Jump to content

LG G7


_NikitaS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι μετά από hard reset το τηλ επανέρχεται αλλά σε καμία περίπτωση (τουλάχιστον τώρα που δεν έχει υπάρξει λύση) μην ξαναβάλετε την κάρτα της Cosmote. Με κάρτα άλλου παρόχου δουλεύει κανονικά. Αναμένουμε τη λύση από Cosmote, LG, τον Θεό κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 788
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ ποτέ δεν είχα κάρτα sim μέσα στο κινητό, οπότε δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση.
www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν είχα κάρτα sim μέσα στο κινητό, οπότε δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση.

 

Δλδ εσένα το κινητό δεν είχε σιμ καθόλου? Αλλά παρόλα αυτά το έπαθε το bootloop??

Link to comment
Share on other sites

ωχ τι βλεπω bootloop?ευτυχως το εχω στο service για την αλλαγη οθονης οποτε αν ειναι να παθει bootloop να το παθει στα χερια τους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη γενικεύουμε παιδιά ένα πρόβλημα που όπως όλα δείχνουν οφείλεται σε πάροχο και όχι στο τηλέφωνο. Μόλις μου έσβησε από μπαταρία επίτηδες για να δω τι θα γίνει. Και μαντέψτε...άνοιξε πάλι. Με κάρτα Vodafone.

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με LG. Σου λένε να πάει η συσκευή στο service. Αυτό που θα κάνουν ουσιαστικά είναι downgrade στο λογισμικό ώστε να δουλέψει η συσκευή ξανά με κάρτα cosmote. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να δώσει καποια άλλη λύση η cosmote για να αποφευχθεί όλο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με LG. Σου λένε να πάει η συσκευή στο service. Αυτό που θα κάνουν ουσιαστικά είναι downgrade στο λογισμικό ώστε να δουλέψει η συσκευή ξανά με κάρτα cosmote. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να δώσει καποια άλλη λύση η cosmote για να αποφευχθεί όλο αυτό.

 

δηλαδή σου είπαν ότι φταίει το δίκτυο της κόσμοτε ή κάτι άλλο?? πάντως ξέρουν τι φταίει και το λύσουν σωστά?

Edited by kostasQuattro
Link to comment
Share on other sites

Η πολυ απλα δεν ξαναασχολουμαστε με LG και τελειωνει η υποθεση αν ειναι δυνατον δηλαδη.

 

Ελεος να ξαναγυρναμε στους παλιους εφιαλτες των bootloop.Και τον τελικο καταναλωτη/πελατη δηλαδη τι του φταιει που εχει Cosmote,τι καρναβαλια ειναι αυτα ρε LG?

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια... σήμερα το πρωι πήγα να πάρω τηλ μαύρισε η οθόνη και έκανε επανεκκινησεις συνέχεια μέχρι που έσβησε από μπαταρία... Το έβαλα να φορτίσει άνοιξε και πάλι τα ίδια... Δοκίμασα ότι υπάρχει σε reset αλλά δεν πέτυχε τπτ.... Κινητό τριών μηνών... Τι να πω? Και είδα στο YouTube πολλά άτομα με αυτό το θέμα... Κανείς άλλος το έχει?

Παραθέτω και σύνδεσμο

 

Eίναι το κλασικό bootloop τις lg. Tο 90% τον lg κινητών αργά η γρήγορα παθαίνουν bootloop. Από το 2014 ως και σήμερα υπάρχει αυτό το πρόβλημα δεν είναι κάτι πρωτοφανές, ούτε είναι κάτι που θα απαντηση η lg γιατί το απάντησε το 2014. Οποιος θέλει αγοράζει με το ρίσκο να μην εχει κινητο και αυτο ειναι δεδομενο οτι δεν θα εχει κινητο στο τελος. Τα μονα κινητά που είναι non bootloop είναι το g2 και g3. Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να το πας service αλλα αυτό το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί εδώ και 4-5 χρονια. Kαι εφόσον δεν έχει επιλυθεί τόσα χρονια δεν θα επιλυθεί και ποτε από την lg. θα σου αλλάξουν λογικά πλακέτα μέχρι να το ξαναπάθεις. Ουσιαστικά το lg g7 δεν διαφέρει σε τίποτα από τα παλιότερα μοντέλα σε θεμα sowftware. Στην ουσία το κινητό θα αντέξει για 2 χρονια που θα εχεις και εγγύηση. Μετά τα 2 χρονια η θα εχει με bootloop η θα το εχεις πουλήσει ως τότε απο τα νεύρα και από το τρέξιμο σε service ανά τρίμηνο. Για να το κράτησης πάνω από 2 χρονια δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις για την lg γιαυτο σου γράφω κιόλας τι εστί lg. Αλλα παιδιά εφόσον οι περισσότεροι ξέρετε για την lg δεν φταίει αυτή που πάτε και τα αγοράζετε εσείς τα lg. Εσείς φταίτε που ενώ ξέρετε τι σαβούρα πουλάει πάτε και τα παίρνετε. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ένας μύθος που κανεις δεν ξέρει με ακρίβεια αν είναι software η hardware πρόβλημα. Αν ήξεραν θα το είχαν επιλύσει εδώ και 5 χρονια που το έχουν. Eγώ προσωπικά πιστεύω είναι hardware γιατί αν ήταν software όταν αλλάζεις rom και kernel και πας σε aosp rom και kernel δεν θα το είχες. Αλλα το εχεις πας δεν πας σε aosp rom και aosp kernel. Γιατί aosp και stock είναι διαφορετικός κώδικας. Αν σας κάνουν τις κότες στο service να τους πείτε επείγοντος αλλαγή πλακέτας.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Eίναι το κλασικό bootloop τις lg. Tο 90% τον lg κινητών αργά η γρήγορα παθαίνουν bootloop. Από το 2014 ως και σήμερα υπάρχει αυτό το πρόβλημα δεν είναι κάτι πρωτοφανές, ούτε είναι κάτι που θα απαντηση η lg γιατί το απάντησε το 2014. Οποιος θέλει αγοράζει με το ρίσκο να μην εχει κινητο και αυτο ειναι δεδομενο οτι δεν θα εχει κινητο στο τελος. Τα μονα κινητά που είναι non bootloop είναι το g2 και g3. Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να το πας service αλλα αυτό το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί εδώ και 4-5 χρονια. Kαι εφόσον δεν έχει επιλυθεί τόσα χρονια δεν θα επιλυθεί και ποτε από την lg. θα σου αλλάξουν λογικά πλακέτα μέχρι να το ξαναπάθεις. Ουσιαστικά το lg g7 δεν διαφέρει σε τίποτα από τα παλιότερα μοντέλα σε θεμα sowftware. Στην ουσία το κινητό θα αντέξει για 2 χρονια που θα εχεις και εγγύηση. Μετά τα 2 χρονια η θα εχει με bootloop η θα το εχεις πουλήσει ως τότε απο τα νεύρα και από το τρέξιμο σε service ανά τρίμηνο. Για να το κράτησης πάνω από 2 χρονια δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις για την lg γιαυτο σου γράφω κιόλας τι εστί lg. Αλλα παιδιά εφόσον οι περισσότεροι ξέρετε για την lg δεν φταίει αυτή που πάτε και τα αγοράζετε εσείς τα lg. Εσείς φταίτε που ενώ ξέρετε τι σαβούρα πουλάει πάτε και τα παίρνετε. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ένας μύθος που κανεις δεν ξέρει με ακρίβεια αν είναι software η hardware πρόβλημα. Αν ήξεραν θα το είχαν επιλύσει εδώ και 5 χρονια που το έχουν. Eγώ προσωπικά πιστεύω είναι hardware γιατί αν ήταν software όταν αλλάζεις rom και kernel και πας σε aosp rom και kernel δεν θα το είχες. Αλλα το εχεις πας δεν πας σε aosp rom και aosp kernel. Γιατί aosp και stock είναι διαφορετικός κώδικας. Αν σας κάνουν τις κότες στο service να τους πείτε επείγοντος αλλαγή πλακέτας.

Τα G5, G6 έχουν εμφανίσει bootloop;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ό,τι να ναι μήνυμα που χω διαβάσει εδώ μέσα...

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε συγγνώμη δεν μιλάω σαν fan boy όταν έχει καταστρέψει τόσο κόσμο και όταν συνεχίζει να καταστρέφει. Tο παλικάρι δεν ξέρει για την lg μάλλον. Aμα εχεις να μας πεις κάτι καλο για την lg πες μας. Aσε τι εχεις διάβαση εδω μεσα δεν σε ρωτήσαμε ούτε το έγραψα για εσένα να το διαβάσεις να μας πεις τη λεει.... σε λίγο που θα σου χτυπήσει και εσένα την πόρτα το bootloop παίξτο κινέζος. Tο bootloop δεν κάνει εξαίρεσης ούτε στους fans. Μέσα στο τρίμηνο θα χτυπήσει το 60% τον κινητών στο εξάμηνο σχεδόνα όλοι οι κατοχοι θα έχουν πάει από μια φορα service. Και στον χρόνο από δυο φορες service μια παρα πολύ μεγάλη μερίδα κόσμου. Iσος να ύπαρξη και μια μικρη μερίδα που σε 1 χρόνο δεν θα πάει ποτε service αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλο κινητό και non bootloop.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα G5, G6 έχουν εμφανίσει bootloop;

 

Ναι γιατί να μην έχουν αυτά δηλαδή? δεν εχεις δει G5 και G6 να έχουν? μπες στο xda εκεί έχει. Υπάρχει κάτι που τα κάνει unbootloop? μονο το g3 είναι unbootloop lg κινητό και το μονο που σου επιτρέπει μέσο τις πλακέτας του να κανεις flash ενώ είσαι bootloop. Κάτι που δεν σου επιτρέπουν όλα τα αλλα lg. Kαι που θα έπρεπε να σου επιτρέπουν για να βοηθάει και τον κόσμο να βγάλει το bootloop.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Τα G5, G6 έχουν εμφανίσει bootloop;

 

Το G5 ναι και ηταν απο τα κινητα που την ειχαν παει δικαστικως στην Αμερικη την LG.

Last summer, LG faced a class action lawsuit over bootloop issues with its G4, V10, V20, Nexus 5X, and G5 smartphones.

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/1/31/16957332/lg-bootloop-lawsuit-settlement-g4-v10-v20-nexus-5x-g5

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω g3 μου εχει εμφανιση bootloop. Το δικο μου προβλημα ηταν hardware. Οτι και αν εκανα η πλακετα καηκε.
Link to comment
Share on other sites

Το G5 ναι και ηταν απο τα κινητα που την ειχαν παει δικαστικως στην Αμερικη την LG.

Last summer, LG faced a class action lawsuit over bootloop issues with its G4, V10, V20, Nexus 5X, and G5 smartphones.

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/1/31/16957332/lg-bootloop-lawsuit-settlement-g4-v10-v20-nexus-5x-g5

 

Ναι όντως είχε γίνει μεγάλος ντόρος με τα δικαστήρια και τον κόσμο. Και δίκιο έχει ο κόσμος. Τους ταλαιπωρεί και χάνουν τα λεφτά τους στο τέλος συνεχεια. Μονο το v30 μου έχει απομείνει από lg. Μέχρι και το g3 που δεν είχε bootloops απέκτησε μπλε οθόνη από μητρική σε 2 χρονια χρήσης. Με το μονο που είμαι ευχαριστημένος είναι η τηλεόρασης oled τις lg εκεί ναι ας ζήτηση τρία χιλιάρικα. Ξέρω θα μου δόση ποιότητα και θα με σεβαστή 100%. Oύτε θα με υπερκοστολόγηση ούτε θα μου πουλήσει κάτι που θα μου χαλάσει σίγουρα μεσα σε 1-2 χρονια. Kαλύτερα να περίμενε πριν την αγορά να δείτε τι θα κάνει με τα bootloop. θα βγάζουν όλα? θα βγάζουν τα μισά? δεν θα βγάζουν καθόλου? μην προτρέχετε. Kαι σίγουρα όση πήρατε έχει αντικατάσταση παρα πολυ πιθανό μέχρι να βγάλει σε πολύ κόσμο και να μην μπορούν να τα αντικαθιστούν ολα και να αλλάζουν πλακέτα τότε.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τις κραυγές αγωνίας για τη σωτηρία μας, έχουμε κάτι πιο βάσιμο;Επειδη το έχω το G7, και ειμαι μετά απο 15 χρόνια σε διαδικασία να πάω απο Vodafone σε Cosmote, υπάρχει περίπτωση να ψάχνω και το LG; :P
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την Παρασκευή η εν λόγο συσκευή της φίλης μου με σιμ κοσμοτε έσβησε από μόνο του και από τότε ούτε hard reset ούτε τίποτα δεν έκανε.μονο επανεκκίνηση.τωρα το πρωί την πήρα την συσκευή μαζί μου στο γραφείο.εβαλα την δική μου σιμ βονταφον και αμέσως η συσκευή άνοιξε έκανα hard reset και όλα κομπλέ.δουλευει ρολόι.αρα τελικά είναι θέμα της κοσμοτε.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την Κυριακή μίλησα με Cosmote και ανέφερα τα πρόβλημα. Με πήραν πριν λίγο με την εκπληκτική απάντηση, μίλα με LG. Όταν έδειξα όσο πιο ξεκάθαρα μπορούσα ότι η απάντηση τους δε με καλύπτει, μου είπαν τι παραπάνω να κάνουμε αν το κινητό σας έχει ένα τετοιο πρόβλημα από τη στιγμή που δεν έχουμε αντίστοιχες αναφορές.

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω σε τι ποσοστό φταίει και η Cosmote. H ουσία όμως είναι ότι το πρόβλημα υπάρχει μόνο με της δικές της SIM (και ευρύτερα σε πανευρωπαίκό επίπεδο στις sim του γερμανικού ομίλου στον οποίο εντάσσεται). Θα παρακαλούσα όλους τους κατόχους με πάροχο Cosmote να επικοινωνήσουν με την Cosmote και να αναφέρουν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν θέλεις τη γνώμη μου... επειδή είναι η συσκευή που παρουσιάζει το πρόβλημα και όχι η sim, το λογικό είναι να διορθώσει το πρόβλημα η LG (με κάποιο patch) και όχι ο provider.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη γνώμη μου... επειδή είναι η συσκευή που παρουσιάζει το πρόβλημα και όχι η sim, το λογικό είναι να διορθώσει το πρόβλημα η LG (με κάποιο patch) και όχι ο provider.

 

Πιθανότατα. Δε διαφωνώ εκεί. Αυτό που με πειράζει είναι ότι δεν ασχολούνται καν παρόλο που το πρόβληγμα επηρεάζει μόνο τις δικές τους sim. Επί της ουσίας, θα με κάλυπτε μία απάντηση του στυλ είμαστε σε επαφή με την LG για δούμε τι γίνεται. Το ίδιο θα έκαναν αν το πρόβλημα ήταν σε μία πολύ πιο δημοφιλή συσκευή; Και ας έφταιγε πάλι περισσότερο η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάποιος δοκιμάσει ενώ έκανε hard reset να ξαναβάλει κάρτα σιμ κοσμοτε για να δει αν το ξανακάνει;

 

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάποιος δοκιμάσει ενώ έκανε hard reset να ξαναβάλει κάρτα σιμ κοσμοτε για να δει αν το ξανακάνει;

 

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι. Το ξανακάνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...