PEAMIXM
Ένα απλό apk ειναι. Το κατεβάζεις μετά εγκατάσταση και είσαι έτοιμος.

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό apk ειναι. Το κατεβάζεις μετά εγκατάσταση και είσαι έτοιμος.

 

The power of Mi8 be with you

 

σευχαριστω πολυ,... τα καταφερα.ολα οκ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ,... τα καταφερα.ολα οκ!!!!!
Τέλεια Δημήτρη, να σαι καλά φίλε!

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Παρατηρησα ότι μετά το τελευταίο update δεν μου εμφανίζει το ποσοστό της μπαταρίας μόλις κατεβάζω την πάνω μπάρα για να δω τα wifi,δεδομένα ξύλο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Παρατηρησα ότι μετά το τελευταίο update δεν μου εμφανίζει το ποσοστό της μπαταρίας μόλις κατεβάζω την πάνω μπάρα για να δω τα wifi,δεδομένα ξύλο.
ISSUE#2: "Battery percentage" missing in Notification shade.

SOLUTION#2: Remove charger and you will see percentage

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ο δείκτης μπαταριας να είναι "γραφικός".Αλλά πριν το update μου εμφανιζε το ποσοστό μόλις κατέβαζα την μπάρα.Αυτο που μου πρότεινες δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ο δείκτης μπαταριας να είναι "γραφικός".Αλλά πριν το update μου εμφανιζε το ποσοστό μόλις κατέβαζα την μπάρα.Αυτο που μου πρότεινες δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει
Από το φόρουμ της xiaomi το βρήκα. Πάντως άμα το βάλεις στο ποσοστό και κατεβάσεις την μπάρα φενεται μέσα στο εικονίδιο της μπαταρίας το ποσοστό.

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό.Απλα επειδή δεν μου άρεσε τόσο να το βλέπω κατευθείαν πάνω, προτιμούσα να κατεβάζω την μπάρα

 

Και εμένα με βόλευε αυτό, άσε που ήταν λιγότερο αγχωτικό αλλά αναγκάστηκα να πάω σε ποσοστό εδώ και κάνα μήνα λόγω της αφαίρεσης του(είμαι σε beta για αυτό και ο μήνας).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ηθελα να ρωτήσω παίζει τελικά το 4g plus ή όχι?Σε μένα τουλάχιστον δεν εμφανίζει.Σε γνωστό μου με mi8 lite παίζει κανονικά.Γινεται να έχει το mi8 lite και να μην έχει το mi8?
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας να παραλάβω το τηλέφωνο από τα ΕΛΤΑ τη Δευτέρα το έχω ρίξει στο διάβασμα.

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα με τα notification icons (σωστά ; ) έχει δοκιμάσει κάποιος αν λειτουργει σωστά αυτή η εφαρμογή ;

 

https://mi-globe.com/miui-notification-icons-for-notch-phones/

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι με το θεμα του cell stand by και της μπαταριας. Το βραδυ με κλειστη AOD μου εφαγε 15% μεσα σε 10 ωρες idle. Δεν ειναι πολυ μεγαλο drain? Με την προηγουμενη συσκευη που ηταν 5 χρονων δεν το ειχα αυτο το θεμα. Δεν ξερω, αλλα αν συνεχισει ετσι μου φαινεται οτι θα ειναι χειροτερο και απο το Nexus 5!

Screenshot-2019-01-18-11-44-54-373-com-miui-securitycenter.png Screenshot-2019-01-18-11-45-05-891-com-miui-securitycenter.png"]Screenshot-2019-01-18-11-44-54-373-com-miui-securitycenter.png Screenshot-2019-01-18-11-45-05-891-com-miui-securitycenter.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι με το θεμα του cell stand by και της μπαταριας. Το βραδυ με κλειστη AOD μου εφαγε 15% μεσα σε 10 ωρες idle. Δεν ειναι πολυ μεγαλο drain? Με την προηγουμενη συσκευη που ηταν 5 χρονων δεν το ειχα αυτο το θεμα. Δεν ξερω, αλλα αν συνεχισει ετσι μου φαινεται οτι θα ειναι χειροτερο και απο το Nexus 5!

Screenshot-2019-01-18-11-44-54-373-com-miui-securitycenter.png Screenshot-2019-01-18-11-45-05-891-com-miui-securitycenter.png"]Screenshot-2019-01-18-11-44-54-373-com-miui-securitycenter.png Screenshot-2019-01-18-11-45-05-891-com-miui-securitycenter.png[/url]

 

Καμία σχέση, κάθε βράδυ έχω κατανάλωση περίπου 2%. Κάποια εφαρμογή το προκαλεί.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, κάθε βράδυ έχω κατανάλωση περίπου 2%. Κάποια εφαρμογή το προκαλεί.

 

Οι εφαρμογες δεν δειχνουν κατι περιεργο. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω, εκτος hard reset?

 

Σκεφτομαι μηπως ειναι hardware θεμα. Γιατι βλεπω την μπαρα του σηματος οτι δεν ειναι καθολου πρασινη. Δεν νομιζω να εχω τοσο κακο σημα.

 

https://en.miui.com/thread-4214563-1-1.html

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες δεν δειχνουν κατι περιεργο. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω, εκτος hard reset?

 

Σκεφτομαι μηπως ειναι hardware θεμα. Γιατι βλεπω την μπαρα του σηματος οτι δεν ειναι καθολου πρασινη. Δεν νομιζω να εχω τοσο κακο σημα.

 

https://en.miui.com/thread-4214563-1-1.html

Μία φορά μετά από ενημέρωση λογισμικού μου το έκανε και έστρωσε με απλή επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει επανεκινηση αλλα μπα, τιποτα.

 

To προβλημα ειναι σε παρα πολλους απο οτι φαινεται.

 

http://en.miui.com/thread-4953373-1-1.html

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα. Μήπως στις άδεις να απενεργοποιήσεις εφαρμογές που δεν θέλεις να εκκινούν από μόνες στο παρασκήνιο? Δες Ρυθμίσεις - Άλλες άδειες και στην καρτέλα άδειες έχει την εκκίνηση στο παρασκήνιο. Από εκεί έχω απενεργοποιήσει αρκετές που θέλω να ανοίγουν όταν τις χρειάζομαι. Πιστεύω έτσι λειτουργεί. Όσο για τις ενδείξεις ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί πόρους... ποτέ δεν τα εμπιστεύθηκα σε κανένα κινητό!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα. Μήπως στις άδεις να απενεργοποιήσεις εφαρμογές που δεν θέλεις να εκκινούν από μόνες στο παρασκήνιο? Δες Ρυθμίσεις - Άλλες άδειες και στην καρτέλα άδειες έχει την εκκίνηση στο παρασκήνιο. Από εκεί έχω απενεργοποιήσει αρκετές που θέλω να ανοίγουν όταν τις χρειάζομαι. Πιστεύω έτσι λειτουργεί. Όσο για τις ενδείξεις ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί πόρους... ποτέ δεν τα εμπιστεύθηκα σε κανένα κινητό!

 

Το εχω στα αγγλικα το μενου. Εννοεις φανταζομαι Permissions -> Autostart. Εχω ενεργοποιησει να εκκινουν γυρω στις 10 εφαρμογες που τις χρειαζομαι. Για τις υπολοιπες ειναι απενεργοποιημενο το autostart.

 

Τις ιδες εφαρμογες τις εχω βγαλει απο το battery saver για να ειμαι σιγουρος οτι ερχονται οι ειδοποιησεις αμεσως. Δεν ξερω αν εχω κανει καλα.

 

Οταν μια εφαρμογη δεν κανει autostart και ειναι ενεργοποιημενο το battery saver γι΄αυτην, οι ειδοποιησεις ερχονται αμεσως?

 

Αλλα δεν ξερω αν αυτο εχει σχεση με το drain του cell stand by.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...