Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα οι φωτογραφιες μου φαινονται φανταστικες, πρωινες βραδυνες σελφι και πισω.

Φαν δεν θα μπορουσα να ημουν μιας και χρησιμοποιω για χρονια Χονορ-Σαμσουνγκ.

Απλα πηρα για τη κοπελια Μι8 και ξετρελαθηκαμε.

Εχω τη κινεζικη ρομ μεσα σαν υποσημειωση καθως και επισης παρατηρω στο DxoMark πως ριχνει στα αυτια, (στη φωτογραφικη) στο σαμσουνγκ S9 plus.

οποτε τι συζηταμε τωρα; Αν ειναι καλο η δεν ειναι καλο στο κομματι καμερα;

Επειδη το ειπε ενας τυχαιος χρηστης; :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα οι φωτογραφιες μου φαινονται φανταστικες, πρωινες βραδυνες σελφι και πισω.

Φαν δεν θα μπορουσα να ημουν μιας και χρησιμοποιω για χρονια Χονορ-Σαμσουνγκ.

Απλα πηρα για τη κοπελια Μι8 και ξετρελαθηκαμε.

Εχω τη κινεζικη ρομ μεσα σαν υποσημειωση καθως και επισης παρατηρω στο DxoMark πως ριχνει στα αυτια, (στη φωτογραφικη) στο σαμσουνγκ S9 plus.

οποτε τι συζηταμε τωρα; Αν ειναι καλο η δεν ειναι καλο στο κομματι καμερα;

Επειδη το ειπε ενας τυχαιος χρηστης; :lol::lol::lol::lol:

Καλά εδώ όλοι λένε ότι το p20 pro είναι το κορυφαίο καμεροτηλεφωνο αλλά εμένα μου φαίνεται χάλια μπροστά στο u11 οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα είναι υποκειμενικά. Ιδίως για τη μεριδα των χρηστών που δεν έχουν ιδέα από φωτογραφία και εντυπωσιαζονται πολύ εύκολα παίρνοντας μάλιστα υπόψιν και το score του DxOmark.

Δε θέλω να βγάλω σκάρτο το Mi8 προς θεού. Ήμουν μάλιστα μεταξύ Mi8 και p20 pro με το δεύτερο να με κερδίσει λόγω IP rating και stereo sound. Αλλά τώρα με το Mi8 pro θα ήθελα να δω πόσο καλά τα πάει στην φωτογραφία.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να βγάλω σκάρτο το Mi8 προς θεού. Ήμουν μάλιστα μεταξύ Mi8 και p20 pro με το δεύτερο να με κερδίσει λόγω IP rating και stereo sound. Αλλά τώρα με το Mi8 pro θα ήθελα να δω πόσο καλά τα πάει στην φωτογραφία

 

Το Pro δεν έχει την ίδια κάμερα με το απλό; Είχα μείνει με την εντύπωση πως η μόνη διαφοράτους είναι στον αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος και την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δυστυχώς διάβασα στο fb για μπρικαρισμα και σε mi8 με global rom μετά από ota update ...

 

Στις China Version με Global Rom και ξεκλείδωτο bootloader αν κάνεις

1.

εγκατάσταση china stable rom fastboot

2.

κλειδώσεις την συσκευή με τον δικό σου Mi Account

3.

τρέξεις το unlock tools, όσο περιμένεις δεν θα κάνεις αναβάθμιση για κανένα λόγο υπάρχει ο φόβος ενεργοποίησης ARB. Στην εφαρμογή Update ξετικάρισε το Auto Update

4.

Μόλις περάσουν οι 720 ώρες - ξεκλειδώνεις και κάνεις μετάβαση σε όποια rom θέλεις. Ακόμα και να κλειδώσει η συσκευή τρέχεις το unlock tools και ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Το Pro δεν έχει την ίδια κάμερα με το απλό; Είχα μείνει με την εντύπωση πως η μόνη διαφοράτους είναι στον αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος και την μπαταρία;

 

Θεωρητικά ίδιο sensor έχουν. Απλά δεν μπορώ με τίποτα το FP scanner στην πλάτη οπότε προτιμω on screen scanner.

Άλλος ένας λόγος που απέφυγα το Mi8 και το HTC U12+.

 

Ερώτηση προς τους κατόχους: Είστε ευχαριστημένοι από την αναπαραγωγή μουσικής απο το ηχείο της συσκευής; Κάποιος που είχε προηγουμένως κινητό με stereo front speakers να μας πει εντυπώσεις;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τροποποιηση: Ανεβασε μονο 2 γραμμες απο τις 8, οποτε delete ολο το post Edited by panos_specter
Ανεβασε μονο 2 γραμμες απο τις 8, οποτε delete ολο το post
Link to comment
Share on other sites

αν κάνει κάποιος θαραλεος update σε miui 10 (που μου ηρθε αλλα το σκεφτομαι) με κινητο που ειναι με ξεκλείδωτο bootloader ας ενημερώσει!

 

Εχω κάνει εγω και αρκετοι αλλοι χωρις προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος θέμα με το boomerang; ενώ φαίνεται ότι η λήψη έχει γίνει οκ, μετά την αποθήκευση το αρχείο φαίνεται με αλλοιωμένα χρώματα. Λέτε με την 10 να φτιάξει;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος θέμα με το boomerang; ενώ φαίνεται ότι η λήψη έχει γίνει οκ, μετά την αποθήκευση το αρχείο φαίνεται με αλλοιωμένα χρώματα. Λέτε με την 10 να φτιάξει;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Τι είναι αυτό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική οθόνη, αν σύρεις προς τα πάνω, ανοίγει ο φυλλομετρητής. Πώς αλλάζει/απενεργοποιείται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανες κάποια ρύθμιση στην gcam
Έχω αλλάξει αυτό από default σε quality όχι ότι είδα μεγάλη διαφορά, γενικά πάντως μόνο με manual βγάζω καλές φωτογραφίες.Το θέμα είναι του miui 10 και έχει να κάνει με το iso που φτάνει στον Θεό.Τραβηξτε νυχτερινές φωτογραφίες και δείτε πόσο ανεβάζει το iso πάει πάνω από 9000, οπότε έχουμε πολύ θόρυβο, από εκεί και πέρα λίγο ψάξιμο έριξα και διαπίστωσα ότι υπάρχει θέμα και με το shutter speed λάθος χρόνοι εκθεσης με αποτέλεσμα θολούρα ακόμα και στο auto.

 

Από τι διάβασα στο xda είναι γενικό το κακό με το miui 10 και σε άλλες συσκευές έπεσε πολύ η ποιότητα των φωτογραφιών π.χ mi note 3.

 

d979534230d92661beb82070b95a12e6.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει αλλάξει και με τις ειδοποιήσεις. Πχ για play store οταν πατάς παρατεταμένα την ειδοποίηση στην κουρτίνα έχει ένα σωρό κατηγορίες για δόνηση ήχο κλπ.. χαμουλης. Άντε να βρεις ποιο θες και ποιο όχι!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει αυτό από default σε quality όχι ότι είδα μεγάλη διαφορά, γενικά πάντως μόνο με manual βγάζω καλές φωτογραφίες.Το θέμα είναι του miui 10 και έχει να κάνει με το iso που φτάνει στον Θεό.Τραβηξτε νυχτερινές φωτογραφίες και δείτε πόσο ανεβάζει το iso πάει πάνω από 9000, οπότε έχουμε πολύ θόρυβο, από εκεί και πέρα λίγο ψάξιμο έριξα και διαπίστωσα ότι υπάρχει θέμα και με το shutter speed λάθος χρόνοι εκθεσης με αποτέλεσμα θολούρα ακόμα και στο auto.

 

Από τι διάβασα στο xda είναι γενικό το κακό με το miui 10 και σε άλλες συσκευές έπεσε πολύ η ποιότητα των φωτογραφιών π.χ mi note 3.

 

d979534230d92661beb82070b95a12e6.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστώ αλλά εμενα δεν μου βγάζει τέτοια ρύθμιση εχω την global version με miui 10

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω για την miui 10 θα αποφύγω να την εγκαταστήσω όταν θα μου έρθει το update..

 

Τι διάβασες δηλαδή ??

Link to comment
Share on other sites

Βαζω το τηλ. εχθες για φορτιση και σημερα κοιταω οτι ειχε παρει αυτοματα τη 10, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟΜΑΤΕς ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙς!!!!!!

υποψιν εχω china me global και φοβιμουν για brick γι αυτο δεν ειχα κανει ενημερωση μεχρι τωρα...

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ???

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω για την miui 10 θα αποφύγω να την εγκαταστήσω όταν θα μου έρθει το update..
Μόνο οι φωτογραφίες έχουν θέμα κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι καλύτερο από θέμα ταχύτητας κλπ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι σχετικά με τις φωτογραφίες που λέτε ολοι. Ίσως φταίει που δεν έχω δει mi8 με china rom αλλά γενικά είναι πολύ καλές οι φωτογραφίες του κινητού
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...