Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλορίζικο το νέο topic, και στα 100 εύχομαι :P

 

Huawei P20 Pro με update στην κάμερα σήμερα ξημερώματα (προφανώς δεν έχω παίξει αρκετά λόγω... Δευτέρας):

 

 

και μια προχθεσινή με τον telephoto:

 

O tele είναι όλα τα λεφτά μέχρι στιγμής για μένα.

Και πολύ καλή ποιότητα και πολύ χρήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΖΩΓΡΑΦΙΑ η φωτογραφία, καθαρή με τρομερή λεπτομέρεια χωρίς παραμορφώσεις σε κανένα σημείο!

 

]

 

να εισαι καλά φίλε μου.. το hdr+ αποδίδει τρομερά στο U11 σε όλες τις συνθήκες

απο τις κορυφαίες υλοποιήσεις που υπάρχουν αυτη τη στιγμή

 

κι ενα δείγμα σε πολύ χαμηλό φωτισμό όπως φαίνεται και απο το iso

40932030054_7426f4685a_c.jpg2018-04-23_12-01-38 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλορίζικο το νέο topic!!!

Είχα πολύ καιρό να μπω στο νήμα και βλέπω ανοιξε καινούριο τόπικ!!!

Pixel XL selfie -auto και portrait mode !!!

41603497512_3e89dc4e37_c.jpgIMG_20180423_112626 by manthos kalaitzidis, on Flickr

41603519182_2457af353d_c.jpgIMG_20180423_120428 by manthos kalaitzidis, on Flickr

27774685338_3e34b04e98_c.jpg00100sPORTRAIT_00100_BURST20180423120515711_COVER by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλορίζικο το νέο topic!!!

Είχα πολύ καιρό να μπω στο νήμα και βλέπω ανοιξε καινούριο τόπικ!!!

Pixel XL selfie -auto και portrait mode !!!

https://farm1.staticflickr.com/846/41603497512_3e89dc4e37_c.jpgIMG_20180423_112626 by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm1.staticflickr.com/875/41603519182_2457af353d_c.jpgIMG_20180423_120428 by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm1.staticflickr.com/847/27774685338_3e34b04e98_c.jpg00100sPORTRAIT_00100_BURST20180423120515711_COVER by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Πολύ καλά πορτραίτα. Κοντινά μεν αλλά ξεχωρίζουν.

Εδώ ήθελε σύγκριση με το Pixel 2 και κάποιο από τα λοιπά.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο μια που το χρησιμοποιούμε όλοι. Αυτό τώρα είναι για καλό ή για κακό;

 

Εξαγοράστηκε το Flickr από το SmugMug

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο μια που το χρησιμοποιούμε όλοι. Αυτό τώρα είναι για καλό ή για κακό;

 

Εξαγοράστηκε το Flickr από το SmugMug

 

Με Google translate το μετέφρασαν το κείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο μια που το χρησιμοποιούμε όλοι. Αυτό τώρα είναι για καλό ή για κακό;

 

Εξαγοράστηκε το Flickr από το SmugMug

 

Όταν περιορίζεται ο ανταγωνισμός κακό μου φαίνεται.

Είναι ανώτερο εμφανώς το snugmug, αλλά δεν είναι free.

Ελπίζω να μην αλλάξουν το μοντέλο του flickr τουλάχιστον και να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Με Google translate το μετέφρασαν το κείμενο;

Προφανώς αλλά δίνει τις πηγές στο τέλος.

 

Όταν περιορίζεται ο ανταγωνισμός κακό μου φαίνεται.

Είναι ανώτερο εμφανώς το snugmug, αλλά δεν είναι free.

Ελπίζω να μην αλλάξουν το μοντέλο του flickr τουλάχιστον και να συνεχίσει έτσι.

Κι αυτό είναι το επίδικο.

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro auto

 

27758826718_5fb1ffaebe_c.jpgIMG_20180422_185535 by John, on Flickr

 

27758822928_690a1219d2_c.jpgIMG_20180422_182430 by John, on Flickr

 

27758810758_0222957399_c.jpgIMG_20180422_190105 by John, on Flickr

 

Γιάννη είναι πραγματικά καταπληκτικές, ειδικά αυτή με τις ομπρέλες.

Στα 12 τραβάς ή στα 20? Έχεις δοκιμάσει αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα 2 mode σε τέτοια κάδρα?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είναι πραγματικά καταπληκτικές, ειδικά αυτή με τις ομπρέλες.

Στα 12 τραβάς ή στα 20? Έχεις δοκιμάσει αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα 2 mode σε τέτοια κάδρα?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Καλησπέρα φίλε μου. Στα 12 τραβάω γιατί είναι ο φακός που έχει και ois και συνεργάζεται και με τον ασπρόμαυρο φακό για καλύτερη λεπτομέρεια!

Δεν έχω δοκιμάσει τον 20αρι.

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Στα 12 τραβάω γιατί είναι ο φακός που έχει και ois και συνεργάζεται και με τον ασπρόμαυρο φακό για καλύτερη λεπτομέρεια!

Δεν έχω δοκιμάσει τον 20αρι.

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

 

ισχύει Γιάννη.. στα 12 αποδίδει καλύτερα, ετσι τραβούσα κι εγω με το p10 αλλά και με το honor 9 που είχε παραπλήσιο setup κι ας του έλειπε το ois

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Στα 12 τραβάω γιατί είναι ο φακός που έχει και ois και συνεργάζεται και με τον ασπρόμαυρο φακό για καλύτερη λεπτομέρεια!

Δεν έχω δοκιμάσει τον 20αρι.

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

Μάλιστα. Είναι πραγματικά εκπληκτικές σε λεπτομέρεια. Μέχρι και σε ταμπλετ που τις βλέπω, είναι άψογες.

 

Θα προσπαθήσω όμως να δω αν υπάρχει κάποια διαφορά, θα βρω κάτι που να προσφέρεται για κάτι τέτοιο και θα δοκιμασω στις δυο αναλύσεις.

Απλά δεν έχω την εμπειρία που έχετε όσοι ανεβαζετε εδώ και δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να καταληξω σε κάτι που να είναι σαφές απόλυτα.

Γι' αυτό ρώτησα αν το έχεις δοκιμάσει.

 

Ομολογώ οτι στο νήμα του γράφηκαν διάφορα περίεργα, τα περισσότερα σαφώς λανθασμένα και αντιληπτά ακόμη και για έναν ψιλο-ασχετο όπως εγώ. Δεν το κρυβω ομως οτι με έβαλαν σε κάποιες σκέψεις.

 

Μην το πλατιαζω όμως άλλο, εδώ φαίνεται οτι πρόκειται πραγματικά για μια απο τις κορυφαίες υλοποιήσεις και όχι αυτό που θέλουν κάποιοι να παρουσιάσουν.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικο με Mate 10 Pro - IphoneX - Htc u11 - Pixel 2 XL

 

Πρωτα το Mate 10 Pro - U11 - IphoneX - Pixel 2 XL ολα στο αυτοματο με τις στοκ εφαρμογες καμερας

 

40786767765_985678f9cb_c.jpgMate 10 pro auto by John, on Flickr

 

39870596150_644dfca7ef_c.jpgΜate 10 pro Auto by John, on Flickr

 

39870609960_10bcda7f3f_c.jpgMate 10 pro potrait by John, on Flickr

 

Htc U11

 

40967935224_c65ac066e8_c.jpgHtc u11 Stock auto by John, on Flickr

 

41638231392_ba1ff9acba_c.jpgHtc u11 Stock auto by John, on Flickr

 

40787383255_47a9143c13_c.jpgHtc U11 HDR+ Potrait by John, on Flickr

 

IphoneX

 

41677008041_7f90cce32d_c.jpgIphoneX auto by John, on Flickr

 

41677008071_ef2eabfb9d_c.jpgIphoneX Auto by John, on Flickr

 

27809116388_8183fbbe2d_c.jpgIphoneX Potrait by John, on Flickr

 

Pixel 2 XL

 

26810316047_eaf8cac0bf_c.jpgPixel 2 XL auto by John, on Flickr

 

26810316547_dd04e794ab_c.jpgPixel 2 XL auto by John, on Flickr

 

41637954762_20d0b802f9_c.jpgPixel 2 xl potrait by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη ωραία δουλειά.. το πορτρέτο του u11 είναι τραβηγμένο με hdr+ διότι η htc δεν έχει τέτοια λειτουργία στη στοκ κάμερα της.. μονο αυτοπορτρέτο χρησιμοποιώντας τη σελφοκάμερα
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα για τη συγκέντρωση υψηλής απόδοσης κινητών.

Θα τις δω αύριο σε pc. Στο iPhone στο πορτραίτο το πρόσωπο είναι πιο κοντά. Είναι θέμα φακού ή ήρθε πιο κοντά στο πρόσωπο?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ας σχολιάσω κι εγώ μιας και βλέπω ηρεμία επιτέλους εδώ μέσα.Κι εγώ βλέπω το u11 να ξεχωρίζει γενικότερα από τα υπόλοιπα. Αμέσως μετά το πίξελ. Για μένα τελευταίο και καταιδρωμενο το iPhone x. Βγάζει σαν κινητό των 1200€ χωρίς το 1 μπροστά. Δυστυχώς. Η Apple πρέπει να το πάρει αλλιώς το θέμα κάμερα.

 

ΥΓ.Μπράβο Γιάννη! Τέτοια θέλουμε εδώ μέσα. Συγχαρητήρια

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Alex_alex
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα για τη συγκέντρωση υψηλής απόδοσης κινητών.

Θα τις δω αύριο σε pc. Στο iPhone στο πορτραίτο το πρόσωπο είναι πιο κοντά. Είναι θέμα φακού ή ήρθε πιο κοντά στο πρόσωπο?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θέμα φακού είναι φίλε μου. Αυτά που έχουν telephoto 2ο φακό έτσι γίνεται!

Τον πιο σωστό white balance για μένα το έχει το Mate(ήταν πολύ κοντά στην πραγματικότητα) και μετά iphone x άσχετα άμα το iPhone δεν βγάζει τόσο καλά.

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο συγκριτικο όπως πρεπει να ειναι!!!

 

1) στο πρωτο σετ με το ξενοδοχειο του πιξελ 2 μου αρεσε πιο πολυ στο συνολο βλεπω καλυτερη λεπτομερια, πολυ κοντα ειναι και τα αλλα 3 μιλαμε για ελαχιστες διαφορες

2) στο 2 σετ με την εκκλησια το 11 ειναι μπροστα πολυ καθαρη εικονα στο συνολο της

3) στο πορτρετο 11 και πιξελ ειναι σχεδον ιδιες λογικο μιας και το 11 τραβηξε με hdr+

 

 

παντως σε γενικες γραμμες με το φακο πρεπει να τις περασεις για να δεις μικροδιαφορες, το Χ θα το εβαζα τελευταιο εδω μονο για ημερησιες ειναι δυνατο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό.

Επιφυλάσσομαι για τα συμπεράσματα. Μόλις βρω χρόνο θα τις βάλω δίπλα δίπλα για άμεση σύγκριση.

 

Εκ πρώτης όψεως όλες οι συσκευές έχουν πάει πολύ καλά.

Πολύ θετικό γιατί υπάρχει ορατή βελτίωση τα τελευταία 2 χρόνια στις βραδινές.

Ευλογώντας λίγο τα γένια μου, να πω ότι το U11 εκτός από πορτραίτο, ξεχωρίζει σ ένα ακόμα σημείο. Στην λεπτομέρεια στα πρόσωπα που βρίσκονται μακριά μέσα στο πλάνο.

Δείτε τα άτομα που στέκονται μπροστά στην εκκλησία.

 

Αυτό που δεν θα καταφέρουν ποτέ τα κινητά είναι στην απόδοση της φωτογραφίας σε πλήρη ανάλυση.

Έχω κατεβάσει στον υπολογιστή μου φωτογραφίες από το Flickr, σχεδόν από όλες τις ναυαρχίδες.

Μόλις τις προβάλλω σε 1Χ1 πιξελιάζουν. Δεν μιλώ καν για λεπτομέρεια. Ειδικά στα πορτραίτα είναι πολύ έντονο.

Εννοείται πως αναφέρομαι σε φωτογραφίες που τραβήχτηκαν υπό ιδανικές συνθήκες γιατί οι βραδινές ούτε από FF DSLR δεν αντέχουν 1Χ1.

Για αυτό λέω και ξαναλέω πόσο σημαντικό είναι το 5Χ.

Δεν χρειάζεται να crop. Έχεις το κάδρο που θέλεις σε πλήρη ανάλυση.

Συν ότι το 5Χ θα δίνει πολύ καλύτερα πορτραίτα αφού δεν χρειάζεται να κολλάς την κάμερα στην μούρη αυτού που φωτογραφίζεις και συνεπώς δεν υπάρχει παραμόρφωση του προσώπου.

Επίσης τα κτήρια δεν θα μοιάζουν με τον Πύργο της Πίζας.

 

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο John για τον κόπο σου που τις ανέβασες, όπως και στα υπόλοιπα παιδιά για το χρόνο που διαθέσανε και ήπιαμε ένα ωραίο καφέ! Το u11 παρόλο την αδυναμία της στοκ κάμερας στις βραδυνές τα πήγε εντυπωσιακά καλά! Και τα τέσσερα όμως νομίζω είναι πολύ κοντά με μικροδιαφορες.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα σε PC.

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ

HTC

MATE

PIXEL

IPHONE

 

ΕΚΚΛΗΣΙΑ

MATE

HTC

IPHONE

PIXEL

 

PORTRAIT

HTC

IPHONE

PIXEL

MATE

 

Μου έκανε εντύπωση η κακή γενικά απόδοση του Pixel. Μήπως έχει κάποιο θέμα? Ειδικά στην εκκλησία δεν δικαιολογείται, πάντα έναντι συναγωνισμού. Θα έλεγα τυχαίο αλλά δεν τα πάει καλά και στις άλλες.

Το Mate στο πρόσωπο ανέβασε ISO και για να μη βγάλει θόρυβο, χάθηκαν οι όποιες λεπτομέρειες, εν αντιθέση με τα άλλα. Δεν μου άρεσε κάποιο ιδιαίτερα. Πολύς θόρυβος. Τράβηξες αρκετές ενδιάμεσα? διότι πέρασε σχετικά αρκετός χρόνος μεταξύ πορτραίτων... με βάση πάντα το exif.

Στο ξενοδοχείο, πιο δύσκολη σκηνή, λόγω φώτων, κόσμου κλπ, φαίνεται η δυσκολία του iphone, αλλά περίμενα περισσότερα είναι η αλήθεια και από το pixel.

Ολα αυτά κάνοντας ζουμ ξεζουμ σε pc. Σε πρώτη εικόνα ειδικά σε κινητό δεν κατάλαβα πολλά, πάλι θα έδινα βέβαια ένα μείον στο iphone...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ περίμενα πολύ περισσότερα από το pixel 2 xl.

Με απογοήτευσε μπορώ να πω..

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...